Starostwo ma gotowy punkt szczepień powszechnych, NFZ wybrał inną lokalizację

15.04.2021 | Starostwo ma gotowy punkt szczepień powszechnych, NFZ wybrało inną lokalizację
15.04.2021 | Starostwo ma gotowy punkt szczepień powszechnych, NFZ wybrało inną lokalizację
Renata Kijowska | Fakty TVN
15.04.2021 | Starostwo ma gotowy punkt szczepień powszechnych, NFZ wybrało inną lokalizacjęRenata Kijowska | Fakty TVN

W czwartek pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk ogłosił początek działalności pierwszych pilotażowych punktów szczepień drive-thru. 19 kwietnia mają ruszyć pierwsze punkty szczepień powszechnych, w sprawie organizowanych przez samorządy punktów pojawiają się jednak wątpliwości. Tak jest na przykład w Myślenicach.

Punkty drive-thru, czyli miejsca, w których można się szybko szczepić z samochodu, czekają na start.

- Czekamy na sygnał "zaczynajcie" - mówi Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Minister Michał Dworczyk sygnalizował, że punkty drive-thru ruszą właśnie 15 kwietnia. Podczas konferencji prezentował zdjęcia z pierwszego punktu drive-thru w Polsce, który miał już ruszyć.

- Jestem przekonany, że kolejne punkty działające będą uruchamiać szczepienia w tej formule - mówił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef kancelarii premiera. - Prosimy o odrobinę cierpliwości. Na horyzoncie już widać ten moment, w którym te szczepienia zostaną całkowicie uwolnione – uspokajał.

Wkrótce po konferencji i prezentacji zdjęć w Mińsku Mazowieckim nie było już śladu, że punkt drive-thru działa.

Brak doświadczenia

Wątpliwości wokół szykowanych punktów szczepień powszechnych jest więcej.

Starostwo w Myślenicach w województwie małopolskim, w uzgodnieniu z samorządowcami z powiatu, zgłosiło na początku kwietnia do wojewody punkt szczepień w tym mieście w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja. Propozycję zaakceptował sanepid. Wszystko zostało przygotowane. Został również rozpisany grafik wolontariuszy.

Jednak - po decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia - szczepienia mieszkańców małopolskich Myślenic odbędą w punkcie zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice w hali widowiskowo-sportowej na myślenickim Zarabiu.

Zorganizowaniem punktu zajmie się firma Diagnoza z Jaworzna. - Podmiot medyczny rekomendowany przez burmistrza Myślenic i oddalony od miejsca szczepień o około 80 kilometrów - mówi Rafał Kudas, wicestarosta powiatu myślenickiego. - Mamy na naszym terenie 17 podmiotów leczniczych, które prowadzą szczepienia populacyjne, prowadzą je świetnie - dodaje doktor Małgorzata Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Decyzję NFZ ogłosił burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, dawny zastępca Daniela Obajtka, choć wcześniej do propozycji starostwa nie zgłaszał wątpliwości. Kilka miesięcy temu firma Diagnoza przeprowadzała w Myślenicach testy na koronawirusa. - Mam nadzieję, że ta nasza współpraca, przez najbliższe pewnie dwa, trzy miesiące, będzie się układała tak dobrze, jak podczas jesieni – mówił Jarosław Szlachetka.

Firma wybrana przez burmistrza Myślenic, której siedziba mieści się w mieszkaniu na osiedlu w Jaworznie, a podaje także lokalizację w małopolskich Brzeszczach, dotąd zajmowała się transportem sanitarnym.

Mateusz Sobczak, właściciel firmy Diagnoza przyznaje w rozmowie z "Faktami" TVN, że jego firma nie ma doświadczenia w przeprowadzaniu szczepień. Przedsiębiorca tłumaczy, że jego zadaniem jest zorganizowanie szczepień i działanie punktu. Zajmuje się tym od środy.

Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ tłumaczy, że został wybrany ten powszechny punkt szczepień, który będzie mógł zaszczepić więcej osób w ciągu jednego dnia.

Firma deklaruje, że będzie szczepić 500 osób dziennie. Będzie gotowa najwcześniej za tydzień. Punkt zorganizowany przez starostwo mógł ruszyć 15 kwietnia.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN