WOŚP inicjuje punkt pomocy humanitarnej w Michałowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otworzy w Michałowie całodobowy punkt humanitarny dla migrantów. Zacznie on działać od poniedziałku 8 listopada. Kryzys na granicy z Białorusią trwa. W czwartek białoruski żołnierz miał próbować strzelać z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy, a sto metrów dalej uzbrojeni Białorusini próbowali zniszczyć ogrodzenie i grozili, że zaraz zaczną strzelać.

Śmierć pacjentki w Pszczynie. "Mówiła, że chce żyć, ma dla kogo żyć"

Będąc w szpitalu, źle się czuła i bała się o życie. W ostatnich chwilach przed śmiercią mówiła pielęgniarkom, że "coś dzieje się nie tak", a swoim bliskim pisała: "dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć i nic nie mogą zrobić". Na sprawę śmierci ciężarnej 30-latki nowe światło rzucają relacje pacjentek, które były z nią w sali.

Szkoły robią, co mogą, by nie przechodzić na naukę zdalną

Rok temu uczniowie nie chodzili do szkół, uczyli się w domach przed komputerem. Szkoły radzą sobie jak mogą, by uniknąć nauki zdalnej. Dyrektorzy dzielą placówki na strefy, a nauczyciele pilnują przestrzegania zasad reżimu sanitarnego przez uczniów. Nikt nie chce powrotu do sytuacji sprzed roku, bo powód jest prosty: nauka przed ekranem to nic dobrego, jak mówią nauczyciele i uczniowie. Potwierdza to również raport przeprowadzony na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Komentarze po debacie w Kongresie USA

Stan demokracji w Polsce i na Węgrzech był przedmiotem dyskusji w amerykańskim Kongresie. Debata odbiła się szerokim echem także wśród polskich polityków - zarówno opozycji, jaki partii rządzącej.

Debata o stanie demokracji w Polsce i na Węgrzech w amerykańskim Kongresie

Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizowała w środę specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce. Podczas dyskusji była mowa między innymi o zmianach w sądownictwie, atakach na wolność słowa oraz obawach o procesy wyborcze. Kongresmeni w czasie sprawozdania pytali, co może zrobić w tej sprawie rząd Stanów Zjednoczonych. Padła między innymi propozycja sankcji i wycofania amerykańskich wojsk z Polski.

Stopy procentowe znowu w górę. "Rzeczywistość lubi nas zaskakiwać"

Rada Polityki Pieniężnej w czwartek poinformowała o podniesieniu o 75 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 1,25 procent. Decyzja zaskoczyła wielu ekonomistów. Spodziewali się oni podwyżki o 50 punktów bazowych. Ponadto ekonomiście zwracają uwagę, że jeszcze tydzień temu prezes NBP Adam Glapiński mówił, że sytuacja w Polsce jest doskonała, a inflacja przejściowa.

Śmierć ciężarnej 30-latki w Pszczynie. Dziennikarze dotarli do wiadomości kobiety wysyłanych ze szpitala

Pani Izabela do szpitala w Pszczynie trafiła w piątym miesiącu ciąży. Z badań, które wykonała na początku września, wynikało, że dziecko może mieć liczne wady. Kobieta podczas pobytu w placówce w Pszczynie pisała wiadomości do swojej matki. "Dziecko waży 485 gramów. Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają, aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy" - miała napisać kobieta. Niedługo później ciężarna 30-latak zmarła.

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem

10429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższy dzienny raport od 23 kwietnia. Resort zdrowia poinformował też, że zmarły kolejne 124 osoby zakażone koronawirusem. Przybywa także pacjentów w szpitalach, jednak rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje, że proporcjonalnie do ilości pacjentów w szpitalach, zwiększana jest baza łóżkowa. Zapewnia, że wojewodowie dysponują odpowiednią rezerwą.

Zaostrzenie kar za aborcję. Obywatelski projekt ustawy trafił do Sejmu

Obywatelski projekt fundacji Pro-Prawo do Życia zakładający zaostrzenie kar za dokonanie aborcji został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Zakłada między innymi dodanie do Kodeksu karnego definicji "dziecka poczętego". Nowe przepisy wprowadzałby również, że za pozbawienie życia płodu miałoby grozić nawet dożywocie. Również nieumyślne spowodowanie śmierci "dziecka poczętego" miałoby być zagrożone karą.

Narodowcy zgłosili marsz 11 listopada jako wydarzenie niecykliczne

Narodowcy ponownie zgłosili Marsz Niepodległości na 11 listopada w Warszawie, tym razem jako wydarzenie niecykliczne. Wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu decyzji o rejestracji marszu narodowców jako wydarzenia cyklicznego. Poseł PiS Marek Suski porównał odwołanie tegorocznego marszu do czasów okupacji niemieckiej.

Nie milkną komentarze po orędziu arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Orędzie arcybiskupa Andrzeja Dzięgi na święto Wszystkich Świętych, które było transmitowane w państwowych mediach, spotkało się z krytyką ofiar pedofilii, katolickich publicystów oraz polityków. Duchowny oskarżany jest o zaniedbania w sprawach o nadużycia seksualne w Kościele, a także o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, który miał wykorzystywać osoby nieletnie.

Wolą ukrywać się w lesie niż trafić z powrotem na Białoruś. Ekipa TVN24 spotkała grupę migrantów

Straż Graniczna poinformowała o kolejnym niebezpiecznym zdarzeniu na granicy polsko-białoruskiej. W miniony weekend osoby stojące po białoruskiej stronie granicy miały rzucać grubymi gałęziami i kamieniami w samochód polskich pograniczników. Być może wśród nich byli białoruscy funkcjonariusze, jak informuje Straż Graniczna. Tymczasem Polacy wciąż walczą o prawa migrantów. W Krakowie rozbłysło zielone światło SOS.

Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia trzecią dawką dla osób pełnoletnich

Prognozy dotyczące czwartej fali pandemii w Polsce nie są optymistyczne. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówi o możliwych ponad 20 tysiącach zakażeń dziennie. Tymczasem liczba osób w pełni zaszczepionych jest ciągle zbyt mała. W punktach szczepień jest trochę większy ruch, ale przychodzą głównie osoby zainteresowane trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19. 2 listopada rozpoczęły się szczepienia tzw. dawką przypominającą dla osób powyżej 18. roku życia.

Blisko 20 psów uratowanych z pseudohodowli na Podlasiu. Wolontariusze szukają dla nich domów tymczasowych

Kolejna pseudohodowla psów zlikwidowana, tym razem w niewielkiej wsi na Podlasiu. Inspektorzy Pogotowia dla Zwierząt uratowali prawie 20 psów - między innymi mopsy, buldogi francuskie i teriery. Zwierzęta były trzymane w opuszczonym gospodarstwie w bardzo złych warunkach. Sprawą teraz zajmuje się policja, a stowarzyszenie apeluje o pomoc do osób, które chciałby zapewnić odebranym psom tymczasowy dom.

Akcja "Znicz". Doszło do 288 wypadków, zginęło 18 osób

Od początku akcji "Znicz" w całej Polsce doszło do 288 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 345 zostało rannych. Policjanci przestrzegają, że bilans nie jest jeszcze ostateczny. W ramach akcji do wtorku włącznie na drogach będzie więcej patroli.

Śmierć 30-latki w Pszczynie. Komentarze polityków

Pod koniec września ciężarna 30-letnia kobieta zmarła w szpitalu w Pszczynie, bo lekarze mieli czekać na obumarcie jej płodu. Zdaniem polityków opozycji to skutek ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei rządzący podkreślają, że aborcja wciąż jest dozwolona w przypadku, jeśli zagrożone jest życie matki. Lekarze zwracają uwagę, że obecne prawo wymusza ostrożność w obawie przed prokuratorem.

"Ani jednej więcej". Manifestacje po śmierci ciężarnej 30-latki

W poniedziałek w kilku polskich miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "Ani jednej więcej". Ludzie wychodzili na ulice ze świecami, aby upamiętnić 30-letnią kobietę, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, bo lekarze mieli czekać na obumarcie jej płodu. W Warszawie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, który przed rokiem wydał wyrok w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, zgromadziło się kilkaset osób.

W Rzeszowie od ponad tygodnia w rurze ciepłowniczej siedzi kot. Trwają próby wydostania go

Już ponad tydzień trwa akcja ratowania kota z Rzeszowa. Jeden z mieszkańców usłyszał miauczenie kota, które wydobywało się z rury ciepłowniczej. Kota nie było widać. Próby wywabienia go spełzły na niczym. Niedawno został odnaleziony. Okazało się, że kot znajduje się pomiędzy właściwą rurą ciepłowniczą a jej osłoną. Problem w tym, że rury tak po prostu przeciąć nie można. Do kota trafia jedzenie i picie.

Migranci, którzy zmarli w pobliżu granicy z Białorusią, symbolicznie upamiętnieni

Według oficjalnych komunikatów po polskiej stronie granicy z Białorusią dotychczas zmarło siedem migrantów, którzy przekroczyli ją w miejscu niedozwolonym. 1 listopada, w kilku miejscach w Polsce, na cmentarzach wspominano ich w sposób szczególny. Powstały symboliczne groby, zawisły nekrologi. Ludzie dobrego serca pamiętają i pytają, co stanie się z innymi, którzy nadal tkwią w lasach na pograniczu polsko-białoruskim, w tym dzieci.

Przed niektórymi polskimi cmentarzami stanęły mobilne punkty szczepień

Szczecin i Wrocław - to między innymi tam można było zaszczepić się przed bramą cmentarza. Koronawirus zebrał i nadal zbiera śmiertelne żniwo, więc każde szczepienie jest na wagę zdrowia i życia - apelują lekarze i przypominają o maseczkach i dystansie w czasie świąt. Czwarta fala już jest wyższa, niż się spodziewano. Szczyt zachorowań ma przypaść na okres Bożego Narodzenia.