"Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"

25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"
25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2021 | "Opatrzność nie wybiera dnia. Tych chorych nie jest wcale mniej"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Polska wciąż mierzy się z czwartą falą zachorowań na COVID-19. W szpitalach święta Bożego Narodzenia schodzą na drugi plan - na pierwszym jest śmierć i walka o każdy oddech. Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o strategię rządu w walce z pandemią, stwierdził, że "nie ma sensu wprowadzać restrykcji, skoro nie da się sprawić, by były stosowane".

Choinka, a obok walka o każdy oddech - tak wyglądają święta wielu pacjentów w szpitalach covidowych. - Myślą o rodzinie, tęsknią, boją się - mówi Hanna Winiarska ze szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Choroba i śmierć każdego dnia wygląda tak samo. - Opatrzność nie wybiera dnia i tych chorych nie jest wcale mniej - mówi Rafał Ślósarek, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Z raportu resortu zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach przebywa blisko 21 tysięcy pacjentów chorych na COVID-19.

- Przez cały czas mamy ponad 300 pacjentów z COVID-19 i tak każdego dnia. To jest około 30 wypisów i 30 kolejnych przyjęć - mówi o sytuacji na oddziale Natalia Cistowska z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Jak podkreślają lekarze, większość pacjentów na oddziałach covidowych to osoby niezaszczepione. Dlatego w święta medycy mają tylko jedno życzenie.

- Proszę o taki prezent na święta: szczepcie się państwo - apeluje Krzysztof Niedzielin, ordynator Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Pytania o obostrzenia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" został zapytany między innymi to, czy piąta fala przyniesie zdecydowane działania rządu. Zdaniem polityka "nie ma sensu wprowadzać restrykcji skoro nie da się sprawić, by były stosowane. Mamy świadomość wielkiej niechęci społeczeństwa do ograniczeń, nie mówiąc już o lockdownie".

- Jak to nie da się wyegzekwować? Przecież więcej ludzi ginie z powodu COVID-19 niż w wypadkach samochodowych w Polsce. A jednak nikt nie mówi: odpuśćmy sobie przepisy ruchu drogowego - komentuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Społeczeństwo było niechętne wielu pomysłom PiS-u, co nie powstrzymało rządzących przed ich błyskawicznym wprowadzeniem - wylicza opozycja.

- PiS był sprawny, jeśli chodziło o uderzenie w prawa kobiet. Był szybki w uderzenie w wymiar sprawiedliwości, ale wtedy, kiedy trzeba ratować życie i zdrowie, to go po prostu nie ma i nie ma siły i sprawczości - uważa Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"PiS jest zakładnikiem grupy radykalnych posłów"

Zdaniem ekspertów sprawa z wprowadzeniem paszportów covidowych w Polsce również wydaje się do załatwienia.

- Przecież państwo polskie ma wszystkie narzędzia, żeby wyegzekwować restrykcje. Jest to możliwe w wielu krajach europejskich. Tamte społeczeństwa też nie są zadowolone, ale w imię priorytetu życia wprowadzają trudne rozwiązania - zaznacza doktor Karauda.

Gdy w Europie osoba niezaszczepiona nie wejdzie do sklepu, restauracji czy do pracy, w Polsce od miesięcy władza rozważa, czy pozwolić pracodawcy choćby sprawdzić pracownikowi certyfikat. A przy okazji kolejnego podejścia uspokaja antyszczepionkowców, że coś robi, ale - w ocenie opozycji - tak naprawdę nic nie robi.

- PiS jest zakładnikiem grupy radykalnych posłów - uważa posłanka Barbara Nowacka.

- Społeczeństwo przecież nie jest głupie. Widząc, że to są pozorne działania, nie chce się im podporządkować - twierdzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Tyle, że pozorne działania władzy prowadzą społeczeństwo do realnych tragedii, ale to nie władza odbiera w święta telefony od rodzin pacjentów.

- Rodziny do nas dzwonią, rodziny nieprzytomnych pacjentów i mówią: proszę pogłaskać mamę po głowie, proszę ją ode mnie przytulić. Proszę powiedzieć, że kochamy, że czekamy, że ona musi walczyć - opowiada Hanna Winiarska ze szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS