Najnowsze

Najnowsze

Odwołane zajęcia, zwolnienia z pracy. Siódmy dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

W Krakowie przed rozpoczęciem dyżuru protestowali pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. W Warszawie setki demonstrantów pojawiły się przed siedzibą Ordo Iuris. W Łodzi, według szacunków organizatorów, w proteście wzięło udział około 10 tysięcy osób. To już siódmy dzień protestów, które rozpoczęły się w zeszły czwartek po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Prezes PiS wezwał do obrony kościołów. "Wyglądało to jak prowokacja"

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znacznie ogranicza dostęp do aborcji. Wicepremier i szef rządzącej partii stwierdził, że protesty w dobie pandemii narażają zdrowie i życie obywateli, a także wezwał zwolenników PiS do obrony kościołów. W tle protestów trwa polityczna burza.

"Joe Biden rzeczywiście wytoczył wszystkie możliwe działa"

Do wyborów prezydenckich w USA zostało niewiele czasu. Jak kandydaci zamierzają przekonać swoich wyborców? Walka jest bardzo wyrównana. - W tym momencie Joe Biden rzeczywiście wytoczył wszystkie możliwe działa - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Zawadka, antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w USA. - Amerykanie głosują interesami swoimi - dodał doktor Jacek Bartosiak, Strategy&Future. Doktor Łukasz Pawłowski, socjolog i współprowadzący "Podkast Amerykański", uważa jednak, że Donald Trump nie jest dobrym biznesmenem. Jak ocenił doktor Bartosz Rydliński, politolog i amerykanista z UKSW, "zaangażowanie Baracka Obamy w kampanię Joe Bidena jest złamaniem pewnej kultury politycznej".

Prognoza pogody na środę 28 października

Na Pomorzu wystąpią opady deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Pomorzu do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

16 300. Najwyższa dobowa liczba zachorowań

Resort zdrowia potwierdził we wtorek 16 300 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. To najwyższa dobowa liczba nowych zakażeń od początku epidemii. Szpitale pękają w szwach, pacjentów zakażonych koronawirusem przybywa lawinowo. Tym trudniej zrozumieć sytuację, która wydarzyła się w Tychach. Pacjent z zakażony SARS-CoV-2 uciekł z karetki pogotowia. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Senat przyjął poprawki do ustawy covidowej

Ustawą dotyczącą między innymi pracy medyków zajął się Senat. Sejmowy projekt zakładał przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią przez wojewodę, jednak senatorowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 procent będzie przysługiwać wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19.

Rząd przedstawił szczegóły wsparcia dla najbardziej dotkniętych branż

Od soboty cała Polska jest objęta czerwoną strefą, czyli w sklepach obowiązują limity, restauracje mogą serwować dania jedynie na wynos, a kluby fitness są zamknięte. Rząd zamknął część branż niemal z dnia na dzień - podkreślają przedsiębiorcy. Teraz premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc. Ma ona dotyczyć gastronomii, rozrywki, branży fitness, sklepów i bazarów.

Żandarmeria Wojskowa będzie pomagała policji. "Nie ma w tym nic nic nadzwyczajnego"

Od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają wspierać policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rządzący zapewniają, że to rutynowe działanie związane z epidemią. Jednak protestujący i opozycja obawiają się, że żołnierze zostaną wykorzystani do tłumienia manifestacji przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, którego prezesem jest Julia Przyłębska.

Nowa ustawa, brak publikacji wyroku TK? Scenariusze rozwiązania sporu wokół aborcji

Po sześciu dniach, od trwających protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, zabrała też Julia Przyłębska. Jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, choć miał możliwość odpowiedzi, pytania dziennikarzy zbył milczeniem. W tle dyskusji o samym orzeczeniu dotyczącym aborcji - debata czy to w ogóle orzeczeniem jest, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie został powołany zgodnie z prawem - mówi o tym Koalicja Obywatelska. Z kolei Lewica chce pełnej legalizacji aborcji i w tej sprawie zapowiada projekt ustawy.

Burzliwe obrady Sejmu. Ostre słowa Terleckiego, interwencja Straży Marszałkowskiej, zablokowana mównica

We wtorek Sejm po godzinie 10 rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie. Podczas ob rad niektórzy posłowie opozycji mieli maseczki z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet i trwających od czwartku protestów, dotyczących wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Skomentował to prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, który w symbolu widzi znaki "do złudzenia przypominające symbole Hitlerjugend i SS". Następnie posłanki Lewicy zeszły w stronę miejsc posłów Prawa i Sprawiedliwości i próbowały otoczyć Jarosława Kaczyńskiego, ale na pomoc ruszyli mu posłowie jego partii. Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską do przeprowadzenia interwencji.

"Polska wydaje się iść wstecz"

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce dochodzi do masowych protestów. Nie tylko na terenie Polski ale również poza granicami kraju. Sytuacja w kraju jest komentowana przez zagraniczne media. W rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS o protestach rozmawiali korespondenci: Gabriele Lesser z "Die Tageszeitung", Romain Su, korespondent francuskich mediów, Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów i Enrico Buscema z Radio Italia.

Co zrobi Zjednoczona Prawica po orzeczeniu w sprawie aborcji?

Trzeba zniuansować prawo aborcyjne, pytanie tylko, jak to przeprowadzić - mówi wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pytanie, co dokładnie ma na myśli? Co PiS zamierza zrobić z tym, co orzekł Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej?

"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający możliwość aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od tego dnia na ulicach wielu polskich miast dochodzi do masowych protestów. Kobiety pytają: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie? Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że takich miejsc jest w Polsce "bardzo dużo" i odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych.

10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Prognoza pogody na wtorek 27 października

We wtorek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. W części Polski wystąpi przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe.

"Wszystkie ręce na pokład". Lekarze proszą o wsparcie studentów medycyny

Oddział ratunkowy w garażu dla karetek, dramatyczne apele pielęgniarek i lekarzy o pomoc, czy karetka czekająca 18 godzin aż ktokolwiek przyjmie pacjenta - tak wygląda rzeczywistość w szpitalach w całej Polsce. Choć covidowych łóżek ciągle przybywa, to ciągle przybywa też nowych chorych potrzebujących leczenia szpitalnego.

Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

Część uczniów szkolne ławki zamieniła na domowe biurka. Samorządy i dyrektorzy szkół radzą sobie, jak mogą. W poniedziałek zawiesił się najpopularniejszy program do nauki zdalnej. Obecnie do placówek uczęszczają tylko dzieci nauczania początkowego - klasy 1-3.