Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"

20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"
20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W cieniu pandemii trwa spór o termin wyborów prezydenckich, a także o to, czy w tej sytuacji będą one ważne oraz kto o tym zdecyduje. Profesor Adam Strzembosz apeluje do Sądu Najwyższego, by określił, czy z wadą prawną zostali wybrani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Politycy spierają się o termin wyborów, a pierwszy w wolnej Polsce pierwszy prezes Sądu Najwyższego przypomina, że równie ważne jest to, kto uzna ważność wyborów. Profesor Adam Strzembosz apeluje do Sądu Najwyższego, by określił, czy sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zostali wybrani z wadą prawną, bo powołała ich nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która została wybrana przez polityków PiS.

- Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii - mówi profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Odmiennego zdania jest obecna pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, która w wydanym oświadczeniu pyta, "czy naprawdę chcemy Sądu Najwyższego, w którym Prezes wskazuje sprawy, które mają być rozpoznawane poza kolejnością, i który wpływa na niezawisłych sędziów, aby wydawali orzeczenia zgodne z oczekiwaniami".

Adam Strzembosz ostrzega, że brak rozstrzygnięcia statusu sędziów będzie miał konsekwencje. - Jeżeli takiego wstępnego orzeczenia nie będziemy mieli, to wtedy istnieje niebezpieczeństwo, że bez względu na treść tego orzeczenia będzie ono podważone - tłumaczy profesor.

Wiele zdań

W sporze pojawia się również wątek wyborów, które nadal nie wiadomo, jak zostaną przeprowadzone, a które dzielą również samą opozycję.

- Bardzo źle jest, jeżeli pisze się instrukcję przeciwpożarową w czasie pożaru - mówi profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Platforma Obywatelska zaprosiła we wtorek prawników, aby wysłuchać ich opinii na temat propozycji przełożenia wyborów o rok w oparciu o zmienione przepisy ustawy o klęsce żywiołowej.

- To parlament ma zobowiązać Radę Ministrów do wprowadzenia w określonym terminie, po wprowadzeniu stanu epidemii, stanu klęski (żywiołowej - przyp. red.) - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat z inicjatywy "Wolne Sądy".

"Chcemy terminu korzystnego dla Polaków"

Chodź w tej sprawie są wątpliwości, to nie one są problemem. Problemem jest brak zgody części opozycji na przedłużanie kadencji prezydenta Dudy o rok. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty zdecydowanie podkreśla, że "nie ma zgody" na przedłużenie kadencji Andrzejowi Dudzie. To samo twierdzi Szymon Hołownia.

- Każdy miesiąc dłużej Andrzeja Dudy na tym urzędzie, to jest strata dla Rzeczpospolitej - mówi niezależny kandydat na prezydenta.

Prezes PSL-u na przedłużenie kadencji się godzi.

- My chcemy termin bezpieczny dla Polaków, a partia rządząca chce termin dogodny dla Andrzeja Dudy - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rozmowy w sprawie kompromisu

Własne konsultacje prowadzi Jarosław Gowin, który proponuje zmianę konstytucji i przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Jednak od wszystkich słyszy "nie".

Jednak bez Jarosława Gowina nie uda się zablokować wyborów korespondencyjnych. Rozmowy nad kompromisem więc trwają.

W środę Jarosław Gowin ma spotkać się z liderem PSL.

W kontekście wyborów pojawił się też nowy argument, którym jest stanowcze stanowisko epidemiologów. Ostrzegają oni przed ryzykiem zakażenia przy przekazywaniu pakietów wyborczych. Zdania władzy nic jednak nie zmienia.

- Wybory korespondencyjne, przeprowadzone w bezpieczny sposób w maju, dają nam gwarancję stabilności politycznej - zapewnia Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości i była premier. Chodzi o utrzymanie władzy, bo za kilka miesięcy poparcie dla PiS może mocno spaść.

"Musimy dbać o demokrację"

Spory o termin wyborów i Sąd Najwyższy mogą się wydawać oderwane od rzeczywistości pandemii, ale profesor Strzembosz ostrzega, by nie zapominać o demokracji.

- Musimy dbać o demokrację, która już z tylu punktów widzenia może budzić zastrzeżenia, co do funkcjonowania w pełnym jej zakresie - przypomina były pierwszy prezes Sądu Najwyższego

W ciągu dwóch dni Trybunał Konstytucyjny przyjął rozstrzygnięcia korzystne dla władzy - uchwały Sądu Najwyższego są zdaniem TK nieważne, a "spór kompetencyjny" wygrywa marszałek Sejmu.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS