Najnowsze

Najnowsze

Kto zapłaci za druk pakietów? Opozycja: Sasin do dymisji

Głosowania w niedzielę nie będzie, ale będzie coś trzeba zrobić z milionami kart do głosowania. Druk zlecił wicepremier Jacek Sasin - a opozycja nie może doprosić się odpowiedzi: na jakiej dokładnie podstawie i za ile? No i - kto teraz ma za to zapłacić. Także politycznie. Stąd wniosek o dymisję.

Porozumienie Kaczyński-Gowin. Głosowania 10 maja ma nie być

Prezesi dwóch partii - Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin - uznali, że wyborów prezydenckich 10 maja de facto nie będzie. Formalnie się odbędą, ale nie dostaniemy kart wyborczych, dlatego prezesi założyli, że Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne. Ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym została ostatecznie przez Sejm przyjęta.

Prognoza pogody na piątek 8 maja

W piątek zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 20 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany.

Władze Łodzi przedłużają działanie "wymazobusa"

Ma wykonać jeszcze tysiąc badań - władze Łodzi postanowiły przedłużyć działanie mobilnego laboratorium. "Wymazobus" to specjalnie wyposażony ambulans pobierający próbki od osób z podejrzeniem koronawirusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wykonał już 700 badań.

Zbierają na pomoc dla niepełnosprawnych

Maszerują i w ten sposób pomagają. Przez pandemię niepełnosprawni od tygodni nie mogą liczyć na rehabilitację. Organizatorzy akcji chcą zebrać 90 tysięcy na dwie dwutygodniowe sesje z pomocą egzoszkieletu.

Andrzej Duda zadowolony z porozumienia Kaczyński-Gowin

Wyrażam satysfakcję, że to porozumienie zostało osiągnięte. Mam nadzieję, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone jak najszybciej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do porozumienia, które w środę wieczorem zostało zawarte między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem.

Głosowania w niedzielę ma nie być. Co z kampanią?

Kampania wyborcza nadal trwa. Aktywnie prowadzi ją prezydent Andrzej Duda. Plusów obecnej sytuacji raczej nie widzą pozostali kandydaci na prezydenta. Bo trudno spokojnie kandydować, gdy z pewnością nie można powiedzieć, kiedy i jak odbędzie się głosowanie.

"Rząd stygmatyzuje medyków i pracowników domów opieki społecznej"

To dyskryminacja i podsycanie nieufności - mówią lekarze i zapowiadają pikietę. Chodzi o rządowe rozporządzenie, które zniosło obowiązek odbycia kwarantanny dla większości pracowników transgranicznych z wyjątkiem personelu medycznego. Dlatego ci, którzy zdecydowali się nie opuszczać pacjentów, nie mogą wrócić do swoich rodzin.

Senatorowie apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej - poinformowała kancelaria Senatu. Podkreślono w niej, że związane z tym przesunięcie wyborów umożliwi koncentrację wszystkich sił politycznych, administracji państwowej i samorządowej na walce z epidemią koronawirusa.

Co po 10 maja? Możliwe scenariusze

10 maja na stronie PKW to ciągle data wyborów prezydenckich. Ale w politycznych scenariuszach mnożą się kolejne. Pewnie już nie w maju, ale może w czerwcu lub w lipcu. Pewne nie jest nic. Może poza ciszą wyborczą, która ma być, choć nie będzie wyborów w niedziele.

Wyborów 10 maja ma nie być. "Doszło do antykonstytucyjnego dealu"

Wybory pocztowe zostały uchwalone przez Sejm. Umowa Kaczyńskiego z Gowinem zadziałała, a Zjednoczona Prawica przetrwała. To właśnie o Zjednoczona Prawicę - co przyznał w czwartek - najbardziej niepokoił się prezydent Andrzej Duda. Tylko po co ta ustawa, skoro ci, którzy głosowali "za", już zapowiedzieli, że przepisy będą chcieli nowelizować. Pytanie "kiedy odbędą się wybory?" wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

"Znaleźliśmy się w jakimś bagnie legislacyjnym"

Wybory 10 maja pewnie się nie odbędą, ale mimo to cisza wyborcza będzie obowiązywać. O wyniku "wyborów" ma powiadomić PKW, a Sąd Najwyższy ma stwierdzić, czy to, co się nie odbyło, było legalne, czy nie. Prawnicy otwarcie mówią o "legislacyjnym bagnie", w jakim znajduje się obecnie Polska.

Na Śląsku przybywa zakażonych górników. "Coraz większy problem"

To jest dziś większy problem niż Domy Opieki Społecznej - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz o ogniskach koronawirusa w kopalniach. U ponad 400 górników zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2, chorują także ich rodziny. W środę na Śląsk udał się Główny Inspektor Sanitarny, by koordynować działania stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Przedszkola i żłobki w nowym reżimie sanitarnym

Od środy 6 maja ponownie zostały otwarte niektóre przedszkola i żłobki. Na dzieci czekała nauczycielka w przyłbicy, a zamiast pluszaków i kredek były termometr i płyn do dezynfekcji. O otwarciu placówek decydowały samorządy, dyrektorzy i właściciele prywatnych placówek.

Wezwanie od wojewody i groźba paraliżu. "Wnieśliśmy odwołanie"

Kilka dni temu do stacji dializ w szpitalu w Sokołowie Podlaskim przyszedł pacjent zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Zakaził trzy pielęgniarki, lekarza i dwoje pacjentów. W związku z tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł skierował do szpitala w Sokołowie Podlaskim między innymi pielęgniarki ze Stoczka. Grozi to paraliżem ośrodka, w którym pracują i który pod opieką ma pięć tysięcy pacjentów.