Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 19 grudnia

W sobotę zachmurzenie duże z przejaśnieniami na południu i zachodzie. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.

Kto jest "szefem"? Burza po nocnej reasumpcji głosowania

To było głosowanie, które zapisze się w historii polskiej polityki. Chodzi o reasumpcje głosowania, czyli jego powtórzenie. W czwartek za pierwszym razem Sejm przegłosował senacką uchwałę. I tu wkroczył wicepremier Piotr Gliński z prośbą od "szefa" do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Elżbieta, jest prośba od szefa, żeby zrobić przerwę, bo chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić - powiedział Gliński, co zarejestrowały mikrofony. Po tych słowach marszałek Sejmu zarządziła 10 minut przerwy.

"My tego nie przetrwamy". Przedsiębiorcy załamani decyzją o zamknięciu hoteli i stoków

Przedsiębiorcy z branży turystycznej liczyli na to, że po 27 grudnia rząd zluzuje obostrzenia. Tymczasem w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 28 grudnia na terenie Polski zostanie wprowadzona "narodowa kwarantanna". Co oznacza, że na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele i stoki narciarskie. Przedsiębiorcy są załamani i mówią wprost - to ostateczny cios dla ich biznesu. Rząd zapowiada pomoc, ale czy jednak wystarczającą?

Rzecznik rządu o "narodowej kwarantannie": to określenie jest nieco na wyrost

Czy to "narodowa kwarantanna", czy może rozszerzony etap odpowiedzialności? Politycy partii rządzącej nie są zgodni co do definicji, ale wiadomo co się kryje za zapowiedziami. Od 28 grudnia na trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele, wyciągi narciarskie i większość sklepów w galeriach handlowych. Do tego zakaz poruszania się w noc sylwestrową.

"Politycy toczą turniej o naszą uwagę, o uwagę społeczeństwa"

- Stawianie spraw na ostrzu noża i szafowanie wielkimi określeniami, mocnymi słowami, zdarza się w naszym języku politycznym ostatnio dość często - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS scenarzystka Ilona Łepkowska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Solidarnej Polski przed unijnym szczytem w sprawie budżetu, w których padał sformułowanie "weto albo śmierć". - Śmierć jest słowem mocnym, jeśli nam się taka alternatywa rysuje to możemy myśleć, że to jest coś poważnego - powiedział prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca. - Żeby zaistnieć trzeba formułować te myśli bardzo intensywnie, w sposób radykalny i wyostrzony - zwrócił uwagę dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk. - Politycy toczą turniej o naszą uwagę, o uwagę społeczeństwa - dodała prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Kolejnej zimy już nas nie będzie". Z miejscowości turystycznych płynie krzyk rozpaczy

Jeszcze niedawno liczyli na to, że rząd pozwoli szerzej otworzyć hotele, że wydłuży ferie i że przyjadą turyści. To byłaby szansa zarobić na utrzymanie siebie i pracowników, na podatki i opłaty. W czwartek rząd ogłosił, że w dniach 28 grudnia-17 stycznia będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Trzytygodniowa przerwa dla biznesu turystycznego to dramat. Rząd obiecuje pomoc.

Prognoza pogody na piątek 18 grudnia

W piątek na zachodzie i w centrum kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na północnym-wschodzie przed południem wystąpią słabe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie, 6 stopni Celsjusza w centrum kraju do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Wyrok po 4 latach. Maciej Maleńczuk miał naruszyć nietykalność osobistą działacza pro-life

Znany piosenkarz Maciej Maleńczuk jest winny naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - tak dziś orzekł sąd w Krakowie. Chodzi o wydarzenia z grudnia 2016 roku, kiedy to Partia Razem na Rynku Głównym protestowała przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Było tam też kilka osób z Fundacji Pro-Prawo do Życia, w charakterze kontrdemonstrantów. Jedna z tych osób miała zostać uderzona przez Macieja Maleńczuka. Sąd wymierzył karę 6 tysięcy złotych grzywny i tysiąca złotych zadośćuczynienia. Muzyk nie przyznaje się do winy.

PiS ma kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Kim jest Piotr Wawrzyk?

Jest nowy kandydat na rzecznika praw obywatelskich. To Piotr Wawrzyk, poseł i wiceszef MSZ, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jedyna dotychczas kandydatka opozycji i organizacji pozarządowych, mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, dwukrotnie nie uzyskała poparcia większości sejmowej. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk odpowiada między innymi za sprawy prawno-traktatowe oraz konsularne i parlamentarne. Brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem polskiego prawa do regulacji unijnych.

Bp Wiesław Szlachetka na obchodach rocznicy Grudnia'70 zaczął krytykować Strajk Kobiet

Na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70 biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka ofiarom zbrodni poświęcił kilka pierwszych zdań. Potem mówił o "ideologii bezwstydu" - o czymś, co ma być nowym kształtem ideologii komunistycznej i jest cechą protestów pod egidą Strajku Kobiet i parad równości. Zaskoczenia takim porównaniem i modlitwą biskupa nie kryje profesor Andrzej Paczkowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków.

Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. W tym okresie będą też zamknięte stoki narciarskie i sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem tych, które zaspokajają podstawowe potrzeby. W noc sylwestrową będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się.

Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety

Obwód kaliningradzki staje się coraz silniej uzbrojony. Do służby wchodzi właśnie najnowszy okręt desantowy Floty Bałtyckiej, który ma stacjonować w bazie w Bałtyjsku. To tylko jeden przykład. W planach są nowe rakiety do zwalczania okrętów, a w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim mają pojawić się nowa dywizja zmechanizowana oraz baterie wyrzutni rakietowych Bastion.

Świąteczne obostrzenia w Europie. "Nie ma jednolitego schematu działań"

Jakie obostrzenia wprowadzają poszczególne państwa przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia? - Francuski rząd namawia mieszkańców do tego, żeby ograniczyć spotkania z rodzinami, i żeby zostać w domach - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS w Paryżu. Z kolei Maria Mikołajewska reporterka TVN24, autorka bloga VITAlia opowiadała, że we Włoszech "gubernatorzy regionów proszą premiera Giuseppe Conte o to, by na okres świąteczny cale Włochy stały się czerwoną strefą". Dr n. med. Krzysztof Pujdak, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford zwrócił uwagę, że w Niemczech od 16 grudnia do 10 stycznia wprowadzono obostrzenia, które "mają ograniczyć możliwość spotykania się w gronie rodziny". - Nie ma jednolitego schematu działań, dlatego że każdy kraj pisze swój własny scenariusz, jeśli chodzi o tą epidemię - podsumowała prof. Maria Gańczak, epidemiolog, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Sprawa złamania ręki 19-latce. "Ubolewam nad tą sytuacją"

Ubolewam nad tą sytuacją - tak wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w Sejmie odniósł się do sprawy 19-latki, której policjant miał złamać rękę w trzech miejscach. Tymczasem inni politycy partii rządzącej, pytani o tę bulwersującą sprawę, mówią o konsekwencjach nielegalnych protestów i dziękują policji.