Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy

15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy
15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemyDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłaszać do wtorku. W tegorocznych wyborach prezydenckich mamy wybór metody głosowania, ale mamy też określone terminy. Polacy w niektórych krajach często nie mają wyboru - na przykład mogą głosować tylko korespondencyjnie. - Środowiska polonijne alarmują otwarcie, że jest kłopot - twierdzi Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA.

Już za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę 28 czerwca, Polacy ruszą do urn. Te wybory prezydenckie nie będą wyglądały jednak tak jak te, które do tej pory organizowano w Polsce i za granicą.

- Mamy głosowanie dopuszczone wyłącznie jako korespondencyjne przez władze takich krajów jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych tłumaczy, że to władze tych państw zdecydowały, że głosować będzie można tylko korespondencyjnie. Powód to wciąż wysokie zagrożenie epidemiczne.

W niektórych krajach, jak chociażby w Rosji, głosowanie będzie mieszane. W części obwodów będzie można przyjść do lokalu. W innych miejscach Polacy głos oddadzą tylko listownie. W Kuwejcie, Peru, Chile i Wenezueli przez pandemię głosowania w ogóle nie będzie.

List byłych dyplomatów

- Środowiska polonijne alarmują otwarcie, że jest kłopot, że informacja, którą przekazuje MSZ za pośrednictwem swoich placówek, albo jest niewystraczająca albo myląca - powiedział Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA.

Byli polscy dyplomaci w liście otwartym zarzucają MSZ "brak profesjonalizmu służb konsularnych", czego efektem ma być mniejsza liczba komisji wyborczych za granicą. Twierdzą, że władza robi wszystko, by utrudnić Polonii "konstytucyjnie zagwarantowany proces wyborczy".

- Polonia ma pełne konstytucyjne prawo do głosowania w wyborach prezydenckich i powinna w wolny sposób z tego skorzystać - ocenił Ryszard Schnepf.

- Zwracam uwagę, jak ci państwo organizowali wybory, gdzie było o połowę mniej zarejestrowanych Polaków niż jest w tej chwili. To pokazuje poziom ich, moim zdaniem, kompetencji i potwierdza słuszność decyzji o tym, że nie pełnią już swoich funkcji - skomentował na konferencji prasowej wiceminister Piotr Wawrzyk.

Ważne terminy

Głosujący za granicą do poniedziałku 15 czerwca mieli czas, by zgłosić w konsulacie zamiar głosowania korespondencyjnego, ale Państwowa Komisja Wyborcza przypomina też ważne terminy dla wyborców głosujących w Polsce.

- Jutro upływa termin, kiedy ci wszyscy, którzy wybiorą taką formę, taki zamiar, powinni zgłosić się do urzędu gminy, oświadczając, że chcą w tych najbliższych wyborach oddać swój głos korespondencyjnie - przypomniał rzecznik prasowy PKW Tomasz Grzelewski.

Możemy to zgłosić osobiście w urzędzie gminy, drogą mejlową lub przez internetową platformę ePUAP. Do 23 czerwca powinniśmy dostać pakiet wyborczy.

- Czas na wypełnienie tego pakietu jest do 26 czerwca, i na wysłanie tego pakietu. Jeśli ktoś przeoczy ten termin, powinien pójść do lokalu wyborczego i wrzucić pakiet wyborczy do urny - poinformował Tomasz Grzelewski.

Do 23 czerwca możemy złożyć też wniosek o dopisanie do spisu wyborców w konkretnym obwodzie. Do piątku 26 czerwca możemy odebrać z urzędu gminy zaświadczenie, które upoważnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym. Także do 26 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby, które tuż przed wyborami zostaną objęte kwarantanną.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS