Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"

06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"
06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
06.04.2021 | Odziały covidowe coraz bardziej zapełnione. "Sytuacja jest poważna"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 8245 nowych zakażeniach SARS-COV-2. To o wiele mniej niż 30000, ale w trakcie świąt wykonywano dużo mniej testów. Dopiero w czwartek będą miarodajne dane. Lekarze apelują, żeby po okresie świątecznym szczególną uwagę zwracać na stan dzieci, którym może grozić PIMS.

Na liczbę wykrytych ostatniej doby zakażeń koronawirusem trzeba spojrzeć przez pryzmat Wielkanocy.

- Nie wiążmy z tą informacją nadmiernego przekonania, że tak już będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Ona nie będzie tak wyglądała. W okresie świątecznym nie działa podstawowa opieka zdrowotna, nie ma zleceń (na testy - przyp. red.) z POZ - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszych miarodajnych danych rząd oczekuje w czwartek. Liczba zajętych łóżek - ponad 33,5 tysiąca - musi niepokoić. Od początku pandemii po raz pierwszy aż tylu pacjentów jednocześnie - chorych na COVID-19 - wymaga hospitalizacji. Ostatniej doby na oddziały covidowe trafiło 888 osób. Liczba tych, którzy nie są w stanie oddychać bez respiratora, wzrosła o 46.

- Sytuacja jest poważna. Praktycznie przez cały okres tego świątecznego weekendu trwały poszukiwania wolnych łóżek - mówi profesor Jerzy Wordliczek, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Okres inkubacji wirusa to około pięć dni. Pod koniec tygodnia wyniki testów zaczną pokazywać, czy okres świąteczny będzie miał wpływ na wzrost liczby nowych przypadków.

Szpitale tymczasowe w gotowości

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zalecają po świątecznych spotkaniach z rodziną szczególnie obserwację dzieci. Tak jak po drugiej jesiennej fali, tak i teraz obawiają się wystąpienia u dzieci wieloukładowego zespołu zapalnego, czyli PIMS, który może pojawić się u najmłodszych nawet wtedy, gdy przeszli COVID-19 bezobjawowo.

- Jeżeli nagle występuje wiele objawów, na które dziecko się skarży, do tego jeżeli dziecko prawie nam omdlewa, to już jest ten moment zdecydowanie, kiedy należy się kontaktować z lekarzem - apeluje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Z matematycznych analiz wynika, że liczba nowych zakażeń do połowy kwietnia nie powinna przekraczać 30 tysięcy dziennie, a do końca kwietnia powinna spaść do 10 tysięcy dziennie.

- To jest tylko kawałek tej masy ludzi, która choruje, i teraz o rzeczywistym rozmiarze epidemii będą nam mówiły zgony, ale ta analiza jeszcze przed nami - wyjaśnia doktor Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczba osób wymagających hospitalizacji i respiratorów będzie - według analityków - jeszcze rosła.

- Jesteśmy gdzieś na szczycie, albo nawet schodzimy lekko z tego szczytu. Lekko. Nie należy się z tego cieszyć. Zejście z góry jest trudniejsze czasem niż wspinaczka. Pamiętajmy o tym. Tak jest i z covidem - tłumaczy doktor Michał Sutkowski, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Szpitale tymczasowe w całej Polsce szykują się na wysyp zakażonych. Kolejne moduły otwierane są między innymi w Pyrzowicach i w Opolu.

W środę ma spotkać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Możliwe jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń lub ich korekta.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS