Przedsiębiorcy rozczarowani postawą rządu w sprawie nowych obostrzeń

Rząd, obawiając się nowego wariantu koronawirusa, zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Zmieniony został między innymi limit gości w restauracjach, w kinach, teatrach i hotelach. Zmniejszona została również, dopuszczalna liczba klientów centrów handlowych. Ograniczenia nie obejmują osób, które przedstawią certyfikat covidowy. Rządzący oczekują przestrzegania nowych obostrzeń. Pytanie - na jakiej podstawie przedsiębiorcy mają weryfikować certyfikaty covidowe swoich gości.

Ponownie rośnie zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19

W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest niewiele ponad 53 procent Polaków. W ostatnich tygodniach zainteresowanie szczepieniami było niewielkie. Jednak pracownicy punktów szczepień od kilku dni obserwują coraz więcej chętnych na przyjęcie preparatu. Ponadto w wielu miejscach pojawiły się nawet kolejki.

Waldemar Bonkowski stanął przed sądem. Jest oskarżony o znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

W poniedziałek przed sądem w Kościerzynie ruszył proces byłego senatora PiS. Waldemar Bonkowski oskarżony jest o znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Zdaniem prokuratury 61-latek wiosną miał ciągnąć za samochodem przywiązanego linką do zderzaka psa. Zwierzę nie przeżyło. Policja zajęła się sprawa, bo ktoś nagrał całe zdarzenie. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Zawód w polskiej ekipie po konkursach w fińskiej Ruce

Fińska Ruka nie była łaskawa dla polskich skoczków. W niedzielnym konkursie Pucharu Świata z Polaków najdalej skakali Piotr Żyła i Jakub Wolny, ale zajęli ostatecznie 23 i 27 miejsce. - Nie poddajemy się - obiecuje trener reprezentacji i nie traci nadziei. Kolejny konkurs już w najbliższy weekend w Wiśle.

Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany? Premier: sprawa będzie szczegółowo wyjaśniana

Wiceminister sportu Łukasz Mejza nie widzi powodu, żeby podać się do dymisji. Premier Mateusz Morawiecki natomiast przyznał, że sprawdzane będą informacje Wirtualnej Polski o tym, że firma Mejzy miała naciągać ciężko chorych na kosztowne i niepotwierdzone metody leczenia za granicą. Adam Bielan, szef partyjny Mejzy, zostawia decyzję w tej sprawie premierowi.

Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji. Tematem rozmów kryzys na granicy

W poniedziałek po godzinie 15 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Część spotkania jest objęta klauzulą tajne, ale rozmowy mają dotyczyć kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale także sytuacji na granicach wschodnich. Szef rządu zapowiedział, że przedstawiciele opozycji na spotkaniu będą mogli zapoznać się z informacjami na temat jego rozmów z europejskimi liderami o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych.

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Minister zdrowia przedstawił szczegóły

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do siedmiu krajów Afryki i obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla wracających. Ponadto rząd zdecydował się na wprowadzenie limitu zapełnienia we wszystkich obiektach do 50 procent - chodzi tu o gastronomię, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach. Zmieniony zostanie limit także na zgromadzeniach i uroczystościach oraz na wydarzeniach sportowych. Z kolei na siłowniach ma być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

COVID-19 pozbawia łóżek osoby cierpiące na inne choroby

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w niedzielę o 20 576 nowych zakażeń koronawirusem. W kilku województwach kończą się wolne respiratory. Systematycznie powiększana jest baza łóżkowa. Czy to jest dobra recepta na epidemię, skoro tym samym łóżek pozbawiani są chorzy na inne choroby?

Uzbrojeni funkcjonariusze wpadli do gospodarstwa agroturystycznego w poszukiwaniu migrantów

W czwartkowy wieczór uzbrojeni policjanci wpadli do ośrodka agroturystyki w Juszkowym Grodzie - twierdzili, że otrzymali zgłoszenie, że w ośrodku są ukrywani migranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Policjanci się nie wylegitymowali i zaczęli przeszukania. Działo się to poza strefą stanu wyjątkowego. Nikogo tam nie znaleźli. Rzecznik policji potwierdził, że to byli prawdziwi funkcjonariusze.

Do konkursu na skoczni Rukatunturi zakwalifikowało się 5 Polaków

Biało-czerwoni w Ruce powalczą w kolejnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dotychczas formą nie zachwycali, ale - jak mówią komentatorzy - dopiero się rozkręcają. W niedzielę odpadł im mocny rywal - Ryoyu Kobayashi. Uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do konkursu zakwalifikowało się 5 Polaków. Piotr Żyła skoczył 134,5 metrów, co dało mu 18. lokatę. Aleksander Zniszczoł był 24. (131 m), Jakub Wolny 26. (128,5), Dawid Kubacki jedną lokatę niżej (130), a 31. miejsce zajął Kamil Stoch (125,5).

Polscy uczniowie zebrali pieniądze dla psów w Gruzji

Ponad 20 tysięcy złotych dla psów w Gruzji zebrali uczniowie ze szczecińskiej szkoły. W niedzielę polecą do stolicy kraju - Tbilisi - i przekażą je organizacji pomagającej zwierzętom. W Gruzji widok wychudzonych, chorych i rannych zwierząt jest niestety powszechny.

Rząd szuka oszczędności. Zapowiada blokadę etatów i funduszy celowych w administracji publicznej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie oszczędności w administracji publicznej. Zablokowane ma zostać tworzenie nowych etatów oraz powoływanie nowych funduszy celowych. To działania, jakie rząd ma przyjąć w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Tymczasem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dwa miesiące temu zwiększyła swój budżet o dwieście milionów złotych. Na kilkadziesiąt milionów z nowego budżetu może też liczyć Ministerstwo Sprawiedliwości, Sejm oraz Senat.

"Wiele powodów, by żyć". Znane szczecinianki zachęcają kobiety do badań profilaktycznych

Dwa tysiące kobiet rocznie umiera w Polsce na raka szyjki macicy. Większość z nich dowiaduje się o chorobie za późno. Wszystko przez to, że nie badają się regularnie - wskazują lekarze. Znane szczecinianki, by przypominać kobietom o badaniach cytologicznych, wzięły udział w projekcie "Wiele powodów, by żyć". Wspólnie wystąpiły w sesji fotograficznej, z której powstał charytatywny kalendarz. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na badania cytologiczne dla najbardziej potrzebujących kobiet.

Do szpitali trafia coraz więcej zakażonych koronawirusem kobiet w ciąży. Lekarze apelują o szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży są bezpieczne - przypominają ginekolodzy i położnicy i jednocześnie apelują do przyszłych mam o przyjmowanie preparatów. Niestety nadal zbyt mało ciężarnych jest zaszczepionych, a zbyt wiele trafia na porodówkę z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Zdaniem lekarzy zakażona ciężarna to zagrożenie dla niej i jej dziecka. Tylko w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obecnie przebywa 10 pacjentek, u których zdiagnozowano COVID-19.

Rząd ma w poniedziałek ogłosić projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym

Po spotkaniu roboczym wiceministra zdrowia z opozycją w Sejmie zapowiadane jest na poniedziałek ogłoszenie projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Minister przyjął też propozycję stałego, dobrowolnego i darmowego testowania przedstawicieli niektórych zawodów - na przykład nauczycieli - a także wprowadzenia ponownie dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych oddziałów covidowych w szpitalach. To dużo za mało - krytykuje opozycja. Zarzuca rządowi, że boi się antyszczepionkowców.

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 26182 nowych zakażeniach koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26182 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Wojewodowie nakazują nieustanne zwiększanie liczny łóżek covidowych kosztem innych pacjentów. Uruchamiane są też szpitale tymczasowe - tam wyzwaniem jest zebranie personelu medycznego. Szczyt czwartej fali prawdopodobnie wciąż jest przed nami. To oznacza, że zanim będzie lepiej, może być jeszcze gorzej.

Nowa mutacja koronawirusa prawdopodobnie dotarła do Niemiec i Czech

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że nowy wariant wirusa, który najpierw pojawił się w Afryce, jest najbardziej zmutowaną wersją, jaka do tej pory się pojawiła i możliwe, że trudniejszą do zatrzymania przez zaporę, jaką stanowią szczepionki. Nazwano go Omikronem. Wiele europejskich krajów zawiesza w związku z tym połączenia lotnicze z Afryką, ale może być już za późno. Po tym, jak stwierdzono zakażenie Omikronem w Belgii, prawdopodobnie nowa mutacja dotarła już do Niemiec i Czech.

Jawność majątków rodzin polityków. Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że przepisy ustawy o jawności majątków rodzin polityków nie są zgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył ustawy z września 2019 roku, która została uchwalona po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że premier Mateusz Morawiecki kupił działki od Kościoła i przepisał je na żonę. Decyzja TK wywołała komentarze wśród polityków.

Blisko 27 tysięcy nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 26735 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarze cały czas mówią, że sytuacja wielu pacjentów - z których zdecydowana większość się nie szczepiła - bywa dramatyczna, a łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem zapełniają się błyskawicznie. Najnowsze dane dobowe mówią o 421 zgonach z powodu COVID-19. W piątek odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami opozycji w sprawie dodatkowych obostrzeń.

Procesy rozwodowe będą dłuższe? Resort Ziobry pracuje nad zmianami w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a w nim zmiany dotyczące rozwodów. Cała procedura może potrwać dłużej - nawet o kilka miesięcy. Wśród proponowanych zmian czytamy, że gdy chcący się rozstać małżonkowie mają dzieci, to przed rozwodem będą musieli uczestniczyć w tak zwanym rodzinnym postępowaniu informacyjnym, a nie tylko zadeklarować, że próbowali polubownie dojść do porozumienia.

Komentarze po wyroku TK. Budka: jak Ziobro i spółka będą sądzeni, ich procesy będą zgodne z normami

Trybunał Konstytucyjny w środę orzekł, że zaskarżony przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę przepis Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. TK uznał też za niekonstytucyjne takie rozumienie tego samego przepisu ETPC, które przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący PO Borys Budka uznał, że Zbigniew Ziobro jeszcze będzie się cieszył, że Polska jest stroną konwencji - wtedy, kiedy lider Solidarnej Polski stanie przed sądem.

Łukasz Mejza miał obiecywać terapię nieuleczalnie chorym. Posłowie Lewicy zawiadamiają prokuraturę

Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że firma obecnego wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy obiecywała leczenie chorych na raka i stwardnienie rozsiane, alzheimera, parkinsona oraz inne choroby. Mejza osobiście miał przekonywać do terapii, której cena zaczynała się od 80 tysięcy dolarów. Sama terapia to oszustwo. Po publikacji Wirtualnej Polski posłowie Lewicy zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra sportu Łukasza Mejzę.