Wielu Polaków za granicą nie ma jak zagłosować. Ustawa wciąż jest w Senacie

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Polacy za granicą głosują tak jak do tej pory: osobiście w konsulatach i ambasadach. To teraz problem w wielu krajach, które z powodu pandemii COVID-19 wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się. Ustawą, która mogłaby Polakom za granicą umożliwić głosowanie korespondencyjne, wciąż zajmuje się Senat.

Poczta Polska przypomina o obowiązku posiadania skrzynki pocztowej

Poczta Polska przypomina, że właściciele budynków mieszkalnych mają obowiązek umieszczenia w budynku skrzynki pocztowej. Kara za niespełnienie tego obowiązku to nawet 10 tysięcy złotych. To właśnie w skrzynkach pocztowych listonosze mają umieszczać pakiety wyborcze, jeśli ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym winą człowieka? "Nie oszukujmy się"

Trwa kolejna doba walki o Biebrzański Park Narodowy. Ogień strawił około sześć tysięcy hektarów łąk i lasów. Najwięcej ognisk płonie na obszarze Lasu Wroceńskiego i to tam strażacy skierowali największe siły. Z ogniem walczy już ponad trzystu strażaków oraz pięćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Akcja prowadzona jest z ziemi i powietrza. Choć pożar przestał się już rozprzestrzeniać na kolejne obszary, to wciąż trudno oszacować, jak długo potrwa gaszenie. Jest już niemal pewne, że przyczyną pożaru było wypalanie łąk.

MEN podało terminy matur i egzaminów ośmioklasistów

Zgodnie z najnowszą decyzją MEN szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja. Matury rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty - 16 czerwca. Dodatkowe terminy egzaminów dojrzałości przewidziano na lipiec, a wyniki CEK ma podać do 11 sierpnia. Dla tych, którym powinie się noga, termin poprawkowy zaplanowano na wrzesień. O jego wynikach maturzyści dowiedzą się jeszcze w tym samym miesiącu.

Śledztwo w sprawie wyborów umorzone w trzy godziny. "Totalne zaskoczenie"

Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii trwało zaledwie trzy godziny. Prokuratorzy zwracają uwagę, że to rekord. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy w ciągu tych trzech godzin w ramach śledztwa zostały podjęte jakiekolwiek czynności. Prokurator Ewa Wrzosek, która wszczęła postępowanie, mówi, że o żadnych czynnościach nie wie. Treść uzasadnienia o umorzeniu postępowania też nie jest znana. Prokuratora Okręgowa w Warszawie twierdzi, że nie doszło do przestępstwa. Umorzenie postępowania bez przeprowadzenia czynności może być złamaniem prawa.

Śledztwo rozpoczęte i umorzone tego samego dnia. Prokurator rozważała przesłuchanie Jacka Sasina

Śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w czasie stanu epidemii szybko się skończyło. Zostało wszczęte w czwartek w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów i jeszcze tego samego dnia umorzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Ewa Wrzosek, prokurator, która wszczęła postępowanie, rozważała przesłuchanie wicepremiera Jacka Sasina w sprawie o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób. Prokurator Krajowy polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator Ewy Wrzosek.

Firmy odnotowują ogromne spadki sprzedaży. Najnowsze dane GUS

Koronawirus uderza w gospodarkę. Kolejne dane pokazują, jak bardzo. GUS informuje o olbrzymim spadku sprzedaży. W marcu sprzedaż ubrań i butów spadła o około połowę. W niektórych sklepach w ogóle nie sprzedaje się nic. Minister finansów przyznaje, że jeśli tak dalej pójdzie, czeka nas głęboka recesja.

Polsce grozi latem susza. Niebezpiecznie niski stan wody w polskich rzekach

Na mapie opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej widać wyraźnie, że wielu rzekach jest niebezpiecznie niski stan wody. Eksperci alarmują, że jeśli sytuacja meteorologiczna się nie zmieni, to grozi nam ogromna susza. Według najnowszych prognoz niewielki deszcz ma spaść w sobotę w niektórych częściach kraju.

Prezes Poczty Polskiej został wymieniony, ale to nie koniec roszad. Pocztowcy boją się zwolnień

Pracownicy Poczty Polskiej mają liczne pytania i wątpliwości, jeśli chodzi o organizację głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. W ciągu kilku dni 26 tysięcy listonoszy miałoby dostarczyć ponad 30 milionów pakietów wyborczych. Pakiety roznosiłyby zespoły dwuosobowe. W międzyczasie trwają roszady na stanowiskach kierowniczych Poczty Polskiej. Pocztowcy boją się zwolnień grupowych i zmian organizacyjnych.

Strażakom w Biebrzańskim Parku Narodowym pomagają okoliczni mieszkańcy

Strażacy próbują ratować płonący Biebrzański Park Narodowy. Mija czwarta doba walki z ogniem i z czasem, bo każda kolejna godzina to kolejne zniszczone bezcenne obszary. Akcję utrudnia ukształtowanie i charakterystyka terenu. Grząski grunt powoduje, że ciężkie samochody gaśnicze mogą tonąć w bagnie. Setkom strażaków pomagają okoliczni mieszkańcy. Na przykład gospodynie ze wsi Kapice zadbały o to, żeby strażacy mieli ciepłe posiłki.

Wybory "pozbawione bezpieczników". Analizy nie pozostawiają wątpliwości

Czasu do wyborów coraz mniej, wątpliwości coraz więcej. Wojewodowie i Poczta Polska wzywają samorządowców do przekazania spisów wyborców. Drukarki już drukują karty wyborcze, chociaż ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym wciąż jest w parlamencie. - Te wybory są pozbawione bezpieczników - twierdzi profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jarosław Gowin, były wicepremier, stwierdził, że wyborów prezydenckich 10 maja nie da się zorganizować.

Reklama w TVN za złotówkę. Jakie firmy mogą się zakwalifikować?

Czas pandemii to dla wielu przedsiębiorców trudna próba. Dla tych niewielkich to walka o przetrwanie, dlatego dla pół tysiąca małych firm firma TVN przygotowała specjalny pakiet reklamowy w ramach akcji "TVN Pomagajmy sobie". Mogą pokazać swoją reklamę na antenie za symboliczną złotówkę.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wyrządza szkody, które pozostaną na długie lata

Nawet jeśli uda się ugasić pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym, to ślad tej katastrofy pozostanie na długo. Ogień strawił miejsce bezcenne na mapie przyrodniczej, fragment parku nazywanego często "ptasim rajem". Ekolodzy zwracają uwagę, że o ile pożary lasów są czymś powszechnym, to nie jest tak w przypadku pożarów torfowisk na skalę, jaka ma obecnie miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że Polska straci wiele torfowisk i bagnisk.

Ośrodek "Salus" w Kaliszu ewakuowany. Wszyscy zakażeni koronawirusem trafili do szpitala w Wolicy

43 osoby zostały ewakuowane z Centrum Opieki Długoterminowej "Salus" w Kaliszu do oddalonego o około 10 kilometrów szpitala w Wolicy. W akcji wzięli udział żołnierze, policjanci i ekipy medyczne. Wszyscy ewakuowani chorują na COVID-19. W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 177 osób. W sumie od początku epidemii wykryto w Polsce 10346 zakażeń. Zmarło w sumie 435 zakażonych osób.

Polonia może być pozbawiona możliwości zagłosowania w wyborach

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Tymczasem w wielu krajach obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyborcy za granicą mają zatem dylemat: zagłosować i ryzykować otrzymaniem kary, czy nie głosować.

Poczta Polska i wojewodowie chcą danych wyborców. "Nie znam osoby Poczta Polska"

Albo Poczta Polska, albo wojewodowie, wysyłają do urzędów gminy wnioski elektroniczne, by udostępnić im dane z rejestru wyborców. Samorządy zwracają uwagę, że nie mogą tego zrobić, bo nie mają podstawy prawnej. Pod wiadomościami czasami nie ma nawet podpisu konkretnej osoby. - Nie znam osoby Poczta Polska - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa wyłudzenia danych.

OBWE ostrzega Polskę, że może być problem z zapewnieniem tajności i równości wyborów

Decyzja polskiej większości rządzącej o zmianie Kodeksu wyborczego dosłownie na kilka dni przed wyborami zaniepokoiła międzynarodowe organizacje, których Polska jest członkiem. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przestrzega, że zmiana prawa wyborczego na krótko przed wyborami może sprawić, że "nie uda się zapewnić tajności i równości wyborów". Eksperci OBWE podkreślają, że w obecnych warunkach nie ma też mowy o normalnej kampanii wyborczej.

"A co, jeżeli wyborca po prostu nie ma skrzynki?"

Ustawy jeszcze nie ma, ale drukarki już pracują. Wicepremier Jacek Sasin zlecił druk kart wyborczych dla 30 milionów wyborców. Związki zawodowe pracowników Poczty Polskiej zgłaszają, że projekt ustawy o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym, który jest obecnie w Senacie, nie odpowiada na wiele ich pytań. Pakiety wyborcze mają zostać dostarczone do skrzynek pocztowych. - A co, jeżeli wyborca po prostu nie ma skrzynki? - pyta Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

"Pierwszy raz coś takiego widzę". Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wciąż się rozprzestrzenia

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym objął już ponad 6 tysięcy hektarów. Wybuchł w niedzielę, ale akcja gaśnicza, także z wykorzystaniem samolotów, wciąż trwa. Gigantyczny ogień pochłania nie tylko rośliny i torfowiska, giną również zwierzęta. Nie wiadomo, jakie jest źródło ognia, ale prawdopodobnie zawinił człowiek. Sucha zima i brak opadów przyczyniły się ponadto do niskiej wilgotności i niskiego stanu wód w rzekach.

NFZ obniżył kwotę refundacji testu na obecność koronawirusa z 400 do 280 złotych

Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydował o obniżeniu kwoty, jaką refunduje za zrobienie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Najpierw wynosiła ona 450 złotych, 30 marca spadła do 400 złotych, a od wtorku wynosi 280 złotych. W Polsce wciąż przeprowadza się mniej testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców niż w większości krajów unijnych.

"Nadzór pozorny". Raport NIK w sprawie DPS-ów i domów opieki

Domy pomocy społecznej i prywatne domy opieki są obok szpitali największymi ogniskami koronawirusa. Problemem nie jest już brak środków ochrony, ale przede wszystkim brak personelu. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2015-2018 wiele takich placówek działało bez należytego nadzoru ze strony państwa, albo wręcz nielegalnie.