Wybory 10 maja? "Musiałby nastąpić cud"

Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, mówi wprost, że potrzebny jest cud, aby można było zorganizować wybory prezydenckie 10 maja. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wykorzystał mszę z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, by wezwać polityków do dialogu w sprawie wyborów i poszukiwania "takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych".

Podsumowanie pierwszej kadencji Andrzeja Duda

Według najnowszych sondaży obecny prezydent ma bardzo duże szanse na reelekcję. Kampania wyborcza sprzed czterech lat ujawniła bardzo silną stronę Andrzeja Dudy - jego wizerunek, który spodobał się większości Polaków.

Fryzjerzy i kosmetyczki czekają na decyzję rządu. "Branża jest gotowa do otwarcia"

Kolejny etap "odmrażania gospodarki" wchodzi w życie już po majówce. Za kilka dni otworzą się galerie, hotele, muzea i biblioteki. Pominięci czują się fryzjerzy i kosmetyczki. Właściciele salonów od miesiąca nie mogą zarabiać, a każdy dzień jest dla nich jak walka o przetrwanie. Apelują do rządu, by pozwolił im wrócić do pracy, a do apelu przyłączają się internauci. Setki zdjęć z torbami na głowach to symbol akcji #ChceDoSalonu.

"Tarcza antykryzysowa 3.0" ma nie być ostatnia

"Tarcza antykryzysowa 3.0" to kolejna już odsłona projektu rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Ustawa ma wprowadzić między innymi zmiany w składkach ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Dla wielu to wciąż za mało. Rząd już rozpoczął prace nad "tarczą antykryzysową 4.0".

"Nagłe zatrzymanie krążenia zupełnie nas zaskoczyło"

Zmarł ratownik medyczny z Radomia, który przegrał walkę z COVID-19. To trzeci pracownik ochrony zdrowia w regionie, który zmarł po tym, jak został zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Ratownicy medyczni mówią o trudnej sytuacji, w której się znaleźli.

Ognisko COVID-19 w domu zakonnym w Poznaniu

Walka z koronawirusem trwa i niech luzowanie zakazów nikogo nie zmyli. W sobotę do szpitali trafili ostatni zakażeni SARS-CoV-2 pensjonariusze Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji w Czernichowie. Wszystkie zakonnice w domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia w Poznaniu są zakażone koronawirusem.

Opozycyjni kandydaci podzieleni w sprawie głosowania

Wśród kontrkandydatów Andrzeja Dudy nie ma porozumienia w kwestii formuły i terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Koalicja Obywatelska wzywa do bojkotu głosowania korespondencyjnego, ale kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz już nie. Głosowanie korespondencyjne w czasie stanu epidemii to ogromny problem organizacyjny w Polsce, ale jeszcze większy za granicą.

Powszechne głosowanie korespondencyjne. Jak wyobrażają je sobie rządzący?

Wybory prezydenckie mają odbyć się już 10 maja, a pytań dotyczących ich przebiegu jest coraz więcej. Rządzący szykują się do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego, ale na razie nie ma żadnej podstawy prawnej do ich przeprowadzenia w takiej formie. Projekt ustawy utknął w Senacie. Jak głosowanie korespondencyjne wyobraża sobie rząd?

Został powołany na "pełniącego obowiązki pierwszego prezesa". Kim jest Kamil Zaradkiewicz?

Prezydent Andrzej Duda wskazał sędziego Kamila Zaradkiewicza na pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenia, że Kamil Zaradkiewicz to wybór ponad podziałami. Kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wyznacza Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, ale nie zostało ono zwołane z powodu epidemii. Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Przez lata pracował w Trybunale Konstytucyjnym. Do SN powołała go nowa Krajowa Rada Sądownictwa.

"Tarcza antykryzysowa 3.0", a w niej przepisy o pracy sądów. "Taka wrzuta"

Czy to będzie "tarcza antykryzysowa 3.0"? W parlamencie jest już kolejna ustawa, która ma złagodzić recesję w Polsce wywołaną przez pandemię COVID-19. W projekcie znalazły się też zapisy, które nie mają bezpośredniego związku z gospodarką. Projekt zakłada na przykład, że w czasie trwania stanu epidemii i w ciągu roku od jego odwołania prezesi sądów będą mogli decydować o zakresie pracy sędziów i o ich przydziale do wydziałów bez zasięgania opinii kolegium właściwego sądu.

Listonosze też nie wiedzą, jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne

Pracownicy Poczty Polskiej mają roznosić pakiety wyborcze parami i to już na tydzień przed datą wyborów prezydenckich. Na ich forach można przeczytać, jakie mają pytania i wątpliwości. Skąd pewność, kto wyjmie pakiet wyborczy ze skrzynki pocztowej? Czy za błędne dostarczenie pakietów będą kary? Czy bezkarnie będą mogli głosować ci, którzy uprawnienia do tego nie mają? Co ma zrobić listonosz, jeśli pod danym adresem nie znajdzie skrzynki pocztowej? Te i wiele innych pytań pozostają bez odpowiedzi.

Bezpieczna i miła majówka? Rząd przypomina o maseczkach

Epidemia COVID-19 w Polsce wciąż trwa, ale nadeszła majówka. Czy można z niej skorzystać z głową? Hotele i pensjonaty jeszcze są zamknięte, ale spacer po sopockim molo jest już legalny i możliwy. Pamiętajmy, że każdy nowy dzień w Polsce to około trzysta nowych wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pamiętajmy, że maseczka na twarzy to obowiązek.

Żłobki i przedszkola znów będą otwarte? Rząd przedstawia szczegóły, samorządy mówią "nie"

Od 6 maja żłobki i przedszkola będą musiały działać w nowym reżimie sanitarnym. W grupie będzie mogło znajdować się maksymalnie dwanaścioro maluchów. Wszystkie będą musiały przebywać w tej samej sali pod opieką jednej przedszkolanki. Nowe regulacje określają też, jak dezynfekować zabawki. Na ponowne otwarcie przedszkoli i żłobków muszą się najpierw zgodzić samorządy. Już dziś wiadomo, że z tej możliwości nie skorzystają największe polskie miasta, takie jak Warszawa, Poznań, Łódź czy Wrocław.

W internecie pojawiło się zdjęcie, które ma przedstawiać kartę wyborczą

Autentyczności tego zdjęcia na razie nikt nie potwierdza. Kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek opublikował na Twitterze zdjęcie dokumentu, który ma być kartą wyborczą w nadchodzących wyborach prezydenckich. Miał dostać ów dokument od osoby pracującej w firmie w Wieliczce, która do tej pory zajmowała się drukowaniem ulotek reklamowych.

Wirtualna konwencja wyborcza. Pusta sala, kamery i obietnice Andrzeja Dudy

Dwie i pół godziny bez publiczności na żywo, za to z wirtualnymi słuchaczami - tak wyglądała konwencja programowa prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent składał kolejne obietnice utrzymania programów społecznych, ale też wsparcia dla bezrobotnych. Było o zapowiadanym już wcześniej Funduszu Medycznym i wsparciu dla rolników. Opozycyjni kandydaci na prezydenta uważają, że wybory powinny być przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego.

Sieci neuronowe mają pomóc diagnozować COVID-19

Superkomputer Prometheus może pomóc w walce z pandemią. Pomóc mogą też sztuczne sieci neuronowe. Polscy naukowcy rozpoczęli badania, które mogą pomóc wykrywać zakażeniae SARS-CoV-2 i znaleźć lek na COVID-19.