Patrole, ograniczenia i zakazy. Opozycja apeluje o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

Wspólne patrole policji, straży miejskiej i wojska. Ograniczenia w wolności zgromadzeń, przemieszczania się, działalności gospodarczej, zamknięte szkoły i uniwersytety. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc opozycja i eksperci wzywają do ogłoszenia jednego z przewidzianych konstytucją stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej. Rząd nie widzi takiej potrzeby i wprowadza restrykcje na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gospodarka kontra pandemia. Wiele firm może się nie podnieść

Gospodarka w zderzeniu z pandemią przegrywa. Właściciele firm mówią, że po wielu ciosach mogą się nie podnieść. Z powodu wprowadzonych w Polsce środków ostrożności, wiele firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traci płynność finansową. Wnioski o wsparcie państwowe można już liczyć w tysiącach, a na zmniejszenie skali strat potrzebne są miliardy złotych.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie apeluje o lokale mieszkalne dla lekarzy

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie prosi o pomoc dla tych, którzy na co dzień walczą z epidemią COVID-19. Izba zaapelowała do mieszkańców, którzy są w stanie udostępnić swoje mieszkanie lub pokój, a także wysłała pisma do właścicieli hoteli i pensjonatów. Izba chce pozyskać lokale tymczasowe dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin na zakażenie koronawirusem.

Personel medyczny apeluje o testy. "Wszyscy się boimy"

Na różne oddziały trafiają pacjenci, którzy, jak się potem okazuje, mają koronawirusa. Dlatego lekarze, ratownicy i pielęgniarki chcą być badani bez względu na to, czy mają objawy choroby. W przeciwnym razie miejsca walki z SARS-CoV-2 mogą przestać być bezpieczne - przestrzegają.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych zwierząt. Fundacje apelują o pomoc

Ich los zależy od człowieka. Sytuacja setek bezdomnych zwierząt jest dramatyczna. Fundacje, które opiekują się końmi i zwierzętami gospodarczymi, apelują o pomoc, bo zaczyna brakować jedzenia. To, które można kupić, jest już dużo droższe. Rolnicy niechętnie dzielą się zapasami, bo sami muszą wykarmić zwierzęta, a firmy, które do tej pory regularnie przekazywały pieniądze, stoją często na granicy bankructwa.

PiS chce kolejnych zmian w Kodeksie wyborczym

PiS dalej chce zmieniać Kodeks wyborczy. Rządząca partia chce poszerzyć możliwość głosowania korespondencyjnego, by w ten sposób swój głos mógł oddać każdy. Koalicyjna partia Jarosława Gowina, Porozumienie, stawia warunki. Jednym z nich jest przesunięcie wyborów prezydenckich do wiosny 2021 roku. Opozycja uważa, że samo angażowanie olbrzymiej liczby ludzi do przygotowania takich wyborów jest narażaniem ich zdrowia.

Poprawki Senatu do pakietu gospodarczego zostały odrzucone

Przedsiębiorcy liczą straty. Nie chcą tracić pracowników, więc liczyli też na pakiet pomocowy - tak zwaną "tarczę antykryzysową". Specustawa wprowadzająca pakiet gospodarczy została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. Wcześniej większość rządząca wykreśliła z niego poprawki opozycji, która chciała zwiększyć zakres pomocy. Rządzący mówią, że to nie koniec wsparcia, a propozycje Senatu doprowadziłyby państwo do bankructwa.

Nowe obostrzenia weszły w życie

By spowolnić wzrost liczby zakażeń, liczba naszych kontaktów z innymi musi spaść do absolutnego minimum. W środę zaczął obowiązywać limit klientów w sklepach, aptekach i drogeriach. Został wyznaczony specjalny czas na zakupy tylko dla seniorów, od godziny 10 do 12. Do tego wprowadzono nowe ograniczenia na targowiskach i w transporcie pasażerów.

Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?

Odwoływać czy nie? Przed tym dylematem stoi wiele par, które w najbliższych tygodniach planowały ślub i wesele. Zaliczki są wpłacone, goście zaproszeni, obrączki kupione i co teraz? To problem dla całej branży weselnej, bo kiedy para odwołuję ślub, to tracą restauratorze, właściciele sal, cukiernicy, kwiaciarnie, sklepy ze strojami ślubnymi i ci, którzy na weselach grają. Poważny problem zacznie się po 12 kwietnia, kiedy skończy się post i teoretycznie powinny zacząć się śluby kościelne. Śluby cywilne już teraz są odwoływane.

Co z maturami? Uczniowie i nauczyciele domagają się jasnej odpowiedzi

Maturzyści domagają się jasnego stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów dojrzałości. Uczniowie pytają - kiedy zostaną przeprowadzone matury. Z kolei o ich odwołanie apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego i podkreśla, że "nie ma, co ryzykować zdrowia tysięcy uczniów i nauczycieli". Jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje przeprowadzić egzaminy w terminie.

"Wchodzimy w etap recesji". Kluczowe dwa miesiące dla gospodarki

Spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, nie wykluczamy recesji - mówi premier Mateusz Morawiecki. Epidemia COVID-19 zmroziła polską gospodarkę, podobnie jest na całym świecie. Według danych konfederacji Lewiatan, bez szybkiej pomocy państwa ponad dwie trzecie małych przedsiębiorstw może zbankrutować.

Miejskie kamery wykryją skupiska? "Realnie wpłynąć na bezpieczeństwo"

Zachować dystans, zwiększyć izolację - od teraz hasło "zostań w domu" - powinniśmy potraktować jeszcze poważniej. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia - zwiększamy rygor, by zmniejszyć zagrożenie. Na koronawirusa SARS-CoV-2 nie ma leku i nie ma szczepionki. Jedyne, co możemy zrobić, to ochronić siebie i innych.

"Rozwiązanie jest tylko jedno, inny termin wyborów". Samorządowcy nie chcą ryzykować

Wicemarszałek Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości straszył komisarzami, ale samorządowcy temu szantażowi nie ulegają. Teraz to już nie pojedyncze głosy, a stanowcze, masowe, głośne "nie" dla wyborów 10 maja. Ryszard Terlecki mówił o buncie. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o głosie rozpaczy. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie są odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, ale jak tłumaczą - bezpiecznie w tym terminie przeprowadzić się ich nie da. Nie chcą ryzykować zdrowia i życia obywateli.

Senat wprowadził poprawki do pakietu antykryzysowego

Większe pieniądze dla przedsiębiorców i usunięte zmiany w kodeksie wyborczym. We wtorek nad ranem Senat zakończył prace nad tak zwaną "tarczą antykryzysową". Zaproponował do niej kilkadziesiąt poprawek. Pytanie, co teraz zrobią z nimi posłowie. Zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego. Specustawa z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu. Posiedzenie rozpoczęło się we wtorek o godzinie 16:00.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią

We wtorek na konferencji prasowej rząd zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 w Polsce. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, maksymalne ograniczenie kontaktów, zamknięte zakłady fryzjerskie, a także obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów. Wszystko po to, by wyhamować rosnącą falę zakażeń w Polsce - od początku epidemii łącznie potwierdzono 2215 przypadków, zmarły 32 osoby.

Tak rozprzestrzenia się SARS-CoV-2. Eksperyment, który przemawia do wyobraźni

Według badań - w zależności od fizjologii oraz warunków środowiskowych, takich jak wilgotność czy temperatura, chmura kropelek zawierających patogeny może przemieszać się na odległość ponad siedmiu metrów. Jednak to może być niejedyny sposób, w jaki można się koronawirusem zarazić. Eksperci przypuszczają, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak inne patogeny, może przenosić się poprzez dotyk.

"Niedoskonałą tarczę" zamienić na "tamę". Senat zajmuje się pakietem antykryzysowym

Własny projekt ustawy nie, ale za to 1800 poprawek opozycji. Nawet, jeśli zgłoszone będą tylko te najważniejsze, to i tak zapowiadają się długie obrady. Senat na przyspieszonym posiedzeniu ma się zająć tak zwaną "tarczą antykryzysową". Ma z niej zniknąć wszystko to, co tarczą nie jest. Przede wszystkim zmiany w kodeksie wyborczym. To nie jest czas na zajmowanie się wyborami - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska i zawiesza swoją kampanię. Wiceminister nauki i szkolnictwa Wojciech Maksymowicz wprost deklaruje, że nie ma możliwości, by wybory 10 maja się odbyły.