Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 21 listopada

W sobotę pogodnie, tylko na północy kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, a na Wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na wschodzie i południu do 6 stopni Celsjusza na zachodzie i Pomorzu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h.

Fundacja z Suwałk organizuje zbiórkę produktów, niezbędnych dla chorych w szpitalu

Pacjenci, którzy w ciężkim stanie przywożeni są na tak zwane oddziały covidowe trafiają do nich tak jak stoją. Kiedy walka toczy się o każdy oddech, nikt nie myśli o wzięciu szczoteczki do zębów czy dodatkowej pary ubrań. Jednak pacjenci w szpitalu spędzają wiele dni z dala od rodzin i wtedy okazuje się, że potrzebne są podstawowe rzeczy. W Suwałkach trwa zbiórka takich produktów.

500 dni oczekiwania na przeszczep. "Otchłań" zwraca uwagę na ten problem

W Polsce na przeszczep narządów dzieci czekają średnio ponad 500 dni, jak alarmują transplantolodzy jest to za długi okres czasu. W Hiszpanii ten okres jest nawet cztery razy krótszy. W Polsce najdłużej czeka się na nowe serce i płuca. "Otchłań" to kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę na problem transplantacji w pediatrii. Pomysłodawca jest Fundacja "Serce Anielki"

Jedyna taka amreykańska jednostka w Europie. Uroczystość w Poznaniu

W piątek odbyła się inauguracja działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Korpus ma być centrum koordynacyjnym amerykańskich wojsk lądowych na wschodniej flance NATO. To kolejny krok pogłębiający polsko-amerykańską współprace wojskową.

Od "radzimy sobie dobrze" do "skala nas przerosła". Rząd ma nowy plan

Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej - przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i przedstawia planu odbudowy systemu ochrony zdrowia. Polska na tle innych krajów zalicza się do najwyższego poziomu transmisji wirusa w społeczności. Ministerstwo Zdrowa poinformowało w piątek o 22464 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 626 osób, u których wcześniej potwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

Wątpliwości wokół działań policji podczas protestów

W związku z protestami w ostatnich dniach w Warszawie pojawiają się pytania o działania funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o środowy Strajk Kobiet w trakcie którego kamery TVN24 zarejestrowały sytuację, gdy w tłumie doszło do przepychanek. Do akcji wkroczyli zamaskowani mężczyźni z pałkami teleskopowymi i gazem łzawiącym. Część z nich miała odblaskowe opaski z napisem "policja" na ramieniu, ale nie wszyscy. Wątpliwości pojawiają się także wokół czwartkowej demonstracji przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie, która była wyrazem solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października. Na miejscu miało dojść do przepychanek z policjantami. Eksperci pytają czy działania funkcjonariuszy były odpowiednie do przebiegu wydarzeń. Wyjaśnień w tej sprawie ze strony policji oczekuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Eurodeputowany PiS: mechanizm praworządności jest czysto uznaniowy

- Jest weto, które oznacza, że nie zgadzamy się na propozycję mechanizmu praworządnościowego, czysto uznaniowego mechanizmu, i ono tak długo będzie się utrzymywać, jak długo ten mechanizm będzie się utrzymywać - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kosma Złotowski, eurodeputowany PiS. - To rozporządzenie w ogóle eliminuje mechanizm uznaniowy. To ma być Rada Unii Europejskiej, która będzie wydawać decyzję większością kwalifikowaną - oponował drugi gość programu, Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD. - To jest kwestia suwerenności Polski i naszego bezpieczeństwa. (…) Polskie bezpieczeństwo wiążemy z Zachodem, z NATO i ze wspólnotą europejską. Dzisiaj to weto jest drogą do wyjścia z Unii Europejskiej - przekonywał trzeci gość, Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Igor Tuleya bez immunitetu. Tak zdecydowała Izba Dyscyplinarna SN

Sędzia Igor Tuleya został pozbawiony immunitetu decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także zawieszony w wykonywaniu zawodu i pozbawiony części wynagrodzenia. Większość pozostałych izb uważa, że Izba Dyscyplinarna nie powinna orzekać, gdyż nie zapewnia prawa do sądu w standardzie, jakiego wymagają traktaty unijne. Sam Igor Tuleya nie uznaje wyroku. Rząd uważa, że Izba Dyscyplinarna wciąż może orzekać w sprawach związanych z postępowaniem karnym.

Prognoza pogody na piątek 20 listopada

W piątek na ogół pogodnie. Słaby, przelotny deszcz możliwy na Pomorzu, Żuławach i Warmii. W górach, powyżej 300-400 m n.p.m., opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni.

U noworodka w Słupsku wykryto koronawirusa. Jego stan jest już dobry

Sebastian urodził się nieco ponad miesiąc temu, w trzydziestym tygodniu ciąży, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Wciąż nie został wypisany do domu, bo okazało się, że zakaził się koronawirusem. To nie jest pierwszy taki przypadek - noworodki są zakażane głównie przez matki i innych członków rodzin. Stan Sebastiana jest obecnie dobry.

To nie pożar, to zamgławianie. Dezynfekcja środków komunikacji publicznej w Łodzi

W autobusach miejskich w Łodzi używane jest specjalne urządzenie do oczyszczania powietrza w czasie jazdy, od przystanku do przystanku. Ponadto MPK w Łodzi korzysta z zamgławiacza do dezynfekcji tramwajów i autobusów w zajezdniach. Zamgławiacz to urządzenie rozpylające środek dezynfekujący, który ma unieszkodliwiać obecne w powietrzu i na powierzchniach wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. Z zamgławiaczy korzystają także pogotowie w Sosnowcu oraz Koleje Śląskie.

5-latek utopił się w studzience. Zapadł wyrok w tej sprawie

Wyrok w sprawie 5-latka, który utopił się w studzience kanalizacyjnej. Do tragedii doszło w czerwcu 2017 roku w Białogardzie. Teraz skazana została urzędniczka. Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej magistratu miała nie dopilnować zabezpieczenia studzienki, do której wpadł chłopiec.

Wsparcie Ziobry po wystąpieniu premiera. "Czy Polska w ogóle będzie na mapie?"

Czy Polska w ogóle będzie na mapie? - pyta minister Zbigniew Ziobro i, chwaląc przemówienie premiera, jeszcze zaostrza antyunijny ton. W sytuacji, gdy niemal wszystkie państwa w Unii domagają się praworządności, rządy Polski i Węgier twierdzą, że pozbawi nas to suwerenności, że traktowani będziemy rzekomo nierówno i grożą zawetowaniem unijnego budżetu. Tego budżetu, który rzeczywiście traktuje nas nierówno, bo daje Polsce najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw Unii. Wraz z funduszem odbudowy to ponad 700 mld złotych.

23975 nowych zakażeń SARS-CoV-2

Miało być lepiej, ale w tej chwili jest gorzej. Liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 23975. Tylko jednego dnia koronawirus doprowadził do śmierci 637 osób.

"Oczywiście, nie uznaję decyzji Izby Dyscyplinarnej"

Sędzia Igor Tuleya, jeden z najbardziej znanych i krytykowanych przez PiS sędziów, przyszedł do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie i dowiedział się, że prowadzone przez niego sprawy zostały zdjęte z wokandy przez sędziego Piotra Schaba, nowego szefa tego sądu, wyznaczonego wcześniej przez ministra na rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Powodem ma być właśnie sprawa dyscyplinarna i odebranie Tulei immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną SN, nieuznawaną przez większość izb Sądu Najwyższego za sąd w rozumieniu prawa unijnego.

Lawina komentarzy po niespodziewanym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego

Z sejmowej mównicy niespodziewanie w środę przemówił Jarosław Kaczyński. Już po tym, jak marszałek Sejmu zarządziła przerwę. W odpowiedzi na oskarżenia, że sprawa aborcji podpala Polskę, wicepremier - odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa - powiedział, że wielu z posłów opozycji nie powinno być w Sejmie i zagroził im, że będą siedzieć. Pożegnały go okrzyki, że siedzieć będzie on.

"Bandyteria policyjna w przebraniu". Interwencje podczas demonstracji w Warszawie

Podczas Strajku Kobiet policja użyła siły. Interweniowali tajniacy. Kobiety sądziły początkowo, że to może neofaszyści, a okazało się, że to antyterroryści. W środę wieczorem na użycie siły wobec niego skarżył się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W czwartek rano usłyszał oskarżenia, że to on miał użyć siły wobec policjanta.