Jawność majątków rodzin polityków. Komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że przepisy ustawy o jawności majątków rodzin polityków nie są zgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył ustawy z września 2019 roku, która została uchwalona po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że premier Mateusz Morawiecki kupił działki od Kościoła i przepisał je na żonę. Decyzja TK wywołała komentarze wśród polityków.

Blisko 27 tysięcy nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 26735 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarze cały czas mówią, że sytuacja wielu pacjentów - z których zdecydowana większość się nie szczepiła - bywa dramatyczna, a łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem zapełniają się błyskawicznie. Najnowsze dane dobowe mówią o 421 zgonach z powodu COVID-19. W piątek odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami opozycji w sprawie dodatkowych obostrzeń.

Procesy rozwodowe będą dłuższe? Resort Ziobry pracuje nad zmianami w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a w nim zmiany dotyczące rozwodów. Cała procedura może potrwać dłużej - nawet o kilka miesięcy. Wśród proponowanych zmian czytamy, że gdy chcący się rozstać małżonkowie mają dzieci, to przed rozwodem będą musieli uczestniczyć w tak zwanym rodzinnym postępowaniu informacyjnym, a nie tylko zadeklarować, że próbowali polubownie dojść do porozumienia.

Komentarze po wyroku TK. Budka: jak Ziobro i spółka będą sądzeni, ich procesy będą zgodne z normami

Trybunał Konstytucyjny w środę orzekł, że zaskarżony przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę przepis Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. TK uznał też za niekonstytucyjne takie rozumienie tego samego przepisu ETPC, które przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący PO Borys Budka uznał, że Zbigniew Ziobro jeszcze będzie się cieszył, że Polska jest stroną konwencji - wtedy, kiedy lider Solidarnej Polski stanie przed sądem.

Łukasz Mejza miał obiecywać terapię nieuleczalnie chorym. Posłowie Lewicy zawiadamiają prokuraturę

Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że firma obecnego wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy obiecywała leczenie chorych na raka i stwardnienie rozsiane, alzheimera, parkinsona oraz inne choroby. Mejza osobiście miał przekonywać do terapii, której cena zaczynała się od 80 tysięcy dolarów. Sama terapia to oszustwo. Po publikacji Wirtualnej Polski posłowie Lewicy zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra sportu Łukasza Mejzę.

Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek został zawieszony w czynnościach służbowych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Izba zdecydowała także o obniżeniu o 40 procent jego uposażenia. Piotr Gąciarek we wrześniu odmówił orzekania w jednym składzie z sędzią powołanym na wniosek tzw. "nowej" Krajowej Rady Sądownictwa.

497 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu doby. "Można by ogłaszać żałobę narodową każdego dnia"

28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, a także 497 zgonów z powodu COVID-19. Wciąż przybywa chorych w szpitalach i to przede wszystkim niezaszczepieni, dlatego lekarze cały czas przypominają o szczepieniach. Ponadto Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer dla dzieci od 5. roku życia. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej.

Fałszywe certyfikaty covidowe w klinice w Zabierzowie. Sprawą zajmie się prokuratura

Prokuratura zbada sprawę fałszywych certyfikatów covidowych, które miały być wystawiane w Centrum Medycznym MASMED w Zabierzowie. Za kilkaset złotych podkrakowska klinika miała wystawiać certyfikaty bez podania szczepionki przeciwko COVID-19. Proceder ujawnili i pokazali reporterzy "Faktów" TVN i TVN24, którzy przeprowadzili prowokację dziennikarską w punkcie szczepień.

Miał zabić swojego ojczyma i opisać to w pamiętniku. Ruszył proces

Przed sądem w Poznaniu ruszył proces 43-letniego Grzegorza L.. Prokuratura twierdzi, że mężczyzna zabił swojego ojczyma, a później kulisy zbrodni opisał w pamiętniku. Ciało jego ojczyma wyłowiono z jeziora Lusowskiego w 2015 roku. Nad sprawą pracowali policjanci z Archiwum X, którzy po sześciu latach od zbrodni powiązali utonięcie starszego mężczyzny z jego adoptowanym synem.

Małopolska kurator oświaty "odradza" młodzieży oglądania spektaklu "Dziady"

Małopolska kurator oświaty zaleca szkołom, by uczniowie nie oglądali spektaklu "Dziady" w krakowskim Teatrze Słowackiego. Twierdzi, że inscenizacja jest sprzeczna z celami systemu oświaty i służy politycznej walce z rządem. Artyści są zaszokowani tą interpretacją. Nasuwają się skojarzenia historyczne. Ostatni raz "Dziady" wywołały interwencję władz w czasach PRL-u w roku 1968 roku.

Białoruskie służby oślepiały polskich mundurowych laserami. Na granicy pojawił się rosyjski polityk

Grupy migrantów pod nadzorem służb Łukaszenki wciąż próbują wkroczyć do Polski, atakując polskich funkcjonariuszy kamieniami. Z kolei białoruskie służby znowu użyły laserów, próbując oślepić polskich żołnierzy. Rosja wspiera agresję ze strony reżimu Łukaszenki. Na granicy po stronie białoruskiej wraz z ekipą dziennikarzy pojawił się rosyjski parlamentarzysta Witalij Miłonow. W obecności kamer krzyczał w stronę Polski, powtarzając brednie reżimu białoruskiego watażki.

PiS prosi opozycję o pomoc. "Pani marszałek przejęła inicjatywę"

Marszałek Sejmu zaprasza, opozycja odpowiada: stawimy się na rozmowach w sprawie wspólnej walki z pandemią. Rząd od początku czwartej fali zachorowań na COVID-19 nie wprowadził żadnych nowych obostrzeń. Nowoczesna powiadomiła w tej sprawie prokuraturę. Obiecywany poselski projekt w sprawie weryfikacji szczepień przez pracodawcę też nie wpłynął.

Kiepski start sezonu dla polskich skoczków

To nie był udany start sezonu dla polskich skoczków, choć kwalifikacyjny nokaut Kamila Stocha mocno zaostrzył apetyty kibiców. W konkursach jednak skoczkowie zaprezentowali się przeciętnie - Niżny Tagił pozostał niezdobyty. Na dodatek Klemens Murańka zostaje w Rosji na kwarantannie. Drugim przystankiem w rywalizacji Pucharu Świata jest fińska Ruka. Konkurs odbędzie się w najbliższy weekend.

Nie przestrzegał kwarantanny i nie zapłacił grzywny. 44-latek trafi do aresztu

Dodatkowych obostrzeń w Polsce nie ma, ale to jednak nie oznacza, że dotychczasowe zasady sanitarne nie obowiązują. Za ich nieprzestrzeganie należy się liczyć z konsekwencjami. Przekonał się o tym mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, który za złamanie zasad kwarantanny został ukarany grzywną. Nie zapłacił jej, więc sąd nałożył na niego 12 dni aresztu.

Podają się za wolontariuszy i wyłudzają pieniądze. Łódzka fundacja ostrzega przed oszustami

Pani Alina chciała wspomóc Fundację "Dom w Łodzi" i przekazała pieniądze kobietom, które przedstawiły się jako wolontariuszki fundacji. Kobieta później skontaktowała się z fundacją, by zapytać, czy może jeszcze w jakiś sposób wesprzeć jej działalność. Wtedy okazało się, że nikt z przedstawicieli fundacji nie prosi o datki w taki sposób. Pani Alina stała się ofiarą oszustwa i to nie pierwszą, bo w podobny sposób pieniądze straciły też inne osoby. Dlatego łódzka fundacja ostrzega przed oszustami, którzy chcą wyłudzić pieniądze.

Fotoreporterzy zatrzymani przez żołnierzy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Fotoreporterów zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury

Wraca temat interwencji wobec trzech fotoreporterów zatrzymanych przez wojskowych w okolicy miejscowości Wiejki, już poza granicą stanu wyjątkowego. Szef MON chwali swoich podwładnych jednak z nagrań wynika, że żołnierze mieli świadomość, że najpewniej złamali prawo. Spór co do oceny ich działań jest zasadniczy. Być może rozstrzygnie go prokuratura. Zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień zapowiadają Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Fotoreporterów.

Polska wciąż bez dodatkowych restrykcji. "Rząd nie ma strategii"

Kolejne kraje europejskie wprowadzają obostrzenia, między innymi dla niezaszczepionych. W Polsce nadal nie ma decyzji w tej sprawie, a pod adresem rządzących kierowane są zarzuty zaniechania w walce z czwartą falą epidemii COVID-19. W związku z tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek zaproponowała spotkanie z przedstawicielami klubów i kół poselskich w celu wypracowania inicjatywy ustawodawczej.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. "Rejestrujemy dużo więcej zachorowań u ludzi młodych"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 12334 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło 8 osób chorujących na COVID-19. Szpitale pełne są osób niezaszczepionych, również bardzo młodych. Nie ustają apele lekarzy o pilne działania ze strony rządu w sprawie restrykcji. Decyzji wciąż nie ma. Jest jednak zapowiedź resortu zdrowia dotycząca szczepień: trzecią dawkę być może będzie można przyjąć o miesiąc wcześniej.