Josepha wybudzono ze śpiączki po 10 miesiącach. "Nie wiem, czy zrozumie nasze opowieści o lockdownie"


Przez 10 miesięcy był w śpiączce. Nie miał pojęcia o pandemii i o tym, jak przez ten czas zmienił się świat. W czasie śpiączki dwukrotnie był zakażony koronawirusem. Teraz 19-letni Joseph z Wielkiej Brytanii powoli wraca do zdrowia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18.30 i 20.20 w TVN24 BiS

Joseph przez ostatnie 10 miesięcy był w śpiączce. Teraz obudził się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeszcze nie wie, że na świecie szaleje pandemia. Nie ma pojęcia, że lekarze z całego globu walczą z koronawirusem.

- Nie wiem, czy Joseph zrozumie nasze opowieści o lockdownie - zastanawia się Sally Flavill Smith, ciotka Josepha.

1 marca 2020 roku Joseph miał wypadek, został potrącony przez samochód. Doznał poważnego urazu mózgu i zapadł w śpiączkę. Wówczas jeszcze Wielka Brytania tętniła życiem. Media w całym kraju obiegła informacja o tym, że Boris Johnson i jego narzeczona spodziewają się dziecka. Trzy tygodnie później na Wyspach wprowadzono pierwszy lockdown.

- Joseph, będąc w śpiączce, zdecydowanie cierpiał. Jego mięśnie były skurczone. Lekarze przeprowadzili tracheoskopię, ale pojawiły się komplikacje i zachorował na zachłystowe zapalenie płuc. Był w złym stanie, a do tego zachorował na COVID-19 - wspomina ciotka 19-latka.

Walka o zdrowie

Joseph przez kilka tygodni przebywał w szpitalu w Leicester w środkowej Anglii. Teraz został przeniesiony do domu opieki, gdzie wraca do zdrowia.

Przed wypadkiem był pełnym życia nastolatkiem. W maju ubiegłego roku miał odwiedzić Pałac Buckingham i z rąk księcia Edynburga odebrać nagrodę za osiągnięcia sportowe.

- Żył dla sportu. Chodził na siłownię, grał w golfa, w hokeja. Był członkiem klubu hokejowego i był tak dobry, że mając 18 lat grał dla starszej drużyny. Kochał krykieta, uwielbiał surfować. Był bardzo aktywnym chłopakiem - opowiada Sally Flavill Smith.

Dziś Joseph porusza nogami i rękoma. Jest w stanie dotknąć lewego i prawego ucha. Na pytania reaguje mrugając oczami. Jego pierwszy uśmiech po przebudzeniu wzruszył rodzinę do łez.

- Joseph nas słyszy. Wiemy to, bo reaguje na drobne polecenia. Rozmawiamy z nim o pandemii. Możemy z nim rozmawiać przez godzinę dziennie. Jego mama powtarza mu: "Joseph, kochanie naprawdę chciałabym z tobą być, trzymać cię za rękę. Nie bój się" - mówi ciotka nastolatka.

"Nie ma obok siebie nikogo bliskiego"

Podczas codziennych wideorozmów rodzina próbuje wytłumaczyć Josephowi, dlaczego nie może z nim być. Osobiście mogła odwiedzić go tylko matka.

W grudniu przyjechała złożyć mu życzenia z okazji 19. urodzin. Miała tylko godzinę, by pobyć z synem. Przez cały czas była ubrana w ochronny kombinezon i musiała utrzymywać dystans.

- On nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Jedną z najważniejszych rzeczy dla kogoś, kto budzi się ze śpiączki, jest symulacja znajomych dźwięków, głosów, ale on tego nie ma. Ma tylko ekran, przez który próbujemy go uspokoić - zwraca uwagę ciotka Josepha.

Przed Josephem jeszcze długa droga, ale rodzina cieszy się każdym najmniejszym postępem.

Chłopak będzie potrzebował rehabilitacji. By pokryć koszty leczenia rodzina uruchomiła w internecie specjalną zbiórkę. Do tej pory udało się zebrać ponad 30 tysięcy funtów.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS