Josepha wybudzono ze śpiączki po 10 miesiącach. "Nie wiem, czy zrozumie nasze opowieści o lockdownie"


Przez 10 miesięcy był w śpiączce. Nie miał pojęcia o pandemii i o tym, jak przez ten czas zmienił się świat. W czasie śpiączki dwukrotnie był zakażony koronawirusem. Teraz 19-letni Joseph z Wielkiej Brytanii powoli wraca do zdrowia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18.30 i 20.20 w TVN24 BiS

Joseph przez ostatnie 10 miesięcy był w śpiączce. Teraz obudził się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeszcze nie wie, że na świecie szaleje pandemia. Nie ma pojęcia, że lekarze z całego globu walczą z koronawirusem.

- Nie wiem, czy Joseph zrozumie nasze opowieści o lockdownie - zastanawia się Sally Flavill Smith, ciotka Josepha.

1 marca 2020 roku Joseph miał wypadek, został potrącony przez samochód. Doznał poważnego urazu mózgu i zapadł w śpiączkę. Wówczas jeszcze Wielka Brytania tętniła życiem. Media w całym kraju obiegła informacja o tym, że Boris Johnson i jego narzeczona spodziewają się dziecka. Trzy tygodnie później na Wyspach wprowadzono pierwszy lockdown.

- Joseph, będąc w śpiączce, zdecydowanie cierpiał. Jego mięśnie były skurczone. Lekarze przeprowadzili tracheoskopię, ale pojawiły się komplikacje i zachorował na zachłystowe zapalenie płuc. Był w złym stanie, a do tego zachorował na COVID-19 - wspomina ciotka 19-latka.

Walka o zdrowie

Joseph przez kilka tygodni przebywał w szpitalu w Leicester w środkowej Anglii. Teraz został przeniesiony do domu opieki, gdzie wraca do zdrowia.

Przed wypadkiem był pełnym życia nastolatkiem. W maju ubiegłego roku miał odwiedzić Pałac Buckingham i z rąk księcia Edynburga odebrać nagrodę za osiągnięcia sportowe.

- Żył dla sportu. Chodził na siłownię, grał w golfa, w hokeja. Był członkiem klubu hokejowego i był tak dobry, że mając 18 lat grał dla starszej drużyny. Kochał krykieta, uwielbiał surfować. Był bardzo aktywnym chłopakiem - opowiada Sally Flavill Smith.

Dziś Joseph porusza nogami i rękoma. Jest w stanie dotknąć lewego i prawego ucha. Na pytania reaguje mrugając oczami. Jego pierwszy uśmiech po przebudzeniu wzruszył rodzinę do łez.

- Joseph nas słyszy. Wiemy to, bo reaguje na drobne polecenia. Rozmawiamy z nim o pandemii. Możemy z nim rozmawiać przez godzinę dziennie. Jego mama powtarza mu: "Joseph, kochanie naprawdę chciałabym z tobą być, trzymać cię za rękę. Nie bój się" - mówi ciotka nastolatka.

"Nie ma obok siebie nikogo bliskiego"

Podczas codziennych wideorozmów rodzina próbuje wytłumaczyć Josephowi, dlaczego nie może z nim być. Osobiście mogła odwiedzić go tylko matka.

W grudniu przyjechała złożyć mu życzenia z okazji 19. urodzin. Miała tylko godzinę, by pobyć z synem. Przez cały czas była ubrana w ochronny kombinezon i musiała utrzymywać dystans.

- On nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Jedną z najważniejszych rzeczy dla kogoś, kto budzi się ze śpiączki, jest symulacja znajomych dźwięków, głosów, ale on tego nie ma. Ma tylko ekran, przez który próbujemy go uspokoić - zwraca uwagę ciotka Josepha.

Przed Josephem jeszcze długa droga, ale rodzina cieszy się każdym najmniejszym postępem.

Chłopak będzie potrzebował rehabilitacji. By pokryć koszty leczenia rodzina uruchomiła w internecie specjalną zbiórkę. Do tej pory udało się zebrać ponad 30 tysięcy funtów.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS