Pierwszy polski pacjent z COVID-19 "uznany za wyleczonego"

Polski "pacjent zero", czyli 66-latek, który był pierwszą osobą w Polsce, u której wykryto nowego koronawirusa, doszedł do zdrowia i wychodzi ze szpitala. 66-latek przyjechał autokarem z Niemiec. Do zdrowia dochodził w szpitalu w Zielonej Górze. W Polsce odnotowano w sumie dotąd 251 zakażeń SARS-CoV-2.

Rada Gabinetowa i "tarcza antykryzysowa". Pięć filarów pakietu gospodarczego

Rząd szykuje pakiet gospodarczy o wartości 212 miliardów złotych w celu złagodzenia negatywnych skutków gospodarczych pandemii SARS-CoV-2. W środę odbyło się w tej sprawie posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent Andrzej Duda nazwał pakiet "tarczą antykryzysową". Pakiet ma pięć filarów: ochrona pracowników, ochrona przedsiębiorców, potrzeby służby zdrowia, bezpieczeństwo sektora finansowego i depozytów, a także inwestycje publiczne.

"Sytuacja wygląda dość tragicznie". Artyści szukają dodatkowej pracy

Odwołane spektakle, zdjęcia do produkcji filmowych, koncerty, wernisaże. Artyści z powodu pandemii koronawirusa mają przymusowe wolne. Nie tylko ci znani szerokiej publiczności. Dla nich to trudny czas, bo często jest tak, że kiedy nie grają, to nie zarabiają. A rachunki muszą płacić jak wszyscy. Niektórzy już szukają pracy dodatkowej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada, że szykuje pakiet pomocowy.

Koronawirus u dziewczynki, która wypadła z okna

Groźny wypadek dziecka i groźna diagnoza. Półtoraroczna dziewczynka wypadła z trzeciego piętra kamienicy w Łodzi. Jest w ciężkim stanie - ma wiele złamań i urazów wewnęrznych. Jak się okazało, jest także zakażona nowym koronawirusem. Kwarantanną została objęta rodzina dziewczynki, a także 23 pracowników szpitala, policjantów i ratowników.

Ile testów na koronawirusa obecnie przeprowadza się w Polsce?

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o to, by testować każdego podejrzanego o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi o to, by wszystkich zakażonych jak najszybciej wykryć i odizolować, a także o to, by prześledzić drogę transmisji i zarządzić kwarantannę dla osób, które miały kontakt z zakażonym. We wtorek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że tylko w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w Polsce ponad 1200 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W sumie do wtorku do południa w Polsce wykonano 7899 testów.

Michał Woś zakażony SARS-CoV-2. Część ministrów została przebadana

U szefa resortu środowiska Michała Wosia wykryto zakażenie nowym koronawirusem. Taką informację minister przekazał w poniedziałek na Twitterze. Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek po godzinie 15 potwierdził, że u żadnego z przebadanych ministrów, którzy mieli bezpośredni kontakt z ministrem Wosiem, nie stwierdzono przypadku koronawirusa.

"Ważna jest walka z koronawirusem, a nie walka wyborcza"

Z kalendarzy polskich kandydatów na prezydenta zniknęło wiele spotkań, a kampania wyborcza wyraźnie zwolniła. Nie zmienił się jednak wciąż termin wyborów: 10 maja. Coraz wyraźniej słychać głosy, by wybory prezydenckie przełożyć. Mówi o tym między innymi kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejne zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce

Kolejny dzień to kolejne potwierdzone przypadki. Do wtorku do godziny 13:45 odnotowano w Polsce 221 przypadków zakażenia koronawirusem. Rośnie nie tylko bilans zakażonych. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba, u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2.

Powstała sieć szpitali zakaźnych. Część zgłasza problemy

19 szpitali w całym kraju zostało przekształconych w szpitale zakaźne. W sumie jednak takich placówek jest więcej. W każdym województwie jest przynajmniej jeden szpital zakaźny, gdzie mają trafiać wszyscy zakażeni nowym koronawirusem. Aby przekształcić szpitale w szpitale zakaźne, trzeba było przenieść lub wypisać innych pacjentów i zabezpieczyć personel w specjalne kombinezony, maski i gogle. Minister zdrowia zapewnia, że zabezpieczenie jest. Niektóre szpitale zgłaszają jednak braki sprzętu ochronnego.

"Spełnia się ten drugi scenariusz, ten dobry scenariusz"

Do poniedziałku do godziny 16:00 odnotowano 156 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Jednocześnie minister Łukasz Szumowski podkreśla, że pod koniec tygodnia może być ich już nawet ponad tysiąc. Obowiązkowa kwarantanna jest coraz bardziej powszechna. Także dlatego, że coraz liczniej Polacy wracają z zagranicy.

Akcja #zostańwdomu. Internauci i gwiazdy podpowiadają, czym można się zająć

Zostańcie w domu - do apelu lekarzy dołączają się aktorzy, piosenkarze, muzycy, sportowcy, ale też zwykli ludzie w internecie. Ograniczanie kontaktów z innych ludźmi to jeden z najlepszych sposobów, by uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego internauci przekonują, namawiają, radzą i dzielą się pomysłami, co robić, żeby w czterech ścianach się nie nudzić.

Chorzy na inne choroby też potrzebują pomocy. "Ci pacjenci wciąż mogą zadzwonić"

Walka z koronawirusem SARS-CoV-2 trwa. Diagnozowanie i leczenie - na to nastawiona jest służba zdrowia praktycznie już na całym świecie. Jednak pandemia nie oznacza, że nie chorujemy już na nic innego. Chorujemy. Mając te dolegliwości, które często zagrażają życiu, również możemy potrzebować pomocy lekarzy. Lekarze mówią wprost - z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 lepiej unikać wizyt w szpitalach. Lekarze i pielęgniarki mają pełne ręce roboty.

Nawet 100 tysięcy Polaków może zostać objętych kwarantanną

Nawet 100 tysięcy Polaków objętych kwarantanną. Tak może stać się już w najbliższych godzinach. Takie są szacunki rządu. Mowa tu o kwarantannie, która została oficjalnie zalecona. Jest jeszcze ta, na którą możemy zdecydować się indywidualnie. Na wszelki wypadek.

Kościoły w kraju opustoszały. Polacy zareagowali na apel prymasa Polski

Puste kościoły w niedzielę to dobry znak, który wskazuje, że wierni posłuchali między innymi prymasa Polski. Arcybiskup Tomasz Polak w TVN24 namawiał, by zostać w domu. Za przykład podawał swoją 82-letnią matkę, która wyjątkowo z niedzielnej mszy w kościele nie skorzystała. Dyspensa dla wiernych oficjalnie została ogłoszona. Wiele wskazuje na to, że jeszcze się przyda, bo wciąż przybywa zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus pokrzyżował kampanijne plany. Czy wybory prezydenckie odbędą 10 maja?

Środowiska opozycyjne apelują do Andrzeja Dudy, by ograniczył jeżdżenie po kraju. Skoro rząd wszystkich namawia do zmiany codziennych przyzwyczajeń, to prezydenckie obowiązki też mogłyby wyglądać inaczej. Padają również pytania o kampanię prezydencką. Czy w związku z tym, że została ona utrudniona przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, nie należałoby przenieść wyborów na inny termin?