Spontaniczny koncert w Gdańsku. Sprawę bada prokuratura

Spontanicznie zorganizowany, ale być może nielegalny. Chodzi o koncert na jednym z parkingów w Gdańsku. Był tłum ludzi i brak zachowanego reżimu sanitarnego. Teraz sprawie imprezy przygląda się prokuratura. Takie imprezy niepokoją ministra zdrowia, sanepid i lekarzy.

W Senacie o warszawskich protestach. "Policja zadziała w pełni profesjonalnie"

W Senacie refleksja nad tym, co wydarzyło się ostatnio na ulicach Warszawy. Chodzi o działania policji podczas protestu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT Margot. Według demonstrujących zachowanie funkcjonariuszy było brutale. Według Komendanta Głównego Policji postawa policjantów jest godna pochwały.

Kontrowersyjny projekt nowelizacji autorstwa posłów PiS

W środę posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zwalczania COVID-19. Poselski projekt zakłada wprowadzenie przepisu znoszącego odpowiedzialność prawną urzędników za "naruszenie obowiązków służbowych lub obowiązujących przepisów" w celu przeciwdziałania epidemii. Opozycja twierdzi, że pod hasłem walki z koronawirusem partia rządząca chce tuszować rządowe błędy.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe powiaty w strefach żółtych i czerwonych

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało nową listę powiatów, które spełniają kryteria żółtych i czerwonych stref. Obostrzenia będą obowiązywały w 18 powiatach. Resort zdrowia poinformował także o 811 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce.

Fabio Jakobsen wraca do Holandii. Kolarz rozpocznie tam rehabilitację

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który uległ koszmarnemu wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne, zostanie przetransportowany do ojczyzny, tam rozpocznie rehabilitację. Zdaniem lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu stan kolarza jest stabilny.

Zakażenia koronawirusem wśród najmłodszych. Na co zwracać uwagę

Nie wszystkie dzieci chorobę COVID-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przechodzą łagodnie i bezobjawowo. Dlatego lekarze apelują o czujność. Szczególnie niebezpieczny jest bezdech, który może pojawić się w nocy. U dzieci z koronawirusem pojawiają się też biegunki, zaburzenia węchu i smaku. Według ekspertów ogniskami zakażeń są najczęściej żłobki, przedszkola i kolonie.

"Wiedziałem, że moja pleć psychiczna nie zgadza się z moim ciałem"

Aktywistka Margot, która odpowie za zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę, jest osobą niebinarną. Psycholodzy tłumaczą, że takie osoby wymykają się podziałowi na kobiety i mężczyzn. Mogą czuć, że należą do obu płci albo i do żadnej. Dla społeczeństwa to może wydawać się niezrozumiałą fanaberią, ale dla ta tych ludzi to kwestia tożsamości.

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Ministerstwo Sprawiedliwości przestawiło propozycje

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje zmiany przepisów z korzystania hulajnóg elektrycznych. Według propozycji resortu sprawiedliwości na hulajnogach będzie można się poruszać tylko tam, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa z maksymalną prędkością do 25 km/h. Natomiast w przypadku braku ścieżki, przy ograniczeniu do 20 km/h elektryczną hulajnogą będzie trzeba jechać po ulicy, a dopiero w ostateczności - po chodniku.

Trzy szpitale miały odmówić przyjęcia kobiety w ciąży. Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 28-latki w ciąży. Kobietę najpierw przyjęto na oddział szpitala w Ostrzeszowie. Jednak ze względu na jej stan zdrowia podjęto decyzję o transporcie pacjentki do placówki z oddziałem intensywnej terapii. Przyjęcia kobiety miały odmówić szpitale z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Poznania. Postępowanie ma wyjaśnić przyczyny śmierci 28-latki.

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej?

15 sierpnia w stolicy oraz w wielu innych miejscach w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne obchody przyjmą nieco inną formę. Głównym punktem obchodów miała być defilada wojskowa w Warszawie, jednak ze względu na epidemię COVID-19 został ona odwołana.

Ognisko koronawirusa na Dolnym Śląsku. Dramatyczny apel o pomoc

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych dziewięciu osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie małopolskim. Tam ogniskami zakażeń są między innymi dwa duże zakłady pracy. Trudna sytuacja też w jednym ośrodku leczniczo-opiekuńczym na Dolnym Śląsku.

Powrót do szkół we wrześniu. Szef MEN o nowych wytycznych

Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala, by dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnej nauki - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister podkreślił, że jedynie w strefach żółtych i czerwonych mogą pojawić się dodatkowe obostrzenia. Resort edukacji wysłał również do konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki nim dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia, gdy zaistnieje wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa.

Tragiczny weekend nad wodą. Utonęło 20 osób

Tylko w miniony weekend utonęło 20 osób. Policyjne statystyki pokazują, że najczęściej do tragedii dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Dlatego w Częstochowie pojawiły się wzmożone kontrole policji.

Obrońca Margot zapowiada złożenie zażalenia

Obrońca Margot zapowiada złożenia zażalenia na piątkową decyzję warszawskiego sądu okręgowego, który zdecydował o dwumiesięcznym tymczasowym areszcie dla aktywistki. Margot podejrzana jest o uszkodzenie furgonetki fundacji pro-life i atak na jej kierowcę. Opozycja mówi, że to nieadekwatny środek, a Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że aresztu nie stosuje się jako kary. Z kolei wiceminister sprawiedliwości jest zdania, że w tej sprawie jest obawa matactwa.

CKE podało wyniki tegorocznych matur

We wtorek na konferencji prasowej Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowało wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Co czwarty maturzysta będzie musiał podejść do poprawki. Sam egzamin był inny niż zwykle. W reżimie sanitarnym, z późniejszą datą. Jednocześnie Minister Edukacji Narodowej przekonywał, że pandemia nie wpłynęła na wyniki.

Nieużywane rządowe samoloty. "To chyba kwestia przyzwyczajenia"

Martwe przepisy i nowy rządowy Boeing 737 w hangarze. Maszyna w powietrze wzbiła się raptem kilka razy. Z ustaleń dziennikarzy portalu tvn24.pl wynika, że najwyraźniejsi politycy wolą latać wynajmowanym od embraerem od LOT-u. Cywilnych pilotów wówczas nie obowiązuje instrukcja HEAD, która reguluje zasady transportu VIP-ów. Sytuację miała zmienić uchwalona przed rokiem ustawa, ale wciąż brakuje do niej odpowiednich rozporządzeń.

Sanepid skontrolował lokale. Posypały się mandaty

W ten weekend w Sopocie pod kątem stosowania się do nakazów związanych z epidemią sanepid, policja i straż miejska skontrolowała 81 lokali. Uchybienia stwierdzono w 43 miejscach. Dotyczyły na przykład braku maseczek u obsługi. Z kolei w dwóch klubach zorganizowano nielegalnie dyskoteki.

Manifestacje solidarności z Białorusią

Białorusini mieszkający w Polsce manifestowali w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku. Ma to być gest solidarności z protestującymi za wschodnią granicą. - Chcemy wolności. Chcemy poszanowania praw człowieka - mówili demonstrujący.

Wypadek autokaru na Węgrzech. Większość poszkodowanych wciąż w szpitalach

Większość pasażerów autokaru, który w niedzielę miał wypadek na Węgrzech, nadal przebywa w szpitalach. Przechodzą różne badania. Ci, którzy mogą opuścić szpitale, są przewożeni do hotelu, przy którym czeka autokar organizatora wyjazdu. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli ruszyć do Polski. W wypadku zginęła jedna osoba, a 24 zostały ranne. Autokarem podróżowali między innymi mieszkańcy Śląska.

Trzy tygodnie do rozpoczęcia roku szkolnego. Nauczyciele narzekają na brak wytycznych

Niepewność przed wrześniem, przed nowym rokiem szkolnym. COVID-19 będzie wymuszać nowe zasady w szkołach, a ich dyrektorzy narzekają, że gotowych odpowiedzi ze strony rządu wciąż brakuje. Szkoły mają zostać otwarte, ale będą musiały być gotowe na nagłe przejście w tryb zajęć online. Minister edukacji zapowiada, że odpowiednie rozporządzenie ma zostać wydane jeszcze w tym tygodniu.

W Małopolsce najwięcej nowych przypadków COVID-19

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 619 nowych przypadków COVID-19, najwięcej w Małopolsce. To wynik prowadzonych tam badań przesiewowych w kilku dużych zakładach pracy. Trudna sytuacja panuje w specjalnym ośrodku dla dzieci w Piszkowicach na Dolnym Śląsku, bo chorują jego podopieczni i personel. Zakażony jest radny sejmiku województwa lubuskiego Łukasz Brejza. Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia.