Najnowsze

Najnowsze

Roman Giertych opublikował oświadczenie w sprawie wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego

Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek ma zająć się wnioskiem prokuratury o aresztowanie biznesmena Leszka Czarneckiego. Właściciel Idea Banku jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym afery GetBack. W posiedzeniu nie weźmie udziału pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych, który blisko miesiąc temu został zatrzymany przez CBA i w związku ze stawianymi mu zarzutami zawieszony w czynnościach adwokata.

Prognoza pogody na poniedziałek 16 listopada

W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia. W pasie dzielnic zachodnich i centralnych pojawią się przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Szlachetna Paczka w tym roku też działa. Szuka darczyńców

Dwa miliony osób, w tym prawie pół miliona dzieci, żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie. Do niektórych z tych ludzi docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Tegoroczna akcja właśnie wystartowała. Potrzeby są różne: najczęściej to jedzenie, ubrania, buty, nieraz sprzęt taki jak pralka, piec, albo po prostu węgiel do ogrzania domu. Darczyńcy mogą się zgłaszać na oficjalnej stronie internetowej Szlachetnej Paczki.

"Strategia działania policji w tym dniu była właściwa". Polityczne konkluzje po marszu narodowców

Marsz narodowców 11 listopada w Warszawie i zamieszki, które wybuchły w czasie jego trwania, skłoniły do rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z szefem BBN i ministrem spraw wewnętrznych. Uznali oni, że "strategia działania policji była właściwa". Na sprawę nowe światło rzucają nagrania z monitoringu miejskiego, na których doskonale widać na przykład bitwę policjantów i narodowców pod księgarnią przy rondzie de Gaulle'a. Jedno z mieszkań na Powiślu o mało nie spłonęło z powodu wrzuconej do niego racy przez uczestnika marszu.

Sejmowa komisja ds. pedofilii. "Swoisty sojusz ołtarza z tronem"

Państwowa Komisja do spraw pedofilii ma już wybrany skład od dawna, ale bardzo wolno podejmuje jakiekolwiek czynności. Głosami posłów PiS na przewodniczącego komisji wybrano Błażeja Kmieciaka - związanego wcześniej między innymi z Ordo Iuris oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Przepadła natomiast kandydatura księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, od lat działającego na rzecz ofiar pedofilii w Kościele.

Wsparcie dla artystów i spore kontrowersje. Rząd wstrzymuje wypłaty

Nagła zmiana w sprawie pieniędzy dla artystów. Minister Piotr Gliński ogłosił, że do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury zostaną wstrzymane. Gdy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wcześniej ogłosiło, do kogo i jakie środki trafią, pojawiły się pytania, czy rzeczywiście otrzymają je ci, którzy najbardziej ich potrzebują. Najsłynniejszym polskim artystom przyznano bowiem kwoty sięgające setek tysięcy złotych z funduszu, który ma 400 milionów złotych. Na przykład 66 tysięcy otrzymała Filharmonia Łódzka, za to ponad pół miliona złotych dostała firma Radosława Liszewskiego z discopolowej grupy Weekend.

"Mechanizm szantażu". Zjednoczona Prawica ostro o mechanizmie praworządności

Praworządność i pieniądze: te kwestie mają chodzić w parze w Unii Europejskiej. Solidarna Polska nie chce ustanowienia unijnych norm, które pozwalałaby wstrzymać wypłatę funduszy unijnych krajom członkowskim, które nie są uznawane za praworządne. Polska może zawetować unijną perspektywę budżetową na najbliższe siedem lat, jak również ustanowienie osobnego funduszu na rzecz walki ze skutkami pandemii COVID-19. Są jednak tacy politycy w Zjednoczonej Prawicy, którzy pamiętają, że Polska potrzebuje pieniędzy z UE.

Rząd zwleka z publikacją wyroku TK, Sejm zwleka z zajęciem się ustawą prezydenta

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający przepisy w sprawie aborcji zapadł ponad 3 tygodnie temu i wciąż nie został opublikowany. Prezydent uważa, że powinno to nastąpić "niezwłocznie", rząd jednak zwleka, a sam wyrok niezwłocznie wywołał masowe protesty. Sejm wciąż nie zajął się prezydencką inicjatywą ustawodawczą, która ustanowiłaby nowy wyjątek od zakazu aborcji. Wicepremier Jarosław Gowin mówi, że posłowie czekają na pisemne uzasadnienie wyroku TK.

Tak działa szpital na Stadionie Narodowym. "Jesteśmy wsparciem jeżeli chodzi o pacjentów, którzy są w lżejszym stanie"

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych zakażeniach i o śmierci 548 osób. W szpitalach leży obecnie ponad 22 tysiące chorych z COVID-19, co stanowi wielkie wyzwanie dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Sytuację miały poprawić zapowiedziane przez rząd szpitale tymczasowe. Ten największy powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak funkcjonuje, sprawdzała ekipa "Faktów" TVN.

Podziały w Zjednoczonej Prawicy. "Jarosław Kaczyński traci kontrolę nad swoim obozem politycznym"

Prezydent absolutnie się nie zgadza na "piątkę dla zwierząt", co jest sprzeczne z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS twierdził, że "wszyscy dobrzy ludzie" poprą tę ustawę. Sporów na prawicy jest więcej. Kolejną kością niezgody jest kwestia ewentualnego weta dla unijnej perspektywy finansowej, czyli budżetu UE na najbliższe siedem lat. Wicepremier Jarosław Gowin mówi otwarcie, że ma nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki nie posłuży się wetem. Solidarna Polska jest za wetem, gdyż sprzeciwiają się powiązaniu wypłat z funduszy unijnych z praworządnością.

Policja zatrzymała podejrzanego o wrzucenie racy do mieszkania w Warszawie

Mężczyzna podejrzany o wrzucenie racy do mieszkania na Powiślu w Narodowe Święto Niepodległości został zatrzymany przez policję. 36-latek, powiązany ze środowiskiem pseudokibiców, został zatrzymany w Białymstoku, kiedy przygotowywał się do wyjechania za granicę. Nagrania z monitoringu rzucają nowe światło na inne incydenty podczas Marszu Niepodległości.

"Jesteśmy potrzebni bardziej niż kiedykolwiek". Rusza Szlachetna Paczka

W 2019 roku Szlachetnej Paczce udało się pomóc ponad czternastu tysiącom rodzin. Zaangażowało się w to ponad 600 tysięcy osób - przekazały paczki o wartości niemal 50 milionów złotych. Jak będzie w tym roku? - To jest rok szczególny, w którym jesteśmy potrzebni bardziej niż kiedykolwiek - apeluje Joanna Sadzik, prezes Szlachetnej Paczki.

Prognoza pogody na niedzielę 15 listopada

W niedzielę pochmurno, z większymi przejaśnieniami na zachodzie, południu i w centrum kraju. Na krańcach wschodnich słabe, zanikające opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, szczególnie na zachodzie.

"Trochę mi się tak życie układa, jakby wszystkie drogi prowadziły do Saszy"

Chociaż dziś jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w kraju, kiedyś jeździła w obsłudze karetki pogotowia. Jej mama jest pielęgniarką, a babcia i ciocia położnymi, więc ze szczególną troską myśli o służbie zdrowia w czasie pandemii. Czym grozi koronawirus, przekonała się na własnej skórze. Magdalena Boczarska spotkała się z Eweliną Witenberg niedługo po ciężkim przechorowaniu COVID-19 i na moment przed premierą serialu TVN "Żywioły Saszy", w którym gra rolę Saszy Załuskiej, profilerki policyjnej.

Prymas mówi o konieczności powołania komisji, ojciec Rydzyk o ataku na Kościół

Jestem zasmucony tym, że kardynał nie podjął się wyjaśnienia sprawy - tak prymas Polski mówi o zarzutach wobec kardynała Stanisława Dziwisza, który przez lata miał tuszować skandale pedofilskie w Kościele. Arcybiskup Wojciech Polak mówi, że powinna w tej sprawie jak najszybciej powstać watykańska komisja. To nie jedyne spojrzenie na sprawę ze strony przedstawicieli Kościoła. Ojciec Tadeusz Rydzyk mówi o ataku na księży i na Kościół.

"Epidemia w Polsce nie wyhamowuje"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25571 zakażeniach SARS-CoV-2. To o półtora tysiąca więcej przypadków niż poprzedniej doby i niemal 3000 więcej niż w czwartek, kiedy premier mówił o pierwszym sygnale stabilizacji. Czy wciąż można o niej mówić, biorąc pod uwagę także liczbę zgonów, która wynosi 548 osób?

Podejrzany o podpalenie mieszkania podczas marszu narodowców został zatrzymany

36-ściolatek podejrzany o podpalenie mieszkania podczas środowego marszu narodowców został zatrzymany w Białymstoku. W ustaleniu jego tożsamości pomógł monitoring. Mężczyzna szykował się do wyjazdu do jednego z krajów Beneluksu. Jest powiązany ze środowiskiem pseudokibiców i nie ma czystej kartoteki. Z kolei MSWiA publikuje nowy zapis monitoringu z zamieszek na rondzie de Gaulle'a.

Groźba weta unijnego budżetu? "To jest dla Polski bardzo ryzykowny ruch"

- Jestem przerażony tym, co się dzieje, tymi groźbami weta. Nie wiem, jaki jest cel zapowiadania tego weta - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując działania rządu Mateusza Morawieckiego wokół unijnych negocjacji budżetowych. Niektórzy politycy PiS grożą, że Polska zawetuje 7-letnią perspektywę finansową UE, jeśli zostanie wprowadzony mechanizm powiązania funduszy z praworządnością. - Po prostu polityka europejska rządu Zjednoczonej Prawicy jest de facto polityką wewnętrzną - oceniła Agata Szczęśniak, dziennikarka portalu OKO.press. - To jest dla Polski bardzo ryzykowny ruch, bo dziś wiele państw, zwłaszcza na południu Europy, na to wsparcie czeka - skomentował dr Marcin Kędzierski, ekonomista. - W krajach takich jak Polska, ale też Węgry i niektórych innych, istnieje obawa, że to będzie bardzo ostry bat na zachowania polityków, które tej praworządności i innym wartościom unijnym nie służą - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, specjalistka od stosunków międzynarodowych, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"To, co robi Mateusz Morawiecki, zakrawa na czyste szaleństwo"

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie mechanizmu powiązania wypłaty pieniędzy unijnych z praworządnością. "Bez dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich nie widzimy możliwości ratyfikacji budżetu w Parlamencie RP" - przekonuje szef polskiego rządu. Opozycja jest bardzo krytyczna wobec stanowiska polskich władz.

Premier mówi o stabilizacji, lekarze o "iluzji poprawy"

24051 nowych zakażeń koronawirusem odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja, że ponieważ liczba nowych zakażeń nie rośnie z dnia na dzień, to nie ma teraz potrzeby wprowadzenia pełnego lockdownu. Szpitale wciąż są jednak przepełnione i brakuje im butli tlenowych. Premier rozmawiał w piątek z przedstawicielami firmy Pfizer o zakupie szczepionki na COVID-19.