GUS: inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent

Jest drogo i ma być jeszcze drożej. Rosną ceny żywności, energii, ale przede wszystkim transportu. Główny Urząd Statystyczny podaje, że inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent. To najwyższy wynik od ponad 20 lat. Zdaniem ekonomistów inflacja będzie dalej rosnąć. W najgorszym, ale bardzo realnym scenariuszu, może osiągnąć nawet dwucyfrowy wynik.

Zbigniew Ziobro przedstawił założenia kolejnych zmian w sądownictwie

Zbigniew Ziobro zapowiada kolejną rewolucję w systemie sądownictwa. Minister Sprawiedliwości chce zlikwidować sądy rejonowe i apelacyjne i spłaszczyć strukturę sądów. Twierdzi, że reforma "wzmocni niezależność sędziowską". Opozycja mówi, że wszystko, co dotąd zrobił, zmierzało w przeciwnym kierunku.

Echa reportażu "Układ wokół Turowa". Poseł składa zawiadomienie do prokuratury

"Superwizjer" TVN pokazał reportaż "Układ wokół Turowa". Opowiada on m.in. o działalności samorządu w Bogatyni, gdzie znajduje się kopalnia. Jest afera korupcyjna. W ciągu trzech lat prokuratura zatrzymała kilkadziesiąt osób - głównie działaczy PiS-u. Reportaż pokazuje, jak konflikt z Czechami w sprawie kopalni powiązany jest z aferą i katastrofą górniczą sprzed kilku lat. Po emisji reportażu działacz tamtejszej Solidarności Marek Dołkowski opublikował numer telefonu autora materiału i zachęca praktycznie do hejtu.

Dziennikarze mają zostać dopuszczeni na granicę polsko-białoruską

Ponieważ stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią wkrótce się skończy, a nie można go przedłużać w nieskończoność, rząd pracuje nad nowymi przepisami, które wprowadzą ograniczenia w inny sposób. Dopuszczeni do strefy mają zostać dziennikarze - prawdopodobnie z mediów ogólnokrajowych.

Tłum migrantów zebrał się przy przejściu granicznym w Kuźnicy

Wbrew obawom Straży Granicznej w nocy nie doszło do próby sforsowania zasieków na granicy przez większą grupę migrantów. Za to od rana tłum zebrał się na przejściu granicznym w Kuźnicy, bo prawdopodobnie Białorusini rozpuścili plotkę, że Polacy przejście otworzą, a Niemcy podstawią autokary, co jest nieprawdą.

Fatalne wyniki pomiarów w Dzień Czystego Powietrza w Polsce

14 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Czystego Powietrza. To okazja, by przypomnieć o tym, ile jeszcze zostało do zrobienia, aby oddychać świeżym powietrzem w Polsce. Tymczasem w niedziele rano na smogowej mapie Europy Polska znów była czerwoną plamą, a Wrocław zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Pan Torpeda spełnia marzenia. "Postanowiliśmy czerpać z życia, póki można"

7-letni Natan z Sosnowca w internecie znany jest jako Pan Torpeda, bo od kilku lat ściga się z chorobą i walczy o życie. Lekarze u chłopca trzy lata temu zdiagnozowali neuroblastomę - to nowotwór, który rozwija się w części układu nerwowego. Chłopiec jest pod opieką hospicjum, ale nie poddaje się w walce o spełnianie swoich marzeń. Historia Natana poruszyła serca internautów i wiele osób zaangażowało się w pomoc chłopcu.

Czwarta fala nie zwalnia. MZ: ponad 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 14442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 46 osób chorych na COVID-19. W szpitalach zwiększana jest liczba miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, co odbywa się już najczęściej kosztem leczonych na innych oddziałach. - Gramy w katastrofalną ruletkę - mówi o sytuacji w Polsce dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i apeluje do rządu o wyciągnięcie wniosków z trzeciej fali i zdecydowaną reakcję.

Prokuratura wszczyna postepowanie po skandalicznych wydarzeniach w Kaliszu

Są zawiadomienia do prokuratury w sprawie manifestacji w Kaliszu, która odbyła się w Święto Niepodległości. Podczas zgromadzenia padły antysemickie słowa i spalono tekst Statutu Kaliskiego. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda i wydarzenia te określił jako "barbarzyństwo", którego dopuściła się "grupa chuliganów".

Premier: rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego

Polskie służby alarmują, że przy granicy z Białorusią w rejon Kuźnicy pojawiają się kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy białoruskich. Ponadto migranci gromadzą gałęzie i przedmioty, którymi - jak ostrzegają polskie służby - będą próbować niszczyć zasieki. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował w niedzielę, że razem z szefami rządów Litwy i Łotwy rozważają uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego w związku z sytuacją na granicy z Białorusią.

Dni Tolerancji w Łodzi, manifestacja solidarności z migrantami w Gdańsku

W Łodzi trwają Dni Tolerancji. Organizatorzy akcji w tym roku promują przesłania dotyczące dialogu i tolerancji. Sprzeciwiają się także mowie nienawiści. O godności i tolerancji głośno też było w sobotę w Gdańsku. Zorganizowano tam manifestację solidarności z aktywistami pracującymi na granicy polsko-białoruskiej oraz migrantami.

Do szpitali trafia coraz więcej młodych osób chorych na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 14 292 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 266 osób chorych na COVID-19. Tymczasem coraz więcej młodych osób trafia do szpitali z powodu COVID-19 i wymaga hospitalizacji. Jak informują lekarze, są to głównie osoby niezaszczepione, które wcześniej nie wierzyły w pandemię. Młody wiek nie jest więc żadną gwarancją.

Straż Graniczna informuje o kolejnych incydentach

Wyrywane słupki, niszczona konstrukcja granicznego płotu, grupa migrantów i oślepiające stroboskopowe światło - Straż Graniczna w sobotę opublikowała kolejne nagrania, które pokazują ostatnią dobę godziny na polsko-białoruskiej granicy. Polski rząd szuka pomysłu, co zrobić, gdy stan wyjątkowy się skończy. Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, a w nim przepisy, które mają stan wyjątkowy zastąpić.

Policja wraca do wypisywania mandatów za brak maseczek

Zespół do spraw pandemii Polskiej Akademii Nauk coraz bardziej niepokoi się niedostateczną jego zdaniem reakcją rządu na czwartą falę pandemii. Na razie obostrzenia polegają na tym, że policja wraca do wystawiania mandatów za nienoszenie maseczek. Maseczki i dystans to, zaraz po szczepieniach, największy oręż w walce z wirusem.

Śmiertelne potrącenie na ulicy Sokratesa. Wygłoszono mowy końcowe w sprawie Krystiana O.

Na sali Krystian O. nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego dwa lata temu samochodem pędził przez warszawskie osiedle na Bielanach. Rajd zakończył się po tym, jak śmiertelnie potrącił 33-letniego Adama. Od samego początku kierowca BMW utrzymywał, że nie zauważył rodziny na przejściu dla pieszych, ponieważ oślepiło go słońce. W piątek w sprawie śmiertelnego wypadku wygłoszono mowy końcowe.

"Chcemy w Polsce rządzić się po polsku"

W Krakowie odbyły się obchody 11 listopada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński przekonywał, że zagrożenie dla siły i suwerenności Polski płynie i ze wschodu i z zachodu. Mateusz Morawiecki stwierdził , że "chcemy w Polsce rządzić się po polsku", a nie odpowiadać przez innymi trybunałami. Dodał, że chcemy odpowiadać tylko przed trybunałem historii i przyszłości. W Warszawie organizator Marszu Niepodległości wykrzykiwał, że Zachód chce nam odebrać tożsamość narodową, kulturową, a nawet płciową.

Potwierdzono prawie 13000 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 12 965 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Rząd zapewnia, że mimo tego większych obostrzeń nie będzie. Zdaniem naukowego zespołu do spraw COVID-19 - w Polsce każdy obywatel został pozostawiony samemu sobie, a reakcja rządu nie jest adekwatna do obecnej sytuacji.

Marsz narodowców przeszedł przez Warszawę

Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie prawie nie było incydentów. Nie było również prawie władz państwowych, chociaż marsz odbywał się pod patronatem państwa. Pojawiły się za to antyunijne i antyzachodnie przemówienia.

Wybuchy gazu w Ścinawie i w Polskiej Nowej Wsi. Łącznie poszkodowanych zostało 10 osób

W środę doszło do eksplozji i pożaru w dwukondygnacyjnym budynku w Ścinawie. Rannych zostało pięć osób, dwie najbardziej poszkodowane trafiły do szpitala w Poznaniu. Śledczy wyjaśniają, co było przyczyną eksplozji. Tego samego dnia doszło również do wybuchu w domu jednorodzinnym w Polskiej Nowej Wsi. Poszkodowanych zostało pięcioro mieszkańców domu - dwie z nich zostały przewiezione do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas robót instalacyjnych eksplodował gaz z domowej instalacji gazu sieciowego.

Ponad 19 tysięcy nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2

19 074 nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa taka liczba od 15 kwietnia. Resort przekazał też informację o śmierci kolejnych osób chorych na COVID-19, tym razem aż 274. Lekarze zachęcają do szczepień.

Próby sforsowania granicy w rejonie Białowieży i Szudziałowa. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że w środę w rejonie Białowieży doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę kilkuset migrantów. Jak podało MON, żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze. W tym samym czasie, jak poinformowało MON, w rejonie Szudziałowa doszło do ataku na polskiego żołnierza. Żołnierz oddał dwa strzały ostrzegawcze w powietrze.

W Częstochowie ruszył proces tzw. mafii śmieciowej. 30 osób oskarżonych

W Sądzie Okręgowym w Częstochowie ruszył proces tzw. mafii śmieciowej, która miała nielegalnie porzucić cztery tysiące ton niebezpiecznych odpadów. Na ławie oskarżonych zasiadło 30 osób. Grupa działała na terenie województwa śląskiego oraz w innych regionach Polski. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Nie ustają protesty po śmierci 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie

Historia ciężarnej 30-latki w szpitalu w Pszczynie wstrząsnęła całą Polską. Nie ustają protesty po śmierci kobiety. We wtorek na ulice wyszli między innymi mieszkańcy Opola. Jednocześnie nie ustaje dyskusja wokół prawa aborcyjnego w Polsce zaostrzonego przez ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Dwulatek na parapecie trzeciego piętra w Wałczu. Miesiąc wcześniej doszło do podobnej sytuacji

Do niebezpiecznej sytuacji we wtorek doszło w Wałczu. Dwulatek stał na parapecie przy otwartym oknie na trzecim piętrze bloku. Interweniował przechodzeń, który zobaczył dziecko. Mężczyzna wezwał również policję. Na miejscu okazało się, że chłopiec był pod opieką pijanego ojca. To nie pierwsza taka sytuacja w tym mieszkaniu. Ten sam dwulatek wyszedł na parapet okna w październiku. W związku z tymi zdarzeniami sąd rodzinny zdecydował o przekazaniu chłopca i jego siostry tymczasowo pod opiekę rodziny zastępczej.