Paulo Sousa chce opuścić kadrę. "Największy skandal w historii polskiej piłki"

26.12.2021 | Paulo Sousa chce opuścić kadrę. "Największy skandal w historii polskiej piłki"
26.12.2021 | Paulo Sousa chce opuścić kadrę. "Największy skandal w historii polskiej piłki"
Cezary Grochot | Fakty TVN
26.12.2021 | Paulo Sousa chce opuścić kadrę. "Największy skandal w historii polskiej piłki"Cezary Grochot | Fakty TVN

Niespełna trzy miesiące przed barażowym meczem z Rosją o piłkarski udział w mistrzostwach świata w Katarze Paulo Sousa chce odejść. Portugalski szkoleniowiec poprosił prezesa PZPN o rozwiązanie kontraktu, ale Cezary Kulesza nie zgodził się. Według brazylijskich dziennikarzy Sousa dostał dużo lepszą finansowo ofertę z tamtejszego klubu.

Do godziny 16:00 to były tylko spekulacje, ale wtedy prezes PZPN Cezary Kulesza potwierdził, że Paulo Sousa rzeczywiście chce odejść z reprezentacji.

"Dziś zostałem poinformowany przez Paulo Sousę, że chce rozwiązać za porozumieniem stron kontrakt z @pzpn_pl z powodu oferty z innego klubu. To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, niezgodne z wcześniejszymi deklaracjami trenera. Dlatego stanowczo odmówiłem" - brzmi wpis prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej na portalu Twitter.

Wpis Cezarego KuleszyTwitter/@Czarek_Kulesza

- W brazylijskich mediach bardzo często pojawia się takie hasło jak "elastyczny kontrakt", czyli taka umowa, w której znajdują się klauzule, które pozwolą bezboleśnie Paulo Sousie opuścić reprezentację Polski - mówi Tomasz Ćwiąkała, dziennikarz CANAL+ Sport.

Już wiemy, że bezbolesnego odejścia nie będzie. PZPN nie zamierza wyrazić na to zgody. W związku z całą sprawą dziennikarze sportowi mówią o "szoku stulecia".

- Odbieram to jako największy skandal w historii polskiej piłki. Dlatego że reprezentacja Polski, droga nam wszystkim, została potraktowana jak reprezentacja - z całym szacunkiem - Curaçao, którą można porzucić. To się nie zdarza w światowej piłce - komentuje Michał Pol.

- Jest to absolutnie sytuacja bez precedensu. Można powiedzieć, że szok, bo na pewno zapisze się on (Sousa - przyp. red.) jako jeden z najgorszych selekcjonerów. Nie tylko w kontekście sportowym, ale oczywiście też tym, jak zachowuje się w stosunku do kadry, do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ale też przede wszystkim do piłkarzy - uważa Tomasz Włodarczyk z portalu meczyki.pl.

Wpis Cezarego KuleszyTwitter/@Czarek_Kulesza

Brak reakcji selekcjonera

"Życzę wszystkim wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku" - ten niedzielny wpis na portalu Twitter to jak dotąd jedyny komentarz selekcjonera polskiej reprezentacji. Dziennikarze sportowi informują, że Sousa ma wyjechać do Brazylii. W grę wchodzą dwa kluby - Internacional Porto Alegre oraz CR Flamengo.

- Działacze Internacionalu Porto Alegre są w drodze do Lizbony, gdzie mają spotkać się z Paulo Sousą - mówi Tomasz Ćwiąkała.

Operacja "Rosja"

Jeszcze kilka dni temu nic nie wskazywało na takie trzęsienie ziemi. W połowie grudnia na oficjalnym koncie prezesa PZPN pojawiło się wspólne zdjęcie z Sousą i wpis o początku "operacji 'Rosja'".

Operacja Rosja to kluczowy mecz w barażach o awans do mistrzostw świata. Teraz już wiemy, że zapewne bez Sousy. Zaskakujące jest też to, że zaledwie dwa dni temu pogłoskom o odejściu Portugalczyka zaprzeczył jego agent. W rozmowie z Tomaszem Włodarczykiem Hugo Cajuda miał powiedzieć, że brazylijska prasa "jest szalona".

Przeciętne statystyki

Paulo Sousa został selekcjonerem biało-czerwonych prawie rok temu. Poprowadził kadrę w 15 meczach, z czego wygrał tylko sześć. Na Euro wypadliśmy fatalnie, a w eliminacjach do mistrzostw świata wygraliśmy tylko z Andorą Albanią i San Marino. O awans musimy walczyć w barażach. Podobno na decyzję o odejściu Sousy miała wpłynąć ostra krytyka, jaka spadła na niego po przegranym listopadowym meczu z Węgrami.

Według niepotwierdzonych informacji w Brazylii Sousa miałby zarabiać 100 tysięcy euro miesięcznie. To o 30 tysięcy więcej niż w Polsce.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS