Najnowsze

Najnowsze

"Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Mimo brutalności służb, walka obywateli wciąż trwa. - Widać, że korzenie i geneza tego buntu jest dużo głębsza niż wcześniej się wydawało. To jest bunt wynikający z totalnego zmęczenia 26-letnimi rządami Alaksandra Łukaszenki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. - Białorusi już się nie boją i chcą zakończyć tą walkę, i wygrać w tej walce - stwierdził Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Polsce. - Wyobrażenia Białorusinów o jakie państwo walczą są zupełnie różne (...) na pewno chodzi o wolność i szeroko rozumianą demokrację - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - Ludzie zrozumieli, że Łukaszenka jest absolutnym balastem, obciążeniem, który nie pozwala ich krajowi się normalnie rozwijać - dodał korespondent "Faktów" TVN
 Andrzej Zaucha.

Kolejki i tłok na stokach. Minister zapowiada kontrole

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5733 nowych zakażeniach koronawirusem. To prawie czterokrotnie mniej niż dwa tygodnie temu, ale nie oznacza to znoszenia obostrzeń. Nie ma mowy ani o zmianie terminu ferii, ani o ich wydłużeniu. Minister zdrowia uprzedza, że jeśli wyciągi narciarskie miałyby działać tak, jak w miniony weekend, to będzie rekomendował ich zamknięcie.

Rada Przedsiębiorczości przeciw groźbie zawetowania unijnego budżetu

Stanowisko reprezentowane przez rząd w sprawie unijnego budżetu jest sprzeczne z polską racją stanu - to fragment apelu Rady Przedsiębiorczości, która zrzesza największe polskie organizacje gospodarcze. Ich prezesi wzywają premiera, by nie wetował budżetu Unii Europejskiej, na którym - ich zdaniem - to Polska korzysta najbardziej.

Co z tegoroczną wizytą duszpasterską? "O formie decyduje biskup diecezjalny"

Nie ma wspólnego stanowiska polskiego Kościoła w sprawie tegorocznych wizyt duszpasterskich. W niektórych parafiach zostały one odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie. - O formie decyduje każdy biskup diecezjalny, a decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie - informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak.

Prognoza pogody na wtorek 1 grudnia

We wtorek będzie na ogół pochmurno. Miejscami wystąpią przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1010 hPa.

"Ten i poprzedni rok to były wyjątkowo koszmarne lata dla osób LGBT"

W Krakowie przeprowadzono ankietę wśród społeczności LGBTQIA, odpowiadało około 1000 osób. 63,4 procent ankietowanych zadeklarowało, że doświadczyło przemocy, z czego 61 procent stanowiła przemoc werbalna. Według ankiety w ostatnim półroczu skala dyskryminacji w Krakowie ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową znacznie wzrosła. Ofiary czasem się boją iść z tym na policję. Badanie zrealizowała fundacja Równość.org.pl na zlecenie Urzędu Miasta Kraków.

Lokalne księgarnie walczą o przetrwanie. Akcja "książka na telefon"

Bardziej przedsiębiorczy księgarze nie czekają na programy pomocowe i biorą sprawy w swoje ręce. "Książka na telefon" to pomysł lokalnych księgarni na przetrwanie. Według ostrożnych szacunków nawet 40 procent małych księgarń może wkrótce zniknąć z rynku. Telefonów z zamówieniami jest coraz więcej, a pracownicy częściej przygotowują paczki do wysyłki, niż obsługują czytelników na miejscu. Do akcji włączyło się prawie 260 księgarni.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje?

Rząd przedłużył nauczanie zdalne, a także wypłacanie związanego z nim dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. Przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu, a także dzieci starszych z orzeczeniem o niepełnosprawności. Nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców może sprawować opiekę nad dzieckiem.

Masowe zwolnienia w świnoujskiej stoczni. "To jest kwestia polityczna"

Decyzją związanych z Prawem i Sprawiedliwością członków zarządu Gryfii jej stocznia w Świnoujściu ma być zlikwidowana. Około 200 stoczniowców dostało w czwartek wypowiedzenia. Potencjalny nabywca terenu będzie miał zakaz prowadzenia działalności stoczniowej. Pojawiają się spekulacje, że stocznia w Świnoujściu była wewnętrzną konkurencją dla szczecińskiej stoczni Gryfii. - Chodzi o to, ze w Świnoujściu jest mniej wyborców Prawa i Sprawiedliwości niż w Szczecinie - uważa Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego do spraw gospodarki morskiej.

Polska i Węgry czekają na propozycje niemieckiej prezydencji

Premier Węgier Viktor Orban przyleciał do Warszawy, żeby omówić z premierem Mateuszem Morawieckim kwestię negocjacji dotyczących wieloletnich ram finansowych UE i mechanizmu praworządności. Polska i Węgry grożą, że zawetują wieloletnie ramy finansowe, jeśli mechanizm praworządności zostanie wprowadzony. Rządy obu krajów czekają teraz na propozycje niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. 10 grudnia ma rozpocząć się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej.

"To systemowe zastraszanie obywateli"

Trwa spór polityczny o ocenę działań policji podczas ostatnich protestów kobiet, zwłaszcza w Warszawie. Policja tłumaczy, że reaguje adekwatnie do sytuacji. Część ekspertów i publicystów jest zdania, że funkcjonariusze nadużywają jednak siły. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro deklaruje, że przypadki użycia siły przez policjantów będą konsekwentnie sprawdzane.

Nowy raport, stary problem. Gdzie jest najgorsze powietrze w Polsce?

Nowy Targ i Pszczyna - tam jest najgorzej, ale czarnych punktów na smogowej mapie Polski jest zdecydowanie więcej. Sucha Beskidzka, Zdzieszowice i Nowy Sącz. Rybnik, Wodzisław i Zabrze. To miasta z rankingu autorstwa Polskiego Alarmu Smogowego dotyczącego substancji rakotwórczych. Według danych z 2019 roku w Nowym Targu było największe stężenie benzopirenów, a w Pszczynie - pyłów PM10. Szacuje się, że smog w Polsce każdego roku odpowiada za blisko 50 tysięcy zgonów.

Szpital modułowy w Bolesławcu otwarty

Szpital kontenerowy w Bolesławcu melduje gotowość do przyjmowania chorych na COVID-19. Ma 28 modułów, a w nich miejsca dla 65 chorych. Już w poniedziałek wieczorem może przyjąć pierwszych pacjentów. Ekspresowa budowa kosztowała 7 milionów złotych. Wymusiła ją pandemia. Na oddziale zakaźnym tamtejszego szpitala zwyczajnie zaczęło brakować miejsc dla zakażonych pacjentów. Szpital tymczasowy jest dobrze wyposażony.

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Nowe uprawnienia dla policji

Od poniedziałku policja i żandarmeria wojskowa mają dodatkowe uprawnienia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wszystko za sprawą ustawy antyprzemocowej, która ponad pół roku od uchwalenia w Sejmie wreszcie weszła w życie. Z danych policji za ubiegły rok wynika, że ofiary przemocy w rodzinie to blisko 90 tysięcy osób, z czego ponad 65 tysięcy to kobiety. Policjanci i żandarmi wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie będą mogli wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do niego.

Barbara Nowacka zaatakowana gazem. Policja pokazuje nagranie i tłumaczy

Słowo posłanki przeciwko słowu policji - są nowe nagrania z incydentu, ale są też różne ich interpretacje. Barbara Nowacka została przez policjanta potraktowana gazem podczas sobotniego protestu w Warszawie. Z bliskiej odległości i pomimo okazania legitymacji poselskiej. Koalicja Obywatelska złożyła zawiadomienie do prokuratury, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek chce od policji wyjaśnień na piśmie.

Barbara Nowacka potraktowana gazem podczas protestu

W sobotę przy okazji świętowania 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych w całym kraju zorganizowano manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja odbyła się w Warszawie, podczas której posłanka Barbara Nowacka została potraktowana gazem łzawiącym przez jednego z funkcjonariuszy. W niedzielę rzecznik prasowy policji odniósł się do sobotnich protestów i sprawy posłanki Nowackiej.

Mniejszy przyrost zakażeń koronawirusem. Czy są powody do radości?

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 11483 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wyraźnie mniej niż w poprzednich dniach. To mógłby być powód do optymizmu, gdyby nie fakt, że w Polsce jest też wykonywanych mniej testów niż na początku listopada. Jednocześnie wciąż wysoki jest odsetek wyników pozytywnych w porównaniu do okresu wiosennego i letniego.

"Doszliśmy w Europie do poziomu gorszego niż Związek Radziecki". Burza po słowach Czarnka

Zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka - w Europie doszliśmy do poziomu gorszego niż Związek Radziecki. Mówi to w kraju, w którym - jak wynika z ostatniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 - 87 procent obywateli chce obecności w Unii Europejskiej. Można zapytać, gdzie chce żyć ktoś, kto uważa, że Bruksela dziś jest gorsza niż kiedyś Moskwa. Ale ważniejsze jest to, dokąd prowadzą takie słowa.

Pierwszeństwo dla pieszych, niższy limit prędkości. Nadchodzą zmiany w przepisach drogowych

Kierowcy będą musieli ustąpić pieszemu, który dopiero wchodzi na pasy, a nie tak jak teraz - tylko gdy na nich już jest. Ujednolicono również ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia będzie to 50 kilometrów na godzinę. Kierowcy nie będą mogli jeździć "na zderzak", za nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Jakie jeszcze zmiany nas czekają w prawie drogowym?

Prognoza pogody na poniedziałek 30 listopada

W poniedziałek będzie na ogół pochmurno. W kraju okresami wystąpią opady śniegu deszczu ze śniegiem, a na Pomorzu Zachodnim deszcz. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni.

Opozycja rozważa różne opcje po tym, jak Barbara Nowacka została potraktowana gazem

Barbara Nowacka, wcześniej Magdalena Biejat, Monika Wielichowska i Włodzimierz Czarzasty. Posłanki i posłowie opozycji są obecni na ulicznych protestach i także tam są chronieni przez immunitet poselski. To jednak nie uchroniło posłanki KO Barbary Nowackiej przed tym, żeby zostać potraktowaną gazem przez policjanta, chociaż pokazywała mu legitymację poselską. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają wniosek do marszałka Sejmu o wyjaśnienie sytuacji oraz złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej dostrzegają luki w "tarczy antykryzysowej"

Branża gastronomiczna jest w zapaści. Według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej 90 procent firm w tej branży nie ma płynności finansowej. Do końca roku pracę stracą tysiące ludzi. Przedsiębiorcy czekają na uzupełnienie luk w rządowym planie pomocowym, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej, bo w projekcie pominięto choćby firmy cateringowe czy te, które na rynku są od niedawna. Bez wsparcia, bez klientów i bez perspektywy odmrożenia nie przetrwają.