Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza

23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzeczaArleta Zalewska | Fakty TVN

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oświadczył, że Sławomir Nowak nie był inwigilowany po 1 października 2019 roku. Koalicja Obywatelska wciąż ma jednak wątpliwości, czy służby nie inwigilowały sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, z którym Sławomir Nowak pozostawał w kontakcie. - Ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Przede wszystkim żądamy wyjaśnień, czy w sprawie, która dotyczy Sławomira Nowaka, były podejmowane działania noszące znamiona inwigilacji polityków opozycji - tymi słowami przewodniczący PO Borys Budka wytłumaczył pismo, które wysłał w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego.

Borys Budka zrobił to po tym, jak Sławomir Nowak, jeden z doradców kampanii prezydenckiej Koalicji Obywatelskiej, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Potem pojawiły się informacje, że Nowak mógł być podsłuchiwany tuż przed swoim zatrzymaniem, czyli również w trakcie trwania kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego. To czas, gdy miał stały, również telefoniczny, kontakt ze sztabowcami kandydata opozycji.

- Czy w związku z tym politycy PiS, którzy nadzorują służby, mogli mieć dostęp do informacji ze sztabów wyborczych konkurentów, czy mogli również korzystać z technik operacyjnych, by na przykład inwigilować konkurenta pana Andrzeja Dudy? - tak obawy opozycji przedstawił Borys Budka.

Mariusz Kamiński zaprzecza

Odpowiedź z rządu przyszła błyskawicznie. Nadzorujący służby minister Mariusz Kamiński napisał, że, po pierwsze, CBA działało za zgodą prokuratury i sądu, a po drugie - to ważna, dotąd nieznana informacja - że kontroli operacyjnej nie stosowano po tym, jak Sławomir Nowak zakończył pracę na Ukrainie, czyli po 1 października 2019 roku. Po trzecie, oskarżanie CBA o inwigilowanie sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego Mariusz Kamiński nazywa "zupełnie bezpodstawnym".

- Niemożliwe jest to, że przez rok (...) polskie służby w tej sprawie nic nie robiły, a tak by wynikało z oświadczenia pana ministra Kamińskiego, a jednak nagle po wyborach postanowiły zatrzymać pana Sławomira Nowaka. Dziwne to trochę, ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Myślę, że jest to bezpodstawne stwierdzenie opozycji (o inwigilacji sztabu - przyp. red.). Opozycja wiele rzeczy ma nieprawdziwych - powiedział Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Niezależnie od stanowiska przekazanego w czwartek przez koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, posłowie opozycji chcą, by osobiście stawił się na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i za zamkniętymi drzwiami, na posiedzeniu niejawnym, odpowiedział na pytania posłów o zakres i terminy, w jakich podległe mu służby działały w tej konkretnej sprawie.

Komentarze z opozycji

- Sprawa Sławomira Nowaka jest poważna i służby miały prawo go inwigilować. Tym bardziej trzeba wyjaśnić wątpliwości, czy ta uzasadniona inwigilacja Nowaka nie służyła czemuś jeszcze - skomentował Maciej Gdula, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Lewicy.

- Czy służby, że tak powiem, przekazywały komuś gdzieś dalej informacje, które uzyskiwały w tej sprawie, a poza tym, czy to nie jest przypadek, że akurat tydzień po wyborach, a nie trzy tygodnie przed wyborami ta sprawa miała miejsce - tak wątpliwości opozycji przedstawił Adam Szłapka, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Na dziś posłowie PiS z Komisji do Spraw Służb Specjalnych nie widzą powodu, by ktokolwiek z rządu w tej sprawie składał wyjaśnienia. To PiS ma w komisji decydującą większość.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS