Nowe limity, powrót konferencji i targów. Rząd luzuje kolejne obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w środę decyzje dotyczące luzowania kolejnych obostrzeń. Decyzją rządu zwiększony zostanie limit osób na imprezach okolicznościowych z 50 do 150. Wracają targi, konferencje i wystawy. Rząd przywraca również możliwość funkcjonowania zamkniętych do tej pory sal zabaw dla najmłodszych. Nowe zmiany obejmą także transport zbiorowy, ale niezmiennie jednak będą obowiązywać zasady reżimu sanitarnego - dezynfekcja rąk i maseczki. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 6 czerwca do 25 czerwca.

Lęk, wycofanie, depresja. Eksperci podpowiadają, jak dać dzieciom siłę

Zabawy, gry czy wyjście na lody - pomysłów, jak spędzić Dzień Dziecka jest mnóstwo. To święto najmłodszych, które w tym roku jest szczególne. Od poniedziałku wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej, choć nie wszyscy chętnie. Eksperci z okazji Dnia Dziecka opowiadają o tym, jak dać dzieciom siłę nie tylko od święta, ale na co dzień.

W życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego. Co się zmienia?

Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, od 1 czerwca znacząco zmieniły się obowiązujące przepisy. Uważać muszą zarówno kierowcy, jaki i piesi. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Kierowcy natomiast obowiązuje zakaz tak zwanej jazdy na zderzak. Ponadto ujednolicono dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Wniosek w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Wróblowi oddalony

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna nie wyraziła zgody na uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi, czego domagała się prokuratura, która chce postawić sędziemu zarzuty. - Mamy do czynienia z jakimś teatrem prawa - komentuje sędzia Wróbel.

Szczepienia dzieci od 12. roku życia już w czerwcu. Jest decyzja rządu

Jest zgoda rządu na szczepienia dla osób w wieku do 12 do 15 lat. Rozpoczęcie szczepień jest zaplanowane na 7 czerwca. Szczepienia będą na razie odbywać się w punktach powszechnych, ale od września niewykluczone, że w szkołach. Z okazji Dnia Dziecka we wrocławskim liceum przygotowano specjalny punkt szczepień dla najstarszych uczniów szkół ponadpodstawowych.

Więcej praw, ale też i obowiązków dla pieszych. Od czerwca zmiany w Kodeksie drogowym

We wtorek 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Mają one na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, który wchodzi na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi, z wyjątkiem tramwaju. Ponadto pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które go rozprasza, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Lekarze zachęcają do rzucenia palenia w Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Cel jest oczywisty: przypominanie o szkodliwości palenia i zachęcanie palaczy do wyjścia z nałogu. Lekarze również mówią o alarmujących statystykach: nałogowy palacz ma 30-krotnie większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc. Ponadto w Polsce rocznie kilka tysięcy osób umiera z powodu biernego palenia.

Kwestował przed sklepem, interweniowała policja. "Zaczęli mnie bić, dusili mnie"

Nie milkną pytania w sprawie 18-latka z Ukrainy, który miał zostać pobity przez policjantów podczas interwencji w Zakopanem. Nastolatek trafił do szpitala, mając złamany palec, obrażenia głowy i kręgosłupa. Wcześniej kwestował na rzecz osób starszych przed jednym ze sklepów. Zbiórka była zgłoszona przez organizatora, ale kierownik obiektu jednak wezwał policję. Zdaniem funkcjonariuszy 18-latek zachowywał się agresywnie wobec nich, dlatego zmuszeni byli zastosować środki przymusu. Z kolei 18-latek twierdzi, że policjanci byli brutalni, rzucili go na ziemię, zaczęli bić i dusić. - Krzyczeli, żebym jechał na Ukrainę, że tam moje miejsce - relacjonuje. W sprawę włączyła się ambasada Ukrainy.

Każda misja ORP Orzeł "może zakończyć się jego zatonięciem". Dramatyczny list marynarzy

Załogi okrętów podwodnych alarmują w anonimowym liście o katastrofalnej sytuacji, fatalnym stanie sprzętu i obawach o własne życie. W piśmie autorzy podkreślili, że ORP Orzeł jest w "opłakanym stanie", podobnie jak "cała Marynarka Wojenna". Rzecznik prasowy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych sugeruje, że listu najprawdopodobniej nie napisali marynarze, a opisany niebezpieczny incydent nie miał miejsca. Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się pilnej kontroli Najwyższej Izby Kontroli, a rząd wzywają do natychmiastowych działań.

Kandydaci na froncie, sztaby w pełnej gotowości. Kampania w Rzeszowie na ostatniej prostej

Pikniki, wiece, konferencje. Kandydaci na froncie, sztaby w pełnej gotowości. Kampania w Rzeszowie na ostatniej prostej. 13 czerwca wybory prezydenta miasta, które przez wszystkie siły polityczne są traktowane jak coś więcej niż tylko starcie na szczeblu samorządowym. W sobotę 5 czerwca odbędzie się kolejna debata kandydatów "Czas decyzji. Bitwa o Rzeszów". Początek debaty o godzinie 20 w TVN24 i TVN24 GO.

Iga Świątek pokonała Kaję Juvan w I rundzie turnieju Rolanda Garrosa

Obchodząca 20. urodziny Iga świątek znakomicie rozpoczęła w Paryżu wielkoszlemowy turniej Rolanda Garrosa. Słowenkę Kaję Juvan pokonała w dwóch setach. Mecz rozegrano na korcie Philippe'a Chartiera. Tym samym, na którym 10 października ubiegłego roku Świątek wygrała finał Rolanda Garrosa. To największy sukces w historii polskiego tenisa.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej

W poniedziałek uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas IV-VIII szkół podstawowych wrócili do nauki w trybie stacjonarnym. W szkołach wciąż obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Rada Medyczna przy premierze przyjęła rekomendację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku 12-15 lat. Zdaniem ekspertów szczepienia uczniów mogłyby ruszyć już w czerwcu.

Ważą się losy immunitetu sędziego Wróbla. "Mamy napaść na sędziów Sądu Najwyższego"

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek rozpoczęła posiedzenie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Izby Karnej SN Włodzimierzowi Wróblowi. Śledczy chcą postawić sędziemu Wróblowi i dwóm innym sędziom zarzuty za rzekome niedopełnienie formalności półtora roku temu, przez co dwóch mężczyzn miało wyjść z więzienia o miesiąc później. Zdaniem byłej pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf jest to "napaść na sędziów Sądu Najwyższego".

Miał ją wywieźć do lasu i udusić. Tragiczny finał poszukiwań 18-letniej Magdy

Policjanci odnaleźli ciało 18-letniej Magdy ze Świńca, która zaginęła tydzień temu. Śledczy zatrzymali podejrzanego w tej sprawie, który usłyszał zarzut zabójstwa i przyznał się do winy. Dawid J. miał wywieźć 18-latkę do lasu i tam - jak przekazuje prokuratura - ją udusić. Mężczyzna był już skazany za podobną zbrodnię. Zgwałcił i udusił koleżankę ze szkoły. Miał wtedy 14 lat i trafił do poprawczaka. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył rodzinie zamordowanej Magdy kondolencje i wyraził potrzebę zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa.

"To bolesne przypomnienie mrocznego i haniebnego rozdziału w historii naszego kraju"

Kanadyjczycy konfrontują się z jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii kraju. W masowym grobie w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono szczątki ponad dwustu dzieci rdzennych mieszkańców. Grób znajdował się w pobliżu jednej ze szkół z internatem. W takich placówkach przebywały dzieci przymusowo odbierane rodzicom i poddawane asymilacji. W wielu ośrodkach dochodziło do różnego rodzaju nadużyć.

16-latek wszedł do stacji transformatorowej. Zginął po porażeniu prądem

16-latka z Koła w Wielkopolsce śmiertelnie poraził prąd. Chłopiec wszedł do stacji transformatorowej przy elektrowni wiatrowej. Zmarł na miejscu. To nie jedyne tego typu zdarzenie w tym miesiącu. Trzy tygodnie temu 13-letni chłopiec w Kamiennej Górze wspiął się na słup wysokiego napięcia. Nastolatek w ciężkim stanie został przetransportowany do Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Od 1 czerwca ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od wtorku 1 czerwca w życie wchodzą duże zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Dotyczą zarówno kierowców, jaki i pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Ponadto piesi mają zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Na szybkich trasach i autostradach kierowcy będą mieć obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami. Nowe przepisy ujednolicają również dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym.

Sędzia Gąciarek odsunięty od orzekania w sprawach karnych. "Jest to represja"

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i wiceprezes warszawskiego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia Piotr Gąciarek został odsunięty od orzekania w ważnych sprawach karnych. Gąciarek - decyzją prezesa sądu i głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba - ma zostać przeniesiony do wydziału wykonywania orzeczeń sądowych. Zdaniem sędziego decyzja ma związek z podważeniem przez niego legalności działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"To film, który trzyma w napięciu od pierwszej minuty"

Ryszard Horowitz i Roman Polański - ceniony fotograf i nagradzany reżyser. Dziś znani artyści. Poznali się jako chłopcy podczas wojny. Historię ich przyjaźni pokazuje film dokumentalny "Polański, Horowitz. Hometown", którego autorami są Anna Kokoszka-Romer i reporter "Faktów po Południu" TVN24 Mateusz Kudła. Ten dokument to próba konfrontacji wspomnień z rzeczywistością - w niedzielę będzie miał swoją światową premierę, podczas otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Karol Nawrocki gotów walczyć o fotel prezesa IPN. "Będę bardzo chętnie spotykał się z senatorami"

Kolegium IPN jednomyślnie popiera kandydaturę doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Także Sejm powołał go na to stanowisko, głosami posłów PiS, Kukiz'15 i Konfederacji, a także trzech posłów PSL. Teraz zgodę na jego powołanie musi wyrazić Senat. Jeśli tak się nie stanie, to Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs.

Rząd zawarł porozumienie z górnikami. Kopalnie mają zostać wygaszone do 2049 roku

Rząd i przedstawiciele górników zawarli porozumienie dotyczące wygaszania kopalń. Ma ono potrwać do 2049 roku. Górnicy deklarują, że nie będą protestować z powodu zamykania kopalń, a rząd, że górnicy nie będą poszkodowani. Podpisana umowa społeczna ma dotyczyć osiemdziesięciu tysięcy pracowników związanych z wydobyciem węgla energetycznego na Śląsku.