Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

W poniedziałek w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodał, że zakażeń najpewniej będzie przybywać. W niedzielę do szpitala we Wrocławiu trafił 73-letni mężczyzna, jego stan jest ciężki. Pogarsza się także stan zdrowia pacjentki ze Szczecina.

Polski rząd i Komisja Europejska przedstawią w poniedziałek swoje argumenty w TSUE

W poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się wysłuchanie w sprawie tych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które ustanawiają Izbę Dyscyplinarną. To dla obydwu stron sporu, czyli Komisji Europejskiej i polskiego rządu, ostatnia szansa na prezentację swoich argumentów. Komisja tłumaczy, że chce "chronić sędziów przed kontrolą polityczną", a polski rząd utrzymuje, że TSUE w ogóle nie może się zajmować sprawami ustroju polskiego sądownictwa. Po wysłuchaniu TSUE ma zdecydować o ewentualnym zastosowaniu środków tymczasowych. Jednym z takich środków może być zawieszenie stosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej. Gdyby polskie władze nie podporządkowały się decyzji TSUE, to groziłyby Polsce kary finansowe.

Coraz więcej Polaków studiuje za granicą

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia za granicą. To niezwykła możliwość poznania nowych kultur i zdobycia cennego doświadczenia. Najczęstsze kierunki to Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Dania.

Miłe gesty w Dniu Kobiet, ale problemy pozostają

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jakie problemy dotykają kobiety w Polsce? Jednym z nich jest powrót na rynek pracy po wielu latach opiekowania się niepełnosprawnym dzieckiem. Problemy z ponowną aktywizacją zawodową mają też matki wracające do pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, szczególnie wtedy, kiedy nie mogą pracować na pełny etat.

Podsumowanie 28. Finału WOŚP. Owsiak zwrócił się do prezydenta

Padł kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tegorocznego finału fundacja zebrała 186 133 610 złotych i 66 groszy. To o ponad 10 milionów złotych więcej niż w 2019 roku. Już w maju zostaną ogłoszone pierwsze przetargi na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pomoże ratować życie i zdrowie pacjentów. Na dzisiejszej konferencji Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał i skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę, który zgodził się na przekazanie dwóch miliardów złotych na media publiczne.

Były dwa miliardy na media państwowe, będą niemal trzy miliardy na Fundusz Medyczny

Rząd i prezydent Andrzej Duda postanowili przeznaczyć niemal dwa miliardy złotych na rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niezapłaconych abonamentów radiowo-telewizyjnych. Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek późnym wieczorem. W niedzielę Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili powstanie Funduszu Medycznego z budżetem w wysokości dwóch miliardów 750 milionów złotych. Ma on być przeznaczony między innymi na nowoczesne leczenie chorób nowotworowych.

Już osiem wykrytych przypadków zakażenia nowym koronawirusem w Polsce

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To kobieta, która trafiła do szpitala w Warszawie, i mężczyzna, który trafił do szpitala w Raciborzu. Łącznie w Polsce mamy więc już osiem przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Pozostali pacjenci przebywają w szpitalach w Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu i Ostródzie. W życie weszła w niedzielę specjalna ustawa dotycząca koronawirusa.

Zabójstwo pod Choszcznem. Policjanci postrzelili podejrzanego

W czwartek po południu w kolonii Chłopowo pod Choszcznem w Zachodniopomorskiem doszło do zabójstwa. Kobieta, która mieszkała samotnie w wynajmowanym od koła łowieckiego budynku, została zastrzelona. Według prokuratury sprawcą jest jej były mąż, który zastrzelił kobietę, a następnie postrzelił myśliwego, który ruszył jej na pomoc. Kiedy do akcji wkroczyła policja, miał on także oddać strzały w kierunku radiowozu. Funkcjonariusze musieli użyć broni. Podejrzewany został ranny i trafił do szpitala.

"Sala samobójców. Hejter" od piątku w kinach. "Rzeczywistość prześcignęła nasz film"

Od piątku najnowszy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter" można oglądać w kinach. To nie jest film ku pokrzepieniu serc. To raczej wizja otaczającego nas świat przeniesiona na kinowe ekrany. "Sala Samobójców. Hejter" opowiada o zjawiskach, z którymi stykamy się na co dzień, które obserwujemy w internecie, na ulicy czy w szkole, i na które coraz częściej przestajemy zwracać uwagę.

"Proces trudno byłoby nazwać uczciwym". Niemiecki sąd odmówił wydania podejrzanego

Niemiecki sąd boi się wydać Polsce podejrzanego, bo wprowadzone przez PiS reformy sądownictwa nie gwarantują prawa do uczciwego procesu. Przed wydaniem wyroku sąd w Karlsruhe zapoznał się między innymi z treścią tak zwanej "ustawy represyjnej", którą w lutym podpisał prezydent Andrzej Duda. "W sytuacji, gdy sędziowie w Polsce muszą liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi jedynie z powodu ocen dowodów dokonanych przez nich w procesie karnym, to nie byliby oni w pełni niezależni, a proces trudno byłoby nazwać uczciwym" - ocenił Wyższy Sąd Krajowy w Karlsruhe. Decyzja sądu dotyczy mężczyzny ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania i podejrzewanego o oszustwo.

Szósty w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. "Pacjent czuje się dobrze"

Jest szósty wykryty w Polsce przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Chory podróżował tym samym autokarem z Niemiec co polski "pacjent zero". Został umieszczony w szpitalu w Ostródzie. Pozostałe polskie przypadki to między innymi 26-latek we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii, i małżeństwo w średnim wieku w Szczecinie, które wróciło z Włoch.

Kazał sypać konfetti z helikoptera. Szef podlaskiej policji zamierza odejść?

Komendant wojewódzki policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz, który jest kojarzony z akcją sypania konfetti z helikoptera i konkursem na pisanie anonimów na posłankę, ma ustąpić ze stanowiska. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvn24.pl, generał Daniel Kołnierowicz zamierza przejść na emeryturę jeszcze w tym miesiącu. On sam sprawy nie komentuje. Według sejmowej opozycji to kolejny przykład pozbywania się z policji ludzi związanych z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim.

Jest już tylko kilka krajów w Europie, w których nie wykryto jeszcze koronawirusa

W Europie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano pierwsze przypadki zakażeń nowym koronawirusem w Serbii, Watykanie i na Słowacji. W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich. Żadnego przypadku zakażenia koronawirusem nie wykryto jeszcze tylko w Albanii, Bułgarii, Czarnogórze, Mołdawii, Turcji, a także na Malcie i na Cyprze.

Odwołane imprezy lub zawody bez widzów. Wszystko z obawy przed koronawirusem

Odwoływane koncerty i wydarzenia kulturalne, przekładane na inny termin konferencje i targi, zawody sportowe bez kibiców - to wszystko w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Zielonej Górze, gdzie przebywa pacjent, u którego wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, przez dwa tygodnie nie będą się odbywać imprezy masowe.

Czas się kończy. Andrzej Duda musi zdecydować, co z dwoma miliardami złotych

W piątek do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy podpisze ustawę przekazującą niemal dwa miliardy złotych mediom publicznym. Może on ją także zawetować lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja domaga się, by pieniądze poszły na inny cel - na onkologię. Trwa kampania wyborcza przed wyborami na prezydenta, co na pewno wpłynie na decyzję Andrzeja Dudy.

"Od kilku tygodni są wdrażane odpowiednie procedury"

Jak polskie szpitale przygotowują się na koronowirusa SARS-CoV-2? Jest zakaz odwiedzin, są dodatkowe szkolenia i zamówienia na maseczki i kombinezony ochronne. Oddziały zakaźne szykują się na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów. Na razie w Polsce jest tylko jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem, ale placówki dmuchają na zimne i wprowadzają dodatkowe środki ostrożności.

Polskie miasta reagują na zagrożenie koronawirusem

W obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 polskie miasta wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Międzyrzeczu zamknięto przedszkole, a wrocławskie MPK dezynfekuje autobusy. W Polsce łącznie objętych kwarantanną jest 300 osób.

Zagrożenie koronawirusem. Jak wyglądają procedury w sprawie SARS-CoV-2?

Eksperci podkreślają, że skala zachorowań na koronawirusa SARs-CoV-2 zależy główne od tego, w jaki sposób zachowają się osoby zakażone, osoby narażone na zakażenie, a także służby sanitarne i medyczne. Każdy powinien często i dokładnie myć ręce. Osoby, które były w miejscach, gdzie wybuchła epidemia, i mają objawy grypopodobne, powinny zostać w domu i skontaktować się z sanepidem. Pierwsze objawy COVID-19 pojawiają się średnio po okołu 5 dniach.

"Czeka na to, kiedy będzie mógł pójść do domu"

Pacjent, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas przebywa w izolacji. Czuje się dobrze, minęła mu gorączka. Szpital czeka na kolejny, drugi już wynik. Jeśli będzie ujemny, mężczyzna opuści zielonogórski szpital i wróci do domu w Cybince.

"Prezydent Duda wykorzystuje sytuacje, które wykorzystywali jego poprzednicy"

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną ustawę i zrobił to w okolicznościach, które stały się powodem do żartów dla opozycji. Tym razem chodziło o peron i program kolej plus. Przed prezydentem jeszcze decyzja w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych.

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia? Specjaliści przypominają podstawowe zasady

Skuteczne środki ostrożności są na wyciągniecie ręki - przypominają lekarze. To na przykład częste mycie rąk, czy zasłanianie łokciem ust podczas kichania. Olbrzymia większość przypadków zakażenia koronawirusem ma łagodny przebieg. Wiedza i stosowanie się do zasad, pozwalają zmniejszyć zagrożenie i oswoić niepokój przed chorobą.

Pytania, spotkania i uściski dłoni. Kolejny dzień kandydatów w kampanii

Prezydent Andrzej Duda do piątku musi podjąć decyzję, w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. W środę złożył swój podpis pod przepisami dotyczącymi kolei. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska mierzy się z pytania o wiek emerytalny, a Robert Biedroń i Szymon Hołownia spotykają się z samorządowcami.

Służby ćwiczą rozstawianie mobilnych izb przyjęć przed szpitalami

Szpitale w Polsce mają być w stanie pełnej gotowości, muszą reagować na różne scenariusze w związku z wystąpieniem koronawirusa. Dlatego w kilku województwach odbyły się specjalne ćwiczenia. Straż pożarna i lekarze rozstawiali i sprawdzali jak przebiegłoby funkcjonowanie mobilnej izby przyjęć, na wypadek gdyby lawinowo wzrosła liczba osób z podejrzeniem koronawirusa. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, ćwiczenia mają pokazać faktyczny stan gotowości polskich służb.