Najnowsze

Najnowsze

"Pandemia jest egzaminem dla naszej dojrzałości"

Pandemia wywróciła życie większości osób do góry nogami. Jak ten ostatni rok wpłynął na wzorce naszych zachowań? - Te nasze indywidualne wybory idą w zupełnie innym kierunku w zależności od tego, w którym miejscu się znajdujemy: czy jesteśmy przed chorobą, czy po chorobie, czy po śmierci kogoś bliskiego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Tomasz Sobierajski socjolog, wakcynolog społeczny. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki z Akademii Leona Koźmińskiego, wynika to z tego, że społeczeństwo otrzymuje sprzeczne informacje. - Ludzie nie traktują restrykcji poważnie, bo dlaczego mieliby je traktować poważnie, jeżeli w galerii handlowej nie wolno przebywać, a w kościele wolno przebywać. To jest po prostu nielogiczne - stwierdziła. Psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman zwróciła uwagę, że ludzie zaczynają minimalizować ryzyko i je lekceważyć. - Jako ludzie nie jesteśmy jednostkami racjonalnymi, a racjonalizującymi - podsumowała Heidtman.

Burza wokół szczepień w Rzeszowie. "Nie ma przypadków"

Pojawiają się kolejne informacje dotyczące szczepień w Rzeszowie. Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia mówi o nieuprawnionych szczepieniach i zapowiada kontrolę, w odpowiedzi słyszy: proszę nas nie czołgać, tylko wynagrodzić nam 10 tysięcy szczepionek, które zaoszczędziliśmy dla ministerstwa i dla NFZ-tu. Opozycja pyta: skąd szczepienia poza planem i czy ma to związek ze zbliżającymi się wyborami w mieście.

Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 8245 nowych zakażeniach SARS-COV-2. To o wiele mniej niż 30000, ale w trakcie świąt wykonywano dużo mniej testów. Dopiero w czwartek będą miarodajne dane. Lekarze apelują, żeby po okresie świątecznym szczególną uwagę zwracać na stan dzieci, którym może grozić PIMS.

Warszawa szykuje punkty masowych szczepień

Do końca kwietnia zaszczepione mają być wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, a kolejne dwa miliony szczepionek już są transportowane do Polski. Rząd we współpracy z samorządami przygotowuje kolejne punkty masowych szczepień. W Warszawie zaszczepić się będzie można na stadionie Legii, przy stacjach metra i w halach sportowych.

Prognoza pogody na środę 7 kwietnia

W środę zachmurzenie będzie zmienne. W kraju wystąpią przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni.

"W Polsce co roku do śmietników trafia prawie pięć milionów ton jedzenia"

Podczas świąt zawartość lodówki często jest większa niż nasz apetyt i możliwości. Co roku wraca dylemat - co zrobić z jedzeniem. Badania pokazują, że wciąż kupujemy dużo za dużo, i że wciąż żywność ląduje w koszach. By tak się nie stało - świątecznymi rarytasami można się podzielić, albo dać im nową, równie pyszną, kulinarną formę.

Sytuacja epidemiczna kraju wciąż jest bardzo trudna

W poświątecznych danych jest mniej nowych potwierdzonych przypadków zakażeń, bo przeprowadzono mniej testów. Obraz pandemii widać jednak w szpitalach. W ilości zajętych łóżek i respiratorów. Wciąż bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku. Zajętych jest niemal 90 procent łóżek covidowych. Pacjenci wciąż przewożeni są do innych województw.

"Samotność dotknęła w zasadzie nas wszystkich"

Samotność w czasie pandemii najbardziej doświadcza seniorów. Najnowsze badania pokazują, że obok koronawirusa rozprzestrzenia się druga, mniej widoczna epidemia - samotności i strachu. Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Coraz więcej z nich ma objawy depresji.

Lekarze obawiają się fali zachorowań na pocovidowy zespół zapalny u dzieci

Koronawirus jest groźny także dla najmłodszych. Jeśli nie samo zakażenie, to groźne jest to, co dzieje się później. Przybywa dzieci cierpiących na pocovidowy zespół zapalny (PIMS). Zaczyna się od wysokiej gorączki. Najbardziej zagrożone jest serce. Potrzebna jest opieka specjalistów. Lekarze apelują do rodziców - obserwujmy dzieci, reagujmy na niepokojące objawy.

Szczepienia bez rejestracji w Rzeszowie. "To się nijak ma z harmonogramem"

Szczepienie bez rejestracji - tak było w Rzeszowie. Tylko w Wielką Sobotę szczepionkę miało dostać nawet 5000 osób. Prezes placówki medycznej tłumaczy, że nie chciał, by żadna dawka trafiła do kosza. Opozycja pyta - skąd szczepienia poza planem i czy ma to związek z wyborami w mieście. Minister Dworczyk zapewnia, że nie ma mowy o szczególnym traktowaniu.

Rząd zapowiada przyspieszenie tempa szczepień

We wtorek resort zdrowia poinformował o 8245 nowych zakażeniach koronawirusem. Martwić może wzrost liczby zajętych łóżek. W szpitalach jest najwięcej covidowych pacjentów od początku pandemii. Rząd zapowiada przyspieszenie szczepień i zapewnia, że w tej chwili jest jeszcze około 900 tysięcy wolnych terminów na kwiecień.

"Mam nadzieję, że nie jest to forma przekupstwa wyborczego"

5 kwietnia można było odnieść wrażenie, że Rzeszów stał się polską stolicą szczepień. Pojawiły się dane, z których wynikało, że pierwszą dawkę przyjęło tam niemal 50 procent mieszkańców. Minister Dworczyk tłumaczył, że to dlatego, że raportowane tam są dane nie tylko z miasta, ale i województwa. Co do tego mają wybory?

Krzysztof Krawczyk nie żyje. Miał 74 lata

Zmarł Krzysztof Krawczyk. Człowiek, który był legendą polskiej muzyki rozrywkowej. Sprzedał miliony płyt, zagrał tysiące koncertów, dał po prostu masę szczęścia wielu ludziom, którzy kochali jego muzykę. Dwa dni temu wrócił do domu po niemal dwóch tygodniach w szpitalu, gdzie przechodził COVID-19.

GIS chce ukarania doktora Pawła Grzesiowskiego

Jeśli z opowieścią o walce z pandemią może nam się kojarzyć twarz jednego lekarza, to bardzo możliwe, że dla wielu będzie to twarz doktora Pawła Grzesiowskiego. To właśnie on od ponad roku cierpliwie i przekonująco wszystko nam tłumaczy. Dlaczego więc Główny Inspektor Sanitarny chciałby ukarania doktora Grzesiowskiego?

Przygotowania do matury. "Pesymizm wchodzi na wysoki poziom"

Elementy fantastyczne w "Weselu" Wyspiańskiego - to był jeden z tematów matury z polskiego z 2020 roku. Jednak jeszcze bardziej fantastyczne mogą się wydawać warunki, w jakich teraz przygotowują się maturzyści. Pandemia i izolacja wywróciły ich szkolną codzienność do góry nogami.

Prognoza pogody na wtorek 6 kwietnia

W kraju będzie pochmurno. Wystąpią rozpogodzenia i wędrujące od zachodu w głąb kraju przelotne opady mokrego śniegu. Tylko na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie na ogół bez opadów. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 7 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny.

"Wirus nie ma świąt. To po prostu jest wyścig ze śmiercią"

Wirus nie ma świąt, więc - mimo Wielkanocy - trwają szczepienia. Nie wszędzie i nie we wszystkich punktach. To nie chętnych brakuje, a personelu, który pracuje według świątecznych grafików. 4 kwietnia wykonano zaledwie 3000 ukłuć. W rekordowych dniach było ich dużo więcej. Są jednak na mapie Polski miejsca, gdzie szczepi się na potęgę. Bywa, że bez skierowania. Bywa, że bez zachowania kolejności roczników.