Spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Zdaniem opozycji prezydent ustawę podpisze

Prezydent nie dał się przekonać i ustawę represyjną zapewne podpisze - z takim przeświadczeniem wyszli z Pałacu Prezydenckiego politycy opozycji. Niektórzy z nich mówią, że środowe spotkanie nic nie dało. Politycy PiS dodają, że nie mogło nic dać, ale ich zdaniem pokazało, że Andrzej Duda jest otwarty na dialog. Politycy Lewicy trzymają prezydenta za słowo, że rozważy, czy się na razie nie wstrzymać z mianowania kolejnych sędziów.

Mieszkańcy podkrakowskich gmin mają dość smogu. Apelują o zdecydowane działania

Grupa mieszkańców podkrakowskich gmin apeluje o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu smogu. Autorzy apelu do wojewody małopolskiego i marszałka województwa mają dość wdychania rakotwórczych substancji i domagają się podjęcia nadzwyczajnych środków, by problem wreszcie rozwiązać. Pomysłodawcy apelu domagają między innymi lepszego systemu ostrzegania przed smogiem na obszarze metropolii krakowskiej , częstszych kontroli palenisk i zapewnienia opieki medycznej dla pacjentów w dni, gdy normy szkodliwych pyłów w powietrzu są przekroczone.

Posłowie PiS chcą pozbawić Senat środków na opiekę nad Polonią

Grupa posłów PiS zgłosiła poprawkę do projektu budżetu. W myśl poprawki sto milionów złotych przeznaczonych na opiekę nad Polakami za granicą zostanie rozdysponowane między kancelarię premiera i cztery ministerstwa. Dotychczas to Senat dysponował tymi pieniędzmi. Opieka Senatu nad Polonią wynika z tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej.

"Najwyższa pora, żeby trochę śniegu spadło"

Zima przypomniała o sobie nie tylko w górach. Wreszcie spadł śnieg. Niestety, dodatnia temperatura w połączeniu z padającym śniegiem to murowane kłopoty dla kierowców. Śniegu długo jednak nie będzie. Jeszcze w czwartek popada, a weekend temperatura wzrośnie nawet do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.

Rusza proces apelacyjny policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu ponownie, w ramach apelacji, ruszył proces czterech byłych policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym Igorem Stachowiakiem. Wniosek o apelację złożyli zarówno skazani policjanci, jak i rodzina Igora Stachowiaka. Sąd pierwszej instancji w ubiegłym roku skazał funkcjonariuszy na kary od dwóch do dwóch i pół roku więzienia.

Sprawozdawcą w sprawie wniosku marszałek Sejmu ma być Krystyna Pawłowicz

Była posłanką, a teraz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz będzie sprawozdawcą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym z jednej strony a Sejmem i prezydentem z drugiej strony. Sąd Najwyższy uważa, że takiego sporu nie ma. Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie 25 lutego, a na razie ogłosił, że do tego czasu "wstrzymuje stosowanie" niedawnej uchwały Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyroków wydawanych przez sędziów powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Postępowanie w sprawie zeznań agenta Tomka. "Bedą badane wszystkie dowody"

Po tym, jak były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek" przerwał swoje milczenie i w reportażu "Superwizjera" TVN obnażył działania służb - padają pytania o jego szczerość. Prokuratura Regionalna w Katowicach chce sprawdzić, czy Tomasz Kaczmarek obciążając swoich byłych szefów składał fałszywe zeznania. Dlaczego dopiero teraz, choć materiały były znane śledczym wcześniej - o to pyta opozycja i dodaje, że tylko komisja śledcza może spróbować odpowiedzieć na wszystkie pytania w tej sprawie.

Kopiec Kościuszki "kroczy w stronę miasta". Wymaga pilnych prac

Remont potrzebny od zaraz. Kopiec Kościuszki stoi już od dwustu lat, ale w każdej chwili może się rozsypać. Zbocze coraz bardziej się przechyla, a w końcu może całkowicie się osunąć. Potrzeba dobrych pomysłów, równie dobrej technologii i dużo pieniędzy, żeby symbol Krakowa nie zniknął.

Sprzedał telefon, nie wyczyścił pamięci. Do nowego właściciela trafiło wstrząsające nagranie

Gdyby nie przypadek to rodzinny dramat nie wyszedłby na jaw, a gehenna sześcioletniego chłopca dalej by trwała. 38-letni mężczyzna z Kamiennej Góry sprzedał telefon i nie wyczyścił pamięci. Nowy właściciel na jednym z filmów odkrył zapis okrucieństwa i przekazał dowody śledczym. Na udostępnionych nagraniach mężczyzna miał znęcać się nad dzieckiem. Jak się potem okazało nie po raz pierwszy i nie tylko nad nim. Ofiarą przemocy miała być także matka chłopca. Sprawca usłyszał już zarzuty.

KRS nie przestaje pracować. Zaopiniuje kolejnych kandydatów na sędziów

Skrajny bałagan, chaos, nawet anarchia - tak opisują prawnicze autorytety stan zawieszenia w polskim sądownictwie. Mimo uchwały Sądu Najwyższego nowa Krajowa Rada Sądownictwa pracuje. We wtorek rano członkowie rady rozpoczęli posiedzenie, a w porządku obrad - punkt dotyczący powołania nowych sędziów i asesorów do sądów powszechnych i do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei w Izbie Dyscyplinarnej jedna ze spraw została odroczona w związku z uchwałą Sądu Najwyższego.

Wizyta Very Jourowej w Polsce "z dobrymi intencjami"

We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z sytuacją praworządności w Polsce. Jourova spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. "Chcę otworzyć nowy rozdział w dialogu między polskimi władzami i Komisją Europejską" - deklaruje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, ale jednocześnie niepokoi ją kampania przeciwko sędziom.

Pokonał 366 maratonów w 366 dni. Teraz chce pokonać 100 triatlonów w 100 dni

Rano wstaje i karmi świnie, po południu trenuje mordercze biegi. Rolnik-ultramaratończyk rozsławił swoją wieś, gdy pobił rekord Guinnessa i przebiegł 366 maratonów w 366 dni. W sumie na swoim koncie ma już ponad 700 maratonów i 90 innych biegów. Teraz pan Ryszard Kałaczyński z Wituni koło Więcborka chce zostać człowiekiem z żelaza, rozsławić Polskę i pokonać sto triatlonów Ironman w sto dni. Prowadzi zbiórkę w internecie na sprzęt i "startowe". Próby pobicia rekordu podejmie się najszybciej w przyszłym roku.

Bocian został na zimę. Puka w drzwi dziobem i dostaje szprotki

Pewien bocian z Podlasia nie poleciał do ciepłych krajów, choć na chorego nie wygląda. Najpierw mieszkał w Topolanach. Teraz przeprowadził się do wsi Potoka. Polubili go mieszkańcy - z wzajemnością. Bocian ludzi trzyma się blisko, może liczyć na różne smakołyki, a sam reaguje na wołanie: "kici, kici".

Szykują się duże zmiany w psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Obecnie dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi trafiają od razu do szpitali psychiatrycznych. Od 1 kwietnia w pierwszej kolejności mają otrzymać pomoc w ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Tylko niektórzy będą kierowani do psychiatry. Hospitalizacja będzie ostatecznością.

Borys Budka nowym szefem PO. Miażdżąca przewaga w wyborach

Borys Budka rywali pokonał miażdżącą przewagą i to on stanie na czele Platformy Obywatelskiej. Nowy przewodniczący dziękuje za poparcie. Mówi o dużym wyróżnieniu, ale i wyzwaniu. Wskazuje pierwszy cel: to intensywna praca na rzecz kampanii prezydenckiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Tomasz Kaczmarek przerwał milczenie. Opozycja chce głowy Mariusza Kamińskiego

Po tym, jak były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", przerwał milczenie - i rozpętała się polityczna burza. Lewica zapowiedziała wniosek o wotum nieufności wobec ministra Mariusza Kamińskiego. Jego zawieszenia domaga się Platforma Obywatelska. Minister spraw wewnętrznych nabrał wody w usta. Politycy PiS pytają, dlaczego agent Tomek zaczął mówić o naciskach dopiero wtedy, kiedy sam usłyszał zarzuty.

"Jesteśmy na krawędzi bankructwa". Masowy protest rybaków

Od Świnoujścia po Władysławowo - rybacy protestują i blokują porty. Rządowi zarzucają bierność, Unii Europejskiej surowy zakaz, który dla nich oznacza poważne problemy. Chodzi o ograniczenie niemal do zera połowów dorsza. Rybacy nie są sami, protestują też przetwórcy ryb.

Przedszkola w Białymstoku tylko dla zaszczepionych dzieci

Brak szczepienia równoznaczny jest z brakiem miejsca w przedszkolu. Białystok to kolejne miasto, które wprowadza taką zasadę. Władze tłumaczą to troską o bezpieczeństwo. Lekarze popierają taką decyzję i przypominają, że szczepienia są nie tylko obowiązkowe, ale i konieczne.

WSA uchylił postanowienia. Listy poparcia do KRS mają być ujawnione

Listy poparcia do nowej KRS mają być jawne - to kolejne orzeczenie, tym razem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wcześniej dokumenty kazał udostępnić Naczelny Sąd Administracyjny. Dla Kancelarii Sejmu ważniejsza jest jednak urzędnicza decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mimo nakazów listy poparcia do nowej KRS wciąż pozostają niejawne.

Platforma wybiera nowego szefa

W Platformie Obywatelskiej nadszedł czas wyboru nowego przewodniczącego partii. W pierwszej turze walczy czterech kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosować mogą wszyscy członkowie PO w 190 komisjach wyborczych w całym kraju. Pod czyim przywództwem pójdzie Platforma?

Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Marek Prawda pilnie wezwany do MSZ

Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został pilnie wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ma to związek z wypowiedziami rzecznika Komisji Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce. Słowa rzecznika KE w Warszawie się nie spodobały, podobnie jak wniosek Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wniosek jest już w Luksemburgu.