Osoby w kwarantannie mogą już korzystać z punktów drive-thru. Jak to działa?

Osoby objęte kwarantanną od poniedziałku mogą wyjść z domów po to, żeby się przebadać w jednym z punktów drive-thru. O tym, że zbliża się dzień, w którym można się przebadać na obecność koronawirusa, osoby poddane kwarantannie są informowane SMS-ami dzień wcześniej. Do punktu pobrań należy podjechać własnym samochodem tak, by po drodze z nikim się nie kontaktować. Punkt pobrań działa już między innymi w podwarszawskim Piasecznie.

"To jest kpina z demokracji i upokarzanie nas wszystkich"

Wybory prezydenckie zostały zarządzone na 10 maja, ale nie odbyły się, bo "brak było możliwości głosowania na kandydatów" - jak czytamy w niedzielnej uchwale PKW. Rząd mógł faktycznie przełożyć wybory zgodnie z prawem, ogłaszając stan nadzwyczajny. To się jednak nie stało. - W ten sposób pożegnanie z demokracją wchodzi w fazę finalną - komentuje prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista. - To jest kpina z demokracji i upokarzanie nas wszystkich - ocenia były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Kolejny spór w łonie Zjednoczonej Prawicy

Poseł Porozumienia i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz twierdzi, że "model walki z koronawirusem" ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "jest najgorszym z możliwych". Minister Szumowski twierdzi, że polskie statystyki dobrze wypadają w porównaniu do wielu innych krajów.

Kolejne kopalnie węgla na Śląsku są zamykane

Od czwartku na Śląsku trwają masowe testy wśród górników na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W pierwszym dniu testów wirusa wykryto w 165 z 1000 próbek, czyli u co szóstego górnika. Od początku akcji przebadanych zostało już dziesięć tysięcy górników. Tym, którzy otrzymali pozytywny wynik testu oferowana jest pomoc psychologiczna. Kolejne spółki węglowe ogłaszają, że zamykają kopalnie.

Czy kandydaci na prezydenta znów muszą zebrać podpisy? "Jest ten stan zapętlenia"

Wybory prezydenckie 10 maja były pierwszymi wyborami w historii Polski, w czasie których nikt nie oddał żadnego głosu. Pojawiła się lawina pytań w związku z tym, jakie to ma konsekwencje prawne. PKW wskazała na przepis Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym w ciągu 14 dni marszałek Sejmu musi zarządzić kolejne wybory na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od zarządzenia. Co to znaczy dla dotychczasowych kandydatów?

Większość nowych przypadków SARS-CoV-2 wykryto na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że w Polsce wykryto 210 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a także, że 3 kolejne zakażone osoby zmarły. Z tej liczby 142 nowe przypadki stwierdzono w województwie śląskim. Z tego powodu na spotkanie wojewódzkiego sztabu kryzysowego do Katowic pojechał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Walka o pałac prezydencki rusza od nowa

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w drodze uchwały, że w niedzielę brak było możliwości głosowania na kandydatów. Zdaniem Komisji jest to równoważne z sytuacją, jaką przewiduje artykuł 293 paragraf 3 Kodeksu wyborczego, czyli sytuacją braku kandydatów. Teraz ruch należy do marszałek Sejmu, która ma 14 dni na zarządzenie wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia. Dotychczasowi kandydaci na prezydenta wyrażają chęć ponownego kandydowania.

Rozporządzenie Jacka Sasina. Samorządy mają przekazać dane wyborców

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin wydał w sobotę rozporządzenie, w którym nakazuje samorządom przekazanie danych wyborców. Wcześniej samorządowcy dostali takie wezwanie od Poczty Polskiej. Jacek Sasin w rozporządzeniu powołał się na artykuł 15 ustęp 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.

Fala spekulacji po sobotniej naradzie w siedzibie PiS

W sobotę odbyło się w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie pilne spotkanie najważniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy. Po spotkaniu żadnego komunikatu nie było. Krążą spekulacje, że pod znakiem zapytania stanęły porozumienie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina w sprawie przełożenia wyborów prezydenckich, a nawet przyszłość koalicji rządzącej.

Pat w Sądzie Najwyższym. We wtorek posiedzenie ma zostać wznowione

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego ma wskazać kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, ale po dwóch dniach posiedzenia wciąż nie udało się wybrać komisji skrutacyjnej, której zadaniem byłoby ustalenie wyników głosowania na kandydatów. Posiedzenie ma zostać wznowione we wtorek.

Pierwsze dni "luzowania". Właściciele hoteli zapraszają

W pandemii do hoteli. Jest zaproszenie, bo jest już taka możliwość. I jest także bardzo wiele wolnych miejsc. Niektórzy się boją, a niektórzy grymaszą, bo w otwartych hotelach zamknięte są baseny i restauracje. Pierwsze dni luzowania to pierwszy dla hotelarzy test. Przed tym najważniejszym - wakacyjnym.

Przybywa zakażonych koronawirusem na Śląsku. Najnowsze dane rządu

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 170 osób, a 6 zakażonych osób zmarło. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach dolnośląskim i śląskim. Zakażonych jest kilkaset górników. Niektóre kopalnie wstrzymały wydobycie.

Wybory prezydenckie 2020 przy zamkniętych lokalach

10 maja, wybory prezydenckie. Są, ale nie są przeprowadzane. Lokale wyborcze są zamknięte, nie ma ciszy wyborczej, nikt nie głosuje. Wstrzymanie elekcji zakładał pakiet PiS i Porozumienia. Tyle, że nie ma w nim nowej daty - nie ma też trybu, na mocy którego dzisiejsze głosowanie się nie odbywa.