Jest już tylko kilka krajów w Europie, w których nie wykryto jeszcze koronawirusa

W Europie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano pierwsze przypadki zakażeń nowym koronawirusem w Serbii, Watykanie i na Słowacji. W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich. Żadnego przypadku zakażenia koronawirusem nie wykryto jeszcze tylko w Albanii, Bułgarii, Czarnogórze, Mołdawii, Turcji, a także na Malcie i na Cyprze.

Odwołane imprezy lub zawody bez widzów. Wszystko z obawy przed koronawirusem

Odwoływane koncerty i wydarzenia kulturalne, przekładane na inny termin konferencje i targi, zawody sportowe bez kibiców - to wszystko w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Zielonej Górze, gdzie przebywa pacjent, u którego wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, przez dwa tygodnie nie będą się odbywać imprezy masowe.

Czas się kończy. Andrzej Duda musi zdecydować, co z dwoma miliardami złotych

W piątek do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy podpisze ustawę przekazującą niemal dwa miliardy złotych mediom publicznym. Może on ją także zawetować lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja domaga się, by pieniądze poszły na inny cel - na onkologię. Trwa kampania wyborcza przed wyborami na prezydenta, co na pewno wpłynie na decyzję Andrzeja Dudy.

"Od kilku tygodni są wdrażane odpowiednie procedury"

Jak polskie szpitale przygotowują się na koronowirusa SARS-CoV-2? Jest zakaz odwiedzin, są dodatkowe szkolenia i zamówienia na maseczki i kombinezony ochronne. Oddziały zakaźne szykują się na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów. Na razie w Polsce jest tylko jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem, ale placówki dmuchają na zimne i wprowadzają dodatkowe środki ostrożności.

Polskie miasta reagują na zagrożenie koronawirusem

W obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 polskie miasta wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Międzyrzeczu zamknięto przedszkole, a wrocławskie MPK dezynfekuje autobusy. W Polsce łącznie objętych kwarantanną jest 300 osób.

Zagrożenie koronawirusem. Jak wyglądają procedury w sprawie SARS-CoV-2?

Eksperci podkreślają, że skala zachorowań na koronawirusa SARs-CoV-2 zależy główne od tego, w jaki sposób zachowają się osoby zakażone, osoby narażone na zakażenie, a także służby sanitarne i medyczne. Każdy powinien często i dokładnie myć ręce. Osoby, które były w miejscach, gdzie wybuchła epidemia, i mają objawy grypopodobne, powinny zostać w domu i skontaktować się z sanepidem. Pierwsze objawy COVID-19 pojawiają się średnio po okołu 5 dniach.

"Czeka na to, kiedy będzie mógł pójść do domu"

Pacjent, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas przebywa w izolacji. Czuje się dobrze, minęła mu gorączka. Szpital czeka na kolejny, drugi już wynik. Jeśli będzie ujemny, mężczyzna opuści zielonogórski szpital i wróci do domu w Cybince.

"Prezydent Duda wykorzystuje sytuacje, które wykorzystywali jego poprzednicy"

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną ustawę i zrobił to w okolicznościach, które stały się powodem do żartów dla opozycji. Tym razem chodziło o peron i program kolej plus. Przed prezydentem jeszcze decyzja w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych.

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia? Specjaliści przypominają podstawowe zasady

Skuteczne środki ostrożności są na wyciągniecie ręki - przypominają lekarze. To na przykład częste mycie rąk, czy zasłanianie łokciem ust podczas kichania. Olbrzymia większość przypadków zakażenia koronawirusem ma łagodny przebieg. Wiedza i stosowanie się do zasad, pozwalają zmniejszyć zagrożenie i oswoić niepokój przed chorobą.

Pytania, spotkania i uściski dłoni. Kolejny dzień kandydatów w kampanii

Prezydent Andrzej Duda do piątku musi podjąć decyzję, w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. W środę złożył swój podpis pod przepisami dotyczącymi kolei. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska mierzy się z pytania o wiek emerytalny, a Robert Biedroń i Szymon Hołownia spotykają się z samorządowcami.

Służby ćwiczą rozstawianie mobilnych izb przyjęć przed szpitalami

Szpitale w Polsce mają być w stanie pełnej gotowości, muszą reagować na różne scenariusze w związku z wystąpieniem koronawirusa. Dlatego w kilku województwach odbyły się specjalne ćwiczenia. Straż pożarna i lekarze rozstawiali i sprawdzali jak przebiegłoby funkcjonowanie mobilnej izby przyjęć, na wypadek gdyby lawinowo wzrosła liczba osób z podejrzeniem koronawirusa. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, ćwiczenia mają pokazać faktyczny stan gotowości polskich służb.

Pierwszy zakażony koronawirusem zachował się "książkowo"

Eksperci oceniają, że mężczyzna z lubuskiego w tej trudnej sytuacji zachował się modelowo. Gdy poczuł się źle, zadzwonił do lekarza, nie pojechał osobiście na SOR - do szpitala został przewieziony karetką, więc nie narażał zdrowia innych ludzi. Ministerstwo Zdrowia apeluje o spokój i przypomina procedury postępowania, w przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Zakażony mężczyzna podróżował autobusem. Zidentyfikowano pasażerów

Mężczyzna, u którego zdiagnozowano koronawirusa, po powrocie do kraju miał bezpośredni kontakt ze swoimi bliskimi. Zostali oni objęci kwarantanną. To samo czeka wszystkich pasażerów autokaru, którym podróżował chory. Kierowca jest już pod obserwacją. Służby mają pełną listę pasażerów, bo bilety były imienne. Sanepid dotarł do większości z nich, to osoby z różnych części kraju.

"Pacjent zero" w Zielonej Górze. "Przebieg zachorowania jest łagodny"

Pierwszy pacjent w Polsce, u którego stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 czuje się dobrze. Pacjent przebywa w izolatce, w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił z Niemiec, do Polski przyjechał autokarem. W Świecku przesiadł się do samochodu i nim wrócił do domu. Jego bliscy zostali poddani kwarantannie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że nie ma powodów do paniki, a przygotowane procedury zadziałały.

Szpitale reagują na zagrożenie koronawirusem

Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka ogranicza odwiedziny. Górnośląskie wprowadza ich zupełny zakaz - tak duże szpitale reagują na zagrożenie koronawirusem. Potwierdzonego przypadku w Polsce nie ma, ale są przygotowania i trwają badania. Z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach jest ponad 90 osób, ponad 100 poddano kwarantannie domowej.

Ograniczenia w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby po zmroku świecić przykładem i nie wchodzić dzikim zwierzętom w drogę. Nocne wędrówki po szlakach na terenie parku są zabronione. Ograniczenia wprowadzono w trosce o zwierzęta i o bezpieczeństwo turystów.

TK zajął się wnioskiem w sprawie "sporu kompetencyjnego"

Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem marszałek Sejmu o rozstrzygnięcie rzekomego sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem oraz Sądem Najwyższym a prezydentem. Rozpoczęta we wtorek rozprawa trwała trzy godziny po czym rozpoznanie wniosku zostało odroczone do 12 marca.

Sześć osób z zarzutami po incydencie w Pucku. "Absurd"

Zarzuty po incydencie w Pucku. Przeciwnicy prezydenta Andrzeja Dudy odpowiedzą za zakłócanie porządku. Zarzuty sześciu osobom stawia policja i sięga nawet po ustawę o ochronie środowiska. Opozycja mówi o absurdzie i nawet w PiS słychać o nadgorliwości służb.

Kwarantanna w Policach. "Każdy by wolał wrócić do domu"

W obawie przed koronawirusem w szkole w Policach odwołane zostały wszystkie lekcje, a prawie 200 osób nie może opuścić internatów. Znajdują się pod kwarantanną. Sanepid podjął taką decyzję po tym, gdy dwie uczennice zgłosiły się do lekarza z gorączką i kaszlem. Wykluczono już u nich grypę i anginę. Wiadomo, że ferie spędzały we Włoszech, więc teraz badane są pod kątem SARS-CoV-2.

Nowe przepisy weszły w życie. Duże sklepy mają przekazywać żywność

Od 1 marca zaostrzyły się przepisy dla przedsiębiorców wyrzucających żywność. Supermarkety zobowiązane są teraz przekazać to, czego nie udało im się sprzedać, organizacjom dobroczynnym. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z grzywną o wysokości do 10 tysięcy złotych. Rocznie w Polsce marnujemy aż dziewięć milionów ton żywności.

Pacjentka z podejrzeniem SARS-CoV-2 czekała 88 godzin na wyniki badań. Resort tłumaczy

Na wyniki na obecność koronawirusa pacjentka z Krotoszyna czekała w izolatce 88 godzin. Miała objawy grypopodobne i wróciła z Włoch, ale nie dwa, a trzy tygodnie wcześniej. Minister zdrowia mówi, że w tej sytuacji mógł zawieść człowiek, a nie procedury. NFZ powołał już specjalny zespół, który będzie sprawdzał prawidłowość działania szpitali przy podejrzeniu zarażenia koronawirusem.

Weekend konwencji i sejmowy poniedziałek. Kampania wyborcza trwa

W poniedziałek w Sejmie pojawili się urzędujący prezydent Andrzej Duda i niemal wszyscy jego najważniejsi konkurenci. Sejm zebrał się, by omówić zagrożenia związane z nowym koronawirusem z Chin. Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń ponownie zaapelował o zwołanie w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Innym ważnym tematem w kampanii w ten poniedziałek była drożyzna w sklepach.

"Wymiar sprawiedliwości pod presją". Sędziowie i prokuratorzy napisali raport

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz stowarzyszenie "Lex Super Omnia" przygotowały raport o rosnącej presji ze strony polityków na wymiar sprawiedliwości. Według nich sytuacja się pogarsza, a rządzący coraz częściej korzystają z wielu instrumentów, by podporządkować sobie sędziów i prokuratorów. Zapowiedź zarzutów karnych dla sędziego Igora Tulei ma być tego koronnym dowodem.