Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza

23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzeczaArleta Zalewska | Fakty TVN

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oświadczył, że Sławomir Nowak nie był inwigilowany po 1 października 2019 roku. Koalicja Obywatelska wciąż ma jednak wątpliwości, czy służby nie inwigilowały sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, z którym Sławomir Nowak pozostawał w kontakcie. - Ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Przede wszystkim żądamy wyjaśnień, czy w sprawie, która dotyczy Sławomira Nowaka, były podejmowane działania noszące znamiona inwigilacji polityków opozycji - tymi słowami przewodniczący PO Borys Budka wytłumaczył pismo, które wysłał w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego.

Borys Budka zrobił to po tym, jak Sławomir Nowak, jeden z doradców kampanii prezydenckiej Koalicji Obywatelskiej, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Potem pojawiły się informacje, że Nowak mógł być podsłuchiwany tuż przed swoim zatrzymaniem, czyli również w trakcie trwania kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego. To czas, gdy miał stały, również telefoniczny, kontakt ze sztabowcami kandydata opozycji.

- Czy w związku z tym politycy PiS, którzy nadzorują służby, mogli mieć dostęp do informacji ze sztabów wyborczych konkurentów, czy mogli również korzystać z technik operacyjnych, by na przykład inwigilować konkurenta pana Andrzeja Dudy? - tak obawy opozycji przedstawił Borys Budka.

Mariusz Kamiński zaprzecza

Odpowiedź z rządu przyszła błyskawicznie. Nadzorujący służby minister Mariusz Kamiński napisał, że, po pierwsze, CBA działało za zgodą prokuratury i sądu, a po drugie - to ważna, dotąd nieznana informacja - że kontroli operacyjnej nie stosowano po tym, jak Sławomir Nowak zakończył pracę na Ukrainie, czyli po 1 października 2019 roku. Po trzecie, oskarżanie CBA o inwigilowanie sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego Mariusz Kamiński nazywa "zupełnie bezpodstawnym".

- Niemożliwe jest to, że przez rok (...) polskie służby w tej sprawie nic nie robiły, a tak by wynikało z oświadczenia pana ministra Kamińskiego, a jednak nagle po wyborach postanowiły zatrzymać pana Sławomira Nowaka. Dziwne to trochę, ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Myślę, że jest to bezpodstawne stwierdzenie opozycji (o inwigilacji sztabu - przyp. red.). Opozycja wiele rzeczy ma nieprawdziwych - powiedział Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Niezależnie od stanowiska przekazanego w czwartek przez koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, posłowie opozycji chcą, by osobiście stawił się na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i za zamkniętymi drzwiami, na posiedzeniu niejawnym, odpowiedział na pytania posłów o zakres i terminy, w jakich podległe mu służby działały w tej konkretnej sprawie.

Komentarze z opozycji

- Sprawa Sławomira Nowaka jest poważna i służby miały prawo go inwigilować. Tym bardziej trzeba wyjaśnić wątpliwości, czy ta uzasadniona inwigilacja Nowaka nie służyła czemuś jeszcze - skomentował Maciej Gdula, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Lewicy.

- Czy służby, że tak powiem, przekazywały komuś gdzieś dalej informacje, które uzyskiwały w tej sprawie, a poza tym, czy to nie jest przypadek, że akurat tydzień po wyborach, a nie trzy tygodnie przed wyborami ta sprawa miała miejsce - tak wątpliwości opozycji przedstawił Adam Szłapka, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Na dziś posłowie PiS z Komisji do Spraw Służb Specjalnych nie widzą powodu, by ktokolwiek z rządu w tej sprawie składał wyjaśnienia. To PiS ma w komisji decydującą większość.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS