Senackie komisje za przyjęciem bez poprawek ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

We wtorek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zagłosowała za przyjęciem bez poprawek ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Jeśli ustawa znajdzie poparcie w izbie wyższej, to budowa zapory ma ruszyć jak najszybciej - bez przetargu. Koszt muru planowany jest na ponad półtora miliarda złotych.

Przedterminowe wybory? Gowin: nie wykluczam, że dlatego Kaczyński chce odejść z rządu

Zdaniem byłego wicepremiera Jarosława Gowina prezes PiS Jarosław Kaczyński poważnie myśli o przedterminowych wyborach do parlamentu. Dowodem na to może być jego odejście z rządu. W ocenie Gowina Kaczyński chce skupić się na przygotowaniu partii do wyborów. Prezes PiS zdaje sobie sprawę, że czas gra przeciw niemu, bo wysoka inflacja, drożejące paliwo i energia mogą wywołać niezadowolenie wśród Polaków - ocenia Gowin.

Michał Kurtyka ogłosił odejście z resortu środowiska. Był odpowiedzialny za negocjacje w sprawie Turowa

Spór w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów wciąż trwa. Kara, jaką TSUE nałożył na Polskę, cały czas rośnie - łącznie to już 86 milionów złotych. Dymisję ze stanowiska złożył odpowiedzialny za negocjacje z Czechami minister środowiska Michał Kurtyka. Ponadto Komisja Europejska wezwała polskie władze do pilnego dostarczenia dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dobiega końca wizyta ostatniej grupy polskich biskupów w Watykanie

Dobiega końca cykl wyjazdów polskich biskupów ze sprawozdaniem do Watykanu. Podczas spotkań duchownych z papieżem Franciszkiem miał zostać poruszony między innymi temat tuszowania przypadków pedofilii w polskim Kościele. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN, 79 procent Polaków jest zdania, że polski Kościół w sposób niewłaściwy zajął się wyjaśnianiem zaniedbań, a 50 procent - że papież Franciszek powinien zdymisjonować wszystkich polskich biskupów.

6265 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 93 zgony z powodu COVID-19. Ponownie uruchamiane są szpitale tymczasowe

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce przybiera na sile. Resort zdrowia we wtorek odnotował 6265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 93 zgonów z powodu COVID-19. To najwyższa liczba ofiar śmiertelnych od 9 czerwca. Kolejne szpitale tymczasowe ponownie zostają otwarte, a oddziały szpitalne zaczynają być przekształcane na oddziały covidowe. Jak mówią medycy, to konsekwencje niskiego poziomu tzw. wyszczepienia, które będziemy ponosić my wszyscy.

Policja zatrzymała 10 osób po derbach Łodzi

W Łodzi odbyło się spotkanie derbowe pomiędzy Widzewem a ŁKS-em. Na trybunach zasiadło ponad 17 tysięcy osób. Nie wszyscy wytrzymali napięcie - doszło do kilku incydentów. Policja zatrzymała 10 osób.

Kolejne szkoły przechodzą na nauczanie zdalne

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rośnie liczba szkół działających w trybie zdalnym. Zakażeni są i uczniowie, i nauczyciele. W szkołach, zdaniem epidemiologów, transmisja wirusa jest wyjątkowo prosta. Mimo rekomendacji Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje na razie nowych decyzji mających ograniczyć transmisję wirusa. A zdaniem epidemiologów decyzje są konieczne.

Afera mailowa. Doszło do kolejnych wycieków

Minister miał dyktować treść depeszy dla Polskiej Agencji Prasowej, a premier miał rozmawiać z szefem Rządowego Centrum Analiz na temat zakażeń po protestach Strajku Kobiet. W aferze mailowej pojawiają się kolejne wycieki. Obóz władzy całej sprawy nie chce komentować.

Rośnie dynamika nowych zakażeń. Padają pytania o regionalny lockdown

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2950 nowych zakażeniach koronawirusem. Jednak prawdziwą skalę i dynamikę czwartej fali widać dopiero w ujęciu tygodniowym. Tam, gdzie jest najmniej zaszczepionych, tam najwięcej jest zakażonych i hospitalizowanych. Czy wschód kraju powinien się szykować na lockdown?

Białostoccy radni apelują do rządu w sprawie migrantów

Straż Graniczna informuje o dwóch próbach siłowego forsowania granicy w miniony weekend. Dwaj żołnierze zostali ranni. Już w kraju policja zatrzymała dostawcze samochody, w których do granicy z Niemcami próbowało przedostać się w sumie kilkadziesiąt osób. O humanitarne podejście do migrantów i respektowanie międzynarodowych traktatów apelują do rządu w specjalnej uchwale radni Białegostoku.

Reakcje po wywiadzie Mateusza Morawieckiego w "Financial Times"

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Financial Times" mówi o pistolecie przystawionym do głowy i perspektywie trzeciej wojny światowej. Szef polskiego rządu użył takiej wojennej, konfrontacyjnej retoryki tuż po szczycie, który zakończył się wyciągniętą do negocjacji ręką.

"Życie to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować"

W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają średnio ponad 450 dni. Jak alarmują transplantolodzy, rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy. 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, który ma na celu promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci.

Artyści wspierają migrantów. Nagrali piosenkę "sKraj"

Kilkudziesięciu artystów z całej Polski nagrało piosenkę "sKraj" na znak solidarności z migrantami, którzy przebywają na polsko-białoruskiej granicy. Utwór ma zachęcać do bezpośredniego wspierania organizacji, które pomagają potrzebującym na granicy. Inicjatywę artystów patronatem objęła Polska Akcja Humanitarna.

PO wybiera swoje władze. Donald Tusk jedynym kandydatem na przewodniczącego

W sobotę odbywają się wewnętrzne wybory w Platformie Obywatelskiej. Wyłonieni przez członków partii zostaną liderzy struktur regionalnych i powiatowych oraz przewodniczący partii. Jedynym kandydatem na to ostatnie stanowisko jest Donald Tusk, który obecnie jest wiceprzewodniczącym i pełniącym obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Piotr Duda, Robert Bąkiewicz i Anna Zalewska w Luksemburgu. "Podpalimy Europę w naszych sercach"

W piątek odbył się protest związkowców z "Solidarności" przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu przeciwko decyzji o tymczasowym wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Pojawili się też tam narodowiec Robert Bąkiewicz, który ostatnio zasłynął zagłuszaniem Powstańców Warszawskich, a także eurodeputowana PiS Anna Zalewska. Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział, że daje sędziom TSUE czas do namysłu, inaczej podpali Europę "w swoim sercu".