Porozumienie ma propozycję poprawki do ustawy anty-TVN: wyjątek dla państw OECD

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki ostrzega przed międzynarodowym skandalem i przypomina, że Polska to wciąż demokratyczne państwo prawne, a nie dyktatura. To kolejny krytyczny komentarz pod adresem proponowanej przez PiS ustawy anty-TVN. Porozumienie proponuje poprawkę do projektu ustawy: żeby koncesję mogły uzyskać także podmioty kontrolowane przez podmioty mające siedzibę w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To objęłoby także między innymi USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Nową Zelandię i Australię.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego "odmraża" Izbę Dyscyplinarną

W piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska stwierdziła, że sędziowie Sądu Najwyższego, w tym Izby Dyscyplinarnej, są niezawiśli. Jednocześnie poinformowała o uchyleniu swojego zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 roku. Postanowienie to wygasło, gdyż w czwartek zapadł ostateczny wyrok TSUE w tej sprawie. Wciąż jednak w mocy jest postanowienie TSUE o środkach tymczasowych z 14 lipca, które zostało wydane w związku z inną sprawą dotyczącą zmian w sądownictwie, która jest w TSUE.

Zalany szpital, zniszczone domy, powalone drzewa. Strażacy walczą ze skutkami burz

W wielu regionach Polski mieszkańcy odczuli skutki gwałtownych zjawisk pogodowych. Intensywne ulewy, które przeszły nad Podlasiem, zalały między innymi szpital w Wysokiem Mazowieckiem. W Brzostowie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Mieszkańcy mówią o przejściu trąby powietrznej. Z kolei w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku wykoleił się pociąg relacji Wiedeń-Warszawa. W Łodzi nawałnica wyrządziła poważne szkody między innymi na cmentarzach. W całej Polsce strażacy interweniowali w sumie ponad siedem tysięcy razy.

Służby ewakuowały polskie dzieci z zalanego ośrodka w Belgii

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. W piątek ponad 60 dzieci i ich opiekunów zostało ewakuowanych z odciętego od świata przez powódź ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Akcję przeprowadziło na specjalnych łodziach pontonowych belgijskie wojsko.

Lekarze i eksperci zachęcają do szczepień. Wciąż możliwa jest czwarta fala

Preparaty szczepionek przeciw COVID-19 czekają na chętnych, a tych brakuje. Odczuwają to niemal wszystkie punkty szczepień w kraju. Tymczasem w Europie Zachodniej rządy wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych, które okazują się skuteczne w zachęcaniu do szczepień. Eksperci szacują, że jesienią może wystąpić w Polsce czwarta fala zachorowań na COVID-19, gdyż duża część populacji nie jest zaszczepiona.

Adam Bodnar opuszcza urząd RPO. "Drodzy państwo, proszę się szczepić"

Adam Bodnar kończy swoją misję na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie swojej przedłużonej kadencji podjął niemal 3000 różnego rodzaju interwencji. Stwierdził, że w ciągu ostatnich 5 lat zaszły w Polsce dramatyczne zmiany. Opozycja podziękowała Adamowi Bodnarowi za jego służbę obywatelom. Politycy obozu rządzącego uważają z kolei, że Adam Bodnar był zbyt upolityczniony. Sejm wybrał profesora Marcina Wiącka na jego następcę.

"Polska dąży do przejęcia mediów w stylu węgierskim". Komentarze do ustawy anty-TVN

To atak na pluralizm mediów i próba przejęcia ich w węgierskim stylu - tak o propozycji nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy Scott Griffen. Politycy PiS reprezentowani przez Marka Suskiego przedstawili projekt ustawy, zgodnie z którym spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby uzyskać żadnych koncesji.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę w sprawie "stref wolnych od LGBT" w Polsce

Polsce grozi kolejna skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja Europejska uważa, że ​​polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej pytania dotyczące charakteru i wpływu uchwał o tak zwanych "strefach wolnych od ideologii LGBT", przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin. Są to samorządy, które przyjęły uchwały w jakiś sposób wykluczające lub dyskryminujące mniejszości seksualne. Chociaż nie są aktami prawa, to stygmatyzują osoby LGBT+. Procedura dotyczy naruszenia praw podstawowych.

Od sporu prawnego z UE do polexitu? "To jest bolszewizm prawny"

Nie tylko politycy opozycji, ale też autorytety prawne i instytucje międzynarodowe od kilku lat ostrzegają Prawo i Sprawiedliwość i całą Zjednoczoną Prawicę, że kosztem zmian w polskim sądownictwie może być zaprzepaszczenie dorobku kolejnych polskich rządów w budowaniu polskiej demokracji i pozycji w Unii Europejskiej.

Najpierw wyrok TK, teraz wyrok TSUE. Co z tego wynika dla Izby Dyscyplinarnej?

Jeśli Polska nie zmieni swoich ustaw i nie dostosuje systemu dyscyplinarnego sędziów do unijnych standardów, to Komisja Europejska będzie mogła wnioskować o kary finansowe. Izba Dyscyplinarna na razie działa. W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, z którego wynika, że środki tymczasowe odnoszące się do kształtu i funkcjonowania sądów nie mogą być stosowane, gdyż jest to niezgodne z konstytucją.

TSUE wydał ostateczny wyrok: system dyscyplinarny sędziów niezgodny z traktatami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce. Orzekł, że przepisy ustanawiające system dyscyplinarny sędziów w Polsce są niezgodne z prawem Unii. Zdaniem TSUE w szczególności Izba Dyscyplinarna SN jest ukształtowana w ten sposób, że nie daje rękojmi niezależności. Narusza to w ocenie TSUE artykuł 19 ustęp 1 TUE, to znaczy zobowiązanie, aby Państwa Członkowskie ustanawiały środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.

Ostra wymiana zdań w TK. Sędzia Piotrowicz odebrał głos przedstawicielowi RPO

W środę Trybunał Konstytucyjny zajął się pytaniami Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o kwestię zgodności z konstytucją przepisów unijnych, których stosowanie mogłoby ingerować w ustrój sądownictwa w Polsce. W trakcie posiedzenia sędzia Stanisław Piotrowicz, dawniej poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz prokurator w stanie wojennym, przerwał wypowiedź przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich Pawła Filipka, a potem przerwał rozprawę.

Wjechała rowerem na przejście dla pieszych, została potrącona przez samochód

W Gowarzewie pod Poznaniem rowerzystka wjechała wprost pod koła jadącego samochodu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na przejściu dla pieszych. Kobieta, zamiast zsiąść z roweru i przejść na drugą stronę, próbowała przejechać przez przejście. Kierowca nie miał czasu na reakcję. Policja zamierza ukarać rowerzystkę, bo złamała przepisy.

Premier Morawiecki spotka się z szefową KE. W tle temat ustawy anty-TVN

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z tematów ma być ustawa anty-TVN, czyli projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą nadawca taki jak TVN nie uzyskałby żadnych koncesji. Ponadto, jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków jest przeciwna ustawie anty-TVN. 70 procent respondentów stwierdziło, że nie powinna wejść w życie.

Michał Dworczyk oddał się do dyspozycji premiera. Dymisji jednak nie otrzymał

Minister Michał Dworczyk po ponad miesiącu odniósł się do afery mailowej i wycieku służbowej korespondencji z jego prywatnej skrzynki. Na poniedziałkowej konferencji minister przyznał, że w dniu ujawnienia ataku przekazał premierowi swoją gotowość do rezygnacji z funkcji w rządzie. Do dymisji jednak nie doszło, bo - jak twierdzi Dworczyk - premier nie stracił do niego zaufania. Tymczasem większość ankietowanych Polaków uważa, że wobec osób, których dotyczy afera mailowa w rządzie, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. Tak stwierdziło 80 procent respondentów w sondażu przeprowadzonym przez Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia. To efekt powrotu Donalda Tuska?

Powrót Donalda Tuska wywołał poruszenie na polskiej scenie politycznej. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło z 19 procent do 24 procent, odkąd na czele PO stanął Donald Tusk. Były premier spotyka się z koalicjantami i wyborcami, planuje liczne wyjazdy z "teren".

Prawo unijne a krajowe. Trybunał Konstytucyjny zbada Traktat o Unii Europejskiej

Trybunał Konstytucyjny od przewodnictwem Julii Przyłębskiej we wtorek zajmuje się badaniem wniosku premiera Mateusza Morawieckiego co do zgodności z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Wątpliwości premiera budzi między innymi takie rozumienie przepisów TUE, które jego zdaniem umożliwiłoby sądom stosowanie przepisów prawa w sposób niezgodny z konstytucją Polski. We wtorek posiedzenie zostało odroczone do czwartku.

Jak sześć lat rządów PiS wpłynęło na polską demokrację? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Prawie połowa Polaków uważa, że w ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości jakość demokracji w Polsce pogorszyła się. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym taką odpowiedź wybrało dokładnie 45 procent respondentów. Natomiast 28 procent badanych uważa, że jakość demokracji w Polsce w ciągu sześciu lat rządów PiS poprawiła się.

Podtopione domy, drogi jak rzeki. Burze przeszły przez Małopolskę

Synoptycy ostrzegają, że wraz z powrotem upałów mogą występować burze, wichury i podtopienia. W niedzielę przez miejscowość Świdnik przeszła potężna nawałnica. Zalane zostały posesje, a ulice zamieniały się w potoki wody. Podobnie było w Tęgoborze. Najpoważniejsza sytuacja była na terenie powiatu nowosądeckiego.