"Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"

25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"
25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Polska wciąż mierzy się z czwartą falą zachorowań na COVID-19. W szpitalach święta Bożego Narodzenia schodzą na drugi plan - na pierwszym jest śmierć i walka o każdy oddech. Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o strategię rządu w walce z pandemią, stwierdził, że "nie ma sensu wprowadzać restrykcji, skoro nie da się sprawić, by były stosowane".

Choinka, a obok walka o każdy oddech - tak wyglądają święta wielu pacjentów w szpitalach covidowych. - Myślą o rodzinie, tęsknią, boją się - mówi Hanna Winiarska ze szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Choroba i śmierć każdego dnia wygląda tak samo. - Opatrzność nie wybiera dnia i tych chorych nie jest wcale mniej - mówi Rafał Ślósarek, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Z raportu resortu zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach przebywa blisko 21 tysięcy pacjentów chorych na COVID-19.

- Przez cały czas mamy ponad 300 pacjentów z COVID-19 i tak każdego dnia. To jest około 30 wypisów i 30 kolejnych przyjęć - mówi o sytuacji na oddziale Natalia Cistowska z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Jak podkreślają lekarze, większość pacjentów na oddziałach covidowych to osoby niezaszczepione. Dlatego w święta medycy mają tylko jedno życzenie.

- Proszę o taki prezent na święta: szczepcie się państwo - apeluje Krzysztof Niedzielin, ordynator Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Pytania o obostrzenia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" został zapytany między innymi to, czy piąta fala przyniesie zdecydowane działania rządu. Zdaniem polityka "nie ma sensu wprowadzać restrykcji skoro nie da się sprawić, by były stosowane. Mamy świadomość wielkiej niechęci społeczeństwa do ograniczeń, nie mówiąc już o lockdownie".

- Jak to nie da się wyegzekwować? Przecież więcej ludzi ginie z powodu COVID-19 niż w wypadkach samochodowych w Polsce. A jednak nikt nie mówi: odpuśćmy sobie przepisy ruchu drogowego - komentuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Społeczeństwo było niechętne wielu pomysłom PiS-u, co nie powstrzymało rządzących przed ich błyskawicznym wprowadzeniem - wylicza opozycja.

- PiS był sprawny, jeśli chodziło o uderzenie w prawa kobiet. Był szybki w uderzenie w wymiar sprawiedliwości, ale wtedy, kiedy trzeba ratować życie i zdrowie, to go po prostu nie ma i nie ma siły i sprawczości - uważa Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"PiS jest zakładnikiem grupy radykalnych posłów"

Zdaniem ekspertów sprawa z wprowadzeniem paszportów covidowych w Polsce również wydaje się do załatwienia.

- Przecież państwo polskie ma wszystkie narzędzia, żeby wyegzekwować restrykcje. Jest to możliwe w wielu krajach europejskich. Tamte społeczeństwa też nie są zadowolone, ale w imię priorytetu życia wprowadzają trudne rozwiązania - zaznacza doktor Karauda.

Gdy w Europie osoba niezaszczepiona nie wejdzie do sklepu, restauracji czy do pracy, w Polsce od miesięcy władza rozważa, czy pozwolić pracodawcy choćby sprawdzić pracownikowi certyfikat. A przy okazji kolejnego podejścia uspokaja antyszczepionkowców, że coś robi, ale - w ocenie opozycji - tak naprawdę nic nie robi.

- PiS jest zakładnikiem grupy radykalnych posłów - uważa posłanka Barbara Nowacka.

- Społeczeństwo przecież nie jest głupie. Widząc, że to są pozorne działania, nie chce się im podporządkować - twierdzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Tyle, że pozorne działania władzy prowadzą społeczeństwo do realnych tragedii, ale to nie władza odbiera w święta telefony od rodzin pacjentów.

- Rodziny do nas dzwonią, rodziny nieprzytomnych pacjentów i mówią: proszę pogłaskać mamę po głowie, proszę ją ode mnie przytulić. Proszę powiedzieć, że kochamy, że czekamy, że ona musi walczyć - opowiada Hanna Winiarska ze szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN