"Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"

23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.12.2021 | "Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze"Paweł Płuska | Fakty TVN

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński dotarli do dokumentów, z których wynika, że spółka, w której prezesem jest brat byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, otrzymała wielomilionowe dotacje z Agencji Badań Medycznych, na której czele stoi były asystent i doktorant Łukasza Szumowskiego. Prezes firmy, która technologią mRNA zajmuje się od 20 lat i która nie przystąpiła do konkursu, uważa, że ABM promowała działania pozorne.

Opozycja przygotowuje dokumenty dla ewentualnej komisji śledczej, która miałaby zbadać dotacje, które otrzymały firmy powiązane z byłym ministrem zdrowia. Dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a ostatnio też z Agencji Badań Medycznych, którą do życia powołał właśnie minister Łukasz Szumowski.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba mówi o kwocie 220 milionów złotych. - 0,5 procenta budżetu NFZ przepompowywane jest do Agencji Badań Medycznych, na czele której stoi były szef gabinetu Szumowskiego, jego doktorant, a beneficjentem w tej chwili są spółki, a konkretnie spółka, gdzie brat jest prezesem - wyjaśnia. - Agencja Badań Medycznych powstała w jednym celu: żeby wyprowadzać pieniądze - dodaje.

- Nie mam zwyczaju komentować tego, co mówi pan poseł Szczerba. Myślę, że to trochę nie licuje z powagą mojego urzędu - odpowiedział doktor habilitowany Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

To prezes agencji, która - jak opisali dziennikarze "Gazety Wyborczej" - rozpisała konkurs na tak zwane polskie mRNA, czyli przygotowanie szczepionek i leków takich, jakie między innymi dziś podaje się na COVID-19.

- Byłoby bardzo fanie, gdyby Polska mogła stać się nie tylko importerem tego rodzaju rozwiązań, ale również aktywnym graczem na światowym rynku - przekonuje profesor Marcin Moniuszko, przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych, prorektor do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

"Pozorne działania"

Firma, która badania nad mRNA prowadzi od dwudziestu lat, nie przystąpiła do konkursu. Jak mówi jej prezes, profesor Jacek Jemielity, powodem był regulamin konkursu, który gwarantował doprowadzenie projektów tylko do pierwszej fazy badań klinicznych.

- Nie możemy podejmować działań, które są pozorne, dlatego próbowaliśmy negocjować z ABM, ale bezskutecznie, więc zdecydowaliśmy się nie wystartować - wyjaśnia profesor Jacek Jemielity, prezes spółki ExploRNA Therapeutics.

W konkursie wystartowały firmy, które nigdy nie zajmowały się mRNA, i dostały na badania, jak w oficjalnym piśmie podaje agencja, nieco ponad 291 milionów złotych. Wśród nich jest firma, której prezesem jest brat byłego ministra zdrowia, Marcin Szumowski. Od agencji, której prezesem jest były asystent i doktorant Łukasza Szumowskiego, firma brata Łukasza Szumowskiego dostała 37 milionów złotych "na odkrycie i opracowanie nowych leków przeciwwirusowych".

- To jak w soczewce pokazuje PiS-owskie rozumienie świata. Niestety, jest tak, że w pandemii niektórzy umierają, a inni zarabiają, to jest rzecz niesłychana - komentuje europoseł PO i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Ten konkurs nie był po to, żeby wyłonić firmy, które zrobią szczepionki. Tylko ten konkurs był po to, żeby przekazać znajomym pieniądze - mówi Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska i Koalicji Obywatelskiej.

- Te zarzuty są dosyć abstrakcyjne. Zważywszy na to, że pomimo tego, że oczywiście znam się z panem ministrem Szumowskim, to ani pan minister Szumowski nie jest stroną, ani też ja nikomu pieniędzy nie daję. Zwracam uwagę, że konkurs, który był realizowany w zakresie technologii RNA, był konkursem ocenianym wieloetapowo przez międzynarodowych ekspertów - przekonuje Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Posłowie Joński i Szczerba przygotowują zawiadomienia do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli, a także dokumenty dla przyszłej komisji śledczej. Jeśli taka kiedykolwiek powstanie.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS