Polscy uczeni rozpracowali jeden z symptomów COVID-19. Nie dostaną pieniędzy na dalsze badania

Polscy uczeni zbadali jeden z symptomów COVID-19. "Dzisiaj dostałem odmowę finansowania"
Polscy uczeni zbadali jeden z symptomów COVID-19. "Dzisiaj dostałem odmowę finansowania"
Mateusz Kudła | Fakty po południu
Polscy uczeni zbadali jeden z symptomów COVID-19. "Dzisiaj dostałem odmowę finansowania"Mateusz Kudła | Fakty po południu

Badacze z Bydgoszczy, prawdopodobnie jako pierwszy zespół na świecie, odkryli, dlaczego część pacjentów chorych na COVID-19 traci węch. Praca naukowców mogłaby pomóc w szybszym diagnozowaniu zakażeń koronawirusem. Mogłaby, ale nie zrobi tego, bo autorzy publikacji nie dostali grantu na dalsze badania.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Polscy naukowcy, prawdopodobnie jako pierwsi na świecie, odkryli przyczynę utraty węchu przez chorych na COVID-19. Tematyką układu węchowego doktor Rafał Butowt zajmuje się od lat.

- Znając biologię układu węchowego, mając pewne narzędzia w laboratorium do badania układu węchowego, byłem w stanie dość szybko zareagować nawet bez wsparcia finansowego uczelni - tłumaczy doktor habilitowany Rafał Butowt z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Zakażenie koronawirusem może wywoływać nie tylko typowe objawy jak gorączka, kaszel i duszności. W pewnym momencie pacjenci na całym świecie zaczęli skarżyć się na utratę węchu.

- Początkowo myślano, że to jest taka anegdota, że to może być po prostu złudzenie, jakaś psychoza - mówi dr. hab. Rafał Butowt.

- To jest problem, który pacjenci coraz częściej zgłaszają. Faktycznie, naukowcy też zaczęli się przyglądać tego typu problemom - dodaje lekarz Łukasz Durajski.

Wkrótce okazało się, że symptom jest realny i został dopisany przez Światową Organizację Zdrowia do oficjalnej listy objawów choroby.

Naukowcy z Collegium Medicum w Bydgoszczy postanowili sprawdzić, dlaczego koronawrius zaburza zmysł węchu. Z ich badań wynika, że choroba niszczy nie neurony węchowe, a tak zwane komórki podporowe.

- Bez komórek podporowych neurony węchowe nie są w stanie prawidłowo odbierać węchu - tłumaczy dr. hab. Rafał Butowt.

Badania kosztują

Wyniki badań polskich naukowców doczekały się publikacji w amerykańskim czasopiśmie naukowym. Autorzy publikacji chcieliby kontynuować prace, ale na to nie ma pieniędzy.

- Dzisiaj dostałem odmowę z NCN-u (Narodowego Centrum Nauki - przyp. red.) finansowania tych badań. Mimo że przedstawiłem wyniki badań, które zostały uznane na świecie, jako wyniki istotne - opowiada dr. hab. Rafał Butowt.

Wiedza płynąca z badań polskich naukowców może przydać się w tańszym i szybszym diagnozowaniu zakażeń koronawriusem.

- Klasyczne testy RNA nie są wykonywane u osób przechodzących chorobę bezobjawowo, gdyż nie ma możliwości wykonywania testów u wszystkich. Nie jest to możliwe, gdyż nie mamy takich laboratoriów - wyjaśnia dr. hab. Rafał Butowt.

Szybkość i dokładność wykrywania zakażeń ma znaczenie w kontrolowaniu przebiegu pandemii. Zdaniem naukowców należy zbadać, czy z jamy nosowej koronawirus nie przedostaje się do mózgu. To na razie niepotwierdzony scenariusz.

- Kwestia wejścia wirusa do mózgu jest kluczowa, ponieważ jeśli dojdzie do powolnej penetracji wirusa do mózgu, to może mieć to długotrwałe konsekwencje - alarmuje dr. hab. Rafał Butowt.

Żeby potwierdzić lub obalić to przypuszczenie, również potrzeba badań, a te kosztują.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS