Studentki, które uciekły z Afganistanu, zaczynają nowe życie w Polsce. Wybrały się na Babią Górę

24.12.2021 | Studentki, które uciekły z Afganistanu, zaczynają nowe życie w Polsce. Wybrały się na Babią Górę
24.12.2021 | Studentki, które uciekły z Afganistanu, zaczynają nowe życie w Polsce. Wybrały się na Babią Górę
Paweł Szot | Fakty TVN
24.12.2021 | Studentki, które uciekły z Afganistanu, zaczynają nowe życie w Polsce. Wybrały się na Babią GóręPaweł Szot | Fakty TVN

Trzy młode studentki z Afganistanu znalazły azyl w Polsce po tym, jak władzę przejęli talibowie. Na cel swojej pierwszej górskiej wędrówki Shahida, Sara i Asma wybrały Babią Górę. Afganki niebawem rozpoczną intensywny kurs języka polskiego, a potem studia w Krakowie.

Wychowały się w cieniu wysokich gór, ale nigdy nie widziały takiego śniegu jak w polskich Beskidach. Shahida, Sara i Asma - trzy afgańskie studentki i początkujące himalaistki - od niedawna są w Polsce.

Musiały uciekać z Afganistanu, kiedy władzę przejęli talibowie. - Przed talibami studiowałam dwa kierunki: prawo i muzykę. Ale talibowie nigdy nie zaakceptują muzyki w Afganistanie - opowiada Shahida.

- Jest na pewno zimniej niż w górach Afganistanu, ale bardzo mi się podoba - mówi Shahida o polskich Beskidach.

Na cel swojej pierwszej górskiej wędrówki w nowym domu Shahida, Sara i Asma wybrały Babią Górę. Studentki mają po dwadzieścia lat. Przez całe ich życie w Afganistanie toczyła się wojna, do której przywykły. Nie mogły za to przyzwyczaić się do roli, w jakiej chcieli je obsadzić nowi władcy Afganistanu.

- Talibowie chcą ograniczyć ludzi niezależnych i wykształconych. Szczególnie dziewczyny i kobiety, które zajmują się takimi aktywnościami jak wspinaczka czy jazda na rowerze - twierdzi Sara.

Pomoc międzynarodowa

Shahida, Sara i Asma pochodzą z różnych części Afganistanu, ale poznały się w czasie studiów w Kabulu i zajęły się wspinaczką. Trenowały pod okiem zagranicznych himalaistek, które przyjeżdżały do Afganistanu zdobywać Hindukusz. Zagraniczne himalaistki założyły organizację Ascend, by wspierać Afganki.

- Ta organizacja tak naprawdę wywiozła z Afganistanu ponad sto kilkadziesiąt młodych himalaistek. Wśród nich Asmę, Sarę i Shahidę. Potem szukała im miejsca do życia w bezpiecznych krajach - tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart, członek zarządu Polskiej Misji Medycznej.

Trzem studentkom z pomocą przyszła również Polska Misja Medyczna i polscy ludzie gór. - Już po dłuższym czasie nie wierzę w to, że one tutaj są, że się udało - mówi Karolina Jendrysik, himalaistka.

Zaczynają nowe życie w Polsce

Afganki niebawem rozpoczną intensywny kurs języka polskiego, a potem studia w Krakowie.

- Chciałabym wrócić do mojego kraju, ale nie w tej sytuacji. Wrócę, gdy Afganistan znów będzie wolny i zapanuje tam pokój - wyznaje Asma.

Talibowie zapowiedzieli, że będą szanować prawa kobiet, ale oficjalne komunikaty mają się nijak do rzeczywistości.

- Dekrety wydawane przez górę, przez talibskich polityków w Kabulu, niekoniecznie docierają do tego średniego i niższego szczebla bojowników - relacjonuje iranistka Jagoda Grondecka, korespondentka "Krytyki Politycznej".

Kobiety w Afganistanie - po przejęciu władzy przez talibów - nie mogły wrócić do pracy. W wielu miejscach nie mogą same opuszczać domów, a zakrywająca całe ciało burka znowu stała się obowiązującym strojem.

- Noszę burkę i nawet ją lubię, ale nie pod przymusem - mówi Sara.

Shahida, Sara i Asma musiały uciekać, bo w Afganistanie rządzonym przez talibów dla takich jak one nie ma miejsca. Studentki zabrały ze sobą tęsknotę, ale też nadzieję, że wrócą do ojczyzny.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS