Niedźwiedzie polarne zagrożone. "Za 30 lat ich liczba drastycznie spadnie"

22.07 | Niedźwiedzie polarne zagrożone. "Za 30 lat ich liczba drastycznie spadnie"WWF Canada

Mogą ważyć nawet 700 kilogramów, biegać szybko jak koń, a ich futro wcale nie jest białe, a przezroczyste. W naturze nie mają żadnych wrogów. Poza ludźmi. Spieszmy się z ich ratowaniem, bo niedźwiedzi polarnych może niedługo zabraknąć.

Zdaniem naukowców niedźwiedzie polarne w naturalnym, arktycznym środowisku niedługo będą tylko wspomnieniem. Globalne ocieplenie odbiera im przestrzeń do życia.

- W tej chwili szacuje się, że mamy gdzieś około 22 tysięcy osobników. Za 30 lat, a może nawet i szybciej, ta liczba drastycznie spadnie - mówi Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Od Alaski po Syberię - wszędzie tam, gdzie do tej pory niedźwiedzie bez przeszkód polowały na foki, lodu jest mniej, a to zmusza je do coraz dłuższych pobytów na lądzie i głodówek. Wychudzone zwierzęta gorzej znoszą arktyczną zimę.

- Proszę sobie wyobrazić niedźwiedzia, który raz że jest głodny, dwa nie ma co pić, bo woda morska nie zaspokoi jego pragnienia. On potrzebuje wody słodkiej. Kiedyś to był lód, gdzieś jakieś kałuże w słońcu mogły się topić. Była woda do picia - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor zoo w Warszawie.

Właśnie dlatego głodne i wymęczone zwierzęta coraz śmielej zbliżają się do osad ludzkich, gdzie szybko są zabijane. Z najnowszych badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców wynika, że jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosła, przyspieszając globalne ocieplenie, to do 2100 roku większość populacji niedźwiedzi polarnych stanie na krawędzi zagłady.

Najpierw zaczną wymierać najmłodsze niedźwiadki, potem te roczne, a następnie dorosłe samce i samice z młodymi.

Iskierka nadziei

- Niektóre ekosystemy są w stanie się odbudować, ale niestety, jeżeli chodzi o czapy lodowe, to nie jest ten kierunek. Tu wzrost temperatury jest jednoznaczny i jednokierunkowy, cały czas nam temperatura globalnie rośnie - tłumaczy profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy ludzkość będzie w stanie odtworzyć gatunek? Zdaniem ekspertów - nie. Utrzymywanie niedźwiedzi w sztucznych warunkach jest niezwykle drogie i trudne, dlatego tak ważne jest zachowanie ich naturalnego środowiska.

- My tych niedźwiedzi, jako ogrody zoologiczne w Eurazji, nie uchronimy przed wymarciem z tej części świata, no bo po prostu za mało jest ogrodów zoologicznych, za mało przestrzeni dla niedźwiedzi polarnych - wyjaśnia Andrzej Kruszewicz.

Ale coś można zrobić. W badaniach opublikowanych w "Nature Climate Change" naukowcy założyli, że średnia temperatura na świecie wzrośnie o ponad 3 stopnie Celsjusza w porównaniu do czasów przedindustrialnych. Ograniczenie tego trendu i dążenie do neutralności klimatycznej może kupić ginącym gatunkom trochę czasu i być może ocalić ich topniejące środowisko.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: WWF Canada

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS