Incydent z psem Łukaszenki. Komentatorzy: najlepiej oddał stosunek do wyborów

Źródło:
Fakty TVN
Incydent z psem Łukaszenki. Komentatorzy: najlepiej oddał stosunek do wyborów
Incydent z psem Łukaszenki. Komentatorzy: najlepiej oddał stosunek do wyborów
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Incydent z psem Łukaszenki. Internauci drwią, że najlepiej oddał stosunek do wyborówAndrzej Zaucha/Fakty TVN

"Wybory" się odbyły, frekwencja dopisała, a główny bohater triumfuje. Na Białorusi wszystko zgodne ze scenariuszem. To będzie siódma kadencja Aleksandra Łukaszenki. Poparcie dla niego nie jest stuprocentowe, ale niewiele brakuje. "To wszytko to stuprocentowa fikcja" - mówi białoruska opozycja, a komentatorzy zwracają uwagę na incydent przed lokalem wyborczym.

To, co członkowie komisji wyborczych znaleźli w urnach, nie miało żadnego wpływu na wynik Alaksandra Łukaszenki. Mogli nawet nie liczyć głosów. Poparcie dla dyktatora miało być rekordowe. Ustalił to on sam. 

- Komisje wpisują potrzebny wynik: 70, 80 procent. Później raporty idą na górę, a już w Centralnym Komitecie Wyborczym decydują, jak dokładnie to napisać: 80 procent czy 86 procent - tłumaczy dr Paweł Usow, politolog ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

"To, co się odbywa w Białorusi, to szopka"
"To, co się odbywa w Białorusi, to szopka"TVN24

"Władza utrzymuje się dzięki represjom"

Ulubiony pies dyktatora, z którym Łukaszenka przyszedł głosować, przy wejściu załatwił potrzebę fizjologiczną, czym - jak śmieją się komentatorzy - najlepiej oddał stosunek władcy do wyborów. Białorusini i tak nie mieli kogo wybierać - przeciwnicy Łukaszenki siedzą w więzieniach lub uciekli za granicę, a ci, co pozostali, w każdej chwili mogą trafić za kraty. 

- Władza utrzymuje się dzięki represjom, torturom, zatrzymaniom. Po raz pierwszy mieliśmy armię z karabinami patrolującą ulice. I to był kolejny krok zastraszania społeczeństwa - zwraca uwagę Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji "Dom Białoruski" w Warszawie.

>> Łukaszenka i "biała puszysta kulka". "Nie wzięto pod uwagę, że to się może przerodzić w żart"

Symptomatyczne, że Łukaszence pogratulowali zwycięstwa dyktatorzy Rosji, Chin i Wenezueli. Unia Europejska, Kanada, Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia we wspólnym oświadczeniu uznały, że głosowanie było fikcją.

"Tylko 87,6 procent Białorusinów kocha swojego baćkę? Czy reszta pomieści się w więzieniach?" - skomentował w serwisie X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

ZOBACZ TEŻ: "Całkowite oszustwo" nazwane wyborami. "To zniewaga demokracji"

Brutalnie stłumione protesty sprzed pięciu lat

Pięć lat temu po sfałszowanych wyborach wybuchły ogromne protesty, ostatecznie brutalnie stłumione. Większość z tych, którzy wtedy manifestowali, musiała uciekać z kraju. Ocenia się, że może to być nawet pół miliona ludzi. Niemal 1300 osób to więźniowie polityczni. Może ich być o wiele więcej. Wśród nich jest polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. 

- Łukaszenka wie, że Polsce i Polakom bardzo zależy na uwolnieniu Andrzeja Poczobuta. Tutaj i poprzedni rząd, i obecny rząd, każdy się stara - przyznaje Aleś Zarembiuk.

CZYTAJ TEŻ: Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku
Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku TVN24

Eksperci oceniają, że na Białorusi nic się nie zmieni, dopóki Kreml będzie wspierał Łukaszenkę. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS