Josepha wybudzono ze śpiączki po 10 miesiącach. "Nie wiem, czy zrozumie nasze opowieści o lockdownie"


Przez 10 miesięcy był w śpiączce. Nie miał pojęcia o pandemii i o tym, jak przez ten czas zmienił się świat. W czasie śpiączki dwukrotnie był zakażony koronawirusem. Teraz 19-letni Joseph z Wielkiej Brytanii powoli wraca do zdrowia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18.30 i 20.20 w TVN24 BiS

Joseph przez ostatnie 10 miesięcy był w śpiączce. Teraz obudził się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeszcze nie wie, że na świecie szaleje pandemia. Nie ma pojęcia, że lekarze z całego globu walczą z koronawirusem.

- Nie wiem, czy Joseph zrozumie nasze opowieści o lockdownie - zastanawia się Sally Flavill Smith, ciotka Josepha.

1 marca 2020 roku Joseph miał wypadek, został potrącony przez samochód. Doznał poważnego urazu mózgu i zapadł w śpiączkę. Wówczas jeszcze Wielka Brytania tętniła życiem. Media w całym kraju obiegła informacja o tym, że Boris Johnson i jego narzeczona spodziewają się dziecka. Trzy tygodnie później na Wyspach wprowadzono pierwszy lockdown.

- Joseph, będąc w śpiączce, zdecydowanie cierpiał. Jego mięśnie były skurczone. Lekarze przeprowadzili tracheoskopię, ale pojawiły się komplikacje i zachorował na zachłystowe zapalenie płuc. Był w złym stanie, a do tego zachorował na COVID-19 - wspomina ciotka 19-latka.

Walka o zdrowie

Joseph przez kilka tygodni przebywał w szpitalu w Leicester w środkowej Anglii. Teraz został przeniesiony do domu opieki, gdzie wraca do zdrowia.

Przed wypadkiem był pełnym życia nastolatkiem. W maju ubiegłego roku miał odwiedzić Pałac Buckingham i z rąk księcia Edynburga odebrać nagrodę za osiągnięcia sportowe.

- Żył dla sportu. Chodził na siłownię, grał w golfa, w hokeja. Był członkiem klubu hokejowego i był tak dobry, że mając 18 lat grał dla starszej drużyny. Kochał krykieta, uwielbiał surfować. Był bardzo aktywnym chłopakiem - opowiada Sally Flavill Smith.

Dziś Joseph porusza nogami i rękoma. Jest w stanie dotknąć lewego i prawego ucha. Na pytania reaguje mrugając oczami. Jego pierwszy uśmiech po przebudzeniu wzruszył rodzinę do łez.

- Joseph nas słyszy. Wiemy to, bo reaguje na drobne polecenia. Rozmawiamy z nim o pandemii. Możemy z nim rozmawiać przez godzinę dziennie. Jego mama powtarza mu: "Joseph, kochanie naprawdę chciałabym z tobą być, trzymać cię za rękę. Nie bój się" - mówi ciotka nastolatka.

"Nie ma obok siebie nikogo bliskiego"

Podczas codziennych wideorozmów rodzina próbuje wytłumaczyć Josephowi, dlaczego nie może z nim być. Osobiście mogła odwiedzić go tylko matka.

W grudniu przyjechała złożyć mu życzenia z okazji 19. urodzin. Miała tylko godzinę, by pobyć z synem. Przez cały czas była ubrana w ochronny kombinezon i musiała utrzymywać dystans.

- On nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Jedną z najważniejszych rzeczy dla kogoś, kto budzi się ze śpiączki, jest symulacja znajomych dźwięków, głosów, ale on tego nie ma. Ma tylko ekran, przez który próbujemy go uspokoić - zwraca uwagę ciotka Josepha.

Przed Josephem jeszcze długa droga, ale rodzina cieszy się każdym najmniejszym postępem.

Chłopak będzie potrzebował rehabilitacji. By pokryć koszty leczenia rodzina uruchomiła w internecie specjalną zbiórkę. Do tej pory udało się zebrać ponad 30 tysięcy funtów.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS