"To jest odwet polityków rękami usłużnego prokuratora"

Prokuratura kontra sędzia. Śledczy chcą postawić Igorowi Tulei zarzuty karne za to, że pozwolił mediom na udział w posiedzeniu sądu dotyczącym słynnego głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie musiała rozpatrzyć wniosek o uchylenie immunitetu sędziego. Dla Igora Tulei to przede wszystkim sygnał, jaki władza wysyła do sędziów, którzy orzekają nie po jej myśli.

Strach przed koronawirusem. Miasta odwołują imprezy masowe

Koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce jak na razie nie ma, ale już wpływa na sposób, w jaki funkcjonuje kraj. Odwołane zostały niektóre imprezy masowe, między innymi te organizowane przez urząd miasta w Rzeszowie, czy międzynarodowy turniej badmintona. Wojewoda śląski podjął decyzje, że IEM 2020 w Katowicach odbędzie się bez udziału publiczności.

SARS-CoV-2 coraz bliżej. Rząd poleca podwyższenie gotowości szpitali

Polskie szpitale mają być w stanie pełnej gotowości - oznacza to możliwość zwiększenia liczby personelu czy przekształcenia oddziałów na zakaźne. Rząd ma przeznaczyć na to dodatkowe 100 milionów złotych. Raport z przygotowań wojewodowie zdawali w piątek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Trwają też prace nad zmianami przepisów, które mają ułatwić ewentualną walkę z koronawirusem SARS-Cov-2.

Nagrody dla pracowników Kancelarii Sejmu. Za "wyjątkowo ciężką" pracę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewnia, że nagrody dla pracowników Kancelarii to wynagrodzenie za "poważne ograniczenie czasu prywatnego" i "konieczność stałej gotowości do realizacji nowych zadań". Opozycja krytykuję decyzję i podnosi, że nagrody są przyznane raczej za "kłamstwa w sprawie lotów marszałka Kuchcińskiego" i "odmowę wykonania wyroku sądu w sprawie publikacji list poparcia do nowej KRS". W sumie szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w ramach nagrody otrzymała ponad 40 tysięcy złotych.

W Katowicach rusza Intel Extreme Masters. Co z zagrożeniem koronawirusem?

Katowice na kilka dni staną się światową stolicą e-sportu. W piątek rusza impreza o nazwie Intel Extreme Masters. W programie są turnieje gier komputerowych Counter Strike: Global Offensive i StarCraft II. Potrwają one do niedzieli. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa z Chin organizatorzy imprezy zapowiadają specjalne środki bezpieczeństwa.

Młoda mama i trzy córeczki zginęły w pożarze. Zarzuty dla 60-latka

Gotowa jest opinia biegłych i coraz więcej wiadomo o tragicznym pożarze kamienicy w Inowrocławiu. Zginęła tam 31-letnia kobieta i trzy jej córeczki. Ogień miał zaprószyć ich sąsiad, kiedy, będąc pijany, próbował ugotować obiad. Do tragedii doszło w październiku zeszłego roku. 60-letniemu sąsiadowi grozi do 8 lat więzienia.

Planował zabójstwo ojca, powiązano go z inną zbrodnią. Mężczyzna usłyszał zarzuty

Syn chciał przejąć majątek ojca ale zbrodnia, którą zaplanował, nie była doskonała. Ranny w głowę ojciec trafił do tego szczecińskiego szpitala. Wtedy powstał plan B, w którym też się nie powiódł. Przy okazji wyszła na jaw zbrodnia sprzed lat. Mężczyzna usłyszał zarzuty zabójstwa jednej osoby i usiłowania zabójstwa własnego ojca. Obok niego za udział w zbrodniach odpowiedzieć mają także trzy inne osoby. Cała czwórka trafiła do aresztu.

Sędzia Igor Tuleya ma mieć postawione zarzuty. "Ustawa kagańcowa zaczyna być wykorzystywana"

Sędzia Igor Tuleya, który stał się jednym z symboli walki o niezawisłość sędziowską i niezależność sądów, ma mieć uchylony immunitet i postawione zarzuty. Chce tego Prokuratura Krajowa, która zwróciła się z tym do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Prokuratura zarzuca sędziemu Tuleyi między innymi rozpowszechnianie informacji z postępowania przygotowawczego. Chodzi o ujawnienie treści uzasadnienia wyroku, w którym sędzia Igor Tuleya nakazał prokuraturze wznowienie umorzonego śledztwa w sprawie słynnego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej.

9-latka zmarła na grypę. Są wyniki badań

Znamy wyniki badań histopatologicznych 9-latki, która zmarła w szpitalu w Bielsku-Białej. Przyczyną śmierci była grypa typu A. Cała jej najbliższa rodzina zachorowała. Właśnie teraz przypada coroczny szczyt zachorowań na grypę. Warto jeszcze się zaszczepić. Tylko w ostatnim tygodniu na grypę zachorowało w Polsce ponad 200 tysięcy osób.

Ustawa podpisana w świetle kamer. "Czy za to zapłacił komitet Andrzeja Dudy?"

Jarosław Kaczyński mobilizuje swoją partię do zaangażowania się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy, ale dodaje, że nawet jeśli prezydent przegra, to rząd Zjednoczonej Prawicy i tak da radę rządzić. Na razie Andrzej Duda na spotkaniu z wyborcami podpisuje ustawę o 13. emeryturze i zbiera za to oklaski. Nie odpowiada na żądania opozycji, by dwa miliardy złotych zamiast na rządową propagandę przekazać na leczenie raka.

"Staramy się jakoś tę kwarantannę przeczekać". Życie w "czerwonej strefie"

Włochy to wciąż największe skupisko zakażonych koronawirusem w Europie - zakażonych jest tam już blisko czterysta osób. 12 z nich zmarło. Włoski premier nadal zapewnia turystów, że jego kraj bezpieczny i można do niego przyjeżdżać. Ale władze innych państw odradzają to. Turyści odwołują rezerwacje. A to nie pozostanie bez wpływu na włoską gospodarkę.

Loty objęte monitoringiem, załogi samolotów wyposażone w termometry

Wielu Polaków wracało ostatnio do kraju z ferii za granicą, także z bezpiecznych, jak się wydawało, Włoch. I nadal wielu podróżuje. Do Polski przyjeżdżają też cudzoziemcy. Do wszystkich mają teraz docierać zalecenia służb sanitarnych. Wielu jest na polskich granicach sprawdzanych.

Szkoła zamknięta. Nauczycielka wróciła z Włoch i czuła się źle

W szkole i przedszkolu w Mazańcowicach w województwie śląskim - pustki. Jedna z nauczycielek wróciła z Włoch i poczuła się źle - z tego powodu zamknięto całą placówkę. Na razie nie wiadomo, czy kobieta zakaziła się koronawirusem, ale dyrekcja wolała się zabezpieczyć. Nauczycielka prowadziła lekcje i mogła kogoś zakazić. W całej Polsce sprawdzanych jest teraz w szpitalach ponad 20 osób.

Ustawa podpisana w świetle kamer. "Wystarczy na dwie bułki dziennie"

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda odwiedził we wtorek Żyrardów i Sochaczew. Prezydent uroczyście podpisał ustawę o 13. emeryturze. Lewica jest za wprowadzeniem stałej emerytury obywatelskiej. Dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ważnym tematem w czwartek była ochrona zdrowia.

Andrzej Duda wziął udział w wyjazdowym spotkaniu klubu PiS

Przedwyborcza mobilizacja na wyjazdowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z klubem PiS. Opozycja komentuje, że Andrzej Duda w ten sposób kolejny raz potwierdza, że jest prezydentem partyjnym. Kolejna konwencja prezydenta Andrzeja Dudy ma być konwencją programową.

"Wszystkie służby medyczne w Polsce są w gotowości"

Do Polski koronawirus wciąż nie dotarł, ale eksperci obawiają się, że to tylko kwestia czasu. Służby apelują o "daleko idący spokój", zwłaszcza do tych, którzy właśnie wrócili z Włoch. Minister zdrowia zaleca, by te osoby zachowały czujność i skontaktowały z Państwową Inspekcją Sanitarną. W resorcie zdrowia zebrał się zespół zarządzania kryzysowego, a specjalną odprawę w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa zwołał premier Mateusz Morawiecki.

Niebezpieczna pogoda w Polsce

Wir niżowy Julia dała się we znaki, w całym kraju. Najbardziej na południu. Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Tysiące mieszkańców zostało pozbawionych prądu. W wyniku nawałnic i silnego wiatru ucierpiało pięć osób. Tysiące strażaków wciąż jest w pełnej gotowości.

Od piątku koczowali w siedzibie urzędu, by złożyć wniosek o dofinansowanie na piec

Najbardziej wytrwali mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic koczowali od piątku w siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Po kilku dniach spędzonych na materacach, na podłodze urzędu, ze specjalną listą i komitetem kolejkowym mogli w końcu złożyć wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców. Nie wszystkim się udało, ale urząd przekonuje, że będą kolejne transze.