Niedźwiedzie polarne zagrożone. "Za 30 lat ich liczba drastycznie spadnie"

22.07 | Niedźwiedzie polarne zagrożone. "Za 30 lat ich liczba drastycznie spadnie"WWF Canada

Mogą ważyć nawet 700 kilogramów, biegać szybko jak koń, a ich futro wcale nie jest białe, a przezroczyste. W naturze nie mają żadnych wrogów. Poza ludźmi. Spieszmy się z ich ratowaniem, bo niedźwiedzi polarnych może niedługo zabraknąć.

Zdaniem naukowców niedźwiedzie polarne w naturalnym, arktycznym środowisku niedługo będą tylko wspomnieniem. Globalne ocieplenie odbiera im przestrzeń do życia.

- W tej chwili szacuje się, że mamy gdzieś około 22 tysięcy osobników. Za 30 lat, a może nawet i szybciej, ta liczba drastycznie spadnie - mówi Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Od Alaski po Syberię - wszędzie tam, gdzie do tej pory niedźwiedzie bez przeszkód polowały na foki, lodu jest mniej, a to zmusza je do coraz dłuższych pobytów na lądzie i głodówek. Wychudzone zwierzęta gorzej znoszą arktyczną zimę.

- Proszę sobie wyobrazić niedźwiedzia, który raz że jest głodny, dwa nie ma co pić, bo woda morska nie zaspokoi jego pragnienia. On potrzebuje wody słodkiej. Kiedyś to był lód, gdzieś jakieś kałuże w słońcu mogły się topić. Była woda do picia - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor zoo w Warszawie.

Właśnie dlatego głodne i wymęczone zwierzęta coraz śmielej zbliżają się do osad ludzkich, gdzie szybko są zabijane. Z najnowszych badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców wynika, że jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosła, przyspieszając globalne ocieplenie, to do 2100 roku większość populacji niedźwiedzi polarnych stanie na krawędzi zagłady.

Najpierw zaczną wymierać najmłodsze niedźwiadki, potem te roczne, a następnie dorosłe samce i samice z młodymi.

Iskierka nadziei

- Niektóre ekosystemy są w stanie się odbudować, ale niestety, jeżeli chodzi o czapy lodowe, to nie jest ten kierunek. Tu wzrost temperatury jest jednoznaczny i jednokierunkowy, cały czas nam temperatura globalnie rośnie - tłumaczy profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy ludzkość będzie w stanie odtworzyć gatunek? Zdaniem ekspertów - nie. Utrzymywanie niedźwiedzi w sztucznych warunkach jest niezwykle drogie i trudne, dlatego tak ważne jest zachowanie ich naturalnego środowiska.

- My tych niedźwiedzi, jako ogrody zoologiczne w Eurazji, nie uchronimy przed wymarciem z tej części świata, no bo po prostu za mało jest ogrodów zoologicznych, za mało przestrzeni dla niedźwiedzi polarnych - wyjaśnia Andrzej Kruszewicz.

Ale coś można zrobić. W badaniach opublikowanych w "Nature Climate Change" naukowcy założyli, że średnia temperatura na świecie wzrośnie o ponad 3 stopnie Celsjusza w porównaniu do czasów przedindustrialnych. Ograniczenie tego trendu i dążenie do neutralności klimatycznej może kupić ginącym gatunkom trochę czasu i być może ocalić ich topniejące środowisko.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: WWF Canada

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

"Tarcza Wschód" to największy taki projekt od II wojny światowej. Ma na celu budowę infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Jego rozpoczęcie planowano było na przyszły rok, ale - jak informuje wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS