Aleksandra Wiśniewska ma 26 lat i bardzo długą listę osiągnięć na polu działalności humanitarnej

Jako płetwonurek wyławiała uchodźców z Morza Śródziemnego, jako szefowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej w zniszczonym wojną Jemenie otworzyła siedem klinik, które pomagają tysiącom pacjentom. Od lat pracuje w strefach wojny, gdzie walczy ze skutkami katastrof humanitarnych. Trudno uwierzyć, że Aleksandra Wiśniewska ma zaledwie 26 lat. Właśnie została uhonorowana nagrodą Karski 2020.

PiS wciąż liderem poparcia, Polska 2050 wyprzedza KO. Najnowszy sondaż partyjny

Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem 30 procent Polaków, którzy wzięliby udział w wyborach, jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wśród partii opozycyjnych prym wiedzie Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem wynoszącym 21 procent. Koalicja Obywatelska zajęła w badaniu trzecie miejsce, z poparciem na poziomie 19 procent. Duży spadek poparcia w porównaniu do poprzedniego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 odnotowała Lewica.

Skończył się rok szkolny, ale problemy szkół zostały

Uczniowie zakończyli rok szkolny i rozpoczęli wakacje. Za nimi miesiące nauki w czasie pandemii. W piątek świadectwa mogli odebrać w szkołach, ale przez długie tygodnie w czasie roku szkolnego byli zamknięci w domach i skazani na lekcje zdalne. Wciąż trwa konflikt między dyrektorami szkół a ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

Nie zaszczepiłeś się? Możesz odebrać telefon z resortu zdrowia

W Polsce hamuje tempo szczepień przeciwko COVID-19, dlatego mogą rozdzwonić się telefony. Minister zdrowia Adam Niedzielski w ramach akcji zapowiada milion połączeń. Jeśli kogoś jednak nie zachęci rozmowa, to może zrobi to loteria szczepionkowa - pula nagród to aż 14 milionów złotych. Jednocześnie z akcjami promującymi szczepienia ruszają poszczególne miasta. W Łomży zastrzyk można dostać bez kolejki, bez zapisów, przy okazji zakupów.

Prokuratura adwokatem Daniela Obajtka? "Bardzo bym prosił państwa, żebyście mnie nie obrażali"

W nocy z czwartku na piątek w Sejmie przedstawiona została informacja na temat działań prokuratury w sprawie Daniela Obajtka, obecnego prezesa Orlenu. Głos miał zabrać prokurator generalny Zbigniew Ziobro, ale w jego zastępstwie wystąpił prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Prokurator przyznał, że Obajtkowi był postawiony zarzut przyjęcia łapówki, ale śledztwo ostatecznie zostało umorzone. Wyjaśnienia jednak nie rozwiały wątpliwości posłów. Według opozycji Daniel Obajtek pod rządami PiS jest nietykalny, a prokuratura w jego sprawie zachowuje się jak adwokat.

Szacowanie strat po przejściu trąby powietrznej w Małopolsce

W czwartek po południu przez miejscowości Koniuszowa i Librantowa w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Żywioł zniszczył zniszczył kilkadziesiąt budynków. Mieszkańcy liczą straty i proszą o pomoc. W Polsce wciąż obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnymi burzami z gradem. Dla niektórych miejsc wydano alarmy najwyższego stopnia. Przed niebezpiecznymi zjawiskami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Grzegorz Łuczak skazany w sprawie "skoku stulecia"

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Grzegorza Łuczaka za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2015 roku ukradła blisko osiem milionów złotych. Skazany w czwartek mężczyzna po kradzieży zniknął i ukrywał się za granicą. - Jako były policjant doskonale mylił tropy, wielu myślało, że już nie żyje - opowiadali "łowcy głów", czyli policjanci specjalnej jednostki poznańskiej policji. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd: delegacje prokuratora Krasonia były bezprawne

Delegacje prokuratorów jako kara za niewygodne dla rządzących decyzje jest bezprawna - tak orzekł w środę sąd w Krakowie. Mariusz Krasoń, jeden z najczęściej delegowanych prokuratorów, wygrał proces. Zdaniem prokuratora ten wyrok ma znaczenie nie tylko w jego sprawie, ale też dla innych prokuratorów delegowanych do innych jednostek.

Zalane ulice, połamane drzewa. Gwałtowne burze przechodzą nad Polską

Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla większości kraju. Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają też przed podtopieniami. Nawałnice idą z zachodu na wschód. W czwartek rano do Warszawy dotarły potężne burze, którym towarzyszyły silne opady deszczu i porywisty wiatr. Wcześniej nawałnica przeszła między innymi przez Łódź.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który musiał opuścić w kwietniu swoją rezydencję w Gdańsku, został sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Głódź był jedynym kandydatem w wyborach. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy przyszli na wybory. W marcu arcybiskup został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych w podległej mu diecezji.

Kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Zmiany weszły w życie

Nowe warianty koronawirusa są kolejnym zagrożeniem, stąd decyzja rządu o nowych ograniczeniach. Od czwartku przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Kwarantanna będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

Sejmowa większość obroniła trzech ministrów. Dworczyk, Kamiński i Sasin zostają

Posłowie z środy na czwartek w nocy odrzucili wnioski opozycji o odwołanie trzech ministrów: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa resortu aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. - Jest stabilność parlamentarna Zjednoczonej Prawicy - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller po nocnych głosowaniach w Sejmie. Głosowania były szeroko komentowane przez polityków. Zdaniem opozycji "to był pokaz obłudy".

Na obozie zginęły dwie harcerki. Jest wyrok sądu w sprawie tragedii w Suszku

W środę zapadł wyrok w sprawie tragedii w Suszku, gdzie cztery lata temu podczas nawałnicy zginęły dwie harcerki. Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił komendanta obozu harcerskiego oraz jego zastępcę. Natomiast ówczesny dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa w Chojnicach został uznany winnym tego, że nie przekazał alertu pogodowego do odpowiednich władz. Wyrok nie jest prawomocny.

PiS przegrało głosowanie w Sejmie w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka

Prawo i Sprawiedliwość przegrało w środę rano głosowanie w Sejmie. Posłowie zaakceptowali wniosek opozycji o udzielenie informacji przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry na temat działań prokuratury w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Za wnioskiem opozycji było 170 posłów, a przeciw - 151. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 81 posłów PiS. Zbigniew Ziobro informacje dotyczące sprawy Obajtka ma przedstawić podczas czwartkowych obrad Sejmu.

Kontrowersje po słowach Czarnka. "Jedyny język, jaki pan zna, to język nienawiści i szczucia"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla telewizji publicznej skomentował paradę równości, która odbyła się w sobotę w Warszawie. Stwierdził, że to "osobnicy, którzy nie zachowują się w sposób zgodny ze standardami i normalnie". Po tym kolejnym uderzeniu w środowisko LGBT przez ministra edukacji i nauki opozycja jest przekonana, że powinien on odejść z pełnionego urzędu. Wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Czarnka trafił już do Sejmu. Kolejny zapowiada także Lewica.

Terlecki, Dworczyk, Kamiński i Sasin. Sejm w środę zajmie się wnioskami o odwołanie

W środę podczas obrad Sejmu posłowie mają zająć się między innymi rozpatrywaniem wniosków o wota nieufności. Na celowniku opozycji znalazły się kluczowe postaci obozu władzy: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. W przypadku ministrów chodzi o wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych. Z kolei wicemarszałek Sejmu będzie rozliczany za wypowiedź o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej.

Protest Agrounii przed resortem rolnictwa

Przedstawiciele Agrounii odpalili race i zablokowali wejście do resortu rolnictwa w proteście przeciwko nieopłacalnej hodowli świń oraz działaniom podejmowanym w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. Policja musiała użyć siły.

90 przypadków wariantu Delta w Polsce

Wariant Delta jest w Polsce. Łącznie to 90 przypadków. W tym kolejne cztery wykryte na Śląsku. To nie jest gwałtowny wzrost, ale przykład choćby Wielkiej Brytanii pokazuje, jak szybko ta mutacja potrafi się rozprzestrzeniać. Dlatego lekarze apelują o szczepienie się. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza dodatkowych obostrzeń dla przyjeżdżających do z Wysp.

Burze i nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali setki razy

Pogoda w ostatnich godzinach pokazuje swoje groźne oblicze. Po fali upałów nadeszła fala nawałnic. Miniony wieczór i noc na zachodzie i południowym zachodzie Polski były burzowe. Nie tylko grzmiało, ale i mocno wiało oraz padało. Tuż po południu wichura w wielkopolskich Biskupicach zrywała dachy z budynków.

Nowe ustalenia ABW i SKW w sprawie cyberataku na polityków

Dzisiaj jesteśmy raczej u progu ataku niż u jego finału - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, odnosząc się do afery mailowej rządu PiS. Według ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego na liście zhakowanych ponad 4350 adresów znajduje się ponad 100 kont, z których korzystają osoby pełniące funkcje publiczne.

"Kontakt 24 to jest takie mocno bijące serce TVN24"

Od 20 lat telewizja TVN24 przekazuje najważniejsze informacje całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nie tylko dziennikarze TVN24 są zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Za pomocą platformy Kontakt 24 to właśnie widzowie mogą przekazywać nam najważniejsze informacje, wysyłając zdjęcia i relacje.

Bielan startuje z Partią Republikańską. Gowin: to ruch w ramach PiS

Europoseł Adam Bielan i jego nowa inicjatywa. Partia Republikańska nie tylko deklaruje pełną współpracę ze Zjednoczoną Prawicą, ale ma być jej częścią. Pojawiają się pytania czy nowy koalicjant to odpowiedź na problemy z Porozumieniem. Jarosław Gowin komentuje, że to tylko ruch wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości.

Tragiczny weekend nad wodą

Afrykańskie upały nie odpuszczają. W poniedziałek termometry wskazywały 34 stopnie Celsjusze na zachodzie kraju. Synoptycy jednak ostrzegają przed gwałtownymi burzami oraz towarzyszącymi im ulewami. Z kolei ratownicy podkreślają fatalne statystyki - to był najtragiczniejszy weekend tego roku. Utonęło 15 osób.

"My mamy tylko interpretacje". Afera mailowa oczami ekspertów

Afera mailowa oczami ekspertów. Czy tłumaczenia polityków są wiarygodne i spójne? Były szef Agencji Wywiadu pułkownik Grzegorz Małecki w wyjaśnieniach ze strony władz widzi przede wszystkim politykę. Eksperci zwracają szczególną uwagę na to, że szef kancelarii premiera Michał Dworczyk czy sam premier Mateusz Morawiecki korzystali ze skrzynek prywatnych w sprawach służbowych.