Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami europejskiej prawicy

Jarosław Kaczyński rozmawiał w sobotę z politycznymi liderami reprezentującymi antyunijne i prawicowe środowiska. Było o współpracy, o Unii Europejskiej i o tym, co w niej zmienić. PiS podkreśla, że jest za wspólnotą ojczyzn. Opozycja mówi, że Kaczyński siedzi przy jednym stole z przyjaciółmi Putina.

Pacjenci po przejściu COVID-19 często zmieniają zdanie na temat szczepień

W szpitalach dużo jest ludzi, którzy pod wpływem osobistych doświadczeń zmienili zdanie na temat szczepień. Mówią, że teraz to już na pewno przyjmą szczepionkę na COVID-19, o ile przeżyją. W pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Polsce ponad 20,4 miliona obywateli - ponad 3 miliony osób przyjęło dawkę przypominającą.

Szpital w Białymstoku odmówił wykonania aborcji. Kluczowa miała być opinia Ordo Iuris

To schorzenie nazywa się akrania - płód nie ma kości czaszki. Nie ma szans na życie. Ciężka i nieodwracalna wada płodu nie jest jednak legalną przesłanką do aborcji, zgodnie z zeszłorocznym wyrokiem TK. Wskazaniem do aborcji mogłoby być zagrożenie życia i zdrowia matki. Teoretycznie. Bo mimo opinii dwóch psychiatrów o bardzo złym stanie kobiety, szpital w Białymstoku odmówił aborcji. Ordo Iuris przekonuje, że kluczowa w tej sprawie była ich opinia.

Mechanizm praworządności niezgodny z prawem Unii? Rzecznik generalny TSUE ma inne zdanie

Rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona wydał opinię, że rozporządzenie o tzw. mechanizmie praworządności jest zgodne z prawem Unii, a skargę Polski i Węgier należy oddalić. Sędziowie Trybunału nie muszą tego zdania podzielić, wydając wyrok. Zdaniem rzecznika tzw. mechanizm praworządności jest zgodny z prawem Unii, o ile istnieje bezpośredni związek między niezawisłością sądownictwa w państwie członkowskim a należytym wykonaniem budżetu Unii. Podstawą prawną rozporządzenia jest bowiem artykuł 322 ustęp 1 litera a Traktatu u funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Polscy skoczkowie przygotowują się do zawodów w Wiśle

W 2020 roku konkurs w Wiśle odbył się przy pustych trybunach, teraz w końcu będą kibice. W sobotę mają odbyć się zawody drużynowe, a w niedzielę konkurs indywidualny. Plany może jeszcze pokrzyżować wiatr. Sportową formę na weekendową rywalizację skoczkowie mają gotową.

Senat wysłuchał Marka Brzezinskiego, nominowanego na ambasadora USA w Polsce

Mark Brzezinski jest kandydatem na ambasadora USA w Polsce. W środę odbyło się jego wysłuchanie przed amerykańskim Senatem. Dyplomata mówił między innymi o relacjach polsko-amerykańskich, a także o kwestii praworządności. Zapowiedział również, że będzie bezpośrednio poruszał sprawę wolności mediów w kontaktach z polskim rządem.

Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji

Sejm w czwartek odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Za odrzuceniem projektu był także klub PiS, jednak przeciwko odrzuceniu zagłosowało 41 posłów PiS, dlatego opozycja nie wierzy, że temat nie powróci.

Od środy obowiązuje zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią zakończył się, ale przepisy ograniczające poruszanie się w strefie nadgranicznej nadal obowiązują. Na tereny przygraniczne nie można swobodnie wjechać, a dziennikarze nie mogą tam pracować. Wstęp wzbroniony mają również organizacje humanitarne. Grupa europosłów wraz z wolontariuszami odnalazła w środę w lesie trzech Syryjczyków, którzy poprosili o azyl w Polsce.

Co dalej w sprawie Łukasza Mejzy? Prezes PiS: będą wyciągnięte wnioski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie wyjaśniana. Premier Mateusz Morawiecki na razie też ucieka od decyzji w sprawie wiceministra, choć rośnie presja - także w obozie władzy. Natomiast sam Mejza zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy poda się do dymisji, nie opowiedział.

Rzecznik generalny TSUE: należy oddalić skargę Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie skargi Polski i Węgier przeciwko mechanizmowi warunkowości, który polega na powiązaniu unijnych wypłat z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie. Manuel Campos Sanchez-Bordona orzekł, że skargę Warszawy i Budapesztu należy oddalić ponieważ wprowadzenie mechanizmu warunkowości wchodzi w zakres uprawień instytucji unijnych.

Spór o Instytut Rodziny i Demografii. "Ludzie na pewno dwa razy zastanowią się, czy chcą mieć potomstwo"

Instytut Rodziny i Demografii ma badać przyczyny spadku dzietności w polskim społeczeństwie. Jego twarzą jest Bartłomiej Wróblewski z PiS, odpowiedzialny za skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji w Polsce. Projekt spotkał się z krytyką opozycji. - Dlaczego nie pójdziecie dalej i nie stworzycie Instytutu Szczęścia, Zdrowia i Dobrobytu? - zapytał Paweł Szramka, poseł z koła Polskie Sprawy.

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej weszła w życie

Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej weszły w życie. To oznacza, że życie przy granicy z Białorusią jakoś szczególnie się nie zmieni, chociaż stan wyjątkowy się zakończył. W 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje tymczasowy zakaz przebywania. Mieszkańcy, służby i inne wskazane grupy zakaz nie obowiązują, ale dziennikarze muszą występować o pozwolenie.

NFZ zakończył kontrolę po śmierci pani Izabeli

Minister zdrowia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poinformował, że resort zna już wyniki kontroli NFZ w szpitalu w Pszczynie, gdzie zmarła 30-letnia Izabela, która do placówki trafiła z powodu przedwczesnego odejścia wód płodowych. - To były po prostu błędne decyzje - powiedział szef resortu zdrowia. Na środę na godzinę 11 w centrali NFZ zaplanowana jest konferencja Niedzielskiego, a także Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca i prezesa NFZ Filipa Nowaka. Ma dotyczyć raportu po śmierci 30-latki w pszczyńskim szpitalu.

Koronawirus w Polsce. Ostatniej doby marło 526 osób zakażonych SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek informację o śmierci 526 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Niewiele krajów na świecie wypada pod tym względem tak źle, jak Polska. Scenariusz "szczepienie albo śmierć" - choć brzmi drastycznie - według epidemiologów jest bardzo niż realny.

Od środy wchodzi w życie w Polsce "pakiet alertowy"

Od 1 grudnia wchodzi w życie w Polsce "pakiet alertowy", czyli pakiet pandemicznych obostrzeń. W nim przede wszystkim znajdują się regulacje dotyczące zmniejszenia liczby osób na imprezach - tych oficjalnych i prywatnych - w siłowniach, restauracjach i placówkach kultury. Zaszczepieni nie są wliczani. Tu pojawia się problem, bo nie ma podstaw prawnych, by żądać okazania certyfikatu.

Inflacja w Polsce przyspiesza. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć

Inflacja znowu przyspieszyła. Według szacunków GUS w tym miesiącu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 7,7 procent. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen, ale nie aż tak wysokiego. Przyjdzie nam jeszcze mocniej zaciskać pasa. Rząd niezmiennie uspokaja.

Po północy przestanie obowiązywać stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Wyjątkowego uspokojenia na granicy Polski z Białorusią nie ma. MON informuje o kolejnym ataku białoruskich służb na służby polskie. Dodatkowo Straż Graniczna przekazuje informacje o kolejnych próbach nielegalnego przedarcia się na terytorium Polski ponad 130 osób. I pod tym względem nowe przepisy, wchodzące w życie od północy, pewnie niewiele zmienią.