Co z testami dla medyków? W Krakowie sponsoruje je prywatne laboratorium

Co z testami dla medyków? W Krakowie sponsoruje je prywatne laboratorium
Co z testami dla medyków? W Krakowie sponsoruje je prywatne laboratorium
Martyna Olkowicz | Fakty po południu
Co z testami dla medyków? W Krakowie sponsoruje je prywatne laboratoriumMartyna Olkowicz | Fakty po południu

W walce z koronawirusem SARS-CoV-2 najbardziej zagrożeni są medycy. Również kiedy sami zostaną zakażeni, mogą najbardziej zagrażać innym. Senat miał propozycję badania pracowników systemu ochrony zdrowia, ale Sejm ją odrzucił. Na Wiejskiej nie znaleziono w tej sprawie porozumienia. Bezpłatne testy dla medyków ruszyły w Krakowie. Sponsoruje je prywatne laboratorium.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Krakowie ruszyły bezpłatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dla pracowników systemu ochrony zdrowia zdrowia. Wystarczy podjechać samochodem, a potem już tylko czekać na wynik. Badania są finansowane przez prywatne laboratorium. Innej możliwości ratownikom nie zaproponowano.

- Jestem obecnie siedem tygodni bez rodziny i pasuje się już po prostu przebadać, żeby się z rodziną spotkać - tłumaczy Daniel, ratownik medyczny.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która gwarantowałaby testy na koronawirusa dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznaje, że poprawka brzmiała dobrze, ale miała błędy legislacyjne.

- To jest regulacja nadmiarowa, ponieważ te same efekty można osiągnąć przy użyciu już istniejących przepisów i to jest podstawowa odpowiedź na to, dlaczego ta poprawka nie uzyskała poparcia obozu Zjednoczonej Prawicy - wyjaśnia Cieszyński.

Swoje stanowisko przedstawiają również medycy.

- Miałem kontakt z pacjentem no i dostałem nadzór sanitarno-epidemiologiczny. Nie kwarantannę, tylko nadzór - mówi Łukasz, strażak i ratownik medyczny. - No ale dalej jestem niepewny - dodaje.

Możliwości dobowe rosną

Lekarze alarmują, że każda kwarantanna lekarza czy pielęgniarki osłabia i tak już przeciążony system ochrony zdrowia.

- Moglibyśmy skracać tę kwarantannę, właśnie gdybyśmy testowali tych pracowników raz w tygodniu i dzięki temu nie zamykalibyśmy oddziałów szpitalnych albo nawet całych szpitali, tak jak szpital w Radomiu czy szpital w Grójcu - tłumaczy Bartosz Fiałek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w regionie kujawsko-pomorskim.

Resort zdrowia zapewnia, że możliwości wykonywania testów ciągle rosną.

- To jest w tej chwili ponad 20 tysięcy testów na dobę. Służby medyczne, podkreślam, są uprzywilejowane w tym testowaniu - zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Łącznie od początku epidemii przebadano ponad 214 tysięcy próbek. Jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców, to Polska znajduje się na szarym końcu Europy. W Polsce wykonuje się 5 tysięcy testów na milion mieszkańców. Dla porównania - w Niemczech ta liczba wynosi 20 tysięcy, a w Czechach - 16 tysięcy testów.

- Szwankuje organizacja pobierania materiału od pacjentów. To jest główny powód, dla którego tych badań wykonuje się mniej niż powinniśmy - uważa doktor Tomasz Ozorowski, mikrobiolog ze Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej.

Badania mobilne to wciąż mniejszość. Tomasz Ozorowski wskazuje, że w całym procesie diagnozowania koronawirusa SARS-CoV-2 najsłabszym punktem jest to, że pacjent musi udać się do placówki medycznej, co może stanowić niepotrzebne narażanie służb na kontakt z potencjalnie zakażonym.

Nadzieja z USA

Ministerstwo obiecuje, że teraz testów będzie więcej, dzięki sprowadzanym z Korei Południowej szybkim testom antygenowym. Na razie do Polski trafiło 27 tysięcy takich testów. Wojciech Andrusiewicz tłumaczy, że szybkie testy antygenowe będą wspomagały testy PCR. Dodaje też, że ministerstwo liczy na to, że powiązanie dwóch sposobów diagnozowania przyniesie efekty w postaci dojścia do poziomu 20 tysięcy testów na dobę.

Testy PCR, czyli te genetyczne, sprawdzają, czy w naszym organizmie jest DNA koronawirusa. Testy antygenowe sprawdzają tylko to, czy mamy przeciwciała, które wytwarzają się po tym, kiedy zostaniemy zakażeni koronawirusem.

- Boję się, że w polskich szpitalach coraz częściej będziemy wykonywać badania o niewiarygodnej skuteczności - mówi doktor Ozorowski.

Nadzieją są superszybkie testy genetyczne z USA. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że w sobotę rozmawiał o nich z Donaldem Trumpem. Takie testy pozwoliłyby na wykrycie koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu nawet 15 minut.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS