Dodatkowi mundurowi na polsko-białoruskiej granicy

W niedzielę rano na granicę polsko-białoruską przyjechały nowa grupa mundurowych. Mają pomóc Straży Granicznej w pilnowaniu obozowiska migrantów, którzy w pobliżu wsi Usnarz Górny koczują od 21 dni. Według informacji Fundacji Ocalenie stan ich zdrowia pogarsza się. W sobotę służby nie dopuszczały do migrantów wezwanych na miejsce medyków.

Prezydent Andrzej Duda podpisał lex Izera

Prezydent Andrzej Duda popisał specustawę o pozyskaniu gruntów leśnych w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na pozyskanie gruntów pod budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera. Od początku przepisy wzbudzały wiele kontrowersji - eksperci mówią wprost: to jest zbrodnia wobec przyrody.

Mieszkańcy wsi Suchy Bór ruszyli z pomocą dla ewakuowanych z Afganistanu

Z Afganistanu do otoczonej lasami opolskiej wsi Suchy Bór. 70 uchodźców po ewakuacji z Kabulu nie ma nic, z pomocą więc ruszyły setki osób. Mieszkańcy organizują wsparcie, przynoszą ubrania, środki higieny, pieluchy, mleko dla niemowląt. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór zorganizowało również zbiórkę na rzecz uchodźców z Afganistanu.

Terapia genowa szansą dla dzieci chorych na SMA. Trwają zbiórki dla Adelki, Amelki i Mai

Ponad 9 milionów złotych to kwota, którą próbują uzbierać rodzice dzieci chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Tyle kosztuje nowoczesna terapia genowa, która w Polsce nie jest refundowana. Polega ona na jednorazowym wlewie dożylnym leku. Jednak z terapią nie można zwlekać - lek musi zostać podany zanim waga dziecka przekroczy 13,5 kilograma. Dlatego w zbiórkę dla Adelki, Amelki czy Mai włączyli się piosenkarze, artyści, przedsiębiorcy, ale też zwykli ludzie, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie, żeby zachęcić do wpłacenia pieniędzy.

Tak na antenie TVN24 i TVN przedstawiamy sytuację na polsko-białoruskiej granicy

Na granicy polsko-białoruskiej dziennikarze TVN i TVN24 są od trzech tygodni. 24 godziny na dobę, bez przerwy, śledzą i analizują to, co dzieje się z migrantami koczującymi w chłodzie, a od piątku i w błocie. Dziennikarze zadają pytania i informują, jakie w tej sprawie jest stanowisko polskiego rządu i unijnych dyplomatów. Widząc dramat tych ludzi, nie sposób nie pytać też o warunki, w których koczują. Nie sposób nie mówić, że są zakładnikami wojny hybrydowej reżimu białoruskiego dyktatora. I nie sposób zgodzić się z oskarżeniami wiceszefa polskiej dyplomacji Pawła Jabłońskiego, że dziennikarze stoją po stronie Łukaszenki. Obowiązkiem dziennikarzy jest pytać, a prawem widzów wiedzieć, co się dzieje na granicy oraz co polski rząd zrobił, by temu zapobiec.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister zdrowia wyjaśnia

Rada Medyczna przy premierze akceptuje dopuszczenie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z zaburzeniami odporności. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że kwalifikacja do szczepienia będzie mieć każdorazowo charakter indywidualny - po konsultacji lekarskiej. Jednocześnie w Polsce wciąż spada zainteresowanie szczepieniami, a lekarze alarmują, że pacjenci, którzy trafiają do szpitali z COVID-19, to przede wszystkim osoby niezaszczepione.

Platforma Obywatelska zażegnała spory? "Nie ma żadnego konfliktu"

W Olsztynie w piątek rozpoczął się Campus Polska Przyszłości. Jednym z punktów programu była wspólna debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska, podczas której odpowiadali na pytania publiczności. Pojawiają się więc pytania, czy wspólne wystąpienie liderów oznacza zażegnanie sporów w Platformie Obywatelskiej.

"Zauważyli mnie w rzece. Machałem rękoma i wołałem ich". "Jasiek" o ewakuacji z Kabulu

Mimo chaosu po czwartkowym zamachu i mimo ciągłego zagrożenia, samoloty ewakuacyjne latają do i z Afganistanu regularnie. Ale już bez udziału Polski. Prowadzona przez nasze służby akcja już się zakończyła. Do kraju wrócili żołnierze, którzy wspierali ją na miejscu. Pomogli w bezpiecznym przewiezieniu do Polski 1300 osób. Wśród nich jest "Jasiek" - afgański tłumacz, który współpracował z polskimi służbami.

30 lat temu Pearl Jam wydał album "Ten"

Dokładnie 30 lat temu - 27 sierpnia 1991 roku - swoją pierwszą płytę wydał zespół Pearl Jam. Do dziś album zatytułowany "Ten" pozostaje największym komercyjnym sukcesem grupy i ważnym punktem w rozwoju muzyki grunge'owej. Nurtu, który zrodził się w amerykańskim Seattle i wykreował muzyczne legendy.

Ruszyła pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk"

Wielkie sprzątanie plaż w Trójmieście i na Półwyspie Helskim. To pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk". Przez dwa dni każdy, kto chce, może pomóc w zbieraniu śmieci, które turyści pozostawili na brzegu, wydmach czy w lasach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które od lat robi porządki w Tatrach na górskich szlakach. W akcji biorą udział między innymi aktorzy i sportowcy.

Samochód uderzył w 18-latkę. Kobieta musiała zapłacić mandat

Groźne zdarzenie na przejściu dla pieszych. Samochód uderzył w przechodzącą przez jezdnię osiemnastolatkę. Piesza na szczęście nie odniosła obrażeń, ale będzie musiała zapłacić mandat. Policja uznała, że kobieta wtargnęła na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Co dalej z ustawą anty-TVN? "Wszystkiego można się spodziewać"

Senacka większość mówi mocne i zdecydowane "nie" dla lex TVN. Grupa 52 senatorów już teraz deklaruje, że nie poprze ustawy, która - jak piszą - łamie podstawowe wartości państwa prawa. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki o zapowiedzi senatorów mówił w czwartek "słusznie". O ewentualnym wecie prezydenta, że "wszystkiego można się spodziewać".

Migranci na granicy z Białorusią bez dostępu do czystej wody. Duchowni apelują do władz

Wojsko rozpoczęło w środę budowę płotu na granicy polsko-białoruskiej. Ogrodzenie ma mieć około 180 kilometrów długości i zabezpieczyć lądowy odcinek granicy. Tymczasem wolontariusze wciąż nie mają szans na udzielenie pomocy grupie migrantów koczujących w pobliżu wsi Usnarz Górny. Głos w sprawie migrantów zabrał między innymi episkopat oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka.

W całym kraju brakuje ponad 10 tysięcy nauczycieli

Trwają ostatnie przygotowania przed pierwszym dzwonkiem, bo za niespełna tydzień rusza nowy rok szkolny. Placówki jednak alarmują o brakach kadrowych. W skali kraju brakuje ponad 10 tysięcy nauczycieli. Etaty czekają, ale chętnych do pracy co raz mniej. Zdaniem związkowców młodych do podjęcia pracy mogą odstraszać niskie zarobki oraz nieustające zmiany forsowane przez resort edukacji.

Spór o Szpital Południowy trwa. Rządowa komisarz rezygnuje ze stanowiska

Spór o warszawski Szpital Południowy wciąż trwa. Ministerstwo Zdrowia zapowiada odwołanie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie. Sąd pod koniec lipca stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w szpitalu. Tymczasem rządowa komisarz dr Ewa Więckowska zwróciła się do ministra zdrowia o odwołanie z funkcji pełnomocnika Szpitala Południowego. Jednocześnie w środę rano do budynku szpitala weszli urzędnicy razem z Arturem Krawczykiem, który szefował placówce przed przejęciem jej przez rząd.

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Za tydzień uczniowie wrócą do szkół. To będzie nowy rok, ale ze starym problemem i wyzwaniem przed czwartą falą zachorowań na COVID-19. Uczniowie będą mogli uczyć się w klasach, jednak z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Na przerwach będą mieli obowiązek noszenia maseczek oraz będą musieli pamiętać o dezynfekcji dłoni.

Obostrzenia w czwartej fali. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, czego będą dotyczyć

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 234 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort z spodziewa się od połowy września znaczącego wzrostu zachorowań, dlatego pracuje nad ewentualnych scenariuszami obostrzeń. Na stole jest między innymi ponowny podział na strefy. Wyznaczane będą one pod względem liczby zakażeń oraz poziomu wyszczepienia regionu. Obostrzenia będą dotyczyć limitów w miejscach publicznych - gastronomicznych czy kulturalnych.

Migranci wciąż koczują na granicy. Fundacja Ocalenie: ich stan zdrowia się pogarsza

Migranci wciąż koczują na granicy polsko-białoruskiej w pobliżu wsi Usnarz Górny. Z informacji przekazanych przez Fundacje Ocalenie wynika, że z 25 osób, które przeziębiły się po nocy z wtorku na środę, 12 jest bardziej chorych. W najgorszym stanie jest 52-letnia kobieta. O alarmującej sytuacji humanitarnej migrantów mówi między innymi komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Zwróciła ona uwagę, że Polska, jako państwo członkowskie Rady Europy, "powinna podjąć natychmiastowe działania w celu ochrony praw osób, które znajdują się na granicy". Tymczasem strona białoruska odrzuciła pomoc humanitarną z Polski.

Mieszkańcy krakowskiego Bieżanowa czekają na zbiorniki retencyjne

Bieżanów to rejon Krakowa z największymi problemami powodziowymi. Na razie mieszkańców chroni tylko jeden zbiornik retencyjny. W planach są kolejne, jednak na ich budowę trzeba jeszcze poczekać. Urząd Miasta proponuje chwilowe rozwiązanie - powstaje system wczesnego powiadamiania o zagrożeniu powodziowym. Mieszkańcy dzielnicy będą mieli 1,5 godziny na zabezpieczenie swoich domów bądź ewakuacje.

Nowatorska terapia dla chorych na białaczkę limfoblastyczną będzie refundowana

Nowatorska terapia ostatniej szansy dla pacjentów chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną będzie dostępna dla wszystkich dzieci, bo od września będzie refundowana. Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu to jedyny ośrodek w Polsce, który może wykorzystywać tę metodę i leczyć dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną. Pierwsze podanie komórek CAR-T miało miejsce w marcu 2020 roku.