Koronawirus w Polsce. Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepionki przeciwko COVID-19 dla najmłodszych pacjentów są już w Polsce. Już po północy z poniedziałku na wtorek rodzice będą mogli rejestrować dzieci w wieku 5-11 lat, natomiast same szczepienia mają ruszyć od czwartku. Pediatrzy przekonują, że preparat to szansa na uchronienie dzieci przed poważnymi powikłaniami oraz na ograniczenie transmisji koronawirusa.

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz z wizytą w Polsce. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz odbył w niedzielę oficjalną wizytę w Warszawie. Spotkał się między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim. Jednak nie obyło się bez punktów zapalnych. Obie strony zgadzają się w sprawie oceny wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, ale mają rożne zdanie w sprawie gazociągu Nord Stream 2, dalszej integracji Unii Europejskiej i jej kompetencji.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Komunistyczne władze już 12 grudnia przed północą zaczęły zatrzymywać działaczy pierwszego niezależnego od władz związku zawodowego Solidarność, który stał się wielkim demokratycznym ruchem społecznym.

Gdańsk: po emisji materiału "Superwizjera" mnożą się pytania o majątek księdza Eugeniusza S.

Na czele parafii pw. Świętej Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku stoi ksiądz Eugeniusz S. To on nadzorował budowę kościoła parafialnego. Świątynia powstała na działce, którą miasto Gdańsk w 2003 roku sprzedało za 34 tysiące złotych, czyli za zaledwie 2 procent jej wartości. Budowę kościoła finansowali wierni. Jak ustalili dziennikarze "Superwizjera" TVN ksiądz Eugeniusz S. w czasie budowy kościoła zgromadził pokaźny prywatny majątek. Miał też pomagać w praniu brudnych pieniędzy.

W sobotę gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych

W sobotę zostaną ogłoszeni laureaci 34. edycji Europejskiej Nagrody Filmowej. Gala wręczenia nagród odbędzie się wieczorem i będzie miała hybrydową formułę. Jej transmisję będzie można obejrzeć między innymi na antenie stacji TVN Fabuła. Tegoroczna edycja imprezy nie mogłaby się odbyć bez Agnieszki Holland. Polska artystka jako pierwsza kobieta w historii pełni funkcję prezydentki Europejskiej Akademii Filmowej. To gremium skupiające najwybitniejszych kinowych twórców w Europie.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk przedstawił plany partii

W sobotę zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Podczas obrad głos zabrał przewodniczący PO Donald Tusk, który przedstawił między innymi pomysły, jak wygrać wybory. Lider PO podczas w swojego wystąpienia nawiązał również sytuacji pandemicznej oraz gospodarczej w Polsce. W trakcie obrad wybrani zostali też nowi wiceszefowie partii.

Od wtorku w Polsce ruszają zapisy na szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepionka przeciwko COVID-19 już w następnym tygodniu będzie w Polsce dostępna dla dzieci powyżej 5. roku życia. Rejestracja na szczepienia ma ruszyć we wtorek 14 grudnia. Dzieci powyżej 12. roku życia mogą szczepić się już od wielu miesięcy, ale zainteresowanie jest niewielkie. Decyzja należy do rodziców. O czym warto wiedzieć przed jej podjęciem?

Czwarta fala nie ustępuje. "Ponad 95 procent hospitalizowanych to są osoby niezaszczepione"

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 23 764 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 486 zgonów z powodu COVID-19. - Średnia siedmiodniowa, utrzymująca się od dwóch tygodni na poziomie powyżej 23 tysięcy, wreszcie zaczęła maleć - komentuje dane minister zdrowia Adam Niedzielski. Lekarze jednak nie podzielają tego optymizmu i wskazują, że sytuacja w szpitalach nadal wygląda dramatycznie, a oddziały covidowe są przepełnione.

Afera mailowa. Michał Dworczyk miał pisać do premiera o kontaktach z narodowcami

W sieci został opublikowany kolejny mail mający pochodzić z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Tym razem korespondencja miała się odbyć między Dworczykiem a premierem Mateuszem Morawieckim. Dworczyk miał informować szefa rządu o rozmowie, którą odbył z ministrem kultury, wicepremierem Piotrem Glińskim w sprawie Funduszu Patriotycznego. Jak wynika z treści wiadomości, szef KPRM miał ubolewać na kontakty z narodowcami.

SMS z informacją o paczce może być oszustwem. Policja ostrzega

W okresie przedświątecznym wiele osób zaczęło otrzymywać fałszywe SMS-y z informacją o przesyłce. Wiadomości zawierają szkodliwe linki, a celem oszustów jest kradzież pieniędzy z konta bankowego. Treści innych SMS-ów z kolei sugerują konieczność dopłaty do paczki. Dlatego policja apeluje o ostrożność i ostrzega przed oszustami.

Inflacja uderza w finanse Polaków. Święta będą znacznie droższe niż rok temu

Zdaniem ekspertów to będą jedne z najdroższych świąt Bożego Narodzenia od lat. Niektóre produkty spożywcze podrożały o 60, a nawet o 80 procent. Rada Polityki Pieniężnej, chcąc wyhamować wzrost cen, podnosi stopy procentowe. Jednak na tym z kolei ucierpią kredytobiorcy. Sejm w piątek przegłosował ustawy mające złagodzić skutki inflacji.

Czwarta fala uderza w szpitale. Coraz więcej pacjentów trafia pod respiratory

Sytuacja na oddziałach covidowych jest coraz trudniejsza. Zajętych jest ponad 23 tysiące łóżek. Przy pomocy respiratora oddycha ponad 2000 osób, dostępnych jest jeszcze ponad 700 wolnych urządzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o zwiększaniu bazy łóżkowej, a medycy o przeciążeniu i niewydolności systemu. W piątek resort zdrowia odnotował ponad 24 tysiące zakażeń koronawirusem i 571 zgonów osób chorych na COVID-19.

Kontrola w Szpitalu Bielańskim. Mają zostać sprawdzone rejestr aborcji i ciąż obumarłych

Mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii zapowiedziała kontrolę w warszawskim Szpitalu Bielańskim na oddziale ginekologii i położnictwa. Konsultanci chcą sprawdzić rejestr wykonanych aborcji, zestawienie decyzji odmownych i liczbę ciąż obumarłych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że to rutynowa kontrola, ale ordynator oddziału ginekologii i położnictwa jest innego zdania.

Łukasz Mejza idzie na urlop. "PiS chce go schować, myśląc, że sprawa ucichnie"

Łukasz Mejza wciąż pozostaje wiceministrem sportu, ale idzie na urlop. W mediach społecznościowych poinformował, że poprosił o udzielenie mu bezpłatnego urlopu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w obowiązkach poselskich. Politycy opozycji jednak uważają, że wiceminister powinien podać się do dymisji. On sam teraz zapowiada pozwy sądowe w sprawie medialnych doniesień dotyczących jego dawnych firm i oferowania niepotwierdzonego medycznie leczenia ciężko chorym.

W szpitalach brakuje łóżek covidowych, karetki z pacjentami czekają po kilka godzin. "System jest niewydolny"

Rzeczywistość na szpitalnych oddziałach, ale i w karetkach pogotowia ratunkowego, jest coraz trudniejsza. To czasami kilkugodzinne poszukiwania łóżka, a później trudna walka o życie pacjenta. Lekarze mówią od dawna o maksymalnym obciążeniu systemu ochrony zdrowia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 458 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 562 osób z COVID-19.