Test i wynik w cztery minuty i bez wysiadania z auta?

Test i wynik w cztery minuty i to bez wysiadania z samochodu? Tak na obecność koronawirusa można przebadać się w Gdyni. W całej Polsce to ciągle jednak nie jest powszechny sposób na pandemie. Pewną nadzieję na powszechność testów, przynajmniej na oddziałach ratunkowych, daje transport z Korei. Tyle tylko, że te testy na razie są u nas tylko testowane.

Kiedy, gdzie i w jaki sposób? Wątpliwości dotyczące wyborów

Właściwie nie ma kampanii, ale jest dyskusja o wyborach. Rząd forsuje termin majowy, a sejmowa większość sposób listowny. Opozycja pyta - a co z internetem i tymi wszystkimi, którzy przez pomysł PiS zostaną z wyborów wykluczeni. Ważne komentarze na temat głosowania w pandemii słychać w terenie. Od ludzi, którzy mieliby to faktycznie zorganizować.

Wołanie o pomoc z DPS-ów. W niektórych sytuacja jest bardzo trudna

Nie ma możliwości zapewnienia opieki medycznej pacjentom - przyznaje wojewoda opolski i zarządza ewakuację zakładu opiekuńczo-leczniczego w Ozimku. W całym kraju domy pomocy społecznej, ogarnięte koronawirusem, wciąż wołają o natychmiastową pomoc. Brakuje pracowników opieki i personelu medycznego.

Wstrzymane premiery, przerwane produkcje. "Mówimy o absolutnym kataklizmie"

Potężny kryzys dotyka branżę filmową. Przez pandemię COVID-19 od tygodni nie działają kina, a także nie odbywają się premiery. Zawieszono też plany produkcji fabularnych i serialowych, co spowodowało, że setki ludzi z dnia na dzień straciły pracę. Szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski stara się opanować dramatyczną sytuację, powołał specjalny zespół do walki z kryzysem.

"Jesteśmy w więzieniu nie po to, żebyśmy umarli, ale żebyśmy odsiedzieli wyrok"

Mówią, że więzieniu powinni odsiedzieć swój wyrok, a nie umrzeć. Więźniowie na całym świecie boją się koronawirusa i próbują walczyć o swoje bezpieczeństwo. Ponieważ w zatłoczonych celach nie sposób im zapewnić właściwej ochrony, rządy wielu państw znalazły inne rozwiązanie - w czasie pandemii na przedwczesną wolność wychodzą dziesiątki tysięcy osadzonych.

Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. To właśnie osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ma przeciwciała i może być wsparciem skutecznej terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po podaniu takiego osocza chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

Nocna ewakuacja z DPS w Kaliszu

W nocy zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Grupa zakażonych koronawirusem pensjonariuszy ośrodka w wojskowej eskorcie i z pomocą strażaków została przewieziona do szpitala w Poznaniu. Operacja była trudna, ale konieczna. Sytuacja w placówce pogarszała się z każda godziną. Łącznie potwierdzono tam 47 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wśród pensjonariuszy i pracowników. Zmarło siedem osób.

Pytania o organizację i wątpliwości prawne. Co z wyborami?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. W piątek poinformował, że swoje rekomendacje przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zdaniem Szumowskiego "bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za dwa lata". Jednak nie wyklucza głosowania korespondencyjnego. Opozycja pyta, czy powszechne wybory w takiej wersji mogą być równe, bezpośrednie i tajne.

Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie DPS-ów

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział śledztwa w sprawie części domów pomocy społecznej i skierowanych do nich pracowników. Prokuratura ma zbadać, czy lekarze i pielęgniarki nie dopuścili się rażącego naruszenia procedur. Rozżaleni medycy pytają: gdzie była prokuratura, kiedy musieli pracować bez odpowiednich zabezpieczeń.

Nie żyje fizjoterapeuta zakażony koronawirusem. Oświadczenie szpitala

W bilansie koronawirusa w Polsce - ponad 300 ofiar śmiertelnych. Wśród nich 46-latek z Radomia. Fizjoterapeuta, pracownik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. To pierwsza ofiara wśród medyków. Senacka poprawka do pakietu antykryzysowego dawała pracownikom ochrony zdrowia szansę na cotygodniowe badanie na obecność koronawirusa. Sejmowa większość tę poprawkę odrzuciła.

"Prośby mogą podziałać bardziej niż przymusowe nakazy pracy"

Nakazy się nie sprawdzają, dlatego pora na apele. Wojewodowie z całej Polski proszą lekarzy, pielęgniarki, położne i fizjoterapeutów o dobrowolne zgłaszanie się do pracy. Zwłaszcza w szpitalach, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem. Niemal we wszystkich tak zwanych jednoimiennych placówkach zaczyna brakować rąk do pracy, personel jest przeciążony, a liczba chorych z dnia na dzień rośnie.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne cztery osoby. Od początku epidemii COVID-19 w Polsce zdiagnozowano 8214 przypadków zakażenia. W skali całego kraju najwięcej przypadków SARS-CoV-2 jest nadal w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Kończy się kadencja Małgorzaty Gersdorf. Spór o następcę

Kadencja obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf wygasa z końcem kwietnia. Kandydatów na jej następców powinno wybrać i przedstawić prezydentowi Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jednak z powodu pandemii COVID-19 pierwsza prezes SN zdecydowała się odwołać posiedzenie. Zgodnie z ustawą po 30 kwietnia obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego powinien przejąć najstarszy służbą prezes Sądu Najwyższego - w tym przypadku byłby to prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski. Z tą interpretacją nie zgadza się Pałac Prezydencki.

20-latek pokonał koronawirusa, teraz chce pomóc innym

Dariusz Sekuła, to strażak z Rozprzy, który dzięki swojej służbie codziennie może pomagać potrzebującym. Teraz, po wyzdrowieniu z COVID-19, chce pomóc tym, którzy są zakażeni. 20-latek był pierwszym zakażonym koronawirusem w powiecie piotrkowskim. 20-latek chce oddać osocze krwi w ramach nowej terapii COVID-19.

Brak personelu w DPS-ach. Minister sprawiedliwości zapowiada śledztwa

Już w ponad 20 Domach Pomocy Społecznej wykryto koronawirusa. W każdym z nich rozgrywa się osobny dramat. W ośrodkach przebywają osoby starsze, schorowane, bezradne i całkowicie zdane na łaskę personelu. Dramatycznej sytuacji nie ratują wolontariusze ani nakazy pracy. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie absencji pracowników przymusowo kierowanych do placówek.

Sejm zagłosował. Testy na koronawirusa dla lekarzy i pielęgniarek odrzucone

W nocy z czwartku na piątek Sejm zdecydował w sprawie poprawek zaproponowanych przez Senat do ustawy dotyczącej pakietu antykryzysowego. Wśród zgłoszonych propozycji przez Senat znalazł się zapis dotyczący przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Jednak głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawka ta została odrzucona.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku pierwsze zmiany

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił etapy stopniowego łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Plan został podzielony na cztery etapy - pierwszy zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy między innymi zmian w funkcjonowaniu sklepów i kościołów. Od poniedziałku zostaną także otwarte parki i lasy, z wyłączeniem placów zabaw.

Maraton po ogrodzie. W szczytnym celu

Utramaraton w czasach zarazy. Pani Marta za pieniądze przekazane na zakup maseczek pobiegnie wokół własnego domu. Lekarka liczyła na maraton, jednak wie, że w tej sytuacji to niemożliwie. Razem z nią pobiegną inni uczestnicy, wszyscy online - w swoich domach, na balkonach, bieżniach, a nawet w ogrodowych basenach.