Migranci, którzy zmarli w pobliżu granicy z Białorusią, symbolicznie upamiętnieni

Według oficjalnych komunikatów po polskiej stronie granicy z Białorusią dotychczas zmarło siedem migrantów, którzy przekroczyli ją w miejscu niedozwolonym. 1 listopada, w kilku miejscach w Polsce, na cmentarzach wspominano ich w sposób szczególny. Powstały symboliczne groby, zawisły nekrologi. Ludzie dobrego serca pamiętają i pytają, co stanie się z innymi, którzy nadal tkwią w lasach na pograniczu polsko-białoruskim, w tym dzieci.

Przed niektórymi polskimi cmentarzami stanęły mobilne punkty szczepień

Szczecin i Wrocław - to między innymi tam można było zaszczepić się przed bramą cmentarza. Koronawirus zebrał i nadal zbiera śmiertelne żniwo, więc każde szczepienie jest na wagę zdrowia i życia - apelują lekarze i przypominają o maseczkach i dystansie w czasie świąt. Czwarta fala już jest wyższa, niż się spodziewano. Szczyt zachorowań ma przypaść na okres Bożego Narodzenia.

Bił kablem i kopał 9-latka. Zareagowali sąsiedzi

Dziewięcioletni Dorian został pobity przez swojego ojczyma. 31-letni mężczyzna bił dziecko kablem. Znęcanie się nad chłopcem zobaczyli przez okno mieszkańcy sąsiadującego bloku i zawiadomili policję. Nagrali też na telefonem komórkowym całe zdarzenie. Ojczym oraz matka chłopca usłyszeli zarzuty. Częstochowska prokuratura wystąpiła do sądu o areszt dla mężczyzny. Sąd wniosku jednak nie uwzględnił.

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Dziennikarka nie chce ujawnić informatora, choć sąd zwolnił ją z tego obowiązku

Sąd zwolnił z tajemnicy dziennikarskiej reporterkę "Dużego Formatu" Katarzynę Włodkowską. Ma to związek z jej reportażem o zabójstwie Pawła Adamowicza, w którym przytoczyła słowa jednej z osób, która miała być świadkiem rozmowy Stefana W., jak mówił o planach zabójstwa prezydenta Gdańska. Podczas piątkowego przesłuchania w prokuraturze Włodkowska odmówiła podania tożsamości swojego informatora. Zgodnie z prawem prasowym w sprawie o morderstwo dziennikarz może zostać zwolniony z tajemnicy dziennikarskiej.

Nagrania płaczu i krzyków dzieci, strzał racą w kierunku polskiego patrolu. Kolejne prowokacje białoruskich służb na granicy

Straż Graniczna informuje o kolejnych prowokacjach ze strony reżimu Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej. Jak przekazali pogranicznicy, wzdłuż granicy po stronie białoruskiej jeździł samochód, z którego odtwarzane były nagrania płaczu oraz krzyków dzieci. W innym przypadku w kierunku polskiego patrolu został oddany strzał z pistoletu sygnałowego.

Kolejna odsłona afery mailowej. "Potrzebny jest symbol poradzenia sobie z pandemią"

W czwartek wyciekły kolejne maile, które mają pochodzić ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Opublikowana korespondencja ma pochodzić z okresu prezydenckiej kampanii wyborczej. Wynika z niej, że szef Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski miał doradzać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, jak zwiększyć poparcie dla Andrzeja Dudy. Maliszewski miał sugerować, że "potrzebny jest symbol poradzenia sobie z pandemią", oraz proponować zniesienie obowiązku noszenia maseczek na powietrzu.

Burzliwe posiedzenie połączonych komisji w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Awantura na posiedzeniu połączonych komisji finansów i sprawiedliwości. Opozycja domagała się odpowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry na zarzuty NIK-i dotyczące nieprawidłowego korzystania z Funduszu Sprawiedliwości. Minister nie przyszedł, ale wysłał reprezentantów. NIK uważa, że dysponenci Funduszu wychodzą ze swojej roli i starają się zastąpić wszystkie inne fundusze, licząc na polityczne korzyści.

Poparzenia u dzieci. Lekarze apelują do opiekunów o rozwagę

Coraz więcej dzieci trafia na oddziały oparzeń. Tylko we wrześniu do szpitala "Zdroje" w Szczecinie trafiło piętnaścioro pacjentów. Prawie u wszystkich był konieczny przeszczep skóry, bo oparzenia były rozległe. Każdego roku właśnie jesienią i zimą takich przypadków jest najwięcej, dlatego chirurdzy apelują do rodziców i opiekunów o rozwagę. O tym jak trudne jest leczenie po oparzeniach opowiedzieli nam rodzice rocznego Marcela. Chłopiec oblał się wrzątkiem. Jego walka o życie trwała kilka tygodni.

Premier Morawiecki mówił o III wojnie światowej. Premier Belgii: igracie z ogniem

Premier Belgii Alexander De Croo odniósł się do ostatniego wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego dla dziennika "Financial Times". Skrytykował między innymi antyunijną politykę polskiego rządu. Ponadto Bruksela wykonuje kolejny krok w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. W czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, jakie warunki muszą zostać spełnione, by Polska otrzymała środki z Funduszu Odbudowy. To umieszczenie w Krajowym Planie Odbudowy wyraźnego zobowiązania, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana.

Odnotowano 8378 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. "Tempo wzrostu wyprzedza wszystkie prognozy"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 8378 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych 101 osób z powodu COVID-19. Lekarze apelują, że epidemia może wymknąć się spod kontroli. Ich zdaniem reakcja rządu jest konieczna. Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada, że system opieki zdrowotnej nie traci wydolności i żadnych nowych obostrzeń w najbliższych dniach nie będzie. Będą za to mandaty. Polityka względem egzekwowania zasad zakrywania ust i nosa - jak mówi minister - "będzie bardziej dolegliwa".

Zbigniew Ziobro o decyzji TSUE w sprawie kary: tylko słabi ulegają presji

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę milion euro kary dziennie w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w czwartek powiedział, że Polska nie zapłaci ani złotówki. Jego zdaniem to jest "element presji, a tylko słabi ulegają presji". Tymczasem premier Mateusz Morawiecki, który obiecał w europarlamencie likwidację Izby Dyscyplinarnej, miał nieoficjalnie przekonywać w Brukseli, że na razie nie ma w Sejmie większości, by to zrobić.

Wyszedł na spacer, natrafił na przemarzniętą rodzinę

Straż Graniczna codziennie informuje o kolejnych próbach nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez migrantów. W środę odnotowała 537 takich przypadków. Codziennie też grupy głodnych i przemarzniętych migrantów znajdowane są na polskich bagnach przez wolontariuszy czy mieszkańców.

Projekt "Stop LGBT" wraca do Sejmu. Ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu

Projekt ustawy "Stop LGBT" wraca do Sejmu. Na najbliższym posiedzeniu ma się odbyć jego pierwsze czytanie. Projekt zakłada, że cel zgromadzenia nie może dotyczyć "kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" i "propagowania związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób". Autorką projektu jest Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Michał Dworczyk miał cytować dewizę Waffen-SS

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk miał napisać o kierowaniu się "starą, sprawdzoną zasadą wygrawerowaną na sztyletach Waffen-SS - "moim honorem jest wierność". Miał to napisać najpierw po niemiecku, a potem, przetłumaczyć na polski.