Fałszywe certyfikaty covidowe w klinice w Zabierzowie. Sprawą zajmie się prokuratura

Prokuratura zbada sprawę fałszywych certyfikatów covidowych, które miały być wystawiane w Centrum Medycznym MASMED w Zabierzowie. Za kilkaset złotych podkrakowska klinika miała wystawiać certyfikaty bez podania szczepionki przeciwko COVID-19. Proceder ujawnili i pokazali reporterzy "Faktów" TVN i TVN24, którzy przeprowadzili prowokację dziennikarską w punkcie szczepień.

Miał zabić swojego ojczyma i opisać to w pamiętniku. Ruszył proces

Przed sądem w Poznaniu ruszył proces 43-letniego Grzegorza L.. Prokuratura twierdzi, że mężczyzna zabił swojego ojczyma, a później kulisy zbrodni opisał w pamiętniku. Ciało jego ojczyma wyłowiono z jeziora Lusowskiego w 2015 roku. Nad sprawą pracowali policjanci z Archiwum X, którzy po sześciu latach od zbrodni powiązali utonięcie starszego mężczyzny z jego adoptowanym synem.

Małopolska kurator oświaty "odradza" młodzieży oglądania spektaklu "Dziady"

Małopolska kurator oświaty zaleca szkołom, by uczniowie nie oglądali spektaklu "Dziady" w krakowskim Teatrze Słowackiego. Twierdzi, że inscenizacja jest sprzeczna z celami systemu oświaty i służy politycznej walce z rządem. Artyści są zaszokowani tą interpretacją. Nasuwają się skojarzenia historyczne. Ostatni raz "Dziady" wywołały interwencję władz w czasach PRL-u w roku 1968 roku.

Białoruskie służby oślepiały polskich mundurowych laserami. Na granicy pojawił się rosyjski polityk

Grupy migrantów pod nadzorem służb Łukaszenki wciąż próbują wkroczyć do Polski, atakując polskich funkcjonariuszy kamieniami. Z kolei białoruskie służby znowu użyły laserów, próbując oślepić polskich żołnierzy. Rosja wspiera agresję ze strony reżimu Łukaszenki. Na granicy po stronie białoruskiej wraz z ekipą dziennikarzy pojawił się rosyjski parlamentarzysta Witalij Miłonow. W obecności kamer krzyczał w stronę Polski, powtarzając brednie reżimu białoruskiego watażki.

PiS prosi opozycję o pomoc. "Pani marszałek przejęła inicjatywę"

Marszałek Sejmu zaprasza, opozycja odpowiada: stawimy się na rozmowach w sprawie wspólnej walki z pandemią. Rząd od początku czwartej fali zachorowań na COVID-19 nie wprowadził żadnych nowych obostrzeń. Nowoczesna powiadomiła w tej sprawie prokuraturę. Obiecywany poselski projekt w sprawie weryfikacji szczepień przez pracodawcę też nie wpłynął.

Kiepski start sezonu dla polskich skoczków

To nie był udany start sezonu dla polskich skoczków, choć kwalifikacyjny nokaut Kamila Stocha mocno zaostrzył apetyty kibiców. W konkursach jednak skoczkowie zaprezentowali się przeciętnie - Niżny Tagił pozostał niezdobyty. Na dodatek Klemens Murańka zostaje w Rosji na kwarantannie. Drugim przystankiem w rywalizacji Pucharu Świata jest fińska Ruka. Konkurs odbędzie się w najbliższy weekend.

Nie przestrzegał kwarantanny i nie zapłacił grzywny. 44-latek trafi do aresztu

Dodatkowych obostrzeń w Polsce nie ma, ale to jednak nie oznacza, że dotychczasowe zasady sanitarne nie obowiązują. Za ich nieprzestrzeganie należy się liczyć z konsekwencjami. Przekonał się o tym mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, który za złamanie zasad kwarantanny został ukarany grzywną. Nie zapłacił jej, więc sąd nałożył na niego 12 dni aresztu.

Podają się za wolontariuszy i wyłudzają pieniądze. Łódzka fundacja ostrzega przed oszustami

Pani Alina chciała wspomóc Fundację "Dom w Łodzi" i przekazała pieniądze kobietom, które przedstawiły się jako wolontariuszki fundacji. Kobieta później skontaktowała się z fundacją, by zapytać, czy może jeszcze w jakiś sposób wesprzeć jej działalność. Wtedy okazało się, że nikt z przedstawicieli fundacji nie prosi o datki w taki sposób. Pani Alina stała się ofiarą oszustwa i to nie pierwszą, bo w podobny sposób pieniądze straciły też inne osoby. Dlatego łódzka fundacja ostrzega przed oszustami, którzy chcą wyłudzić pieniądze.

Fotoreporterzy zatrzymani przez żołnierzy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Fotoreporterów zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury

Wraca temat interwencji wobec trzech fotoreporterów zatrzymanych przez wojskowych w okolicy miejscowości Wiejki, już poza granicą stanu wyjątkowego. Szef MON chwali swoich podwładnych jednak z nagrań wynika, że żołnierze mieli świadomość, że najpewniej złamali prawo. Spór co do oceny ich działań jest zasadniczy. Być może rozstrzygnie go prokuratura. Zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień zapowiadają Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Fotoreporterów.

Polska wciąż bez dodatkowych restrykcji. "Rząd nie ma strategii"

Kolejne kraje europejskie wprowadzają obostrzenia, między innymi dla niezaszczepionych. W Polsce nadal nie ma decyzji w tej sprawie, a pod adresem rządzących kierowane są zarzuty zaniechania w walce z czwartą falą epidemii COVID-19. W związku z tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek zaproponowała spotkanie z przedstawicielami klubów i kół poselskich w celu wypracowania inicjatywy ustawodawczej.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. "Rejestrujemy dużo więcej zachorowań u ludzi młodych"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 12334 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło 8 osób chorujących na COVID-19. Szpitale pełne są osób niezaszczepionych, również bardzo młodych. Nie ustają apele lekarzy o pilne działania ze strony rządu w sprawie restrykcji. Decyzji wciąż nie ma. Jest jednak zapowiedź resortu zdrowia dotycząca szczepień: trzecią dawkę być może będzie można przyjąć o miesiąc wcześniej.

Złotówka wciąż słabnie. Euro najdroższe od 12 lat

Święta za miesiąc, a już dziś wiadomo, że wydamy na nie rekordowe kwoty. Drożyzna w sklepach drenuje kieszenie Polaków od pewnego czasu, inflacja galopuje, a złoty słabnie. I to już mocny trend. Nie tylko kredytobiorcy mają powody do zmartwień.

Podsumowanie sobotniego konkursu w Niżnym Tagile

Podczas sobotnich zawodów w Niżnym Tagile najlepszym z Biało-Czerwonych był Kamil Stoch. Po pierwszym sobotnim skoku był daleko w tyle - na 20 pozycji - ale skończył na piątej, bo w drugim skoku fenomenalnie nadrobił straty. Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Jakub Wolny do finałowej trzydziestki się nie zakwalifikowali. Lepiej poszło Dawidowi Kubackiemu, który trafił do rundy finałowej i zajął 13. miejsce.

Rząd zachęca do zaszczepienia się trzecią dawką

Rząd przekonuje do szczepień, ale tych już przekonanych. Resort Zdrowia wysyła SMS-y, zachęcających do przyjęcia dawki przypominającą. Niezaszczepieni SMS-ów nie dostają. Dla wszystkich pojawia się coraz więcej punktów, w których mogliby się zaszczepić, nawet przy okazji robienia zakupów na jarmarku bożonarodzeniowym. A to ważne, bo szczyt zachorowań przewidziany jest na początek grudnia.

Polska wciąż bez dodatkowych obostrzeń. "Poddajemy się dyktaturze mniejszości"

Czwarta fala koronawirusa rośnie. Średnio dziennie zakaża się ponad 20 tysięcy osób i to są dane oficjalne. Nieoficjalnie - może ich być dużo więcej. Dziennie umierają też setki osób chorych na COVID-19. Rząd nie wprowadza żadnych dodatkowych obostrzeń, bo - zdaniem wiceministra Kraski - Polacy tego nie chcą. Co prawda do Sejmu trafił poselski projekt, zgodnie z którym pracodawcy mogliby sprawdzać zaszczepienia pracowników, ale w niedzielę od ministra zdrowia można było się dowiedzieć, że nowe przepisy tak samo będą traktować zaszczepionych, przetestowanych i ozdrowieńców.

18883 nowych przypadków SARS-CoV-2. Chorują głównie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę informację o 18 883 nowych zakażeniach koronawirusem. To dane oficjalnie. W rzeczywistości - jak mówią lekarze - zakażonych może być nawet siedem razy więcej. A w szpitalach coraz więcej łóżek przeznacza się dla pacjentów covidowych, kosztem chorych na inne choroby.

Do kobiet w województwie świętokrzyskim dojeżdża cytobus. Ma zachęcić do badań

Po statystyce zachorowań na raka szyjki macicy widać, że w Polsce temat zdrowia jest często zaniedbywany. Mimo, że od lat kobiety w Polsce mogą zrobić bezpłatną cytologię, to regularnie w badaniach przesiewowych uczestniczy niewiele z nas. Żeby zachęcić kobiety do badań w województwie świętokrzyskim, dojeżdża do nich cytobus. Ponieważ świetnie spełnia swoją rolę, niedługo podobny ruszy do pacjentek na Dolnym Śląsku.

Waldemar Kraska: przeciwko nowym obostrzeniom są wyborcy PiS i PO

W obliczu rosnącej liczby zakażeń i zgonów rząd nie podejmuje żadnych dodatkowych działań. Nie ma restrykcji dla niezaszczepionych, nie ma też żadnych rozwiązań dla zaszczepionych. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, że został przeprowadzony sondaż, z którego wynika, że zarówno wyborcy PiS, jak i PO, nie chcą nowych obostrzeń. Sondaż nie został ujawniony.

Obozowiska przy granicy zniknęły, ale kryzys trwa. Łukaszenka przeniósł migrantów do magazynów

Obozowisk migrantów bezpośrednio przy granicy, po białoruskiej stronie, już nie widać. Wciąż jednak trwają próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. W okolicach Starzyny około 200 osób rzucało kamieniami w polskich policjantów i strażników granicznych. Zdaniem ekspertów nowe sankcje i groźba nałożenia kolejnych mogły skłonić reżim do cofnięcia migrantów w głąb kraju. Część z nich trafiła do magazynów.