Złotówka wciąż słabnie. Euro najdroższe od 12 lat

Święta za miesiąc, a już dziś wiadomo, że wydamy na nie rekordowe kwoty. Drożyzna w sklepach drenuje kieszenie Polaków od pewnego czasu, inflacja galopuje, a złoty słabnie. I to już mocny trend. Nie tylko kredytobiorcy mają powody do zmartwień.

Podsumowanie sobotniego konkursu w Niżnym Tagile

Podczas sobotnich zawodów w Niżnym Tagile najlepszym z Biało-Czerwonych był Kamil Stoch. Po pierwszym sobotnim skoku był daleko w tyle - na 20 pozycji - ale skończył na piątej, bo w drugim skoku fenomenalnie nadrobił straty. Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Jakub Wolny do finałowej trzydziestki się nie zakwalifikowali. Lepiej poszło Dawidowi Kubackiemu, który trafił do rundy finałowej i zajął 13. miejsce.

Rząd zachęca do zaszczepienia się trzecią dawką

Rząd przekonuje do szczepień, ale tych już przekonanych. Resort Zdrowia wysyła SMS-y, zachęcających do przyjęcia dawki przypominającą. Niezaszczepieni SMS-ów nie dostają. Dla wszystkich pojawia się coraz więcej punktów, w których mogliby się zaszczepić, nawet przy okazji robienia zakupów na jarmarku bożonarodzeniowym. A to ważne, bo szczyt zachorowań przewidziany jest na początek grudnia.

Polska wciąż bez dodatkowych obostrzeń. "Poddajemy się dyktaturze mniejszości"

Czwarta fala koronawirusa rośnie. Średnio dziennie zakaża się ponad 20 tysięcy osób i to są dane oficjalne. Nieoficjalnie - może ich być dużo więcej. Dziennie umierają też setki osób chorych na COVID-19. Rząd nie wprowadza żadnych dodatkowych obostrzeń, bo - zdaniem wiceministra Kraski - Polacy tego nie chcą. Co prawda do Sejmu trafił poselski projekt, zgodnie z którym pracodawcy mogliby sprawdzać zaszczepienia pracowników, ale w niedzielę od ministra zdrowia można było się dowiedzieć, że nowe przepisy tak samo będą traktować zaszczepionych, przetestowanych i ozdrowieńców.

18883 nowych przypadków SARS-CoV-2. Chorują głównie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę informację o 18 883 nowych zakażeniach koronawirusem. To dane oficjalnie. W rzeczywistości - jak mówią lekarze - zakażonych może być nawet siedem razy więcej. A w szpitalach coraz więcej łóżek przeznacza się dla pacjentów covidowych, kosztem chorych na inne choroby.

Do kobiet w województwie świętokrzyskim dojeżdża cytobus. Ma zachęcić do badań

Po statystyce zachorowań na raka szyjki macicy widać, że w Polsce temat zdrowia jest często zaniedbywany. Mimo, że od lat kobiety w Polsce mogą zrobić bezpłatną cytologię, to regularnie w badaniach przesiewowych uczestniczy niewiele z nas. Żeby zachęcić kobiety do badań w województwie świętokrzyskim, dojeżdża do nich cytobus. Ponieważ świetnie spełnia swoją rolę, niedługo podobny ruszy do pacjentek na Dolnym Śląsku.

Waldemar Kraska: przeciwko nowym obostrzeniom są wyborcy PiS i PO

W obliczu rosnącej liczby zakażeń i zgonów rząd nie podejmuje żadnych dodatkowych działań. Nie ma restrykcji dla niezaszczepionych, nie ma też żadnych rozwiązań dla zaszczepionych. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, że został przeprowadzony sondaż, z którego wynika, że zarówno wyborcy PiS, jak i PO, nie chcą nowych obostrzeń. Sondaż nie został ujawniony.

Obozowiska przy granicy zniknęły, ale kryzys trwa. Łukaszenka przeniósł migrantów do magazynów

Obozowisk migrantów bezpośrednio przy granicy, po białoruskiej stronie, już nie widać. Wciąż jednak trwają próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. W okolicach Starzyny około 200 osób rzucało kamieniami w polskich policjantów i strażników granicznych. Zdaniem ekspertów nowe sankcje i groźba nałożenia kolejnych mogły skłonić reżim do cofnięcia migrantów w głąb kraju. Część z nich trafiła do magazynów.

Rząd wciąż nie wprowadza nowych obostrzeń. W sobotę potwierdzono 23 414 nowych zakażeń

Resort zdrowia poinformował, że w sobotę odnotowano 23 414 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Szpitale pełne są osób niezaszczepionych, również bardzo młodych. Czwarta fala sprawiła, że kraje europejskie - jak Austria, Holandia czy Niemcy - wprowadzają dodatkowe restrykcje, a nawet lockdown. Polska nie wprowadza nowych obostrzeń. Rzecznik rządu tłumaczy, że wprowadzanie nowych obostrzeń nie ma sensu, bo są jeszcze wolne łóżka w szpitalach.

Kryzys na granicy. Doszło do kolejnych prób forsowania zasieków

Migranci z obozowiska w Bruzgach po białoruskiej stronie granicy przesunęli się w głąb kraju. Przy linii granicy nie widać kolejnych koczowisk, ale nocą doszło do prób siłowego przedarcia się przez zasieki i nielegalnego przejścia grupy 50 osób. Wśród nich była pięcioosobowa rodzina. Ta chce zostać w Polsce. Prosi o ochronę międzynarodową i - jak zapewnia Straż Graniczna - na pewno taką pomoc dostanie.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik został zaszczepiony? Pomysł podzielił rządzących

Jedyny konkretny pomysł w walce z pandemia w Polsce w czwartej fali to ten dotyczący weryfikacji certyfikatów informujących, że pracownik został zaszczeniony. Jednak już się mówi, że nawet ten projekt może upaść. W klubie partii rządzącej narasta bunt przeciw inicjatywie firmowanej przez posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca. Do władz klubu miał trafić nawet specjalny list protestacyjny.

Kolejne kraje wracają do obostrzeń, Polska wciąż czeka

Austriacy ogłaszają całkowity lockdown i obowiązek szczepień. Niemcy też tego nie wykluczają. Słowacja i Czechy wprowadzają ograniczenia dla niezaszczepionych i sprawdzają paszporty covidowe. Czwarta fala pandemii przybiera na sile w całej Europie, ale w Polsce nadal nie ma decyzji w sprawie restrykcji. To igranie z życiem Polaków - mówią lekarze. Opozycja chce się dowiedzieć, jaką rząd ma strategię na zwalczanie epidemii. W tym samym czasie ze szpitali dochodzą kolejne tragiczne informacje o młodych pacjentach, którzy przegrywają z COVID-19.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Sejm w środę uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Umożliwia ona wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Wjazd do strefy nadgranicznej dla dziennikarzy będzie, ale za zgodą komendanta Straży Granicznej. Procederowymi w trybie pilnym zmianami zajmie się teraz Senat.

Darowizny na kampanię premiera od pracowników spółek Skarbu Państwa. Komentarze po reportażu "Czarno na białym"

Blisko ćwierć miliona złotych na kampanię wyborczą Mateusza Morawieckiego w 2019 roku wpłaciły osoby z tak zwanej listy ludzi premiera w spółkach Skarbu Państwa. Lista wyciekła do mediów, a reporterzy "Czarno na białym" i portalu tvn24.pl dotarli do kopii potwierdzeń przelewów. Ich ustalenia wywołały falę komentarzy zarówno wśród polityków opozycji, jaki władzy. Jest nawet zapowiedź zawiadomienia do prokuratury.

Pożar domu we Włoszczowie. Nie żyje dwóch chłopców

W pożarze domu we Włoszczowie zginęli dwaj chłopcy. W chwili pojawienia się ognia byli w budynku sami. Śledczy przesłuchują świadków. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. Wstępna przyczyna jest znana, ale dla dobra śledztwa na razie nie została ujawniona.

Kolejne próby sforsowania granicy. Straż Graniczna: jedna grupa migrantów liczyła około 500 osób

Jak przekazała Straż Graniczna, w środę w nocy doszło do kilku prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez duże grupy migrantów. Do największej z nich doszło w Dubiczach Cerkiewnych - około 500 osób chciało dostać się do Polski. Ponadto w pobliżu tej grupy byli funkcjonariusze białoruscy, którzy oślepiali laserami polskie służby i utrudniali naprawę zniszczonych zasieków.

Kryzys na granicy. Angela Merkel ponownie rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką

W środę Angela Merkel ponownie rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką w sprawie zażegnania kryzysu na zewnętrznych granicach UE z Białorusią. Łukaszenka miał zaproponować utworzenie korytarza humanitarnego dla dwóch tysięcy migrantów. W zamian Białoruś miałby odesłać pozostałych migrantów do ich krajów pochodzenia. Tymczasem prezydent Andrzej Duda zaznaczył w środę, że Polska nie zaakceptuje żadnej decyzji podjętej w sprawie kryzysu "ponad naszymi głowami".

Organizatorzy marszu w Kaliszu aresztowani na trzy miesiące

Sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla organizatorów zgromadzenia w Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu - Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty nawoływania do nienawiści, znieważenia na tle narodowościowym oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw. Koalicja Obywatelska chce także symbolicznego rozliczenia tej sprawy. Wnioskuje o przyjęcie uchwały potępiającej wydarzenia w Kaliszu z 11 listopada.

Koalicja Obywatelska chce, by prokuratura i NIK przyjrzały się katastrofie w kopalni Turów

Kolejna polska oferta rozwiązania sporu o Turów została odrzucona przez stronę czeską, a licznik kary za działanie kopalni wciąż bije. Na dodatek - jak pokazał "Superwizjer - to jedynie wierzchołek góry lodowej problemów wokół kopalni Turów. Michał Fuja w swoim reportażu przedstawił między innymi okoliczności katastrofy górniczej, do której doszło w 2016 roku na terenie kopalni. Opozycja chce, by tropem dziennikarskiego śledztwa podążyły prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli.

Policja zaostrza kontrole. Coraz więcej kar dla osób bez maseczek

Zasłanianie nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych jest obowiązkowe w Polsce. Jednak nie wszyscy przestrzegają tego obowiązku. Dlatego służby zapowiadają wzmożone kontrole i mandaty, bo - jak twierdzą - na ludzi nie działają już ani prośby, ani komunikaty lekarzy.

Wielkie odliczanie do transmisji skoków narciarskich w TVN. Start już w piątek

Ruszyło końcowe odliczanie do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ulubiona dyscyplina sportowa Polaków już niedługo na wyciągnięcie ręki. Widzowie zmagania skoczków będą mogli oglądać w telewizji - na kanale TVN, Eurosport 1 oraz w internecie za pośrednictwem serwisu Player.pl. Sezon 2021/22 rusza w piątek kwalifikacjami w Niżnym Tagile.