Polski Ład uderzy w samozatrudnionych. "100-procentowy koń trojański"

Wśród wielu obietnic Polskiego Ładu jest także zapowiedź likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ponadto rząd chce, żeby przedsiębiorcy też płacili ją według stawki 9 procent, jak pracownicy. PiS tłumaczy, że te pieniądze mają być zastrzykiem dla systemu ochrony zdrowia. Dla wielu samozatrudnionych będzie to oznaczało bardzo wysokie podniesienie tego, co płacą państwu.

"Nie, nie czuję się jak na Titanicu". Dokąd zatem płynie Platforma Obywatelska?

Kiedy PiS promuje Polski Ład i przechodzi do ofensywy, w PO dochodzi do kolejnego rozstania. Wcześniej z Platformy zostało wyrzuconych dwóch posłów, teraz jej szeregi opuszcza Róża Thun. Posłanka PO Agnieszka Pomaska przyznaje, że "na pewno mamy trudną sytuację". - Nie, nie czuję się jak na Titanicu, chociaż czuję, że to jest bardzo trudny czas - mówi z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wałbrzych ma plan na zachęcanie do szczepień

Wałbrzych to pierwsze miasto w Polsce, które chce zachęcić mieszkańców do szczepień oferując między innymi tańsze bilety do kin, teatrów, basenów czy innych miejskich atrakcji. Wcześniej radni przegłosowali uchwałę o obowiązkowych szczepieniach dla tych, którzy tam mieszkają, ale też pracują. Pomysł budził wiele kontrowersji, dlatego teraz w tej sprawie musi wypowiedzieć się wojewoda. Prezydent nie chce tracić czasu na czekanie i stąd pakiet zachęt.

"Ten zakaz służy tylko temu, żeby 'walić pałką'"

Możemy już zdjąć maseczki i chodzić tam, gdzie nie mogliśmy, ale wciąż nie wolno chodzić protestować. Odmrażana jest gospodarka, ale nie demokratyczne prawo do protestu. Prawnicy przekonują, że od początku ten zakaz był bezprawny. Rząd przekonuje, że nadal jest konieczny.

"Ten wirus jest nieprzewidywalny"

Była młoda, zdrowa i wysportowana, ale koronawirus okazał się silniejszy. 49-letnią pielęgniarkę z Torunia koronawirus zabił w zaledwie dziewięć dni. Nie zdążyła się zaszczepić.

Mateusz Morawiecki ruszył promować Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki ruszył w Polskę, by przekonywać o tym, jak Polacy skorzystają na nowym rządowym planie Polskiego Ładu. Wicepremier Jarosław Gowin mówi też jednak o potrzebie zrekompensowania strat, jakie poniosą zwłaszcza samorządy i samozatrudnieni.

Ruszyło sprzątanie polskich rzek. "Takich akcji powinno być jeszcze więcej"

W polskich rzekach śmieci nie należą do rzadkości. Dlatego ruszyły akcje ich sprzątania. Wolontariusze wyłowili śmieci z rzeki Łarpia na Pomorzu Zachodnim. W Gdańsku każdy, kto chciał pomóc w sprzątaniu Motławy, bezpłatnie mógł wypożyczyć kajak, rower wodny lub łódkę. Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zebrano co najmniej 5 ton odpadów. Najgorszy z odpadów - plastik - jest połykany przez ryby, które później zjadamy. Rocznie do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastiku.

"Nie będzie zaskoczeniem, że po powrocie do szkół będzie więcej zakażeń"

Po dwóch semestrach niemal w całości spędzonych w swoich pokojach i przy swoich biurkach uczniowie na krótko przed wakacjami częściowo wracają do szkoły. Do tych najmłodszych dołączają starsi uczniowie podstawówek i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski stwierdził, że po powrocie do szkół nie będzie zaskoczeniem, jeśli pojawi się kolejna fala zachorowań na COVID-19, bo Polacy wciąż nie mają odporności populacyjnej.

Tłumy w Noc Muzeów w Warszawie

W nocy z soboty na niedzielę w Warszawie odbyła się Noc Muzeów. Przyciągnęła tłumy osób spragnionych nie tylko kultury, ale i kontaktu z drugim człowiekiem.

12-latka chciała popełnić samobójstwo. Uratowała ją poznana w internecie koleżanka

12-latka z Koluszek uratowała 12-latkę z Warszawy. Poznały się w internecie. Koleżanka ze stolicy wyznała, że chce popełnić samobójstwo. Koleżanka z Koluszek podejrzewała, że wyznanie może być szczere, więc o wszystkim powiedziała starszemu bratu i razem poinformowali policję. Policjanci odwiedzili drugą dziewczynkę w ciągu trzech godzin, chociaż musieli jeszcze ustalić jej prawdziwą tożsamość i lokalizację. Jest pod opieką psychologa.

"Kacprowi potrzebna jest kompleksowa pomoc"

10-letni Kacper nie wytrzymał koszmaru, który serwował mu ojczym. Bity i torturowany psychicznie i fizycznie chłopiec po pomoc wyruszył z domu sam, do komisariatu w Luboniu zapukał przez okno. Teraz on i jego młodszy brat są są bezpieczni. 44-letni ojczym został aresztowany.

"Uszczuplenia podatkowe głównie uderzą w samorządy"

Polski Ład i jego skład, czyli co na najbliższe lata proponuje Prawo i Sprawiedliwość i jakie zbiera za to recenzje. Wśród propozycji są wzrost wydatków na zdrowie, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, gwarantowany wkład własny na mieszkanie. Z drugiej strony rząd zamierza zlikwidować odpisanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku.

Koniec z maseczkami na dworze. "To jest trochę dziwne uczucie"

Po ponad 200 dniach znoszony jest obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Obowiązek ten jednak nadal obowiązuje w miejscach publicznych, które nie są na świeżym powietrzu, w tym w transporcie publicznym. Wychodząc z domu, częściej niż rzadziej jednak trzeba będzie brać ze sobą maseczki.

Pod koniec maja zostaną otwarte obiekty sportowe, w tym siłownie

Od 15 maja nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Kolejna runda znoszenia obostrzeń jest zaplanowana na 28 maja. W specjalnym reżimie sanitarnym restauracje będą mogły zaprosić klientów do środka, podobnie jak obiekty sportowe. W siłowniach, klubach fitness, solariach i kasynach obowiązywać będzie limit jednej osoby na piętnaście metrów kwadratowych. To tylko niektóre z nowych regulacji.