Lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. "Jedyne dobre rozwiązanie to jest szybkie weto"

23.12.2021 | Lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. "Jedyne dobre rozwiązanie to jest szybkie weto"
23.12.2021 | Lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. "Jedyne dobre rozwiązanie to jest szybkie weto"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.12.2021 | Lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. "Jedyne dobre rozwiązanie to jest szybkie weto"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Lex TVN jest krytykowany przez ludzi z otoczenia Andrzeja Dudy. Głównym powodem jest tzw. poprawka Konfederacji, która ogranicza kompetencje prezydenta w wybieraniu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie tylko ludzie prezydenta krytykują ustawę wymierzoną w TVN.

- Teraz (Andrzej Duda - przyp. red.) ma szansę, by pokazać, że jest inaczej, że go interesują także nasze potrzeby - uważa Barbara Labuda, działaczka opozycji w czasach PRL-u. W swojej wypowiedzi nawiązuje do faktu, że to właśnie w rękach Andrzeja Dudy jest teraz los lex TVN. O weto apeluje również Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT i członek Rady Mediów Narodowych.

Gdyby to od nich zależało i gdyby to oni mieli dziś doradzać prezydentowi Dudzie, to sprawa lex TVN już dawno byłaby zamknięta. - Sama należę do tych osób, które chciały i robiły wszystko, żebyśmy mieli wolność w Polsce. Wolność wypowiadania poglądów. Przecież ludzie byli gotowi za to oddać życie - dodaje Barbara Labuda.

Ryszard Bugaj to były doradca prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. On jako argument przeciwko ustawie, obok ataku na wolność słowa i wolność gospodarczą, wskazuje to, jak posłowie PiS-u w Sejmie nad ustawą pracowali. - To jest na rympał robione i to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, i trzeba powiedzieć, że to powinno być oceniane także w kategoriach czysto etycznych. I to ocenione bardzo surowo - uważa.

Poprawka Konfederacji

- W oczywisty sposób jest niekonstytucyjna - tak były szef KRRiT Juliusz Braun, który obecnie zasiada w Radzie Mediów Narodowych, ocenia lex TVN, w tym poprawkę Konfederacji. - Oczywiście, uderza w kompetencje prezydenta - dodaje.

Poprawka zgłoszona do ustawy przez posłów Konfederacji i przyjęta przez Sejm zmieniłaby sposób powoływania członków KRRiT. Obecnie wybieranych osobno przez Sejm (dwóch członków), Senat (jeden) i prezydenta (dwóch).

Zgodnie z poprawką wszystkich członków KRRiT ma powoływać prezydent, ale za zgodą Sejmu i Senatu. To wprost ogranicza jego kompetencje. - Powołanie członków Krajowej Rady to jest jedna z tych samodzielnych kompetencji prezydenta. Tutaj tę kompetencję mu się odbiera i to odbiera się tak, powiedziałbym, radykalnie - uważa Juliusz Braun.

Zarówno politycy PiS, jak i współpracownicy prezydenta, już na początku września mówili o niekonstytucyjności ustawy - właśnie w kwestii poprawki Konfederacji.

- Pan prezydent zapowiedział zawetowanie projektu. Już nie projektu, tylko uchwalonej ustawy w tym kształcie, który został przyjęty - mówił 6 września Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP. Od tamtego czasu ustawa nie zmieniła się ani o przecinek. Dlatego dziś doradcy prezydenta apelują o cierpliwość i zapewniają, że Andrzej Duda decyzję podejmie w zgodzie z konstytucją.

- To będzie decyzja kierowana interesem publicznym po dokładnym rozważeniu wszelkich okoliczności sprawy. W szczególności kontekstu konstytucyjno-prawnego - wyjaśnia doradca prezydenta Paweł Mucha.

Przedłużenie konfliktu?

Jednym z możliwych rozwiązań jest skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. To jednak, jak mówią rozmówcy "Faktów" TVN, sprawy nie rozwiązuje. W praktyce może oznaczać jej podpisanie, tyle że w późniejszym terminie. - Tylko przedłuża konflikt (skierowanie lex TVN do TK - przyp. red.) - uważa Juliusz Braun. - Ta sprawa będzie się jątrzyć w nieskończoność. Jedyne dobre rozwiązanie to jest szybkie weto - dodaje.

- W dowolnym momencie może zostać wyciągnięte. W dowolnym, politycznie wygodnym dla rządzących momencie, i znowu być tą pałą, tą maczugą, wiszącą nad niezależnymi mediami, niezależnymi od rządu - alarmuje Barbara Labuda.

Od początku prezydentury Andrzej Duda zawetował 10 ustaw. Tak było na przykład przy ustawach sądowych - wtedy prezydent powoływał się na ich niekonstytucyjność. Weto poprzedziły protesty.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS