Wybuchy gazu w Ścinawie i w Polskiej Nowej Wsi. Łącznie poszkodowanych zostało 10 osób

W środę doszło do eksplozji i pożaru w dwukondygnacyjnym budynku w Ścinawie. Rannych zostało pięć osób, dwie najbardziej poszkodowane trafiły do szpitala w Poznaniu. Śledczy wyjaśniają, co było przyczyną eksplozji. Tego samego dnia doszło również do wybuchu w domu jednorodzinnym w Polskiej Nowej Wsi. Poszkodowanych zostało pięcioro mieszkańców domu - dwie z nich zostały przewiezione do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas robót instalacyjnych eksplodował gaz z domowej instalacji gazu sieciowego.

Ponad 19 tysięcy nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2

19 074 nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa taka liczba od 15 kwietnia. Resort przekazał też informację o śmierci kolejnych osób chorych na COVID-19, tym razem aż 274. Lekarze zachęcają do szczepień.

Próby sforsowania granicy w rejonie Białowieży i Szudziałowa. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że w środę w rejonie Białowieży doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę kilkuset migrantów. Jak podało MON, żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze. W tym samym czasie, jak poinformowało MON, w rejonie Szudziałowa doszło do ataku na polskiego żołnierza. Żołnierz oddał dwa strzały ostrzegawcze w powietrze.

W Częstochowie ruszył proces tzw. mafii śmieciowej. 30 osób oskarżonych

W Sądzie Okręgowym w Częstochowie ruszył proces tzw. mafii śmieciowej, która miała nielegalnie porzucić cztery tysiące ton niebezpiecznych odpadów. Na ławie oskarżonych zasiadło 30 osób. Grupa działała na terenie województwa śląskiego oraz w innych regionach Polski. Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Nie ustają protesty po śmierci 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie

Historia ciężarnej 30-latki w szpitalu w Pszczynie wstrząsnęła całą Polską. Nie ustają protesty po śmierci kobiety. We wtorek na ulice wyszli między innymi mieszkańcy Opola. Jednocześnie nie ustaje dyskusja wokół prawa aborcyjnego w Polsce zaostrzonego przez ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Dwulatek na parapecie trzeciego piętra w Wałczu. Miesiąc wcześniej doszło do podobnej sytuacji

Do niebezpiecznej sytuacji we wtorek doszło w Wałczu. Dwulatek stał na parapecie przy otwartym oknie na trzecim piętrze bloku. Interweniował przechodzeń, który zobaczył dziecko. Mężczyzna wezwał również policję. Na miejscu okazało się, że chłopiec był pod opieką pijanego ojca. To nie pierwsza taka sytuacja w tym mieszkaniu. Ten sam dwulatek wyszedł na parapet okna w październiku. W związku z tymi zdarzeniami sąd rodzinny zdecydował o przekazaniu chłopca i jego siostry tymczasowo pod opiekę rodziny zastępczej.

Wzrost zakażeń koronawirusem uderza w szpitale. Kolejne oddziały przekształcane są w covidowe

Chorych na COVID-19 przybywa lawinowo, a szpitalne sale zapełniają się pacjentami. W placówce w Bolesławcu zaczyna brakować miejsc, dlatego kolejne oddziały przekształcane są w covidowe. Wzrost liczby hospitalizacji widać również w innych miastach. W Płocku i we Wrocławiu mają zostać uruchomione szpitale tymczasowe. Z kolei szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie resort zdrowia chce uruchomić do końca listopada.

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski. Charles Michel: sankcje już są na stole

Straż graniczna przekazała, że we wtorek doszło do trzech prób sforsowania granicy z Białorusią przez grupy migrantów w okolicach Krynek, Białowieży oraz Dubicz Cerkiewnych. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane i zawrócone na Białoruś. W związku z narastającym kryzysem na granicy do Warszawy w trybie pilnym przyleciał przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel mówił o przygotowywanych sankcjach na Białoruś.

"Wojna ideologiczna, rozpętana przez rządzących, musi się zakończyć"

Ministerstwo Zdrowia zapewnia lekarzy, że mogą bez obawy decydować o aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki. Komunikat resortu zdrowia to reakcja na tragedię ciężarnej 30-latki w Pszczynie i na masowe protesty w całej Polsce. Jednocześnie pojawiają się pytania o obywatelski projekt ustawy zaostrzający kary za aborcję, który niedawno wpłynął do Sejmu.

Dramatyczny wzrost chorych na COVID-19 w szpitalach

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w poniedziałek 7316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika, że liczba pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach przekroczyła 10 tysięcy. Ministerstwo uspokaja, że liczba łózek jest zwiększana i jednocześnie zapewnia, że tym razem nie ma powodu do zwiększenia restrykcji. Medycy zarzucają rządowi, że nie jest konsekwentny w swoich działaniach.

Rząd zwołał sztab kryzysowy w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej

W poniedziałek rano w internecie pojawiły się nagrania, na których widać kordon funkcjonariuszy po stronie polskiej oraz setki migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. W związku z tymi wydarzeniami i narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów MSWiA, MON oraz przedstawicieli właściwych służb. Po zakończeniu sztabu jego uczestnicy spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tłum migrantów przy granicy z Polską. MON: doszło do kilku prób sforsowania zasieków

Ministerstwo Obrony Narodowej w poniedziałek rano opublikowało nagranie ze strefy objętej stanem wyjątkowym, na którym widać dużą grupę migrantów po stronie białoruskiej, przy zasiekach granicznych. Wcześniej białoruskie niezależne media udostępniły film, jak setki migrantów z plecakami i śpiworami, idą szosą w kierunku przejścia granicznego z Polską w towarzystwie uzbrojonych osób. W związku narastającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej Wojska Obrony Terytorialnej ogłosiły podniesienie gotowości mobilizacyjnej w całej wschodniej Polsce.

Inflacja bije rekordy, ceny żywności w górę. "Najbliższe miesiące to będzie czas zaciskania pasa"

Inflacja bije rekordy ostatnich dwóch dekad. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku wyniosła 6,8 procent rok do roku. Wielu Polaków już odczuwa wzrost cen, a ekonomiści prognozują kolejne podwyżki. Zdaniem polityków obozu rządzącego inflację należy porównywać do wzrostu wynagrodzeń. Jednocześnie ignorują apele pracowników budżetówki o podwyżki.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Rząd jednak nie rozważa lockdownu

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w niedzielę 12493 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zdaniem epidemiologów wprowadzenie obostrzeń jest konieczne, ale rząd na razie wyklucza lockdown. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało ponad 20 milionów Polaków. Narodowy Program Szczepień jest niewystarczająco skuteczny. Oficjalnie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło dotychczas ponad 77 tysięcy osób.

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty i jąder. To Movember, czyli wąsopad

Listopad to miesiąc świadomości o męskich nowotworach. Stąd kampanie społeczne, które mają zachęcić mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty i jąder. Dla wielu mężczyzn to wciąż jednak temat tabu. Symbolem akcji Movember, która narodziła się ponad 20 lat temu w Australii, są wąsy. Po polsku czasami jest nazywana wąsopadem i polega na zapuszczaniu wąsów w listopadzie.

Białoruskie służby przygotowują kolejną grupę migrantów do nielegalnego przekroczenia granicy. Nagranie Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała kolejne nagrania, które mają pokazywać, jak białoruskie służby pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu polskiej granicy. Natomiast wolontariusze alarmują, że wielu migrantów, którzy ukrywają się w lasach, potrzebuje pomocy, bo warunki są coraz trudniejsze. W grupach, którym wsparcie niosą wolontariusze, są również małe dzieci.

"To jest pilne". Tak ojciec Rydzyk miał ponaglać premiera w sprawie Parku Pamięci Narodowej

W sieci pojawiły się kolejne maile mające pochodzić - jak sugerują zrzuty ekranu - z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Tym razem w korespondencji pojawia się wątek ojca Tadeusza Rydzyka. Miał on w 2018 roku skarżyć się premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że szef jego kancelarii nie reagował w sprawie Parku Pamięci Narodowej w Toruniu. Dworczyk w mailu do Morawieckiego miał zapewniać, że zajmuje się sprawą.

Ryszard Terlecki do kobiety w galerii handlowej: jest pani kretynką

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nagranie z wymiany zdań między wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim a klientką w krakowskiej galerii handlowej. Słychać na nim, jak polityk PiS nazywa kobietę "kretynką". Była to reakcja na uwagę kobiety, kiedy ta powiedziała Terleckiemu, że "to, co się dzieje w kraju, to, co robicie kobietom, jest po prostu karygodne". Nowacka zapowiedziała, że w sprawie zachowania wicemarszałka zostanie złożony wniosek do Komisji Etyki Poselskiej.

Śmierć ciężarnej pacjentki wstrząsnęła Polską. Manifestacje w całym kraju

Pani Izabela do szpitala w Pszczynie trafiła we wrześniu. Była w 22. tygodniu ciąży. 30-latka zmarła, bo lekarze mieli czekać na obumarcie płodu. W ciągu ostatni dni matka zmarłej ujawniła SMS-y, z których wynikało, że jej córka obawiała się o swoje życie. Wstrząsającą relację na temat zdarzeń w sali zdała również jedna z kobiet, która przebywała w pokoju z 30-latką. Tragedia pani Izabeli wywołała poruszenie w całym kraju. W sobotę w wielu miastach odbywają się protesty pod hasłem "Ani jednej więcej".