Niezwykły portret Fryderyka Chopina. "Chciałem uchwycić połączenie pewności siebie i melancholii"

14.06.2020 | Niezwykły portret Fryderyka Chopina. "Chciałem uchwycić połączenie pewności siebie i melancholii"
14.06.2020 | Niezwykły portret Fryderyka Chopina. "Chciałem uchwycić połączenie pewności siebie i melancholii"
Maciej Woroch | Fakty TVN
14.06.2020 | Niezwykły portret Fryderyka Chopina. "Chciałem uchwycić połączenie pewności siebie i melancholii"Maciej Woroch | Fakty TVN

Irański artysta stworzył niezwykły portret Fryderyka Chopina w technice 3D. Do dyspozycji miał pośmiertną maskę wykonaną dzień po śmierci Chopina oraz jego zdjęcie. Z autorem rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch.

Hadi Karimi to irański artysta, który stworzył niezwykły portret Fryderyka Chopina. Postanowiliśmy więc zapytać go, dlaczego akurat zdecydował się na odtworzenie wyglądu akurat polskiego kompozytora.

- Pracuję teraz nad serią kompozytorów muzyki klasycznej. Chopin stał się moim pierwszym modelem, bo jego twarz przez introwertyczną osobowość jest bardzo tajemnicza - wyjaśnia autor portretu.

Karimi do odtworzenia wizerunku Chopina użył kilku programów trójwymiarowej techniki komputerowej. Prace nad uzyskaniem ostatecznego efektu trwały trzy tygodnie.

Portret kompozytora powstał na podstawie pośmiertnej maski, która została zdjęta z twarzy Chopina w dzień po jego zgonie. Autor wzorował się również na fotografii wykonanej w 1849 roku.

- Wiem, że jego życie nie było najszczęśliwszym. W wyrazie jego twarzy chciałem uchwycić połączenie pewności siebie i melancholii - opowiada irański grafik.

Zdaniem polskiego pianisty z Kanady Jana Lisieckiego muzyka Fryderyka Chopina pełna jest tęsknoty, co ma swoje odwzorowanie w jego melancholijnym spojrzeniu z nowego portretu.

"Wszyscy na całym świecie będą znali ten nowy wizerunek"

Postać i muzyka polskiego pianisty i kompozytora wciąż odkrywana jest na nowo. Piosenkarka Natalia Kukulska do muzyki Chopina właśnie nagrała płytę z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

- Różne osoby interpretują Chopina - muzycznie, plastycznie. Ja napisałam słowa (utworu - przy. red.) "Czułe struny", gdzie śpiewam o tym, żeby zarumienić każdy poszarzały dzień, bo te dni nam ostatnio bardzo poszarzały i zrobiły się takie niepewne - mówi Kukulska.

Ze względu na pandemię COVID-19 i ogłoszone w związku z nią restrykcje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zmuszony został do przełożenia o rok XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

- Myślę, że do tego czasu wszyscy na całym świecie będą znali ten nowy wizerunek Fryderyka Chopina. Nam też bardzo zależy, żeby pokazać też młodego Fryderyka Chopina - mówi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Konkursu Chopinowskiego.

Dom Chopina w Żelazowej Woli, światowej sławy konkurs, a także nowe interpretacje jego muzyki czy nowy portret nie byłyby tak intrygujące, gdyby nie pianista, którego kompozycje do dziś tak poruszają serca.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: hadikarimi.com