Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów Medalu Wolności Słowa. To nowa nagroda ustanowiona przez Fundację Grand Press, medale zostały rozdane po raz pierwszy. Andrzej Poczobut wygrał Medal Wolności Słowa w kategorii "Media", ale nie mógł jej odebrać. Jest więźniem politycznym Alaksandra Łukaszenki. W jego imieniu w poniedziałek nagrodę odebrał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, który wygłosił z tej okazji przemówienie.

Sześć osób na ławie oskarżonych. Ruszył proces w sprawie wybuchu gazu i zawalenia się domu w Szczyrku

Przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ruszył proces osób oskarżonych w sprawie wybuchu gazu i zawalenia się domu w Szczyrku. Do katastrofy doszło na początku grudnia 2019 roku. Zginęło osiem osób - w tym czworo dzieci. Oskarżonych jest sześć osób, z czego trzy osoby zdaniem prokuratury są odpowiedzialne za sprowadzenie katastrofy. Ze śledztwa wynika, że do wybuchu doszło w wyniku przewiercenia gazociągu.

Afgańczycy zatruli się grzybami w ośrodku pod Warszawą. 6-letni Mustafa już po przeszczepie wątroby

5-letni Ali jest w stanie agonalnym, a jego 6-letni brat Mustafa jest już po przeszczepie wątroby. Do Centrum Zdrowia Dziecka - wraz z 17-letnią koleżanką - trafili po zjedzeniu muchomorów sromotnikowych. Muchomorami zatruło się także kilkoro dorosłych Afgańczyków. Afgańczycy zjedli grzyby, które sami zebrali na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Warszawy.

TK odroczył rozprawę w sprawie zgodności przepisów TUE z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie zbadania konstytucyjności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Sprawę zainicjował premier Mateusz Morawiecki. Chodzi między innymi o to, czy na podstawie TUE sądy mogą odstąpić od stosowania konstytucji lub stosować przepisy prawa w sposób niezgodny z konstytucj. Rozprawa została odroczona do 22 września. Powodem był wniosek RPO w sprawie wyłączenia ze składu orzekającego sędziego Stanisława Piotrowicza.

Parafianie z Nowielina żądają zmiany proboszcza. Zorganizowali protest przed kościołem

Parafianie z kościoła w Nowielinie domagają się odejścia księdza proboszcza. Tydzień temu zablokowali wejście do świątyni. Minionej niedzieli znowu protestowali i otoczyli plebanię. Konflikt parafian z proboszczem trwa już od dłuższego czasu. Parafianie twierdzą, że duchowny miał zablokować zbiórkę na remont kościoła. Wskazują też, że ksiądz miał odmówić poświęcenia krzyża sfinansowanego przez mieszkańców Nowielina.

Siedem osób poszkodowanych po uderzeniu pioruna

W wyniku uderzenia pioruna poszkodowana została siedmioosobowa rodzina. Do wyładowań doszło w niedzielę w parku w Węglińcu na Dolnym Śląsku. Troje dorosłych i czworo dzieci trafiło do szpitala. Nie doznali oni poważnych obrażeń, ale pozostaną pod obserwacją lekarską.

"Było jasne, że talibowie złamią swoje obietnice. Mówili, że wybaczą wszystkim tłumaczom, ale zupełnie im nie wierzyłem"

To ostatnie godziny akcji ewakuacyjnej USA z Afganistanu. Ta polska już się zakończyła. Do Polski udało się między innymi ewakuować tłumacza "Jaśka", który współpracował z naszym wojskiem. "Jasiek" razem z rodziną jest już bezpieczny, choć jeszcze kilka dni temu tracił nadzieję na ucieczkę z Kabulu. Udało się to w ostatniej chwili po tym, jak jego były szef kapitan Rafał Rychlicki poruszył niebo i ziemię, by "Jaśka" sprowadzić do Polski.

Sukces zbiórki na leczenie dla chorego Jasia. "Czujemy wdzięczność i radość"

Rodzice Janka uzbierali pieniądze na leczenie syna. Sześciomiesięczny chłopiec choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Uratować mu życie może bardzo droga i nierefundowana w Polsce terapia genowa. Od czerwca najbliżsi Jasia zbierali pieniądze na terapię. Cel udało się osiągnąć - na koncie zbiórki wybiła kwota ponad dziewięciu milionów złotych.

Swiatłana Cichanouska wystąpiła na Campus Polska Przyszłości

Na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie najpierw wystąpił Donald Tusk i Rafał Trzaskowski, a potem senator Tomasz Grodzki. Pojawiają się więc pytania, czy w Platformie Obywatelskiej to już ofensywa programowa, czy na razie tylko wizerunkowa. Ale Campus to nie tylko arena do dyskusji o kwestiach krajowych, co potwierdził niedzielny gość - Swiatłana Cichanouska.

Dodatkowi mundurowi na polsko-białoruskiej granicy

W niedzielę rano na granicę polsko-białoruską przyjechały nowa grupa mundurowych. Mają pomóc Straży Granicznej w pilnowaniu obozowiska migrantów, którzy w pobliżu wsi Usnarz Górny koczują od 21 dni. Według informacji Fundacji Ocalenie stan ich zdrowia pogarsza się. W sobotę służby nie dopuszczały do migrantów wezwanych na miejsce medyków.

Prezydent Andrzej Duda podpisał lex Izera

Prezydent Andrzej Duda popisał specustawę o pozyskaniu gruntów leśnych w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na pozyskanie gruntów pod budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera. Od początku przepisy wzbudzały wiele kontrowersji - eksperci mówią wprost: to jest zbrodnia wobec przyrody.

Mieszkańcy wsi Suchy Bór ruszyli z pomocą dla ewakuowanych z Afganistanu

Z Afganistanu do otoczonej lasami opolskiej wsi Suchy Bór. 70 uchodźców po ewakuacji z Kabulu nie ma nic, z pomocą więc ruszyły setki osób. Mieszkańcy organizują wsparcie, przynoszą ubrania, środki higieny, pieluchy, mleko dla niemowląt. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór zorganizowało również zbiórkę na rzecz uchodźców z Afganistanu.

Terapia genowa szansą dla dzieci chorych na SMA. Trwają zbiórki dla Adelki, Amelki i Mai

Ponad 9 milionów złotych to kwota, którą próbują uzbierać rodzice dzieci chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Tyle kosztuje nowoczesna terapia genowa, która w Polsce nie jest refundowana. Polega ona na jednorazowym wlewie dożylnym leku. Jednak z terapią nie można zwlekać - lek musi zostać podany zanim waga dziecka przekroczy 13,5 kilograma. Dlatego w zbiórkę dla Adelki, Amelki czy Mai włączyli się piosenkarze, artyści, przedsiębiorcy, ale też zwykli ludzie, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie, żeby zachęcić do wpłacenia pieniędzy.

Tak na antenie TVN24 i TVN przedstawiamy sytuację na polsko-białoruskiej granicy

Na granicy polsko-białoruskiej dziennikarze TVN i TVN24 są od trzech tygodni. 24 godziny na dobę, bez przerwy, śledzą i analizują to, co dzieje się z migrantami koczującymi w chłodzie, a od piątku i w błocie. Dziennikarze zadają pytania i informują, jakie w tej sprawie jest stanowisko polskiego rządu i unijnych dyplomatów. Widząc dramat tych ludzi, nie sposób nie pytać też o warunki, w których koczują. Nie sposób nie mówić, że są zakładnikami wojny hybrydowej reżimu białoruskiego dyktatora. I nie sposób zgodzić się z oskarżeniami wiceszefa polskiej dyplomacji Pawła Jabłońskiego, że dziennikarze stoją po stronie Łukaszenki. Obowiązkiem dziennikarzy jest pytać, a prawem widzów wiedzieć, co się dzieje na granicy oraz co polski rząd zrobił, by temu zapobiec.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister zdrowia wyjaśnia

Rada Medyczna przy premierze akceptuje dopuszczenie trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z zaburzeniami odporności. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że kwalifikacja do szczepienia będzie mieć każdorazowo charakter indywidualny - po konsultacji lekarskiej. Jednocześnie w Polsce wciąż spada zainteresowanie szczepieniami, a lekarze alarmują, że pacjenci, którzy trafiają do szpitali z COVID-19, to przede wszystkim osoby niezaszczepione.

Platforma Obywatelska zażegnała spory? "Nie ma żadnego konfliktu"

W Olsztynie w piątek rozpoczął się Campus Polska Przyszłości. Jednym z punktów programu była wspólna debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska, podczas której odpowiadali na pytania publiczności. Pojawiają się więc pytania, czy wspólne wystąpienie liderów oznacza zażegnanie sporów w Platformie Obywatelskiej.

"Zauważyli mnie w rzece. Machałem rękoma i wołałem ich". "Jasiek" o ewakuacji z Kabulu

Mimo chaosu po czwartkowym zamachu i mimo ciągłego zagrożenia, samoloty ewakuacyjne latają do i z Afganistanu regularnie. Ale już bez udziału Polski. Prowadzona przez nasze służby akcja już się zakończyła. Do kraju wrócili żołnierze, którzy wspierali ją na miejscu. Pomogli w bezpiecznym przewiezieniu do Polski 1300 osób. Wśród nich jest "Jasiek" - afgański tłumacz, który współpracował z polskimi służbami.

30 lat temu Pearl Jam wydał album "Ten"

Dokładnie 30 lat temu - 27 sierpnia 1991 roku - swoją pierwszą płytę wydał zespół Pearl Jam. Do dziś album zatytułowany "Ten" pozostaje największym komercyjnym sukcesem grupy i ważnym punktem w rozwoju muzyki grunge'owej. Nurtu, który zrodził się w amerykańskim Seattle i wykreował muzyczne legendy.

Ruszyła pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk"

Wielkie sprzątanie plaż w Trójmieście i na Półwyspie Helskim. To pierwsza edycja akcji "Czysty Bałtyk". Przez dwa dni każdy, kto chce, może pomóc w zbieraniu śmieci, które turyści pozostawili na brzegu, wydmach czy w lasach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które od lat robi porządki w Tatrach na górskich szlakach. W akcji biorą udział między innymi aktorzy i sportowcy.