Wstrząs w kopalni Bielszowice. Ratownicy zlokalizowali drugiego górnika, mężczyzna nie daje oznak życia

W poniedziałek wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Bielszowice nie daje oznak życia. W ramach akcji ratowniczej przygotowywana jest droga, aby wyciągnąć mężczyznę na powierzchnię. To może jednak potrwać jeszcze kilka godzin. Do tragedii w kopalni Bielszowice doszło w sobotę. Drugiego górnika, który został przysypany, udało się uratować.

Marine Le Pen: Ukraina należy do strefy wpływów Rosji

Liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdziła, że Ukraina "należy do sfery wpływów Rosji" i "próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki". Słowa Le Pen padły w sytuacji, gdy rośnie presja ze strony Rosji na Ukrainę - o czym premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z liderami europejskich państw podczas niedawnego dyplomatycznego tournee po Europie.

Iwona Morawiecka, żona premiera, sprzedała działki za prawie 15 milionów złotych

Iwona Morawiecka razem z mężem Mateuszem Morawieckim kupiła od Kościoła w 2002 roku działki za 700 tysięcy złotych. W 2013 roku działki stały się wyłączoną własnością Iwony Morawieckiej po tym, jak małżeństwo dokonało podziału majątku. Z ustaleń dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl wynika, że żona premiera sprzedała je w sierpniu za 14 milionów 900 tysięcy złotych. Premier twierdzi, że wszystkie transakcje odbyły się po cenie rynkowej. Według dziennikarzy "Gazety Wyborczej" działki były warte w 2002 roku 4 miliony złotych.

Ruszyła XVI edycja akcji "Podaruj misia"

Po raz szesnasty wystartowała akcja "Podaruj misia". Dochód ze sprzedaży pluszaków specjalnie zaprojektowanych dla Fundacji TVN wspomoże budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Takich ośrodków brakuje w Polsce od lat, a pandemia problem pogłębiła.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami europejskiej prawicy

Jarosław Kaczyński rozmawiał w sobotę z politycznymi liderami reprezentującymi antyunijne i prawicowe środowiska. Było o współpracy, o Unii Europejskiej i o tym, co w niej zmienić. PiS podkreśla, że jest za wspólnotą ojczyzn. Opozycja mówi, że Kaczyński siedzi przy jednym stole z przyjaciółmi Putina.

Pacjenci po przejściu COVID-19 często zmieniają zdanie na temat szczepień

W szpitalach dużo jest ludzi, którzy pod wpływem osobistych doświadczeń zmienili zdanie na temat szczepień. Mówią, że teraz to już na pewno przyjmą szczepionkę na COVID-19, o ile przeżyją. W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Polsce ponad 20,4 miliona obywateli - ponad 3 miliony osób przyjęło dawkę przypominającą.

Szpital w Białymstoku odmówił wykonania aborcji. Kluczowa miała być opinia Ordo Iuris

To schorzenie nazywa się akrania - płód nie ma kości czaszki. Nie ma szans na życie. Ciężka i nieodwracalna wada płodu nie jest jednak legalną przesłanką do aborcji, zgodnie z zeszłorocznym wyrokiem TK. Wskazaniem do aborcji mogłoby być zagrożenie życia i zdrowia matki. Teoretycznie. Bo mimo opinii dwóch psychiatrów o bardzo złym stanie kobiety, szpital w Białymstoku odmówił aborcji. Ordo Iuris przekonuje, że kluczowa w tej sprawie była ich opinia.

Mechanizm praworządności niezgodny z prawem Unii? Rzecznik generalny TSUE ma inne zdanie

Rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona wydał opinię, że rozporządzenie o tzw. mechanizmie praworządności jest zgodne z prawem Unii, a skargę Polski i Węgier należy oddalić. Sędziowie Trybunału nie muszą tego zdania podzielić, wydając wyrok. Zdaniem rzecznika tzw. mechanizm praworządności jest zgodny z prawem Unii, o ile istnieje bezpośredni związek między niezawisłością sądownictwa w państwie członkowskim a należytym wykonaniem budżetu Unii. Podstawą prawną rozporządzenia jest bowiem artykuł 322 ustęp 1 litera a Traktatu u funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Polscy skoczkowie przygotowują się do zawodów w Wiśle

W 2020 roku konkurs w Wiśle odbył się przy pustych trybunach, teraz w końcu będą kibice. W sobotę mają odbyć się zawody drużynowe, a w niedzielę konkurs indywidualny. Plany może jeszcze pokrzyżować wiatr. Sportową formę na weekendową rywalizację skoczkowie mają gotową.

Senat wysłuchał Marka Brzezinskiego, nominowanego na ambasadora USA w Polsce

Mark Brzezinski jest kandydatem na ambasadora USA w Polsce. W środę odbyło się jego wysłuchanie przed amerykańskim Senatem. Dyplomata mówił między innymi o relacjach polsko-amerykańskich, a także o kwestii praworządności. Zapowiedział również, że będzie bezpośrednio poruszał sprawę wolności mediów w kontaktach z polskim rządem.

Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji

Sejm w czwartek odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Za odrzuceniem projektu był także klub PiS, jednak przeciwko odrzuceniu zagłosowało 41 posłów PiS, dlatego opozycja nie wierzy, że temat nie powróci.

Od środy obowiązuje zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią zakończył się, ale przepisy ograniczające poruszanie się w strefie nadgranicznej nadal obowiązują. Na tereny przygraniczne nie można swobodnie wjechać, a dziennikarze nie mogą tam pracować. Wstęp wzbroniony mają również organizacje humanitarne. Grupa europosłów wraz z wolontariuszami odnalazła w środę w lesie trzech Syryjczyków, którzy poprosili o azyl w Polsce.

Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy? Prezes PiS: będą wyciągnięte wnioski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie wyjaśniana. Premier Mateusz Morawiecki na razie też ucieka od decyzji w sprawie wiceministra, choć rośnie presja - także w obozie władzy. Natomiast sam Mejza zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy poda się do dymisji, nie opowiedział.

Rzecznik generalny TSUE: należy oddalić skargę Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie skargi Polski i Węgier przeciwko mechanizmowi warunkowości, który polega na powiązaniu unijnych wypłat z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie. Manuel Campos Sanchez-Bordona orzekł, że skargę Warszawy i Budapesztu należy oddalić ponieważ wprowadzenie mechanizmu warunkowości wchodzi w zakres uprawień instytucji unijnych.

Spór o Instytut Rodziny i Demografii. "Ludzie na pewno dwa razy zastanowią się, czy chcą mieć potomstwo"

Instytut Rodziny i Demografii ma badać przyczyny spadku dzietności w polskim społeczeństwie. Jego twarzą jest Bartłomiej Wróblewski z PiS, odpowiedzialny za skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji w Polsce. Projekt spotkał się z krytyką opozycji. - Dlaczego nie pójdziecie dalej i nie stworzycie Instytutu Szczęścia, Zdrowia i Dobrobytu? - zapytał Paweł Szramka, poseł z koła Polskie Sprawy.