Tłumy nad Morskiem Okiem i ścisk na parkingu. "Półtorej godziny czekaliśmy w korku"

23.07.2020 | Tłumy nad Morskiem Okiem i ścisk na parkingu. "Półtorej godziny czekaliśmy w korku"
23.07.2020 | Tłumy nad Morskiem Okiem i ścisk na parkingu. "Półtorej godziny czekaliśmy w korku"
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.07.2020 | Tłumy nad Morskiem Okiem i ścisk na parkingu. "Półtorej godziny czekaliśmy w korku"Renata Kijowska | Fakty TVN

Bez uprzednio wykupionego biletu parkingowego policja może nie wpuścić samochodów osobowych zmierzających na Palenicę Białczańską, gdzie jest wejście na szlak nad Morskie Oko. Nic dziwnego. W ładną pogodę turystów i pojazdów tam nie brakuje. Kiedy są tłumy, to warto też pomyśleć o wzięciu maseczek.

Bliskość natury, przepiękne widoki. Wakacje w górach dają szansę na oddech i znalezienie dystansu. Tak przynajmniej powinno być.

- Staliśmy ponad godzinę w korku i zrezygnowaliśmy. Jeżeli ktoś nie ma wykupionego biletu na parking, to, niestety, musi się ewakuować. Wszystkie miejsca są zajęte, mnóstwo ludzi - tłumaczy jedna z turystek nad Morskim Okiem.

- Półtorej godziny czekaliśmy w korku, busem jadąc nad Morskie Oko - twierdzi jeden z turystów. - Pogoda dopisuje i wcale nie ma się co dziwić, że każdy chce zażyć świeżego powietrza w odosobnieniu - dodaje inny.

Osobno do Morskiego Oka raczej się nie dotrze. Z dotarciem na parking na Palenicy Białczańskiej też może być problem. Tatrzański Park Narodowy prowadzi sprzedaż biletów na parking przez internet. Trzeba je kupić z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

- Na dzisiaj, czyli na czwartek, bilety wysprzedały się już o godzinie 15. Jeżeli jest ładna pogoda, to możemy spodziewać się dużego ruchu turystycznego. Nie ryzykujmy, kupujmy bilety on-line - radzi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

By zapewnić sobie sprawny dojazd, trzeba wejść na stronę TPN, wybrać ikonkę "bilety", zaznaczyć datę wycieczki, wpisać numer rejestracyjny samochodu i mieć refleks. - Chcieliśmy zarezerwować, ale nie zdążyliśmy. Wszystko było wykupione - mówi jedna z turystek nad Morskim Okiem.

Policja interweniuje

Chętnych jest tylu, że do akcji wkroczyła policja. Kierowców bez biletu na Palenicę czy Łysą Polanę funkcjonariusze kierują do środków komunikacji zbiorowej.

- Na rondzie kieruje nas policja, żebyśmy dalej do Białki podjechali i tam właśnie na parkingu powożą nas busiki - opisuje jedna z turystek.

- Zachęcam wszystkich do korzystania ze zbiorowej komunikacji (...). Jechanie własnym samochodem powoduje tylko to, że te korki zdecydowanie się tam powiększają, a na koniec okazuje się, że tak naprawdę nie ma gdzie tego samochodu zaparkować - wyjaśnia asp. sztab. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Zostawianie samochodu na poboczu to kiepski pomysł. Można za to słono zapłacić. - Policja odholowuje wszystkie te pojazdy, które parkują nielegalnie (...). Mam nadzieję, że uda się nauczyć turystów, którzy przyjeżdżają na Podhale i chcą iść do Morskiego Oka, żeby (...) odpowiednio planowali - mówi Szymon Ziobrowski.

Warto nad Morskie Oko zabrać maseczki. Choć to przestrzeń otwarta, to w tłumie lepiej je nosić.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS