Co z wyborami 10 maja? Sasin i Dworczyk: termin trudnym do zrealizowania

Od tygodni eksperci przekonywali, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest niemożliwe. Teraz także przyznają to rządzący. - Termin 10 maja jest raczej trudny do zrealizowania - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podobnego zdania jest też szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Jest bardzo prawdopodobne, iż na 10 maja tych wyborów nie będziemy mogli przygotować - mówił. Na sześć dni przed planowanym głosowaniem wciąż nie wiadomo czy i na jakich zasadach się odbędzie. Senackie komisje nadal pracują nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym.

Muzea, galerie sztuki i księgarnie będą mogły być otwarte. Nie wszystkie skorzystają

Od poniedziałku będą mogły funkcjonować muzea, galerie sztuki i księgarnie, ale w nowym reżimie sanitarnym. Na razie wiadomo, że ograniczona zostanie liczba zwiedzających, a dystans między nimi będzie monitorowany. Przy kasach pojawią się specjalne przegrody. Nie będzie już można skorzystać z ekspozycji multimedialnych, ani choćby zostawić kurtki w szatni. Niektóre ośrodki kultury chcą jeszcze wstrzymać się z ponownym otwarciem, bo muszą się do tego przygotować.

Kamil Zaradkiewicz będzie kandydował na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

Pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił, że na 8 maja zwoła "Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyłonienia kandydatów na nowego Pierwszego Prezesa tego sądu". Sam Zaradkiewicz zapowiedział, że startować nie będzie. Od miesięcy nieoficjalnie mówi się za to o dwóch kandydaturach: bliskiej Andrzejowi Dudzie Joanny Lemańskiej, albo zaufanej Zbigniewa Ziobry Małgorzacie Manowskiej. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wybierze spośród wskazanych kandydatów prezydent.

"Spotkam się z ludźmi, bez tej maski". Marzenia na czas po epidemii

Pójść do fryzjera, pojechać do Mediolanu, wyjść z rodziną na spacer, zdjąć z twarzy maseczkę, pocałować się na ulicy, przytulić, zrobić wesele - tak proste pragnienia w czasie epidemii robią się nieosiągalne. Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się nagle i wszystko zmienił. Jak zmienił nasze marzenia? Co chcemy zrobić, jak ograniczenia zostaną zniesione?

Zmiany na granicach. Część pracowników transgranicznych nie będzie miała obowiązku kwarantanny

Ten, kto pracuje lub uczy się tuż za polską granicą, od poniedziałku nie będzie musiał się poddawać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po wjechaniu do Polski. Dla wielu osób oznacza to upragniony powrót do pracy - w Niemczech, na Litwie, na Słowacji, w Republice Czeskiej. Są jednak wyjątki. Pojawiły się protesty przy przejściu granicznym w Lubieszowie, bo kwarantanna wciąż będzie obowiązywać pracowników medycznych i osoby pracujące w domach pomocy społecznej. Lekarze boją się utraty pracy, jeśli polski rząd nie zlikwiduje obecnych obostrzeń.

"Idea konstytucji jest wieczna". Po co nam Święto Narodowe Trzeciego Maja?

W 1791 roku w Polsce uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej. Jest co świętować i warto pamiętać, że w praworządnym państwie konstytucja to świętość. W tym roku na Placu Zamkowym w Warszawie nie było tłumów i wystąpienia prezydenta. Zamiast tego Andrzej Duda przygotował specjalne orędzie.

Sędziowie proszą OBWE o monitorowanie wyborów prezydenckich

Sędziowie z całej Polski zaapelowali do OBWE o monitorowanie wyborów prezydenckich w Polsce. W kilka dni podpisało się pod apelem 1000 sędziów. Maciej Kawałko - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie - to inicjator apelu. OBWE już krytycznie wypowiedział się o wprowadzaniu powszechnego głosowania korespondencyjnego w ostatniej chwili.

Kolejny dzień poszukiwań i wciąż ani śladu 4-letniego Kacpra

Mija siódmy dzień poszukiwań 4-letniego Kacpra, ale służby deklarują, że będą szukać do skutku. 4-letni Kacper w poniedziałek był z tatą nad rzeka Kwisą, ale zniknął tacie z oczu i przepadł. Strażacy, nurkowie i policjanci, sonar, dron i podwodne roboty - i ludzie, i nowoczesny sprzęt, mają pomóc chłopca znaleźć.

Ponad 30 sióstr szarytek w Poznaniu zakaziło się koronawirusem. Klasztor zamknięty do odwołania

W domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Poznaniu u niemal wszystkich szarytek wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Zakon został objęty kwarantanną, podobnie jak prowadzony przez siostry dom pomocy społecznej, w którym przebywa ponad pięćdziesiąt osób. Inspektorzy sanitarni przyznają, że siostry szarytki przemieszczały się wbrew zaleceniom. W zakładzie opiekuńczo-leczniczym "Niebieski Parasol" w Chojnowie na Dolnym Śląsku zakażonych jest trzydzieści sześć osób - w tym dwudziestu sześciu pacjentów i dziesięciu pracowników.

PiS nie ma pewnej większości. Pojawiły się głosy o "kłusowaniu"

PiS chce za wszelką cenę przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja, stosując powszechne głosowanie korespondencyjne, ale ma problem, bo Zjednoczona Prawica nie jest już monolitem, który gwarantuje 235-osobową większość. Przeciw temu terminowi jest lider Porozumienia Jarosław Gowin. W Sejmie zasiada 18 posłów, którzy są członkami Porozumienia. Pojawiają się spekulacje, że PiS chce ich przekonać do swojej sprawy. Paweł Kukiz twierdzi, że politycy obozu rządzącego kontaktują się także z posłami Kukiz'15. Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski mówi z kolei, że jeśli nie uda się wprowadzić powszechnego głosowania korespondencyjnego, to PiS nie chce organizacji wyborów 10 maja.

Wybory 10 maja? "Musiałby nastąpić cud"

Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, mówi wprost, że potrzebny jest cud, aby można było zorganizować wybory prezydenckie 10 maja. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wykorzystał mszę z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, by wezwać polityków do dialogu w sprawie wyborów i poszukiwania "takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych".

Podsumowanie pierwszej kadencji Andrzeja Duda

Według najnowszych sondaży obecny prezydent ma bardzo duże szanse na reelekcję. Kampania wyborcza sprzed czterech lat ujawniła bardzo silną stronę Andrzeja Dudy - jego wizerunek, który spodobał się większości Polaków.

Fryzjerzy i kosmetyczki czekają na decyzję rządu. "Branża jest gotowa do otwarcia"

Kolejny etap "odmrażania gospodarki" wchodzi w życie już po majówce. Za kilka dni otworzą się galerie, hotele, muzea i biblioteki. Pominięci czują się fryzjerzy i kosmetyczki. Właściciele salonów od miesiąca nie mogą zarabiać, a każdy dzień jest dla nich jak walka o przetrwanie. Apelują do rządu, by pozwolił im wrócić do pracy, a do apelu przyłączają się internauci. Setki zdjęć z torbami na głowach to symbol akcji #ChceDoSalonu.

"Tarcza antykryzysowa 3.0" ma nie być ostatnia

"Tarcza antykryzysowa 3.0" to kolejna już odsłona projektu rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Ustawa ma wprowadzić między innymi zmiany w składkach ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Dla wielu to wciąż za mało. Rząd już rozpoczął prace nad "tarczą antykryzysową 4.0".

"Nagłe zatrzymanie krążenia zupełnie nas zaskoczyło"

Zmarł ratownik medyczny z Radomia, który przegrał walkę z COVID-19. To trzeci pracownik ochrony zdrowia w regionie, który zmarł po tym, jak został zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Ratownicy medyczni mówią o trudnej sytuacji, w której się znaleźli.

Ognisko COVID-19 w domu zakonnym w Poznaniu

Walka z koronawirusem trwa i niech luzowanie zakazów nikogo nie zmyli. W sobotę do szpitali trafili ostatni zakażeni SARS-CoV-2 pensjonariusze Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji w Czernichowie. Wszystkie zakonnice w domu zakonnym Sióstr Miłosierdzia w Poznaniu są zakażone koronawirusem.

Opozycyjni kandydaci podzieleni w sprawie głosowania

Wśród kontrkandydatów Andrzeja Dudy nie ma porozumienia w kwestii formuły i terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Koalicja Obywatelska wzywa do bojkotu głosowania korespondencyjnego, ale kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz już nie. Głosowanie korespondencyjne w czasie stanu epidemii to ogromny problem organizacyjny w Polsce, ale jeszcze większy za granicą.