Najnowsze

Najnowsze

Część uczniów może wrócić do szkół. Decyzja wywołuje wiele pytań

Już od poniedziałku będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w szkołach branżowych. Otwarte zostaną miedzy innymi schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Uczniowie, na razie tylko klas 1-3, będą mogli wrócić do szkół 25 maja. Odmrażanie wywołuje tysiące pytań, wątpliwości ze strony nauczycieli i rodziców. Odpowiedzi jednak brakuje.

"Wracamy do życia, które znaliśmy". Fryzjerzy i restauratorzy przygotowują się na powrót do pracy

Restauratorzy odliczają godziny do poniedziałku. Jedni jeszcze przemeblowują lokale, inni montują specjalne przegrody i uzupełniają zapasy rękawiczek, ale wszyscy z niecierpliwością czekają na pierwszych klientów. Restauracje, kawiarnie, bary, salony fryzjerskie i kosmetyczne od 18 maja wracają do pracy. W okrojonym składzie i na nowych zasadach, ale z nadzieją, że uda się odrobić straty.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego odwołany. "Musimy temu podołać"

Minister środowiska odwołał dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego. Andrzej Grygoruk zarządzał nim od 3 i pół roku. Stracił stanowisko - jak uzasadnia resort - po analizie audytu przeciwpożarowego Są głosy, że to zła decyzja w trudnym dla parku momencie. W kwietniu doszło tam do największego w historii tego parku pożaru, który objął około 5,5 tysiąca hektarów bagiennych łąk i lasów.

Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego chce odwołania Zaradkiewicza

Zamieszania wokół Sądu Najwyższego ciąg dalszy. Kilkudziesięciu sędziów SN złożyło w Kancelarii Prezydenta RP wniosek o odwołanie sędziego Kamila Zaradkiewicza z funkcji. Z koeli Zaradkiewicza złożył wniosek do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Niewykluczone, że całą procedurę wyłonienia kandydatów na następców Małgorzaty Gersdorf trzeba będzie rozpocząć od nowa.

"Rząd powinien stanąć w obronie górników i Ślązaków"

W czwartek rano potwierdzono 265 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, z czego 209 przypadków to zachorowania na Śląsku. Region nadal pozostaje największym ogniskiem koronawirusa. Kończy się pierwsza faza testów u górników z pięciu kopalń, w których zakażeń było najwięcej. Objęła ona 15 tysięcy osób. Od piątku ruszyć ma kolejna tura badań. Rośnie też lawina oskarżeń i hejtu pod adresem górników i ich rodzin. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje, by powstrzymać tę falę nienawiści.

Opozycja zapowiada kolejne kontrole w sprawie zakupów maseczek przez ministerstwo

To był zaplanowany skok na kasę - mówią posłowie Koalicji Obywatelskiej i wciąż pytają o szczegóły zakupu maseczek niespełniających norm. Jak opisała "Gazeta Wyborcza", Ministerstwo Zdrowia przepłacając i bez sprawdzenia jakości kupiło towar niespełniający norm za 5 milionów złotych. W transakcję miał być zaangażowany znajomy rodziny ministra Łukasza Szumowskiego. Jednocześnie minister zdrowia podkreśla, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Tak samo jak wiceminister Janusz Cieszyński.

Platforma chce zmiany kandydata w wyborach? "Fakty" TVN: decyzja w piątek

Wybory prezydenckie najprawdopodobniej odbędą się 28 czerwca. Właśnie ta data wymieniana jest w obozie rządzącym najczęściej. Pojawia się zatem pytanie: kto w tych wyborach wystartuje? Lista dotychczasowych kandydatów wcale nie jest taka pewna. Platforma Obywatelska jest o krok od zmiany. Z informacji "Faktów" TVN wynika, że zarząd krajowy partii w piątek o godzinie 10 ma podjąć decyzję w sprawie kandydata na prezydenta.

Masowe testy na Śląsku. "Współpracujemy z kopalniami"

Nie zamierzamy zamykać Śląska. Tam potrzebna jest pomoc, która już płynie - mówi premier i ucina wszelkie plotki, pogłoski i sensacyjnie brzmiące informacje o odcięciu tego regionu. Dane o zakażeniach nie pozostawiają wątpliwości - górnicy i ich rodziny są bardzo zagrożeni.

Specjalna aplikacja ma umożliwić wyjazd na europejskie wakacje

Cyfrowy paszport medyczny może przydać się każdemu, kto chce wyjechać na zagraniczne wakacje. To aplikacja na telefon, która świadczy o naszym stanie zdrowia. Jednocześnie Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic. Robią to Niemcy i Austria.

Prognoza pogody na czwartek 14 maja

W czwartek na południu i w centrum Polski wystąpią przelotne opady deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Maksymalna temperatura w dzień wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Medycy walczą z hejtem i agresją. Ruszyła akcja #MuremZaMedykiem

"Murem za medykiem" - tym hasłem Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego chcę zwrócić uwagę na problem, który coraz częściej dotyka lekarzy, ratowników medycznych i wszystkich pracowników służby zdrowia. To odpowiedź na hejt i agresję, jaka wylała się w ostatnim czasie na medyków w całej Polsce. Każdy może wziąć udział w tej akcji. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z hasłem #MuremZaMedykiem i udostępnić je w mediach społecznościowych.

Co zakłada nowa ustawa w sprawie wyborów?

Kolejny projekt ustawy o wyborach znowu ekspresowo przeszedł przez Sejm. Projekt PiS-u rozszerza kompetencje marszałek Sejmu. Największe kontrowersje budzi możliwość swobodnego wpływania na kalendarz wyborczy. Jakie rozwiązania znajdują się w projekcie przyjętym przez Sejm?

Odroczone obrady w Sądzie Najwyższym i zapowiedź wniosku do prezydenta

W środę miało być kontynuowane Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jednak sędzia Kamil Zaradkiewicz, który tymczasowo pełni obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, zdecydował o odroczeniu obrad. Dodatkowo Zaradkiewicz poinformował, że złoży wniosek do prezydenta o zmiany w regulaminie Sądu Najwyższego.

Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu

Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. Jak mówił, współpraca z marszałkiem Grodzkim "nie układa się dobrze". Pracę przy Wiejskiej będzie łączyć z pracą w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. W prezydium ma go zastąpić senator PiS Marek Pęk.

W ekspresowym tempie, bez pracy w komisji. Sejm przyjął ustawę dotyczącą wyborów

We wtorek, w ekspresowym tempie, Sejm uchwalił ustawę w sprawie wyborów prezydenckich, której projekt złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zakłada głosowanie mieszane - korespondencyjne i tradycyjne w lokalu wyborczym. Jeszcze niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że głosowanie w lokalach wyborczych to opcja nierealna i to przez co najmniej dwa lata. Teraz zagłosował wbrew własnym rekomendacjom. Terminu wyborów nadal nie ma.