Sobota w kampanii wyborczej. Andrzej Duda obiecuje kolejne "500 plus"

Góralskie powitanie i śniadanie pod Giewontem - tak kampanijną sobotę rozpoczął Rafał Trzaskowski. Andrzej Duda w Stalowej Woli obiecał "500 złotych na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego". Szymon Hołownia w Warszawie przedstawił swoje nowe hasło wyborcze: "Głową i sercem". Władysław Kosiniak-Kamysz w Tarnowie zapowiedział walkę z kryzysami zdrowotnym, gospodarczym i ustrojowym. Robert Biedroń w Warszawie zaprezentował założenia swojego planu odbudowy Polski, w którym znalazło się "milion nowych miejsc pracy" i "milion nowych mieszkań". Na Dolnym Śląsku pojawił się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, który skupił się na gospodarce wodnej.

Leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w akcji #Zabierz5zLasu

Po okresie narodowej izolacji Polacy tłumnie ruszyli do lasów, ale nie wszystkim było po drodze do koszy na śmieci. Teraz są tego efekty. Leśnicy zachęcają więc, żeby brać udział w akcji #zabierz5zlasu i w ten sposób dołączyć się do wielkiego narodowego sprzątania.

Rekordowa liczba przypadków ASF. Minister rolnictwa apeluje, by strzelać więcej

Rekordowa liczba przypadków ASF. Jak to możliwe, skoro trwa odstrzał dzików na dużą skalę? Minister rolnictwa apeluje, żeby strzelać jeszcze więcej. Główny Lekarz Weterynarii prosi o częstsze strzelanie także do samic. Obrońcy zwierząt mówią o rzezi i wojnie wydanej dzikom, bo ich zdaniem nie dzik, a człowiek przenosi wirusa nie przestrzegając zasad bioasekuracji.

Stracili zlecenia. Niepełnosprawni z Zakładów Aktywizacji Zawodowej na urlopach

Dla nich praca jest formą rehabilitacji. Mowa o osobach niepełnosprawnych zatrudnionych w Zakładach Aktywizacji Zawodowej. Z powodu pandemii znów spędzają czas w domu, bo placówki, które ich zatrudniały, straciły wiele zleceń. Na przykład zakłady specjalizujące się w cateringu dla szkół czy przedszkoli straciły nawet 90 procent. Pracownicy zostali odesłani na urlopy.

"Jest akcja, jest reakcja". Politycy PiS bronią prezesa

Zamiast merytorycznej debaty był sejmowy spór i słowa prezesa PiS, które obraziły opozycję. Jarosław Kaczyński przeciwników politycznych nazwał "hołotą". Nie ma ani przeprosin, ani komentarza. Jest za to obrona prezesa przez partię i ruch opozycji, którym jest wniosek do Komisji Etyki Poselskiej.

Mateusz Morawiecki zwrócił się o wotum zaufania. "Żeby powiedzieć sprawdzam"

Rządowa mobilizacja w Sejmie, czyli niespodziewane wotum zaufania dla gabinetu Mateusza Morawieckiego. Wniosek złożył premier po rozmowie z prezydentem. Potem tłumaczył, że w ten sposób chce uciąć awantury opozycji. Mateusz Morawiecki chwalił Andrzeja Dudę. Andrzej Duda rewanżował się tym samym. Opozycja komentowała, że to atak paniki.

Metropolita poznański ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie biskupa Janiaka

Decyzją papieża Franciszka metropolita poznański Stanisław Gądecki ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Chodzi o zaniedbania w prowadzeniu spraw dotyczących pedofilii. Sprawę nagłośnił film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", w którym pokazano między innymi, że biskup Janiak miał kryć przestępstwa podległych mu księży.

Teatry otwarte od 6 czerwca. Jak wyglądają przygotowania?

W Teatrze Kwadrat na scenę wrócili już aktorzy najbardziej znanego zakładu fryzjerskiego w Polsce. Kultowy spektakl "Szalone nożyczki" tym razem zagrali przed kamerami. Widownia, która nie zdążyła zobaczyć wystąpienia, będzie mieć jeszcze okazję. Od 6 czerwca "odmrożone" zostaną teatry i kina. Jednak działać będą na zupełnie nowych zasadach.

Skorzystali z "tarczy", teraz muszą oddać pieniądze

Dwie miejskie spółki z Łodzi będą musiały zwrócić środki, jakie dostały w ramach "tarczy antykryzysowej". Wszystko dlatego, że regulamin zabrania korzystania z dotacji przez firmy, które mają powyżej 25 procent udziału właściciela publicznego.

Eksperci oceniają nowy kalendarz wyborczy

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Teraz najwięcej pracy przed Rafałem Trzaskowskim, który musi zebrać 100 tysięcy podpisów. Kampania wyborcza oficjalnie ruszyła, ale będzie inna niż dotąd.

Kilkukilometrowe kolejki po żywność. "Ci ludzie są zdesperowani"

Kilkukilometrowe kolejki po żywność - tak teraz wygląda rzeczywistość w Afryce. Przez pandemię mieszkańcy kontynentu cierpią z głodu. Żeby otrzymać jakąkolwiek pomoc, ludzie godzinami czekają w wielkich skupiskach. A to może sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Obraz Jana Matejki sprzedany za blisko 7 milionów złotych

Historyczny rekord na aukcji w Warszawie. Obraz Jana Matejki został sprzedany za blisko 7 milionów złotych. "Portret prof. dr. Karola Gilewskiego", którego Matejko znał osobiście, powstał w 1872 roku i jest to przykład najlepszego malarstwa portretowego.