Najnowsze

Najnowsze

Łódzka Caritas zebrała 150 tysięcy złotych na testy dla bezdomnych

Zgodnie z nowymi zasadami bezdomni muszą się przebadać pod katem obecności koronawirusa, aby uzyskać miejsce w schronisku, a to kosztuje. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował o zbiórkę funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska tydzień temu, 15 listopada 2020 roku, na zakończenie mszy świętej z okazji Światowego Dnia Ubogich. Łódzkiej Caritas udało się zebrać w tydzień 150 tysięcy złotych.

"Sto dni solidarności". Premier przedstawił nowe założenia w walce z COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "sto dni solidarności" - zanim w Polsce ma się pojawić szczepionka na COVID-19. Na tej samej konferencji szef rządu przyznał, że wiele wcześniejszych rządowych prognoz dotyczących rozwoju epidemii się nie sprawdziło. Od poniedziałku rząd chce rozmawiać z przedsiębiorcami o nowych formach pomocy. Ponadto rząd obiecał, że nowe restrykcje związane z pandemią będą ogłaszane z większym wyprzedzeniem.

Narodowy czy pokazowy? "Siedzę w pustym szpitalu"

Dziennikarz "Polityki" Paweł Reszka opublikował w internecie relację lekarza, który jest zatrudniony w Szpitalu Narodowym, czyli szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym. Z relacji lekarza wyłania się obraz placówki, która przyjmuje bardzo mało pacjentów, pomimo posiadania sprzętu i personelu. W całej Polsce hospitalizowanych jest ponad dwadzieścia tysięcy zakażonych koronawirusem, a zajętych jest dwa tysiące respiratorów.

Nowych przypadków COVID-19 w Polsce poniżej 20 tysięcy. Czy jest się z czego cieszyć?

Według prognoz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego sytuacja epidemiczna w Polsce może się poprawiać. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 18467 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To mniej niż w najgorszych dniach listopada. Zmniejsza się jednak liczba wykonywanych testów, a liczba hospitalizowanych pacjentów wciąż jest wysoka. W poniedziałek resort zdrowia ma wytłumaczyć, skąd rozbieżności w statystykach podawanych przez powiatowe sanepidy i tych publikowanych przez rząd.

Handel i usługi w okresie przedświątecznym. Nie wszyscy zadowoleni

Od soboty sklepy w galeriach handlowych znów będą mogły zostać otwarte - akurat na okres zakupów przedświątecznych. Handlowcy będą musieli przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych. Ferie zimowe w przyszłym roku mają być w jednym terminie dla wszystkich województw - od 4 do 17 stycznia. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci z gór, mają obiekcje.

Rząd przedstawił plan na dalszą walkę z epidemią

Na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan rządu na najbliższe sto dni. Szkoły pozostają zamknięte - do świąt nauka nadal będzie się odbywała w systemie zdalnym. Ferie świąteczne płynnie przejdą w ferie zimowe i mają trwać do siedemnastego stycznia. Od przyszłej soboty zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych. Ale mają funkcjonować w ostrym reżimie sanitarnym. Rząd zapowiada, że dla najbardziej dotkniętych przez pandemię branż są przygotowywane - i konsultowane z Komisją Europejską - kolejne pakiety pomocy.

W całym kraju brakuje personelu medycznego

Polscy lekarze pracujący w Niemczech nie wrócą do kraju pomagać przy walce z pandemią. Mają swoje życie, pracę i obowiązki - to odpowiedź na apel posłanki PiS-u Joanny Lichockiej. Problem braku lekarzy i pielęgniarek jest coraz bardziej dotkliwy. Niemal we wszystkich szpitalach.

Kaszubska parafia uczciła tablicą wizytę premiera

Można sobie wyobrazić, jak trudna do opisania była wdzięczność proboszcza za udział premiera we mszy i wizytę na plebanii kościoła w Łebczu na Kaszubach. Każdy teraz może przeczytać kościelną tablicę pamiątkową. Jednych bawi, innych zawstydza lub irytuje.

Prognoza pogody na niedzielę 22 listopada

Na Podkarpaciu będzie pogodnie. Poza tym mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a na Wybrzeżu po południu możliwe są lokalne burze. Temperatura wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr dość silny, południowo-zachodni.

"Ja nie wiem, jakie diabły przy tym kręciły". Ardanowski krytykuje otoczenie Jarosława Kaczyńskiego

Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że jest zadowolony po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim na temat "piątki dla zwierząt". Według byłego ministra rolnictwa prezes PiS nie został zapoznany z konsekwencjami, jakie ustawa o ochronie zwierząt miałaby dla polskiego rolnictwa. Winą obarczył ludzi z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja ocenia, że Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił prezesa PiS jako osobę nieświadomą sytuacji w kraju i konsekwencji swoich czynów.

Rodzina i znajomi przyszli odebrać 17-letniego Janka z prokuratury. Interweniowała policja

17-letni Janek Radziwon został zatrzymany w czwartek pod Sądem Okręgowym w Warszawie, gdzie odbywała się demonstracja solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października na Placu Trzech Krzyży podczas strajku kobiet. Janek Radziwon usłyszał zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza, za co grozi do 3 lat więzienia. Nastolatek nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. W piątek został zwolniony. Przed prokuraturą przywitali go rodzina i znajomi. Jego ojciec usłyszał od funkcjonariuszy, że sam uczestniczy w nielegalnym zgromadzeniu. Ponadto policja wystawiła mu mandat, bo jego samochód przekroczył dozwolony czas postoju.

Wątpliwości wokół działań policji. Opozycja domaga się wyciągnięcia konsekwencji

Po działaniach policji podczas środowego strajku kobiet w Warszawie Koalicja Obywatelska nie tylko chce odwołania Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, ale też wnioskuje o dymisję komendanta stołecznego policji. Największe oburzenie i kontrowersje budzą działania nieumundurowanych funkcjonariuszy z pałkami teleskopowymi. Jeden z nich kilkakrotnie uderzył tym narzędziem demonstrujących.

Liczba nowych zakażeń wciąż to ponad 24 tysiące. W szpitalach nie widać poprawy

W trzech województwach mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku wykrycia osób, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Prace nad organizacją tego przedsięwzięcia trwają. Liczba zajętych covidowych łóżek w szpitalach od kilku dni utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24213 nowych zakażeń koronawirusem oraz 574 zgony osób zakażonych.

"Sto dni solidarności". Rząd przedstawił plany dotyczące restrykcji

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przed nami "sto dni solidarności", po których w Polsce może pojawić szczepionka na COVID-19. Pierwsze dawki mają do nas trafić 18 stycznia. Już od przyszłej soboty wszystkie sklepy w centrach handlowych, a nie tylko spożywcze, drogerie i apteki, znów będą mogły być otwarte.

"Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki"

Komisja Europejska i polski rząd już myślą o kupowaniu i dystrybucji szczepionki na COVID-19. - Liczę na to, że ta szczepionka będzie jak najszybciej dostępna, ale powiem szczerze, że najbardziej boję się tego, że jest ogólna zapaść w ochronie zdrowia - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Ważne jest, żeby zachować w przestrzeni publicznej spokój, umiar i mobilizację społeczną - stwierdził drugi gość programu, prof. Aleksander Bobko, filozof, były senator PiS. - Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki. Myślę o szczepionkach na grypę. To była, delikatnie mówiąc, porażka - przypomniał trzeci gość, Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

"Najlepsza lekcja WOS". 17-latek na "dołku" słyszał protestujący tłum

17-latek zatrzymany po proteście - przed Sądem Okręgowym w Warszawie - całą dobę spędził na komendzie. Rodzice Janka o zatrzymaniu ich syna dowiedzieli się od jego kolegów. 17-letni chłopak miał naruszyć nietykalność funkcjonariusza. 14-letni Maciek miał namawiać do udziału w zgromadzeniu. Do niego też przyszła policja.

Tajniacy na strajku kobiet. Nieumundurowany policjant użył gazu wobec posłanki

W Warszawie, na środowym strajku kobiet, pojawili się mężczyźni w maskach i z pałkami teleskopowymi w rękach. Okazało się, że są to policjanci. Ponadto funkcjonariusze używali wobec protestujących gazu łzawiącego. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat została potraktowana takim środkiem przez nieumundurowanego policjanta. Opozycja postanowiła złożyć wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - Jarosława Kaczyńskiego.

Jarosław Pinkas podał się do dymisji. Powód: stan zdrowia

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podał się do dymisji - oficjalnie z powodu złego stanu zdrowia. Poseł PO Cezary Tomczyk odejście Jarosława Pinkasa z Państwowej Inspekcji Sanitarnej nazwał "chyba pierwszą pozytywną wiadomością od początku pandemii". W ciągu ostatnich miesięcy dyrektorzy szkół narzekali, że nie mogą się do sanepidu dodzwonić, a pewien 19-latek wykazał różnice między danymi o epidemii podawanymi przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne a danymi zbiorczymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia. W niektórych miastach sanepidowi pomagają urzędnicy i pracownicy instytucji miejskich.

Prognoza pogody na sobotę 21 listopada

W sobotę pogodnie, tylko na północy kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, a na Wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na wschodzie i południu do 6 stopni Celsjusza na zachodzie i Pomorzu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Fundacja z Suwałk organizuje zbiórkę produktów, niezbędnych dla chorych w szpitalu

Pacjenci, którzy w ciężkim stanie przywożeni są na tak zwane oddziały covidowe trafiają do nich tak jak stoją. Kiedy walka toczy się o każdy oddech, nikt nie myśli o wzięciu szczoteczki do zębów czy dodatkowej pary ubrań. Jednak pacjenci w szpitalu spędzają wiele dni z dala od rodzin i wtedy okazuje się, że potrzebne są podstawowe rzeczy. W Suwałkach trwa zbiórka takich produktów.