"Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński dotarli do dokumentów, z których wynika, że spółka, w której prezesem jest brat byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, otrzymała wielomilionowe dotacje z Agencji Badań Medycznych, na której czele stoi były asystent i doktorant Łukasza Szumowskiego. Prezes firmy, która technologią mRNA zajmuje się od 20 lat i która nie przystąpiła do konkursu, uważa, że ABM promowała działania pozorne.

Opozycja przygotowuje dokumenty dla ewentualnej komisji śledczej, która miałaby zbadać dotacje, które otrzymały firmy powiązane z byłym ministrem zdrowia. Dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a ostatnio też z Agencji Badań Medycznych, którą do życia powołał właśnie minister Łukasz Szumowski.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba mówi o kwocie 220 milionów złotych. - 0,5 procenta budżetu NFZ przepompowywane jest do Agencji Badań Medycznych, na czele której stoi były szef gabinetu Szumowskiego, jego doktorant, a beneficjentem w tej chwili są spółki, a konkretnie spółka, gdzie brat jest prezesem - wyjaśnia. - Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze - dodaje.

- Nie mam zwyczaju komentować tego, co mówi pan poseł Szczerba. Myślę, że to trochę nie licuje z powagą mojego urzędu - odpowiedział doktor habilitowany Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

To prezes agencji, która - jak opisali dziennikarze "Gazety Wyborczej" - rozpisała konkurs na tak zwane polskie mRNA, czyli przygotowanie szczepionek i leków takich, jakie między innymi dziś podaje się na COVID-19.

- Byłoby bardzo fanie, gdyby Polska mogła stać się nie tylko importerem tego rodzaju rozwiązań, ale również aktywnym graczem na światowym rynku - przekonuje profesor Marcin Moniuszko, przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych, prorektor do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

"Pozorne działania"

Firma, która badania nad mRNA prowadzi od dwudziestu lat, nie przystąpiła do konkursu. Jak mówi jej prezes, profesor Jacek Jemielity, powodem był regulamin konkursu, który gwarantował doprowadzenie projektów tylko do pierwszej fazy badań klinicznych.

- Nie możemy podejmować działań, które są pozorne, dlatego próbowaliśmy negocjować z ABM, ale bezskutecznie, więc zdecydowaliśmy się nie wystartować - wyjaśnia profesor Jacek Jemielity, prezes spółki ExploRNA Therapeutics.

W konkursie wystartowały firmy, które nigdy nie zajmowały się mRNA, i dostały na badania, jak w oficjalnym piśmie podaje agencja, nieco ponad 291 milionów złotych. Wśród nich jest firma, której prezesem jest brat byłego ministra zdrowia, Marcin Szumowski. Od agencji, której prezesem jest były asystent i doktorant Łukasza Szumowskiego, firma brata Łukasza Szumowskiego dostała 37 milionów złotych "na odkrycie i opracowanie nowych leków przeciwwirusowych".

- To jak w soczewce pokazuje PiS-owskie rozumienie świata. Niestety, jest tak, że w pandemii niektórzy umierają, a inni zarabiają, to jest rzecz niesłychana - komentuje europoseł PO i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Ten konkurs nie był po to, żeby wyłonić firmy, które zrobią szczepionki. Tylko ten konkurs był po to, żeby przekazać znajomym pieniądze - mówi Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska i Koalicji Obywatelskiej.

- Te zarzuty są dosyć abstrakcyjne. Zważywszy na to, że pomimo tego, że oczywiście znam się z panem ministrem Szumowskim, to ani pan minister Szumowski nie jest stroną, ani też ja nikomu pieniędzy nie daję. Zwracam uwagę, że konkurs, który był realizowany w zakresie technologii RNA, był konkursem ocenianym wieloetapowo przez międzynarodowych ekspertów - przekonuje Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Posłowie Joński i Szczerba przygotowują zawiadomienia do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli, a także dokumenty dla przyszłej komisji śledczej. Jeśli taka kiedykolwiek powstanie.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS