Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin"

21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"Renata Kijowska | Fakty TVN

Codziennie się okazuje, że pandemia zmniejszyła liczbę darczyńców, a potrzeby w różnych dziedzinach się nie zmieniły. Hospicja domowe opiekują się ludźmi, którzy są szczególnie bezbronni i potrzebujący pomocy. W tej sytuacji są też szczególnie zagrożeni.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

99-letnia pani Nadzieja jest pod opieką domowego Hospicjum Proroka Eliasza. W wyludniających się podlaskich wioskach samotnych chorych od najbliższego lekarza dzieli nierzadko kilkadziesiąt kilometrów.

- Kiedyś dzieci mogły dojechać z Białegostoku czy z Warszawy, choćby na weekend. W tej chwili zamknięci w swoich domach, więc okazuje się, że zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin - mówi Paweł Grabowski, lekarz i kierownik Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

"Zastępczy członkowie rodziny" pomogą zmienić opatrunek, podłączyć kroplówkę, a nawet przynieść do domu drewno czy zrobić zakupy.

Pomoc potrzebna od zaraz

Również młodsi zdają sobie sprawę, że choć naokoło wszystko się zmieniło, to niezmiennie mogą liczyć na innych. Przykładem tego jest działające pomimo pandemii Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Małopolsce. W związku z warunkami, które są spowodowane pandemią, ciocię, czyli panią doktor, która musiała założyć specjalny strój, może ciężej teraz rozpoznać, ale najważniejsze, że jest.

- Mamy maseczki, zdobyliśmy przyłbice, mamy rękawiczki, ale dziś wyjeżdżająca na wizyty koleżanka powiedziała "pani doktor, mamy w magazynie ostatnich 10 fartuchów" - opowiada Małgorzata Musiałowicz, pediatra i lekarz medycyny paliatywnej z Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Krakowie.

Potrzebne jest wsparcie. NFZ finansuje część wydatków na opiekę nad chorymi. Resztę udawało się zbierać na festynach i kwestach. Teraz to niemożliwe.

Wpłaty od darczyńców wyraźnie zmalały, a wydatki wzrosły. Żaden z podopiecznych nie może tego odczuć.

Wszystko utrudnia koronawirus

Przed lekarzami wizyta w domu dziecka z koronawirusem.

- Wiemy o tym, że do tego domu będziemy musieli wejść, bo tam jest taka procedura (medyczna - przyp. red.), konieczna do wykonania, którą musimy zrobić na miejscu, ale jesteśmy do tego przygotowani - mówi Małgorzata Musiałowicz.

Hospicjum Proroka Eliasza też obawia się, że koronawirus pokrzyżuje plany. Pod opieką domową ma kilkadziesiąt osób. NFZ finansuje leczenie 14 chorych.

- W Niemczech i na Białorusi można trafić pod opiekę hospicjum, umierając na każdą praktycznie chorobę. W Polsce trzeba mieć to "szczęście", żeby mieć raka albo przynajmniej odleżyny - mówi Paweł Grabowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS