Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza

23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzecza
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.07.2020 | Czy CBA inwigilowało sztab wyborczy Trzaskowskiego? Mariusz Kamiński zaprzeczaArleta Zalewska | Fakty TVN

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oświadczył, że Sławomir Nowak nie był inwigilowany po 1 października 2019 roku. Koalicja Obywatelska wciąż ma jednak wątpliwości, czy służby nie inwigilowały sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, z którym Sławomir Nowak pozostawał w kontakcie. - Ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Przede wszystkim żądamy wyjaśnień, czy w sprawie, która dotyczy Sławomira Nowaka, były podejmowane działania noszące znamiona inwigilacji polityków opozycji - tymi słowami przewodniczący PO Borys Budka wytłumaczył pismo, które wysłał w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego.

Borys Budka zrobił to po tym, jak Sławomir Nowak, jeden z doradców kampanii prezydenckiej Koalicji Obywatelskiej, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Potem pojawiły się informacje, że Nowak mógł być podsłuchiwany tuż przed swoim zatrzymaniem, czyli również w trakcie trwania kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego. To czas, gdy miał stały, również telefoniczny, kontakt ze sztabowcami kandydata opozycji.

- Czy w związku z tym politycy PiS, którzy nadzorują służby, mogli mieć dostęp do informacji ze sztabów wyborczych konkurentów, czy mogli również korzystać z technik operacyjnych, by na przykład inwigilować konkurenta pana Andrzeja Dudy? - tak obawy opozycji przedstawił Borys Budka.

Mariusz Kamiński zaprzecza

Odpowiedź z rządu przyszła błyskawicznie. Nadzorujący służby minister Mariusz Kamiński napisał, że, po pierwsze, CBA działało za zgodą prokuratury i sądu, a po drugie - to ważna, dotąd nieznana informacja - że kontroli operacyjnej nie stosowano po tym, jak Sławomir Nowak zakończył pracę na Ukrainie, czyli po 1 października 2019 roku. Po trzecie, oskarżanie CBA o inwigilowanie sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego Mariusz Kamiński nazywa "zupełnie bezpodstawnym".

- Niemożliwe jest to, że przez rok (...) polskie służby w tej sprawie nic nie robiły, a tak by wynikało z oświadczenia pana ministra Kamińskiego, a jednak nagle po wyborach postanowiły zatrzymać pana Sławomira Nowaka. Dziwne to trochę, ja Kamińskiemu nie wierzę - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

- Myślę, że jest to bezpodstawne stwierdzenie opozycji (o inwigilacji sztabu - przyp. red.). Opozycja wiele rzeczy ma nieprawdziwych - powiedział Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Niezależnie od stanowiska przekazanego w czwartek przez koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, posłowie opozycji chcą, by osobiście stawił się na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i za zamkniętymi drzwiami, na posiedzeniu niejawnym, odpowiedział na pytania posłów o zakres i terminy, w jakich podległe mu służby działały w tej konkretnej sprawie.

Komentarze z opozycji

- Sprawa Sławomira Nowaka jest poważna i służby miały prawo go inwigilować. Tym bardziej trzeba wyjaśnić wątpliwości, czy ta uzasadniona inwigilacja Nowaka nie służyła czemuś jeszcze - skomentował Maciej Gdula, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Lewicy.

- Czy służby, że tak powiem, przekazywały komuś gdzieś dalej informacje, które uzyskiwały w tej sprawie, a poza tym, czy to nie jest przypadek, że akurat tydzień po wyborach, a nie trzy tygodnie przed wyborami ta sprawa miała miejsce - tak wątpliwości opozycji przedstawił Adam Szłapka, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Na dziś posłowie PiS z Komisji do Spraw Służb Specjalnych nie widzą powodu, by ktokolwiek z rządu w tej sprawie składał wyjaśnienia. To PiS ma w komisji decydującą większość.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS