Medycy walczą z hejtem i agresją. Ruszyła akcja #MuremZaMedykiem

"Murem za medykiem" - tym hasłem Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego chcę zwrócić uwagę na problem, który coraz częściej dotyka lekarzy, ratowników medycznych i wszystkich pracowników służby zdrowia. To odpowiedź na hejt i agresję, jaka wylała się w ostatnim czasie na medyków w całej Polsce. Każdy może wziąć udział w tej akcji. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z hasłem #MuremZaMedykiem i udostępnić je w mediach społecznościowych.

Co zakłada nowa ustawa w sprawie wyborów?

Kolejny projekt ustawy o wyborach znowu ekspresowo przeszedł przez Sejm. Projekt PiS-u rozszerza kompetencje marszałek Sejmu. Największe kontrowersje budzi możliwość swobodnego wpływania na kalendarz wyborczy. Jakie rozwiązania znajdują się w projekcie przyjętym przez Sejm?

Odroczone obrady w Sądzie Najwyższym i zapowiedź wniosku do prezydenta

W środę miało być kontynuowane Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jednak sędzia Kamil Zaradkiewicz, który tymczasowo pełni obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, zdecydował o odroczeniu obrad. Dodatkowo Zaradkiewicz poinformował, że złoży wniosek do prezydenta o zmiany w regulaminie Sądu Najwyższego.

Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu

Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. Jak mówił, współpraca z marszałkiem Grodzkim "nie układa się dobrze". Pracę przy Wiejskiej będzie łączyć z pracą w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. W prezydium ma go zastąpić senator PiS Marek Pęk.

W ekspresowym tempie, bez pracy w komisji. Sejm przyjął ustawę dotyczącą wyborów

We wtorek, w ekspresowym tempie, Sejm uchwalił ustawę w sprawie wyborów prezydenckich, której projekt złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zakłada głosowanie mieszane - korespondencyjne i tradycyjne w lokalu wyborczym. Jeszcze niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że głosowanie w lokalach wyborczych to opcja nierealna i to przez co najmniej dwa lata. Teraz zagłosował wbrew własnym rekomendacjom. Terminu wyborów nadal nie ma.

Trzeci etap luzowania obostrzeń obejmuje także edukację. Co się zmieni?

Trzeci etap luzowania obostrzeń obejmuje także edukację. Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich. Z kolei od najbliższego poniedziałku mają ruszyć pierwsze zajęcia praktyczne. Na razie w wybranych szkołach policealnych, branżowych oraz technicznych.

Rząd ogłosił trzeci etap "odmrażania" gospodarki. Co się zmieni?

W środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował, że 18 maja wdrożony zostanie trzeci etap luzowania obostrzeń i "odmrażania" gospodarki w Polsce. Częściowo i na nowych zasadach uruchomione zostaną lokale gastronomiczne. Od poniedziałku bary, kawiarnie i restauracje będą znowu przyjmować klientów. Trzeci etap przedstawiony przez rząd przewiduje także otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w nowym rygorze sanitarnym.

Masowe badania górników trwają. Na Śląsk pojechał minister Jacek Sasin

Już blisko osiemset górników na Śląsku zakaziło się koronawirusem. Zainfekowanych jest też 650 członków ich rodzin. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia niemal wszystkie nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowywane są właśnie w województwie śląskim. Przypadków może być znacznie więcej - zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe wciąż trwają i obejmą nawet 15 tysięcy górników. Kopalnie wstrzymują pracę. Do Katowic udał się minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Zima wróciła". W niektórych miejscowościach Polski spadł śnieg

Po serii ciepłych dni we wtorkowy poranek wiele osób przecierało oczy ze zdumienia. Gdzieniegdzie sypnęło śniegiem. Biało zrobiło się nie tylko w Białymstoku. W podlaskich Żegarach spadło tyle śniegu, że można było z niego lepić bałwany. Podobne widoki można było zobaczyć w Górowie Iławeckim, w Gnieźnie i na Dolnym Śląsku: w Jakuszycach i w Karpaczu. Zima wróciła też w Tatrach.

235 nowych zakażeń, w tym 204 w województwie śląskim. Najnowsze dane rządu

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 235 nowych wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, w tym 204 w województwie śląskim. W wielu innych województwach wykrywa się obecnie pojedyncze przypadki, więc województwo śląskie zdecydowanie odstaje od reszty Polski. Jednocześnie MZ poinformował, że w całym kraju zmarło kolejnych 16 zakażonych osób. Wśród nich 3 zakonnice z klasztoru w Chełmnie, a także 52-letnia pielęgniarka, która pracowała w szpitalu w Toruniu. W kwietniu zachorowała na COVID-19.

MZ kupiło maseczki od znajomego ministra Szumowskiego. "One nie spełniają norm"

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki od znajomego rodziny ministra Łukasza Szumowskiego, a w transakcji miał pośredniczyć brat ministra. Transakcja miała opiewać na 5 milionów złotych. Jedna maseczka miała kosztować kilkadziesiąt złotych, chociaż przed pandemią takie maseczki kosztowały kilka złotych. W dodatku zakupione maseczki nie spełniają norm jakościowych. Sam Łukasz Szumowski znajomości z Łukaszem G. się nie wypiera, ale podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

Nowy pomysł PiS na wybory prezydenckie. Sejm zajmuje się projektem

PiS wniosło kolejny projekt ustawy o wyborach prezydenckich. Tym razem koncepcja PiS jest taka, żeby wybory odbyły się w lokalach wyborczych, a głosowanie korespondencyjne było opcjonalne. Koalicja Obywatelska chce odrzucenia projektu PiS. Lewica apeluje o ponadpartyjne porozumienie. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce zgłosić poprawki.

Osoby w kwarantannie mogą już korzystać z punktów drive-thru. Jak to działa?

Osoby objęte kwarantanną od poniedziałku mogą wyjść z domów po to, żeby się przebadać w jednym z punktów drive-thru. O tym, że zbliża się dzień, w którym można się przebadać na obecność koronawirusa, osoby poddane kwarantannie są informowane SMS-ami dzień wcześniej. Do punktu pobrań należy podjechać własnym samochodem tak, by po drodze z nikim się nie kontaktować. Punkt pobrań działa już między innymi w podwarszawskim Piasecznie.

"To jest kpina z demokracji i upokarzanie nas wszystkich"

Wybory prezydenckie zostały zarządzone na 10 maja, ale nie odbyły się, bo "brak było możliwości głosowania na kandydatów" - jak czytamy w niedzielnej uchwale PKW. Rząd mógł faktycznie przełożyć wybory zgodnie z prawem, ogłaszając stan nadzwyczajny. To się jednak nie stało. - W ten sposób pożegnanie z demokracją wchodzi w fazę finalną - komentuje prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista. - To jest kpina z demokracji i upokarzanie nas wszystkich - ocenia były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Kolejny spór w łonie Zjednoczonej Prawicy

Poseł Porozumienia i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz twierdzi, że "model walki z koronawirusem" ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "jest najgorszym z możliwych". Minister Szumowski twierdzi, że polskie statystyki dobrze wypadają w porównaniu do wielu innych krajów.

Kolejne kopalnie węgla na Śląsku są zamykane

Od czwartku na Śląsku trwają masowe testy wśród górników na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W pierwszym dniu testów wirusa wykryto w 165 z 1000 próbek, czyli u co szóstego górnika. Od początku akcji przebadanych zostało już dziesięć tysięcy górników. Tym, którzy otrzymali pozytywny wynik testu oferowana jest pomoc psychologiczna. Kolejne spółki węglowe ogłaszają, że zamykają kopalnie.

Czy kandydaci na prezydenta znów muszą zebrać podpisy? "Jest ten stan zapętlenia"

Wybory prezydenckie 10 maja były pierwszymi wyborami w historii Polski, w czasie których nikt nie oddał żadnego głosu. Pojawiła się lawina pytań w związku z tym, jakie to ma konsekwencje prawne. PKW wskazała na przepis Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym w ciągu 14 dni marszałek Sejmu musi zarządzić kolejne wybory na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od zarządzenia. Co to znaczy dla dotychczasowych kandydatów?