Najnowsze

Najnowsze

Epidemia COVID-19. 100 tysięcy nowych zakażeń w ciągu tygodnia

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 20 156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 301 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Resort przekazał także, że łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 300 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu tygodnia wzrosła o ponad 100 tysięcy. Siła uderzenia epidemii teraz jest nieporównywalna z tym, co działo się na wiosnę.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym otwarty

Po dwóch tygodniach przygotowań na Stadionie Narodowym w Warszawie w czwartek otwarty został pierwszy szpital tymczasowy w Polsce. To oddział szpitala MSWiA. Na razie dla chorych przygotowanych jest 300 łóżek, ale docelowo ma być ich 1200. Takich szpitali w Polsce potrzebnych może być o wiele więcej.

Sejm znowelizował ustawę covidową. Dodatek jednak nie dla wszystkich medyków

Od wielu miesięcy ich praca ratuje system ochrony zdrowia w ekstremalnie trudnych warunkach. Teraz medycy usłyszeli, że dodatkowe wynagrodzenie dla nich "doprowadziłoby do zniszczenia NFZ oraz finansów publicznych". Pacjent może pomyśleć, że najważniejszy jest ten lekarz, który właśnie ratuje mu życie. W polityce ważne jest, żeby był wyznaczony przez wojewodę - tylko dlaczego?

Morawiecki apeluje do protestujących, Ziobro zapowiada kary

Od kilku dni w Polsce trwają protesty, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestujący domagają się przede wszystkim utrzymania tak zwanego kompromisu aborcyjnego, który dotychczas obowiązywał. Jednak nie jest jasne, jakie jest zdanie rządzących w tej sprawie. Najpierw rzecznik prezydenta mówił o satysfakcji z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, teraz prezydent Andrzej Duda mówi, że nie można zmuszać kobiet do heroizmu. Z kolei minister sprawiedliwości zapowiada kary dla protestujących.

Prognoza pogody na piątek 30 października

W piątek na zachodzie i południu kraju będzie pochmurno z opadami deszczu. Poza tym zachmurzenie będzie zmienne, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego.

Nowe zasady kwarantanny i wiele wątpliwości

Kwarantanna po nowemu. Osoba która miała kontakt z chorym na COVID-19 musi się izolować, ale jej bliscy - już nie. Co zrobić jeśli koronawirus pojawił się w przedszkolu? Dziecko powinno być na kwarantannie, rodzice według nowych przepisów - już nie, a zatem mają iść do pracy. Pytanie - kto zajmie się dzieckiem.

Rząd wycofuje się z dodatku dla medyków

We wtorek Sejm przyjął poprawkę Senatu, która zakładała wypłatę dodatku w wysokości stu procent dla wszystkich pracowników medycznych walczących z epidemią. Następnego dnia z tej decyzji się wycofał. Posłowie PiS-u zgłosili chęć ponownego głosowania. Opozycja grzmi. Mówi o kpinie, chaosie, dzieleniu personelu medycznego.

Polonez przed siedzibą PiS i w Poznaniu. A w Krakowie techno

Mocne, czasami wulgarne plakaty i okrzyki - to tylko jedno z oblicz protestów, które od tygodnia zdominowały ulice polskich miast. Manifestacje, marsze i blokady to nie tylko oznaka sprzeciwu ale i solidarności z prostującymi kobietami. Kreatywność ich uczestników jest niewyczerpana.

"Szpital tymczasowy to już nie jest opcja rezerwowa"

Kolejne europejskie kraje wprowadzają surowe zasady związane z epidemią koronawirusa. Czasem oznacza to właściwie zamknięcie kraju z jego gospodarką i społeczną aktywnością. Obowiązujące w Polsce obostrzenia na razie pozostają bez zmian. Premier Morawiecki ze swoimi ministrami na konferencji prasowej w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniał, że rząd robi wszystko, by skutki epidemii opanować.

Ponad 20 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

Potwierdzono ponad 20 tysięcy zakażeń. zmarło ponad 300 osób z COVID-em. To najgorsze dane od początku pandemii w Polsce. Koronawirus przekracza kolejną psychologiczną granicę, a lekarze mówią, że cały system jest na granicy wytrzymałości. Rośnie nie tylko krzywa zakażeń. Coraz więcej zajętych jest łóżek i respiratorów. Na Mazowszu wolnych jest jeszcze raptem dziewięć urządzeń.

Premier apeluje do protestujących

Prezydent chce pracy z ekspertami. Premier zachęca do dyskusji, apeluje aby gniew kierować do niego, a nie wychodzić na ulice, bo trwa pandemia. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Trybunału - jest reakcja na szczycie na społeczny sprzeciw. Padają słowa, nie propozycje, a na horyzoncie widać kolejny protest. Czy jest szansa, że pojawi się tam też porozumienie?

Atak na uczestników marszu we Wrocławiu. "Jest osoba zatrzymana"

Protestujący we Wrocławiu zostali zaatakowani. Zamaskowani mężczyźni bili w głowy i pryskali gazem manifestujących. Jeden z napastników uderzył dziennikarkę, a ta upadła na krawężnik. Wszystko widać na nagraniach. Policja przyznaje, że dostawała sygnały o agresji. Zatrzymała jedną osobę.

Polska, obok Sudanu i Białorusi, podpisała Deklarację Konsensusu Genewskiego

Równocześnie z ogłoszeniem w Polsce orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej zaostrzającego prawo aborcyjne, ponad 30 państw świata podpisało dokument noszący nazwę Deklaracji Konsensusu Genewskiego. Z pozoru to zobowiązanie do podnoszenia poziomu opieki zdrowotnej dla kobiet, ale dokument podkreśla, że aborcja nie jest prawem człowieka, a życie wymaga ochrony na każdym jego etapie. Deklarację zainicjowały między innymi Stany Zjednoczone Ameryki, a Polska jest jednym z sygnatariuszy, obok szeregu krajów arabskich i afrykańskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Cześć restrykcji trzeba było wprowadzić wcześniej"

Jakie strategie powinny przyjąć państwa w walce z pandemią COVID-19? - Nie widzę innego rozwiązania, jak lockdown do czasu obniżenia transmisji wirusa - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. - Te lockdowny, w tej chwili nie mając szczepionki ani żadnych leków, które mogą nam pomóc, to jest tak naprawdę jedyna odpowiedź, jaką możemy mieć - zgodziła się Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oxfordzkiego. - Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest częściowy lockdown i powrót do strategii niefarmakologicznej, czyli trzymanie dystansu społecznego, noszenie maseczek, zachowanie higieny, kwarantanna i izolacja dla tych osób, które miały kontakt z koronawirusem - powiedział dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - My przed tym wirusem nie uciekniemy i musimy być przygotowani, że on będzie wśród nas - skomentował z kolei Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.

"Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

"Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Niemal 19 tysięcy przypadków zakażenia SARS-CoV-2. "Obserwujemy czarny scenariusz"

W środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło blisko 19 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 236 osób. To najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń od początku epidemii. Dramatyczne są nie tylko już liczby, a historie pacjentów - jak choćby 80-letniej pani, która na przyjęcie do szpitala czekała w karetce niemal 15 godzin.

Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

Blokady dróg i utrudnienia w ruchu. Rolnicy protestowali w Warszawie

Protesty wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie są jedynymi, jakie odbyły się w środę w Warszawie. Demonstrowali też rolnicy, którzy chcą, by tak zwana piątka dla zwierząt trafiła do kosza. Sejmowa komisja, która miała się zająć ustawą, odwołała swoje posiedzenie, ale nie powstrzymało to demonstracji.

Pracodawcy wsparli protesty kobiet. "Jesteśmy z wami"

Wiele Polek zadeklarowało, że nie pójdzie w środę do pracy, by walczyć o swoje prawa. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. W wielu firmach koledzy zastępowali w pracy koleżanki, by te mogły pójść na protest.

Prognoza pogody na czwartek 29 października

W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Godziny rektorskie dla studentów, którzy chcą protestować

Środowisko akademickie strajkuje razem z kobietami. Największe uczelnie w Polsce zwolniły w środę studentów i doktorantów z zajęć, by mogli uczestniczyć w protestach. Z dewizą "nec temere, nec timide", czyli bez strachu, ale z rozwagą, rozpoczęła się demonstracja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Bez wulgarnych transparentów i okrzyków, a do tego z zachowaniem dystansu. Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego apeluje do władz o zażegnanie konfliktu społecznego.