Najnowsze

Najnowsze

Pilny apel do dawców. "Za chwilę będzie brakować krwi"

Od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi. W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Obecna sytuacja nie sprawiła jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na krew dla pacjentów po operacjach lub w trakcie terapii. Stacje krwiodawstwa zaapelowały o oddawanie krwi i wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa dla dawców. Przed niektórymi punktami poboru krwi pojawiły się nawet kolejki dawców, ale apel wciąż pozostaje aktualny.

Prognoza pogody na niedzielę 22 lutego

Zachmurzenie w kraju będzie małe i umiarkowane, miejscami będzie słonecznie. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie.

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto prowadzona na platformie Siepomaga.pl ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19.

Szkoła i redakcja w jednym pokoju

Praca zdalna - to pojęcie, które dla wielu z nas stało się ostatnio wyjątkowo bliskie. Praca zdalna nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza gdy w domu brakuje podstawowych narzędzi do jej wykonywania, a jednocześnie trzeba się zająć dziećmi. W TVN24 nie tylko o tym mówimy, także doświadczamy tego na własnej skórze. Jak to wygląda w praktyce pokazuje reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Niezwykła inicjatywa w trudnych czasach. By "być bliżej"

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka.

Coraz gorsza sytuacja we Włoszech. "Nie dajemy już rady leczyć wszystkich"

Zakaz weekendowych wyjazdów i szczelniejsze kontrole na granicach miast - to kolejne zaostrzenia środków bezpieczeństwa we Włoszech. Sytuacja na Półwyspie Apenińskim jest coraz poważniejsza. Z dnia na dzień jest coraz więcej nowych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Przybywa ofiar śmiertelnych, na które nie ma miejsca w kostnicach.

Uciekł ze szpitala zakaźnego i wsiadł do taksówki. Grozi mu nawet 8 lat więzienia

54-letni pacjent, który uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu, jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, za co grozi mu kara do ośmiu lat więzienia. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Oczywiście w szczególnym warunkach. W ciągu ostatniej doby doszło do jeszcze dwóch ucieczek ze szpitali zakaźnych. Na pomorzu i Opolszczyźnie.

"Jesteśmy normalnymi ludźmi, musimy pracować"

Kierowcy, sprzedawcy, kurierzy - oni, mimo obowiązywania stanu epidemii, swoich obowiązków nie mogą wykonywać zdalnie, a codzienności bez ich pracy wolelibyśmy sobie nie wyobrażać. Ich praca jest kluczowa dla społeczeństwa.

"Wybory powinny zostać odwołane"

Wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja - mówi Jarosław Kaczyński, a kandydat jego partii, jako prezydent, wciąż ma narzędzia i środki do prowadzenia aktywnej kampanii wyborczej. Uziemieni przez epidemię rywale zarzucają Andrzejowi Dudzie, że zabiega o głosy wyborców na specjalnych zasadach. Polityczne zaplecze prezydenta broni go i przekonuje, że akurat Andrzej Duda na epidemii traci.

Coraz więcej zakażeń SARS-CoV-2. Służby apelują o odpowiedzialność

Apele o pozostanie w domach wciąż obowiązują, a łamiącym nakaz kwarantanny grozi nawet trzydzieści tysięcy złotych kary. Wezwania do odpowiedzialnych zachowań słychać zewsząd. Ratownicy przypominają o akcji "nie kłam medyka", epidemiolodzy o tym, że kiedy występują objawy, to nie należy iść na SOR, tylko zgłosić się do sanepidu. Należy też częściej i dłużej myć ręce i zachowywać odpowiedni dystans. Od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minęło siedemnaście dni, od tego czasu przypadków zakażeń wciąż przybywa.

Premier ogłosił stan epidemii. Co to oznacza?

W Polsce do godziny 15 w sobotę wykryto w sumie 452 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pięć zakażonych osób zmarło. W ślad za kolejnymi zakażeniami idą kolejne decyzje rządu. W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przejściu ze stanu zagrożenia epidemicznego do stanu epidemii.

W Polsce wciąż wzrasta liczba zakażonych SARS-CoV-2

Miała 27 lat i w ciężkim stanie przebywała w szpitalu w Łańcucie na Podkarpaciu. Zmarła kolejna pacjentka zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, ale jako oficjalną przyczynę śmierci podano sepsę. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia - na tę chwilę potwierdzono w Polsce już 411 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a zmarło pięć osób. Ze szpitala w Zielonej Górze wyszedł "pacjent zero", pierwszy Polak zakażony koronawirusem. Czuje się dobrze i nie ma już żadnych objawów choroby.

Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?

Szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce dopiero przed nami. Zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przybywa, a tymczasem niektórzy lekarze sami trafiają do kwarantanny domowej, bo okazuje się, że mieli styczność w szpitalu z osobą zakażoną, a nie mieli na sobie środków ochrony osobistej. Epidemiolog prof. Janusz Kocik uważa, że pracownicy szpitali powinni w takiej sytuacji pracować dalej mimo wszystko. Szpitale borykają się też z innym problemem: brakuje krwi do zabiegów, bo brakuje dawców.

Prognoza pogody na sobotę 21 marca

Na Podkarpaciu wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu a na Lubelszczyźnie deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

54-latek uciekł ze szpitala zakaźnego. Grozi mu do 8 lat więzienia

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie ucieczki ze szpitala zakaźnego w Zgierzu. W czwartek po południu 54-latek, u którego podejrzewa się zakażenie koronawirusem, bez wiedzy lekarzy i pielęgniarek opuścił szpital. Szukano go przez 3 godziny. Teraz grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia. Późnym popołudniem ma być wynik jego testu.

Rząd udostępnił aplikację dla osób objętych kwarantanną

Prośba o selfie - kilka razy dziennie i zawsze "z zaskoczenia". Tak ma działać nowa rządowa aplikacja na smartfony dla osób objętych kwarantanną. Ma to odciążyć służby odpowiedzialne za kontrolowanie osób objętych kwarantanną domową i usprawnić użytkownikom kontakt w razie potrzeby skorzystania z pomocy pracowników socjalnych. Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest dostępna w Google Play i App Store.

Pomoc dla szpitali i lekarzy. Obywatelskich inicjatyw nie brakuje

W walce z koronawirusem trzeba działać razem. Zwłaszcza, kiedy w szpitalach na już potrzebne są dodatkowe środki ochrony osobistej i specjalistyczny sprzęt. Coraz więcej jest oddolnych inicjatyw, jak i działań samorządowców, ale z każdym dniem ta pomoc może być potrzebna jeszcze bardziej.

Posiedzenie Sejmu na Stadionie Narodowym? Pomysł "mało poważny"

Politycy mają różne pomysły na organizację posiedzenia Sejmu. Pojawił się i taki pomysł, żeby posiedzenie odbyło się na Stadionie Narodowym. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapewnia, że Kancelaria Sejmu pracuje nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo posłom, ale pomysł, by organizować posiedzenie Sejmu na Stadionie Narodowym, wydaje mu się mało poważny.

Dramatyczny apel wiceministra nauki. "Jeżeli się złamie te zasady kwarantanny, to oni umrą"

Wszędzie widać zaostrzone środki ostrożności w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Po tym, jak okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa, Ryszard Kamiński, jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, całe kierownictwo resortu zostało poddane kwarantannie i pracuje zdalnie. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz podkreśla, że musimy ograniczać kontakty z innymi ludźmi i przestrzegać zasad kwarantanny, aby chronić zdrowie osób najbardziej narażonych. - Jeżeli się złamie te zasady kwarantanny, to oni umrą - twierdzi.

Coraz więcej odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce

W szpitalu w Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta, u której wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. 27-latka niedawno urodziła dziecko. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci miała być sepsa. Tym samym stała się ona szóstą osobą w Polsce, która zmarła i u której wykryto nowego koronawirusa.

Kolejne przypadki SARS-CoV-2 w Polsce. Minister Zdrowia apeluje

W Polsce rośnie liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Do południa Ministerstwo Zdrowia informowało o 325 potwierdzonych przypadkach. Już w trakcie trwania "Faktów" TVN poinformowało o kolejnych. Do czwartkowego wieczoru w Polsce potwierdzono 355 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 12 osób, u których potwierdzono w czwartek zakażenie, to pracownicy jednego szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.