Nocna ewakuacja domu opieki w Koleczkowie

W nocy z niedzieli na poniedziałek przeprowadzono ewakuację prywatnego domu opieki w Koleczkowie na Pomorzu, gdzie zakażenie wykryto u blisko 40 pensjonariuszy i pracowników placówki. Zamknięty został też szpital w Nowej Dębie na Podkarpaciu po tym jak koronawirusa wykryto u 13 pracowników i 11 pacjentów. W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano również o śmierci czterech osób. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce potwierdzono 11 761 przypadków zakażenia, zmarło 539 osób.

Senackie konsultacje w sprawie wyborów korespondencyjnych

Bez kampanii to żadne wybory - mówią eksperci i wskazują na czas, bo do planowanego głosowania zostały niespełna dwa tygodnie, a przepisów wciąż brak. W poniedziałek Senat rozpoczął konsultacje nad projektem głosowania korespondencyjnego. Podczas debaty padają pytania o zdrowie, ochronę danych osobowych i logistykę.

Co planuje Jarosław Gowin? Lider Porozumienia spotkał się z kierownictwem PO

Od lidera Porozumienia Jarosława Gowina i przedstawicieli jego ugrupowania mogą zależeć losy majowych wyborów korespondencyjnych. Poseł jest przeciwny ich organizacji, do czego dąży obóz rządzący. W poniedziałek Gowin odbywa serię spotkań, rozmawiał miedzy innymi z Borysem Budką i Małgorzatą Kidawą-Błońską. Lider Porozumienia ma także zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego.

Lasy otwarte, ale ściółka sucha jak papier

Od kilku dni można już spacerować po lesie. Należy jednak być bardzo ostrożnym, bo ściółka jest przesuszona. Pożar może wywołać nawet najmniejsza iskra. Leśnicy proszą, by nie rzucać na ziemię niedopałków, a tym bardziej nie rozpalać grillów czy ognisk.

Stopa bezrobocia. Optymistyczna, ale dane GUS są z marca

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na "odmrażanie gospodarki", bo każdy dzień to dla nich ogromne straty. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia, które są zaskakująco optymistyczne, ale ekonomiści ostrzegają, że może to być cisza przed burzą. Dane pochodzą bowiem z marca.

Wybory korespondencyjne? Listonosze dopytują o procedury

Zgodnie z zapowiedziami wybory prezydenckie mają się odbyć korespondencyjnie już za dwa tygodnie. Dlatego listonosze dopytują o procedury. To właśnie oni będą odpowiadać za dostarczenie pakietów wyborczych. Jednak lista niewiadomych jest długa, bo rozporządzenia, które mają określić szczegółowe procedury wyborów wciąż nie są znane. Dotąd nie opublikowano ani ich projektów, ani choćby złożeń.

Kolejne przypadki zachorowań. Nowy pomysł resortu zdrowia

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci dwóch osób. Od początku epidemii zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono w Polsce u 11 395 osób, a 526 pacjentów zmarło. Czy w walce z koronawirusem może pomóc nowy sposób testowania?

Kiedy ruszą rozgrywki Ekstraklasy? Rząd przedstawił szczegóły

Na takie wieści sportowcy czekali od tygodni. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pod koniec maja rozgrywki ma wznowić piłkarska Ekstraklasa. Dwa tygodnie później do rywalizacji będą mogli stanąć żużlowcy. Jednak trybuny wciąż będą puste. Zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich mają trenować w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i w Wałczu. Reakcje na to, w czasie w epidemii, są jednak różne.

Wybory uzupełniające w kilkudziesięciu polskich gminach

26 kwietnia, w niedzielę, w kilkudziesięciu gminach w Polsce trwają wybory uzupełniające. Były możliwe do przeprowadzenia, bo to dużo mniejsza skala niż wybory prezydenckie - mówi rzecznik PKW Tomasz Grzelewski i zapewnia, że w lokalach zachowane są warunki sanitarne.

"To wygląda na nękanie niezależnych dziennikarzy"

Fotoreporter "Gazety Wyborczej" Jakub Atys, który robił zdjęcia protestującym przed domem Jarosława Kaczyńskiego, dostał wezwanie do sądu. Wcześniej został spisany przez policję i uznany za uczestnika manifestacji. Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia to jako "nękanie dziennikarzy".

"Wprowadzono wirusa tam, gdzie byli ci najbardziej narażeni"

Choć od początku było wiadomo, że SARS-CoV-2 zagraża im najbardziej, to ta wiedza nie przełożyła się na ich odpowiednią ochronę. Chodzi o seniorów, którzy zamieszkują ponad cztery i pół tysiąca domów opieki we Włoszech. Włoskie media ujawniły, że w kryzysowym momencie niektóre samorządy robiły wszystko, by seniorzy nie zajmowali łóżek szpitalnych.

Poczta Polska szykuje się do przeprowadzenia wyborów

Przygotowania do głosowania korespondencyjnego trwają, jednak nie ma pewności, że wybory prezydenckie się odbędą, ani podstawy prawnej do ich przeprowadzenia. Jednocześnie rzecznik rządu Piotr Mueller przekonuje, że podejmowane działania są zgodne z prawem.

Prokurator krajowy żąda wyjaśnień od Małgorzaty Gersdorf

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski żąda wyjaśnień na piśmie od Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Gersdorf nakazała przekierowywać sprawy do innych izb Sądu Najwyższego na podstawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Protesty mieszkańców przygranicznych miast

Protesty rodzin podzielonych pandemią i granicą - polsko-niemiecką i polsko-czeską. Mieszkają w Polsce, a pracują w sąsiednim kraju. Po jednorazowym przejściu i powrocie muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Wiele osób więc nie wraca do domu.

"Ma się jedną twarz i jedno nazwisko"

Prokurator Ewa Wrzosek zwróciła się z apelem do swoich koleżanek i kolegów po fachu - Ma się jedną twarz, jedno nazwisko i jedną pieczątkę. Nie warto tego zatracać - powiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24. To reakcja na dyscyplinarkę ze strony Prokuratury Krajowej po tym, jak prokurator Wrzosek wszczęła śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii. Śledztwo zostało umorzone przez jej przełożoną po trzech godzinach.