"Powinniśmy zajmować się ratowaniem służby zdrowia, a nie ratowaniem ministra Sasina"

22.07.2020 | "Powinniśmy zajmować się ratowaniem służby zdrowia, a nie ratowaniem ministra Sasina"
22.07.2020 | "Powinniśmy zajmować się ratowaniem służby zdrowia, a nie ratowaniem ministra Sasina"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
22.07.2020 | "Powinniśmy zajmować się ratowaniem służby zdrowia, a nie ratowaniem ministra Sasina"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nocne posiedzenie komisji zdrowia było wielkim zaskoczeniem dla posłów i dziennikarzy. Nowa poprawka, zgłoszona przez polityków Zjednoczonej Prawicy, umożliwi Poczcie Polskiej uzyskanie około 70 milionów złotych "rekompensaty" za przygotowania do majowych wyborów korespondencyjnych, które ostatecznie się nie odbyły.

Dla posłów i dziennikarzy wielkim zaskoczeniem okazało się nocne posiedzenie komisji zdrowia dotyczące ustawy zdrowotnej.

- Na sejmowej komisji zdrowia powinniśmy zajmować się ratowaniem służby zdrowia, a nie ratowaniem ministra Sasina - apelowała Monika Wielichowska z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Procedowana ustawa miała dotyczyć zmian w opiece zdrowotnej. Sam tytuł świadczył o tym, że ma być typowo ekspercka, ma nie budzić kontrowersji i gdyby faktycznie tego dotyczyła, to pewnie miałaby poparcie wszystkich posłów.

Ale za ustawą nie kryły się zmiany ani dodatkowe pieniądze na służbę ochrony zdrowia, tylko rachunek za wybory, które miał zorganizować Jacek Sasin, ale nie zorganizował.

W tekście poprawki jest mowa o rekompensacie dla podmiotów, które "w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie Prezesa Rady Ministrów związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów". Chodzi o siedemdziesiąt milionów, które bez ustawy wydała Poczta Polska na przygotowania do majowych wyborów korespondencyjnych, które się nie odbyły.

- Za te 70 milionów złotych 27 tysięcy osób otrzymywałoby najniższe wynagrodzenie przez okres jednego miesiąca - zwracała uwagę na konferencji prasowej Katarzyna Skowrońska z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Zapewnienia Sasina

Minister Aktywów Państwowych publicznie obiecywał pocztowe wybory, nie mając przećwiczonych procedur, nie mając przeszkolonych komisji wyborczych, nie mając nawet odpowiednich przepisów.

Jacek Sasin nie był na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, która zajmowała się pieniędzmi za jego niezrealizowane obietnice pocztowych wyborów. We wtorek świętował wyborczy sukces Andrzeja Dudy, a posłowie PiS-u przekonywali, że wyborów nie było z winy opozycji, bo Senat działał zbyt długo. Chociaż akurat Senat działał zgodnie z przepisami.

- Jeżeli nawet tak kuriozalna poprawka w Sejmie przejdzie, w Senacie z pewnością nie zyska powodzenia. Będziemy wracać do tematów zdrowia - zapowiada Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Pieniądze za niezrealizowane pocztowe wybory bez przepisów zostały przez PiS ukryte w procedowanej nocą ustawie zdrowotnej.

Warto również przypomnieć, że w ramach przygotowań do majowych wyborów Poczta Polska zakupiła worki na wyborcze pakiety za ponad pięć milionów. Cena za jeden worek miała wynieść ponad 116 złotych i 85 groszy. Poczta worków nie użyła, a jej prezes wydatki na nie uznał za tajemnicę przedsiębiorstwa, chociaż zapłacą za to podatnicy.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS