"Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"

15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"
15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.04.2021 | "Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Pojawiają się pytania o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. Coraz częściej mówi się o potencjalnych przyspieszonych wyborach. "Haniebne ataki", "walka na haki" i "kryzys" – te słowa w obozie rządzącym słychać wyraźnie. Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy trwa walka z pandemią.

W sejmowych kuluarach mało kto próbuje jeszcze udawać, że kryzysu w Zjednoczonej Prawicy nie ma.

- Uważamy, że te decyzje, które były podjęte przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, są po prostu błędne - tłumaczy Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski i Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Z jednej strony jest sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry wobec premiera Mateusza Morawieckiego, z drugiej strony ludzi Jarosława Gowina wobec ministra zdrowia, a z trzeciej strony, jak mówią posłowie Porozumienia, "walka na haki" pod adresem ich posła.

- Oczekujemy wyjaśnień, skąd taki haniebny atak na wybitną postać, jaką jest pan profesor Maksymowicz - mówi Michał Wypij z Porozumienia (w Sejmie klub PiS).

- Jak długo można być współodpowiedzialnym za rzeczy, z którymi się nie identyfikujemy? Na przykład w sprawach ochrony zdrowia zrobiliśmy prawie same błędy - dodaje Andrzej Sośnierz, także poseł Porozumienia i klubu PiS.

Gdy spojrzymy na listę wzajemnych krzywd i oskarżeń, w tym na błędy premiera popełnione w Brukseli, na próbę przejęcia przez PiS partii Gowina, a ostatnio właśnie na sprawę posła Maksymowicza, to pojawia się zasadne pytanie: jak długo w takich warunkach i w takiej atmosferze da się utrzymać stabilną większość?

- Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak wybory będą wcześniejsze - uważa Andrzej Sośnierz.

- To jest pytanie, czy Kaczyński jest w stanie zdyscyplinować swoich koalicjantów, wziąć ich pod but i jeszcze pokazać, że ma większość. Dziś tej większości nie ma - dodaje Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej i Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Dwa scenariusze

Politycy wszystkich partii - z którymi ekipa "Faktów" TVN rozmawiała zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie - oceniają, że kluczowe dla przyszłości tego Sejmu będą najbliższe tygodnie i to, jak skończy się spór o unijny fundusz odbudowy.

Jeśli Jarosław Kaczyński - mimo sprzeciwu Ziobry - głosowanie wygra, to obóz władzy - mimo kryzysu - przetrwa.

Ewentualna porażka otwiera drogę do przyspieszonych wyborów. Najczęściej wymieniany termin to wiosna 2022 roku.

- Scenariusze wtedy są dwa: albo to Kaczyński układa Polskę do wyborów, albo udaje nam się zbudować inny układ w tym parlamencie – przekonuje lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Pytany, czy rozmawia na ten temat z Jarosławem Gowinem, Hołownia odpowiada, że rozmowy toczone są nie tylko z liderem Porozumienia. - Wszyscy rozmawiają ze wszystkimi i to rozmawiają bardzo intensywnie - zapewnił.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomina, że już raz opozycji z Gowinem udało się zablokować decyzję PiS-u, czyli ubiegłoroczne majowe wybory kopertowe. - Każdy w końcu ma dosyć i myślę, że to nie jest też uczucie obce premierowi Gowinowi - dodaje Kosiniak-Kamysz.

Inne głosy słychać z Lewicy. - Lepiej dla Gowina i dla Ziobry tkwić w czymś, w czym się nawet źle czują, czują się niekomfortowo, ale jednak są przy władzy, bo dla nich drugi raz już takiej sytuacji może nie być - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy i Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Rada koalicji Zjednoczonej Prawicy, czyli wszyscy jej liderzy, nie spotkała się od ponad dwóch miesięcy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy robią, co mogą, żeby uratować przed wielką wodą kolejne zagrożone tereny. W Nysie udało się opanować sytuację i wzmocnić uszkodzony wał. Burmistrz we wtorek w mediach społecznościowych napisał, że miasto jest uratowane, i podziękował mieszkańcom za pomoc. Teraz trwają akcje w kolejnych miastach - między innymi w Brzegu.

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Czechach woda w niektórych miejscach zaczyna opadać. Kłopoty ma wciąż Ostrawa. Pęknięte wały udało się naprawić, woda już się nie wlewa do miasta, ale służby musiały naprędce ewakuować setki osób, które były uwięzione we własnych domach. Tam najgorsze już minęło, choć południe Czech dalej jest objęte alertami powodziowymi.

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS