Najnowsze

Najnowsze

Wirus może przetrwać w lodówce do trzech dni

Po powrocie ze sklepu myjemy ręce. Można też spłukać opakowania kupionych rzeczy ciepłą wodą z mydłem, żeby je odkazić. Koronawirus przez pewien czas utrzymuje się na powierzchniach. W lodówce może przetrwać nawet dłużej. Ryzyko zakażenia się w ten sposób jest niskie, ale istnieje.

Prognoza pogody na wtorek 24 marca

We wtorek słonecznie. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, na południu okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h, wysoko w górach do 100 km/h.

Nadleśnictwa reagują na epidemię. Zakaz wstępu do niektórych lasów

Wprowadzono zakaz wstępu do części lasów w Małopolsce. Do końca marca niektóre leśne trakty, w tym w Puszczy Niepołomickiej i Nadleśnictwa Piwniczna, nie będą dostępne dla turystów. W związku z przymusowym wolnym od pracy Polacy tłumnie ruszyli na spacery do lasów. Zdaniem leśników takie rozwiązanie może pomóc przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

Nie wszyscy podchodzą poważnie do zagrożenia koronawirusem. Wystarczy zostać w domu

W czasie pandemii COVID-19 należy poważnie potraktować apel #ZostańWDomu. Odpuśćmy wyjścia i spotkania towarzyskie w trosce nie tylko o nasze zdrowie. Chodzi o przerwanie łańcucha zakażeń, a przerwać go może tylko brak kontaktu fizycznego z koronawirusem. Dobro wspólne w tym przypadku oznacza wspólne zdrowie. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają, co widać w niektórych parkach i na niektórych boiskach.

Szpitale w Polsce biorą sprawy we własne ręce, jeśli chodzi o zaopatrzenie

Szpitale w całej Polsce obecnie pracują w sytuacji wyjątkowej. W związku z pandemią COVID-19 potrzeby szpitali są ogromne, bo lekarze, pielęgniarki i cały personel, walcząc o zdrowie Polaków, ryzykują własnym. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych zapasy ciągle są, ale przeznaczone będą głównaie dla szpitali zakaźnych. Dlatego szpitale biorą sprawy we własne ręce.

Polacy wracają do kraju. Trwa akcja #LotDoDomu

W ramach akcji #LotDoDomu w osiem dni do Polski wróciło do poniedziałku blisko 30 tysięcy obywateli. Niektórzy zmuszeni zostali do skrócenia wakacji. Akcja #LotDoDomu została zorganizowana przez PLL LOT i polski rząd.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy apelują o środki ochrony osobistej

Obowiązkowa kwarantanna nie omija pracowników ochrony zdrowia, którzy, walcząc o nasze zdrowie, narażają samych siebie na zakażenie nowym koronawirusem. To oznacza problemy szpitali i konieczność zamknięcia niektórych oddziałów. Personel wielu szpitali ostrzega, że w takich warunkach szybko zaczyna brakować środków ochrony osobistej, czyli maseczek, gogli i rękawiczek.

Przybywa zakażonych SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarła ósma osoba

Lekarze, pielęgniarki i cały personel szpitali robią co mogą, i apelują do obywateli Polski o pozostanie w domach. Przypominają, że to może pomóc nam wszystkim ograniczyć skalę pandemii COVID-19. W sumie w Polsce potwierdzono do poniedziałku 684 przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci ósmej osoby, u której wykryto zakażenie nowym koronawirusem. Kwarantanna w dobie epidemii ma olbrzymie znaczenie.

Zamknięty szpital i pilne poszukiwania pasażerów autobusu po śmierci dwojga pacjentów

37-letnia kobieta zmarła rano w szpitalu w Poznaniu. Była przedszkolanką. Sto osób ma przymusową kwarantannę. O śmierci 43 letniego kierowcy autobusu poinformował w południe szpital w Radomiu. Poszukiwani są pasażerowie, którzy mieli z nim styczność. Według danych Ministerstwa Zdrowia - 22 marca w Polsce zakażonych jest 627 osób. 7 zmarło. W szpitalach jest ponad tysiąc osób zakażonych. Ta liczba z dnia na dzień rośnie.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 marca

Tylko w Karpatach i Bieszczadach pojawią się zanikające opady śniegu. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

E-nauka. Wielkie wyzwanie dla uczniów i nauczycieli

Najpierw była eksplozja radości, że nie trzeba chodzić do szkoły, a teraz jest tęsknota za kolegami. Uczniowie już wiedzą, że kolejne tygodnie zamiast w ławkach spędzą przy własnych biurkach. To wyzwanie zarówno dla nich jak i dla nauczycieli. Są problemy techniczne i organizacyjne, ale praca wre.

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia w komunikacji miejskiej

Tramwaje nie całe dla pasażerów. Biletów u motorniczych kupić nie można, bo dostęp do nich ogranicza strefa bezpieczeństwa. Łatwiej ją utrzymać, gdy pasażerów jest jak na lekarstwo. W ograniczeniu rozprzestrzeniającego się koronawirusa ma tu pomóc coś jeszcze. Dodatkowo wyłączono ogrzewanie i tak zwane ciepłe guziki, czyli pasażerowie nie muszą otwierać sami drzwi.  

Mniej transplantacji. Konsultant radzi, by je ograniczyć

Transplantacja w dobie pandemii koronawirusa. To ze względu na osłabioną odporność może być niebezpieczne dla dawcy i biorcy. Konsultant krajowy radzi, by przeszczepy ograniczyć jedynie do przypadków klinicznie pilnych. Na razie nie ma zakazów, ale są obostrzenia.

Mieli zamordować 2-latka. Kobieta przyznała się do winy

Kara dożywocia grozi 21-latce z Chodzieży. Kobieta przyznała, że zabiła - udusiła - własne dziecko. Chłopiec miał 2 lata i niestety mógł być ofiarą przemocy od dawna. Kilka miesięcy temu trafił do szpitala, ale najwyraźniej policja i prokuratura nie wyciągnęła z tego wniosków. Teraz lecą głowy.

Zakupy, leki, maseczki, kombinezony. Tak pomagają Polacy

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na maseczki, kombinezony czy specjalne fartuchy dla personelu medycznego. Są niezbędne przy leczeniu osób zakażonych. Z pomocą przychodzą firmy i lokalne społeczności. Szyją sprzęt i dostarczają posiłki dla zapracowanych lekarzy.

Pacjentka zataiła kontakt, cały szpital zamknięty

- Niechaj hasło "nie okłamuj medyka" stanie się hasłem przewodnim - mówi dyrektor szpitala w Wolicy, do którego trafiła zmarła w Poznaniu kobieta. Szpital czasowo nie działa, bo pacjentka zataiła, że miała kontakt z osobą mogącą mieć COVID-19. Na przymusową kwarantannę trafiło sto osób, w tym dzieci. Zgodnie z danymi z 22 marca - w Polsce są 563 potwierdzone przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. Zmarło 7 osób.

W Polsce wprowadzono stan epidemii. "To egzamin z odpowiedzialności"

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia do soboty do godziny 18:00 w Polsce odnotowano 492 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Pięć osób zmarło. Tydzień temu rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a w piątek - stan epidemii. Jest duża różnica. Warto wiedzieć jaka, bo dotyczy naszych praw i obowiązków.